Niemiecki historyk: Musimy wynagrodzić Polakom nasze zbrodnie - zdjęcie
01.09.19, 13:10fot. Willem Zijlstra, lic. CC BY-SA 2.0 via Wikipedia

Niemiecki historyk: Musimy wynagrodzić Polakom nasze zbrodnie

9

Niemiecki historyk Stephan Lehnstaedt apeluje do rządu Niemiec o rozpoczęcie z Polakami debaty o reparacjach. Berlin musi zdobyć się na gest, który "zaboli", a który Polacy będą akceptować. To kwestia sprawiedliwości, mówi Lehnstaedt.

"W tej sprawie chodzi o zachowanie fair i o sprawiedliwość. Nie powinno się tej sprawy pozostawiać prawnikom. Polscy prawnicy przedstawiają takie argumenty, a niemieccy inne. Nigdy nie dojdziemy do porozumienia, jeśli pozostawimy tę kwestię prawnikom" - powiedział Lehnstaedt w rozmowie z "Deutsche Welle".

"Chodzi o sprawiedliwość i słuszna jest opinia, że Polacy zostali potraktowani gorzej niż Francuzi czy Holendrzy. Uważam, że Niemcy powinni wreszcie pomóc niewielkiej grupie osób, które przeżyły wojnę i obozy. Powinni zostać potraktowani tak, jak obywatele krajów zachodnich. To godne pożałowania, że do tej pory, 30 lat po upadku żelaznej kurtyny, tego nie zrobiono" - powiedział.

Pytany o sume, powiedział: "Odszkodowanie jest zawsze symboliczne, nie mogę go wyliczyć. Jaką wartość ma zabity dziadek czy stracona noga?".

"To musi być coś symbolicznego, ten symbol musi być z jednej strony akceptowany przez Polaków, a równocześnie musi być czymś więcej niż tylko gestem [...] Jeśli polityka symboliczna nie boli, to znaczy, że nie jest to dobry symbol" - dodał.

"Nie możemy mówić o bilionie euro, bo nikt takiej sumy nie jest w stanie zapłacić, ale z drugiej strony nie możemy załatwić tej sprawy budując pomnik Polaków w Berlinie. To nie może być 10 mln, bo to byłoby żenujące" - wskazał Lehnstaedt.

Jak podkreślił historyk, w Niemczech musi rozpocząć się społeczna debata na ten temat; nie będzie ona przyjema, ale - mówi historyk - właśnie dlatego trzeba ją jak najszybciej odbyć.

bsw/dw.com.pl

Komentarze (9):

Agnieszka2019.09.1 20:40
To Francuzom i Holendrom naprawiano krzywdy? A można wiedzieć jakie szczególne krzywdy im się stały oprócz wywiezienia z ich pomocą i wymordowania u nas obywateli żydowskiego pochodzenia i paru żołnierzy na froncie?
JS2019.09.1 16:40
W niemieckim hymnie nie ma odwołania do Boga. Oni najbardziej wierzą w siebie ! Siebie, którzy tworzą Niemcy stawiają ponad wszystko. Taki program mają wdrukowany od dziecka. Jednak Niemcy zepsuły się przez multi-kulti i wierni synowie i córki fatherlandu uciekają z Reichu. Pozdr.
JS2019.09.1 16:35
Dalsza część hymnu też wiele nam mówi, że Niemcy nie zrezygnowały z Polskich terenów! Wenn es stets zu Schutz und Trutze brüderlich zusammenhält Von der Maas bis an die Memel, von der Etsch bis an den Belt. Jeśli zawsze dla obrony Po bratersku są złączone Od Mozy aż po Niemen Od Adygi aż po Bełt Według pewnego proroctwa pyszny naród niemiecki (już niedługo) zniknie bezpowrotnie. Pozdr.
JS2019.09.1 14:45
Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt Niemcy, Niemcy ponad wszystko Ponad wszystko na świecie W tych słowach ten naród postawił się nie tylko ponad inne narody ale także ponad Boga ! Odrzucił objawienie dane w Jezusie i zbawienie. Jak inny naród, który chce władać światem i wytrwale do tego dąży, przeszedł pod władanie ....diabła. Pozdr.
JS2019.09.1 14:25
A ile niemieccy obszarnicy wykupili już Polskiej ziemi ?? Pozdr.
JS2019.09.1 14:19
Ojciec i matka mojego ojca a moi nieżyjący już dziadkowie podczas wojny byli pracownikami przymusowymi w niemieckim gospodarstwie i byli traktowani jak bydło, spali z bydłem także zimą w oborze. Minęło kilkadziesiąt lat i jaką mamy sytuacje w Polsce ? Nasze pieniądze są w niemieckich bankach Kupujemy niemieckie wyroby w niemieckich sklepach Czytamy prasę która jest w niemieckich rękach Przeglądamy popularne opiniotwórcze portale, internetowe, które są pod silnym niemieckim wpływem Pracujemy w niemieckich fabrykach Kupujemy niemieckie samochody Jeździmy do Niemiec do pracy Opiekujemy się niemieckimi starcami, którzy brali udział w II WŚ Niemcy znowu rządzą w Europie, mówią nam przez swoje marionetki jak Timmermans czy Verhofstadt jak mamy żyć we własnym domu. Pytam się - to kto wygrał II WŚ ??? Pozdr.
Cogito ergo sum2019.09.1 13:59
Polacy czekają, aż Platforma wynagrodzi im skradziony VAT czy Amber Gold. Tymczasem oni mataczą i nie kwapią się wyjaśnić jak do tego doszło. Mamy żal do Niemców a tu nasi okradli Polskę na gigantyczne sumy.
jaro2019.09.1 15:41
Bo to byli tacy Polacy...popierani bardzo, i idący w parze z Niemcami. Ciekawe że wcześniej była propaganda wdeptywania Polakow w ziemie. Ooo Polacy kradną Niemcom samochody, Polacy to , Polacy tamto. Czyli ta narracja i okradanie Polski do niedawna bylo przez Niemcy akceptowane. I gdyby nie wygrana PISu to dalej by nas wykorzystywali. Czy Niemcy naprawde żałują? Wątpię.
Jana2019.09.1 21:17
Nie mieszać całkiem róznych spraw.Tylko wrogowie Polski tak robią,a inni dają sie nabrać.Niemcy muszą zadośćuczynić Polsce za poniesione straty materialne również.