Naukowcy: wegetarianizm prowadzi do zaburzeń psychicznych - zdjęcie
10.05.20, 09:26Fot. via: Wikipedia CC 2.0

Naukowcy: wegetarianizm prowadzi do zaburzeń psychicznych

67

Wszystkich, którzy wiedzą o tym, że Adolf Hitler był wegetarianinem i weganinem, nie zdziwi, opublikowany (na brytyjskiej stronie publikującej prace naukowe Tandfonline.com) artykuł naukowy ukazujący jak weganizm prowadzi do zaburzeń psychicznych (autorstwa takich naukowców jak: Urska Dobersek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Południowej Indiany, Gabrielle Wy z Wydziału Kryminologi i Prawa Kryminalnego Uniwrsytetu Meryland, Joshua Adkins z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Południowej Indiany, Sydney Altmeyer z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Południowej Indiany, Kaitlin Krout z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Południowej Indiany, Carl J. Lavie z Uniwersyteu Medycznego Queensland oraz Edward Archer).

Badanie zostało przeprowadzone poprzez „systematyczne przeszukiwanie internetowych baz danych (PubMed, PsycINFO, CINAHL Plus, Medline i Cochrane Library)” w celu znalezienia artykułów naukowych opisujących zależności między jedzeniem mięsa a zaburzeniami psychicznymi. Znaleziono 6840 artykułów dotyczących tematu badania, w których opisano stan zdrowia 160.257 osób (85.843 kobiet i 73.232 mężczyzn), z których 145.559 jadło mięso a 8584 było wegetarianami. Biorący udział w badaniach pochodzili z „z wielu regionów geograficznych” i byli w wieku od „11 do 96 lat”.

Naukowcy w swoim artykule poinformowali, że „jedenaście z 18 badań wykazało, że wstrzymywanie się od mięsa było związane z gorszym zdrowiem psychicznym, cztery badania były jednoznaczne, a trzy wykazały, że osoby wstrzymujące się od mięsa” były zdrowsze psychicznie. „Najbardziej rygorystyczne badania wykazały, że występowanie lub ryzyko depresji lub lęku były znacznie większe u uczestników, którzy unikali spożywania mięsa”.

Zdaniem naukowców „większość badań, a zwłaszcza badania wyższej jakości, wykazały, że ci, którzy unikali spożycia mięsa, mieli znacznie wyższe wskaźniki lub ryzyko depresji, lęków lub zachowań autodestrukcyjnych” (samookaleczeń i samobójstw).

Z poprzednich badań nad skutkami wegetarianizmu dla zdrowia wynika, „że korzyści zdrowotne związane z wegetarianizmem mogą nie wynikać z unikania mięsa jako takiego, ale”, ale być związane ze stylem życia, statusem społeczno-ekonomicznym, czyli takim zachowaniami „jak odpowiedni poziom aktywności fizycznej [...], niskie spożycie alkoholu i narkotyków [...] lub unikanie tytoniu”.

Najnowsze badania nad wegetarianizmem „wskazują, że osoby, które powstrzymują się od mięsa lub inna żywność pochodzenia zwierzęcego mogą cierpieć na niedobory żywieniowe (np. witamin B12 i D, kwasów tłuszczowych omega-3, wapnia, żelaza i cynku”, mieć „gorszy stan zdrowia fizycznego”).

Z badań naukowców wynika, że „pojawia się coraz więcej dowodów na to, że wstrzymywanie się od mięsa jest powiązane z zaburzeniami psychicznymi [...] i gorszym samopoczuciem psychicznym [...]. W szczególności, w porównaniu z tymi, którzy spożywają mięso, wegetarianie są bardziej narażeni na poważną depresję […] i zaburzenia lękowe […], częściej podejmują zachowania autodestrukcyjne (np. okaleczenia i samobójstwa)”.

Problemem w badaniach nad skutkami weganizmu jest to, że są różne nurty weganizmu (mniej lub bardziej restrykcyjne w traktowaniu produktów pochodzenia zwierzęcego). Kwestia skutków wegetarianizmu jest jednak bardzo ważna, bo według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne są „główną przyczyną niepełnosprawności na świecie”.

Jan Bodakowski

Komentarze (67):

katolicka kretynizacja polski 2020.05.26 5:51
i cała prawda o wegetarianizmie ujawniona
XD2020.05.15 15:33
A jeśli chodzi o Hitlera, panie Bodakowski, to Hitler jak najbardziej jadł mięso, a później przestał ze względu na problemy zdrowotne. W tamtym czasie Mahatma Gandhi robił sporo zamieszania w Indiach i w sumie na świecie już wtedy, więc Goebbels świetnie to wykorzystał: "Patrzcie! Nasz führer też nie je mięsa - jest zupełnie jak Gandhi!" A Bodakowski wziął i uwierzył hitlerowskiej propagandzie XD Jakbyś jadł więcej warzyw i owoców może byś trochę schudł i poczuł się lepiej. A wtedy może nabrałbyś życzliwości do świata trochę zamiast ciągle narzekać, że nie wszyscy są tacy smutni i zdesperowani jak Ty.
XD2020.05.15 15:20
Jelito grube – tę część układu pokarmowego niektórzy nazywają naszym kompostownikiem. Tutaj nasza naturalna flora bakteryjna przetwarza rośliny produkując dodatkowe składniki odżywcze, które pierwotnie nie zostały przyjęte wraz z pożywieniem. Czy gdybyś zakładał kompostownik w swoim ogródku, jako bazę dawałbyś kawałki mięsa?
XD2020.05.15 15:20
Wątroba – nasza wątroba nie jest stworzona do wydalania ogromnych ilości kwasu moczowego powstającego podczas trawienia mięsa, zupełnie inaczej niż u mięsożerców. Mięsożercy poza aktywniejszą wątrobą na tym polu potrafią wytwarzać enzym neutralizując kwas moczowy, którego my nie posiadamy.
XD2020.05.15 15:20
Trzustka – do trawienia białek zawartych w produktach odzwierzęcych zostają wykorzystywane enzymy trzustkowe (w tym insulina). W związku z tym organizm nie może wykorzystywać tych enzymów do ich pierwotnych celów takich jak unieszkodliwianie komórek nowotworowych czy obniżania stężenia glukozy we krwi. Nasz metabolizm wydaje się idealnie zaprojektowany do trawienia węglowodanów, a z kolei mięsożercy nie są w stanie trawić cukrów zawartych w owocach. Będę o tym pisał szczegółowo, ale wspomnę już teraz, że cukrzyca typu 1 może mieć swój początek w spożywaniu mleka krowiego (tutaj kluczową rolę odgrywa aminokwas kazeina), a typu 2 w produktach zawierających białko zwierzęce.
XD2020.05.15 15:19
Jelita – nasze jelita w przeciwieństwie do mięsożerców są długie. Lew, drapieżne koty mają krótki układ pokarmowy pozwalający na szybkie trawienie i wydalenie gromadzących się odpadów. Jest to o tyle ważne, że psujące mięso jest bardzo toksyczne. Nasze jelito ma długość 5/6 metrów podobnie jak u innych roślinożernych przyjaciół (w stosunku do długości ciała) i nie są to idealne warunki do trawienia mięsa. Musimy zdać sobie sprawę, że mięso w naszym układzie pokarmowym będzie zalegać 24 godziny lub więcej (w niektórych zakamarkach naszych jelit nawet wiele tygodni, miesięcy czy lat). Ten okres zalegania w połączeniu z wysoką temperaturą panującą w układzie pokarmowym musi dać początek procesom gnilnym, a co za tym idzie powstanie tysiące trucizn, a na ich miejscu licznych patogenów. Nasze jelita są przeznaczone do powolnego przerabiania warzyw i owoców.
XD2020.05.15 15:19
Żołądek – Główne trawienie pokarmu u zwierząt mięsożernych odbywa się w żołądku, a u nas w jelicie cienkim. Kwas solny wydzielany w żołądku u mięsożerców jest dwadzieścia krotnie większy niż u nas, co pozwala im zabić ewentualne pasożyty i strawić spożyte białko zwierzęce. W związku z brakiem tak silnego kwasu człowiek nie jest w stanie dobrze strawić mięsa, które jako nie do końca strawione zostaje przekazane dalej. Dodatkowo jest to przyczyną zdecydowanie łatwiejszej możliwości zarażenia się pasożytami zawartymi w mięsie. Zwiększenie wydzielanego kwasu potrzebnego do trawienia wszystkich produktów odzwierzęcych będzie zakwaszało nasz organizm, co przyczynia się powstania dolegliwości naszego ciała.
XD2020.05.15 15:19
Ślina – już na początku naszego układu pokarmowego zauważamy przystosowanie do jedzenia roślin. Nasza ślina posiada wstępne możliwości rozkładania węglowodanów zawartych w jarzynach. Nie ma ona żadnego działania na białka zawarte w mięsie czy rybie. Dodatkowo porównując ją np. ze śliną psa zauważamy, że jej działanie bakteriobójcze jest zdecydowanie słabsze. U zwierząt mięsożernych ślina ma za zadanie zabicie ewentualnych bakterii zawartych w mięsie. Dlatego ślina u mięsożerców ma kwaśne PH. Nasza ślina takich właściwości nie posiada. Z kolei ma zdolność do wstępnej obróbki roślin – przypadek? Salmonellą czy innymi zarazkami nie zarazisz się jedząc szpinak (oczywiście naturalnie wyhodowany). Czy nie jest dziwne, że aby mięso było dla nas bezpieczne, czyli pozbawione pasożytów i innych patogenów musimy je poddać obróbce termicznej?
XD2020.05.15 15:18
Reszta ciała – nasze zmysły, szybkość skurczów mięśni wyraźnie nie nadają się do chwytania zwierzyny w jej naturalnych warunkach. Ciężko nam „wywąchać” potencjalną zdobycz, wyczuć z daleka krew, a potem jeszcze za pomocą siły naszych mięśni to coś upolować. Raczej nasze ciało wydają się przystosowane do długiej ucieczki, a wyczulone zmysły do unikania kontaktu z drapieżnikiem. Gdybyśmy byli mięsożerni Natura obdarowałaby nas bardziej w narzędzia myśliwskie podobnie jak u mięsożernych zwierząt. Bóg ma poczucie humoru, ale bez przesady. Dodatkowo nasz zmysł wzroku dostosowany jest do odróżniania dojrzałych owoców od niedojrzałych (lepiej widzimy kolory), a u mięsożerców do polowania, np. nocą.
XD2020.05.15 15:18
Ręce - nasze delikatne paznokcie ciężko porównać do ostrych pazurów tygrysa czy szponów orła. Rozszarpanie zwierzyny za pomocą tylko naszych rąk wydaje się niemożliwe. Natomiast idealnie nadają się do zbierania jarzyn. Nasz przeciwstawny kciuk doskonale chwyta owoce, czym nie mogą się pochwalić mięsożercy.
XD2020.05.15 15:18
Uzębienie – częsty argument: przecież mamy kły. Nasze malutkie kły nie służą do wgryzania się w zwierzynę (nie mają zdolności rwania surowego mięsa) ale aby łatwo było nam siekać owoce i warzywa. Bez nich ciężko byłoby nam zjeść zwyczajne jabłko. Z kolei nasze trzonowce są doskonale dopasowane do żucia nasion, orzechów czy innych warzyw. Potrafimy żuć, co potrafią tylko zwierzęta roślinożerne. Jak dokładniej przyjrzymy się budowie naszego uzębienia łatwo spostrzeżemy różnice dzielące nas od zwierząt mięsożernych.
kerr2020.05.11 5:13
I to by się zgadzało patrząc na np. Spurek :)
gumowa kaczka2020.05.11 4:03
Jest bodakowski jest zabawa
Maria Blaszczyk2020.05.10 19:00
Kiedyś pan bezrobotny redaktor wspominał, że ma cukrzycę i nadciśnienie. Tymczasem weganizm ma udowodnioną skuteczność w zapobieganiu, a nawet niekiedy leczeniu cukrzycy typu II i chorób układu naczyniowo-sercowego. A dorośli ludzie wiedzą, że Goebbels kłamał...
gośka2020.05.10 17:23
znając zapędy księży zaraz zrobią z wegetarianizmu grzech...wpędzajcie się sami w poczucie winy...bo win macie więcej niż zwykli zapracowani ludzie...przede wszystkim chciwość i lenistwo, nieumiarkowanie i pychę...taki ksiądz patrzy na kobiety z poczuciem wyższości a nie wie co kobiety o nim myślą - eunuch czy jak?
OLI2020.05.10 16:28
Dieta wegetariańska jest stosowana w licznych sektach. Brak w pokarmie białka zwierzęcego osłabia funkcjonowanie człowieka na wielu poziomach, m. in. na poziomie psychicznym. Łatwiej taki osoby podporządkować, zindoktrynować i zmusić do uległości. Dietę wegetariańską stosowano w sektach: 1. w sekcie "Niebo" Bogdana Kacmajora 2. w sekcie Moona (Ruch pod wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego) 3. w sekcie Ruch Hare Kryszna 4. Co dziwne - dieta wegetariańska jest stosowana w żydowskiej szkole (do której chodzą dzieci polskiego premiera - informacja za ST. Krajskim) |(...)M ooniści w yw ierają na swoich członkach psychiczny nacisk także przez stosow anie ścisłej diety. Członkowie tej sekty — pisze J. Prokop — odżyw iają się bardzo skromnie. Posiłki są dość skąpe: „ryż, sałata, płatki zbożow e, m le­ko, bułki, od czasu do czasu ryby, nigdy m ięso.” Dieta uboga w białko pow o­duje, u członków sekty zw olnienie procesów psychicznych27. W yznawcy K o­ścioła Zjednoczenia, często są też nakłaniani do głodówek i postów. U spraw ie­dliwiane jest to, np. koniecznością przejścia procesu „oczyszczenia”.N iszczenie osoby głodem, w yw ołuje w niej zarówno zm iany fizjologiczne, to jest spadek wagi ciała i utratę sił (wyczerpanie fizyczne) a także zmiany psychiczne, które sprawiają, że członek sekty staje się „potulny”, zobojętniały, apatyczny, traci inicjatywę. W ostateczności sekta osiąga zam ierzony cel, tak że jednostka staje się bardziej podatna na jej sugestie i wpływ y28.G łów ną przyczyną pow odzenia, jakim cieszą się sekty destrukcyjne, jest stosow anie wyrafinowanych technik szkolenia i indoktrynacji29. (...)"
ANDRZEJ2020.05.10 16:25
to tak jak z Arabami i terrorystami,nie każdy Arab to terrorysta ale każdy terrorysta to Arab, tak samo nie każdy debil to wegetarianin ale każdy wegetarianin to debil
Jan Radziszewski 2020.05.10 16:15
NMP 02.05.2020 Wierne Moje dusze jesteście pod Moją opieką, jesteście pod opieką Królowej Polski, Królowej waszego narodu. Teraz żyjecie w ciągłej niepewności lecz pamiętajcie, że w Bogu jest pewność, że pewność jest w Moim Sercu i Mojego Syna. Rząd Polski nie działa dla dobra Polskiego Narodu i wprowadza ustawy nie tylko niezgodne z prawem. Ale i takie które prowadzą do zniszczenia kraju i Polskiego narodu. Nie wierzcie politykom, nie wierzcie Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu gdyż stracili swą wiarygodność i zaprzedali się rządowi światowemu. Tak naród Polski nie ma przywódcy co jak król przez Boga wybrany przeprowadzi naród Polski do wolności nowego świata, gdzie będzie Boga królowanie. Tak drogie dzieci, wiele bólu już przeszedł Polski naród. Lecz teraz nadszedł czas oczyszczenia każdej duszy i całego narodu Polskiego. Czyż w cierpieniu nie oczyszcza się dusze, czyż nie w ogniu Ducha Świętego? Dlatego bądźcie gotowi i zbrójcie swą duszę, by mężne wasze serca przeszły zbawienny ogień oczyszczenia. Drogie Moje dzieci, wyście naród wybrany i dobry Bóg da wam Pomazańca Bożego co przeprowadzi Polski naród do zwycięstwa. Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/pokrzywa/02052020r-oredzie-anna-od-jezusa
analityk2020.05.10 16:06
Fronda wałkuje tylko jeden zakłamany swój pkt widzenia. Poczytajcie inne portale, przekonacie sie czy szkodliwy . Chyba że bronicie interesów branży mięsnej ale ona upada.
[email protected]2020.05.10 14:08
Adolf Hitler nie był wegetarianinem. Goebbels przedstawiał Hitlera jako ascetę niejedzącego mięsa, niepalącego i niepijącego alkoholu. A Hitler uwielbiał np. wątróbkę :)
Jan Bodakowski2020.05.10 14:14
ale z tofu
2.22.2222020.05.10 13:46
Człowiek jest mięsożerny od zarania dziejów i weganin pierwszego pokolenia musi mieć jakies problemy. Pokolenia następne czyli 3-4 już będą mniej podatne.
troska 2020.05.10 12:47
A może by tak wymienić tych naukowców z nazwiska? No chyba, że ich nie posiadają. Czasem lepiej nie cytować kogoś kto nie jest w żadnym stopniu wiarygodny. O swoje zdrowie ludzie sami się zatroszczą i takie..... nikomu nie są potrzebne. A święci pustelnicy co żywili się korzonkami lub jak niektórzy wierzą otrzymywali pokarm przynoszony przez anioły byli od tego niespełna .......... Jak łatwo się zaplątać we własne wynurzenia.
Jan Bodakowski2020.05.10 14:15
jakby pan przeczytał artykuł to by znalazł by pan nazwiska i miejsce pracy autorów badania
Stana2020.05.10 12:39
Niestety ale wegetarianizm jest wynikiem zaburzeń psychicznych. Osoby które zamiast jeść np zupę ,najpierw przeszukują talerz czy nie ma tam włókna mięsa.? Często przechodzą wcześniej internetowe pranie mózgu ,oraz pranie przez Fundacje ,które szerzą ekologizm razem z wegetar. Artykuły w necie są pisane przez laików nie rozumiejących tragedii rodzinnych związanych z wege. Dużo ludzi młodych z zaburzeniami wykańcza swoje zdrowie fizyczne przez wasze głupie argumenty bo postępują nielogicznie i mega radykalnie. Nie potrafią wprowadzić w odżywianie rozsądku i osłabiają swój organizm Często jest tak że głodują i mdleją z niedożywienia a bliscy nic nie mogą poradzić. Wiele osób z zaburzeniami nie leczy się bo są dorośli i mogą decydować o sobie. To dobrze dla zdrowych ,ale chory nie podejmie dobrej decyzji i często nic nie jada jak nie ma pokarmu wege.Ci co promują tak nahalnie wege sami jedzą najlepsze pieczenie i biorę wypasione pensje w stowarzyszeniach.Zacznijcie myśleć o słabszych..Wiem co piszę.
Wolny Ruch Piaskownic,Skwerów,Rowerów i Stadionów 2020.05.10 12:17
i zatruwają srodowisko - pierdząc metanem
Tom2020.05.10 11:41
Czy są gdzieś gromadzone statystyki wpływu wegetarianizmu na raka trzustki? Znamy nieżyjących już, wielkich ludzi, którzy padli w tej "matni": Steven J. Czesław N. i wielu innych. Ja bym dodał nazwiska trzech moich znajomych, którzy potwierdzają moje podejrzenia w tej materii.
Klapaucjusz2020.05.10 11:08
Czytałem o różnych pustelnikach, których żywili się korzonkami i manną z nieba. Teraz rozumiem, dlaczego mieli szalone wizje i przemyślenia. To co, znosimy wszystkie bezmięsne posty dla katolików?
marek2020.05.10 11:26
Bredzisz. Były jeszcze przepiórki. I tak oto twoja wizja o "szalonych pustelnikach" właśnie upadła.
Klapaucjusz2020.05.10 11:41
Naprawdę? Czyżby np. święty Antoni Wielki, zwany też Ojcem Pustelników, zalecał swoim uczniom przepiórki?
marek2020.05.10 12:14
Zrozumienie nie boli. Naprawdę...
Klapaucjusz2020.05.10 13:57
Super! Cieszę się, że obeszło się bez bólu głowy!
Yeshua ben Yosef2020.05.10 10:55
Niezłe są pierogi wegańskie z ziemniakami i tofu albo z brokułem z Lidla. I w dobrej cenie.
psycholog2020.05.10 10:39
Można bylo się o tym przekonać na przyklad oglądając rozryczanego Szymona Hołownie....
marek2020.05.10 10:34
No i wiadomo już skąd tylu psycholi wśród feminazistek bądź na forach albo w społeczeństwie. Od dawna już było wiadomo że tzw weganie to psychiczne ułomki.
Agnieszka Dz. 2020.05.10 10:39
Tylko, że weganizm i wegetarianizm, to dwie różne rzeczy.
marek2020.05.10 11:24
Jedno jest odmianą drugiego. Wszystkie są odmianą fobii w jedzeniu mięsa które jest niezbędne żeby mieć zdrowe ciało a przede wszystkim umysł.
Agnieszka Dz. 2020.05.10 12:14
A może uporczywe zjadanie mięsa jest fobią? Każdy je co lubi, nie można dopisywać do tego ideologii. Nie lubię mięsa i go praktycznie nie jem. Ale mam w domu samych mężczyzn, małych i dużych i ciągle przyrządzam coś mięsnego.
JA2020.05.10 10:33
Panie Janie. Proszę się zapoznać co oznacza wegetarianizm i weganizm, bo tak Pan miesza te pojęcia, że odnoszę wrażenie, że nie wie Pan o czym pisze. "Adolf Hitler był wegetarianinem i weganinem" - może Pan rozwinąć o co Panu chodzi.
Klapaucjusz2020.05.10 11:28
"Adolf Hitler był wegetarianinem i weganinem" - to bardzo proste. Jako wegatarian Hitler jadł jajko na twardo i potem jako wegan zagryzał kawałkiem chlebka. Ja na ten przykład wstrzymuje się od pokarmu i wody przez około 120 dni w roku. Mój całkowity post zwykle trwa od 10-tej wieczór do 6-tej rano. Serdecznie polecam!
frondziarskie bzdury2020.05.10 10:33
Wypociny „redaktora” Bodakowskiego. Fronda trzyma poziom.
Grizzly2020.05.10 10:26
Przewrotność lewackich mediów w tym zakresie jest bezmierna! Jeśli od razu nie da się ludziom wybić mięsa z głowy to na początek chociaż mięso czerwone, "niedobry tłuszcz zwierzęcy" itp. Potem posuną się dalej - zakaz hodowli zwierząt - mięso syntetyczne - cały czas kłamiąc o szkodliwości spożywania mięsa i hodowli. Lewackie media forsują podobne podejście do wielu sukcesów cywilizacyjnych - szczepionek, telekomunikacji, energetyki, rodzicielstwa, środowiska, klimatu i wielu innych. Co zatem nimi kieruje i co chcą osiągnąć? Przez pomieszanie ludziom w głowach - chaos, odrzucenie wartości, tradycji i w końcu powszechna rewolucja czyli zbrodnia! A po co? Dla władzy i skarbów tej ziemi!
Yousuf2020.05.10 10:36
Gryziu, Hindusi en masse są wegetarianami. Gdyby nagle rzucili się na steki i sznycle wieprzowe, byłby problem z wyżywieniem tej prawie 1,5-miliardowej populacji.
Grizzly2020.05.10 10:54
Reszta populacji ma 6 miliardów i jakoś nie ma albo prawie nie ma tego problemu! Hindusi nie są 100% wegetarianami - może Jogini spośród nich - bo zażeraja wszelkie robactwo.
Atlantyk2020.05.10 10:05
Co było pierwsze, jajko czy kura? Czy wegetarianizm powoduje zaburzenia psychiczne, czy zaburzenia psychiczne są powodem "ideologicznego" wegetarianizmu?
Pat2020.05.10 10:02
Przecież to oczywiste.Ludzie mają kły w uzębieniu i układ trawienny odmienny od roślinożerców.
Sowieci gwałcili więźniarki obozu po ,,wyzwoleniu'2020.05.10 10:13
krowa też ma zęby ale jakoś nie je mięsa
stan2020.05.10 12:23
Ma inny układ trawienny niż człowiek.
ceramik2020.05.10 9:49
Czyli, że wegetarianie to psychole. A to racja, tyle, że trzeba to nagłośnić na całą Europę i przydzielić im żółte papiery..
sara miriam2020.05.10 11:18
Dewiacje "pokarmowe" są jak dewiacje seksualne. Czym skorupka za młodu....
Mięsko 2020.05.10 11:30
Zabijanie jest w porzo. Tak mi dopomóż Bóg https://youtu.be/dJomXRwxVoU
stan2020.05.10 12:22
Zwłaszcza chorych dzieci?
J.P2020.05.10 9:46
Ubój przemysłowy zwierząt oraz strzelanie dla przyjemności do zwierzyny płowej powoduje uśmiech każdego polskiego dziecka i radość polskich rodzin. Takie tam linki... dzień jak codzień. https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/hodowle-swin-w-polsce-makabryczne-warunki-na-fermach-zwierzat/8tnevz1 https://oko.press/mysliwi-zabili-dwa-wilki-jeden-osierocil-szczeniaki-nie-sadze-by-to-byla-pomylka/
stan2020.05.10 12:22
Codziennie zabijają dzieci, a nazywają aborcją zlepków komórek. Wiesz o tym?
J.P2020.05.10 13:33
No tak, masz rację, w związku z tym proponuje jeszcze więcej cierpienia dla zwierząt i ciasniejsze klatki. No i kraść każdy powinien oraz wybijac szyby w oknach nielubianego sąsiada bo dopuszczona jest aborcja z gwałtu. Teraz ok?
Michał Jan2020.05.10 9:43
I nie jest jasny związek przyczynowo-skutkowy: czy zaburzenia są skutkiem weganizmu, czy na weganizm przechodzą osoby z zaburzeniami (zakładając rzetelność badań).
wegan z przymusu 2020.05.10 9:43
Coś w tym jest tylko,że ja odkąd nie jem mięsa moja psychika jest,że tak powiem o wiele bardziej stabilna. I gdyby ni to to sama myśl o potrawach mięsnych, to aż mnie w żołądku skręca.
Buhahahaha....2020.05.10 16:50
Weganin. Tak jak Indianin.
Michał Jan2020.05.10 9:41
Badania te były współfinansowane przez producentów wołowiny, więc ich rzetelność może być na poziomie wytworów IPCC w sprawie ocieplenia klimatu za sprawą działalności ludzkiej.
Piotr Nowak2020.05.10 9:38
Bodakowski wy lepiej napiszcie o tym jakie zaburzenia psychiczne powoduje celibat. Po pierwsze to prawda, a po drugie bardziej się na tym znacie.
anonim2020.05.10 9:36
To wy umiecie po angielsku, Bodakowski?
Jan Bodakowski2020.05.10 14:12
tak, a prócz tego umiem korzystać z automatycznego tłumaczenia w internecie
katolicka kretynizacja polski2020.05.10 9:34
a jak się mają do zaburzeń psychicznych ci święci katoliccy którzy żywili się tylko hostią! oni byli normalni?
Pat2020.05.10 10:04
A ty z całkowicie jednowymiarowym myśleniem zaliczasz się do normalnych??
Lewacka Kretynizacja Świata2020.05.10 11:26
No i znowu dowód, że mój nick jest prawdziwy! Ten płatny troll to naprawdę jest chyba wegetarianinem!! hehehehehehehe
marek2020.05.10 12:13
Do budy dziadu. Pilnuj swojego wychodka w głębokim lesie.
Mienso2020.07.6 19:19
Co ty tam wierz, nie ma jag to codzienne walnonć kawał miencha, od razu człowiek najedzony. Ja z żono i bachorami codzinnie mamy kotlety shabowe, kórczaka i na kolacje co kto chce, np. biała kiebasa albo wontrubki. Czujemy od tego tako moc, ze normalnie nas nosi po mieście, tym bardziej że nie mamy co robić, bo żona na miacieżyńskim a ja brezrobotny i mamy tylko 4 x 500+ .. ale powiem wam - na Dudę glosdowac, swuj hłop, je mięso nie jak te z euripu zahodniej lbgt i inne takie szatanistyczne jakieś! Narud musi być zdrowy!