Apel do premiera: Polska może sprowadzić rodaka skazanego na zagłodzenie w Wielkiej Brytanii - zdjęcie
16.01.21, 11:06Fot. screenshot - Twitter (Tomaszgm80), YouTube (TVP Info)

Apel do premiera: Polska może sprowadzić rodaka skazanego na zagłodzenie w Wielkiej Brytanii

75

MSZ opublikowało oświadczenie, w którym przekonuje, że strona polska zrobiła wszystko co możliwe, aby pomóc hospitalizowanemu w Wielkiej Brytanii Polakowi, który został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Starania te jednak nie przyniosły skutku. Mimo to, rodzina umierającego Polaka wciąż ma jeszcze nadzieje i nieustannie apeluje o pomoc do polskiego rządu.  

Hospitalizowany w Plymouth Polak został kolejny raz odłączony od podtrzymującej życie aparatury. Tamtejsi lekarze przekonują, że po przywróceniu przytomności mężczyzna spędziłby resztę życia w stanie „minimalnej świadomości”. Na odłączenie od aparatury zgodziła się żona Polaka. Sprzeciwia się temu jednak rodzina z Polski, która podkreśla, że mężczyzna jest katolikiem i nie chciałby umrzeć w taki sposób. Matka i dwie siostry poszkodowanego od początku proszą o pomoc polski rząd.

- „Apelujemy do rządu o interwencję w Strasburgu z art. 33 Europejskiej konwencji o prawach człowieka. Wtedy sprawę rozpatrywałby pełny skład sędziowski, a nie tylko jeden sędzia, jak w naszym przypadku. Niestety otrzymałam już informację, że rząd nie widzi takich możliwości i rzeczywiście jest to decyzja trudna dyplomatycznie, ale nie pozostaje nam nic innego, jak tylko nadal o to prosić”.

Oświadczenie w tej sprawie wydało polskie MSZ, które zapewnia, że podjęło wszelkie możliwe działania.

- „Ministerstwo Spraw Zagranicznych pragnie podkreślić, że w sprawie obywatela Polski przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii, w ramach posiadanych kompetencji i upoważnień podjęło wszelkie możliwe na poziomie politycznym, prawnym i konsularnym działania” – czytamy w oświadczeniu MSZ.

Resort przypomina, że brytyjski sąd apelacyjny odrzucił 23 grudnia ub. roku wniosek o dopuszczenie apelacji od wyroku. Interweniował wówczas konsul, na którego prośbę tego samego dnia doręczono orzeczenie o możliwości odłączenia od aparatury wraz z uzasadnieniem. Dwa dni później, na prośbę rodziny, konsul podjął interwencję w szpitalu. Prosił władze szpitala o rozważenie ponownego podłączenia pacjenta do aparatury w związku ze staraniami mającymi na celu przetransportowanie go do Polski.

- „Amasador Arkady Rzegocki przekazał list Podsekretarza Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości, Marcina Romanowskiego do jego brytyjskiego odpowiednika w  Ministerstwie Sprawiedliwości Wielkiej Brytanii, a następnie, w związku z brakiem reakcji 26.12.2020 r., Ambasador RP ponowił korespondencję skierowaną bezpośrednio do Ministra Sprawiedliwości Wielkiej Brytanii” – czytamy w kalendarium prezentowanym przez MSZ.

List do Ministra Raaba skierował również szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

27 grudnia MSZ, po informacji o złożeniu przez rodzinę skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, MSZ złożyło wniosek o zastosowanie środka tymczasowego, który zobowiąże Wielką Brytanię do przywrócenia podłączenia Polaka do sztucznego odżywiania i nawadniania. MSZ domagało się ponadto od Trybunału zobowiązania strony brytyjskiej do wyrażenia zgody na transport pacjenta do Polski bądź zbadania go przez wyznaczonych przez rodzinę specjalistów. Wniosek został negatywnie rozpatrzony przez Trybunał.

Polscy konsulowie brali 30 grudnia udział w kolejnej rozprawie, występując w charakterze obserwatorów. Podkreślali wówczas, że strona polska jest gotowa zapewnić pacjentowi transport lotniczy do Polski i właściwą opiekę. Dzień później wzięli udział w kolejnej rozprawie. Sąd odrzucił jednak wniosek o transfer pacjenta. Uznając brak poprawy w stanie zdrowia pacjenta, stwierdził brak podstaw do zmiany wcześniejszego rozstrzygnięcia.

7 stycznia ETPC odrzucił wniosek rodziny, kolejny wniosek został odrzucony 13 stycznia. Tego dnia Ambasada RP przekazał wystąpienie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek do jej brytyjskiego odpowiednika. ETPC odrzuciło kolejny wniosek MSZ do ETPC.

MSZ podkreśla, że „polskie władze, w tym Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Zdrowia, od momentu powzięcia wiadomości o sprawie, nieustannie wspierały rodzinę obywatela Polski przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii poprzez szereg podejmowanych działań”.

- „Jednocześnie pragniemy z pełną stanowczością podkreślić, że rodzina obywatela Polski, przebywającego w szpitalu w Plymouth może liczyć na pełne wsparcie ze strony polskiego MSZ” – dodano w oświadczeniu.

kak/gov.pl

Komentarze (75):

Prawda2021.01.17 22:32
Angole mają Dawce narządów Polaka dltego chcą usmiercenia ==
KOSTEK2021.01.17 21:48
Gdzie się podziały instytucje Unii Europejskiej i unijni politycy, chociażby pani Ursula von der Leyen, czy pan Donald Tusk? Czy nie mogą oni coś zrobić w tej sprawie? Wiem, że pytania są naiwne, bo do wyższych celów zostali stworzeni urzędnicy brukselscy. Ale przecież na oczach świata obywatel Unii Europejskiej zostaje zagłodzony na śmierć przez władze państwa spoza Unii. Czy nie można liczyć na elementarną chociażby solidarność ze strony UE? Wysiłki rządu polskiego mają małe szanse powodzenia. Pacjent jest białym mężczyzną, a przecież teraz tylko Black Lives Matter. Nie jest ani Żydem, ani muzułmaninem, ani nie należy do społeczności LGBT. Nie można więc Anglikom postawić zarzutu antysemityzmu, antyislamizmu, homofobii, transfobii czy czegoś tam jeszcze. A skoro nie można im niczego z tych współczesnych grzechów głównych zarzucić, więc niewiele sobie robią z protestów polskich władz. Może można by było zwrócić się do królowej Elżbiety II z prośbą o zastosowanie prawa łaski dla skazańca. Tak, czy inaczej, pozostaje tylko modlitwa o cud.
Arek2021.01.17 20:16
Typowo angielska pycha. Ich prawo jest ważniejsze i stoi wyżej niż jakiekolwiek inne. Gdyby Polak został sprowadzony do Polski i nie daj Bóg by się wybudził (choć zdaję sobie, że realne szanse są tu małe), tego by nie strawili. Wolą go odłączyć. Podobnie było z Alfie Evansem
gość2021.01.17 19:33
polska służba zdrowia z pewnością by go wyleczyła na NFZ to po co pojechał do Anglii? kiedy nasi piloci ich postanowili bronić to dostali rachunek do zapłaty za paliwo i koszty utrzymania. Po wojnie generał został magazynierem
Dariusz2021.01.17 18:36
A nasz Papież sam poprosił od odpięcie go od takiej aparatury .
Anonim2021.01.17 14:53
Na onkologię nie było, ale na propagandę się znalazło. Na psychiatrię dziecięcą nie było, ale na szemraną wystawę toruńskiego klechy - jak najbardziej. Fak ju narodzie, pozdrowienia od PiSdzielskiego rządu.
Fachman2021.01.16 20:14
Dyć on źyję. Wszystkie chłopaki to wiedzom.Jemy potrzeba tylko spotkania z postem Suskim aby natychmiast stanął na obie nogi.
Iga2021.01.16 19:53
Widzimy, jak traktuje się człowieka chorego w Wlk. Brytanii! Dla nich to tylko sztuka, a nie chory człowiek! Nie zazdroszczę tam Polakom mieszkać! Wszystko widzą tylko przez pieniądz! Nic dla nich się nie liczy!
pp2021.01.17 12:00
Nie chory tylko MARTWY. Mózg nie pracuje a to co widzisz to odruchy. Spałeś na biologii?
Anonim2021.01.17 19:36
Oby ciebie nie spotkało to ,to byś wiedział jakie to odruchy.
Lodzia2021.01.16 19:06
Natychmiast wyślijcie mu flaki,tatara i zimne piwo.
gerard2021.01.17 17:58
fu..ng pc of s..t !
Polka2021.01.16 15:39
Dziwi mnie tylko że o sprawie Alfiego Evansa bardzo głośno się mówiło w najpopularniejszych "polskich" mediach, a o sprawie powyższego pana mówią tylko nieliczni.
Po 11 ...2021.01.16 15:06
Natychmiast wysłać KOMANDOSÓW !!!
verizanus2021.01.16 14:55
Każdy z nas mógłby znaleźć się w takie sytuacji. Trza jakoś ratować rodaka przed barbarzyńcami.
Leszek2021.01.16 20:09
Siurek mnie boli .Mieszkam w Plymouth.Władzo pomóż !
verizanus2021.01.16 22:13
Raz że od tego się nie umiera a dwa właśnie barbarzyńcy są od takich spraw w jakimś sensie mają na tym punkcie tzw bzika ;)
sl_ko2021.01.16 14:19
Polacy w UK powinni się skrzyknąć i ruszyć pod szpital, pokazać swoją solidarność z mordowanym w "majestacie prawa" rodakiem i jego rodziną. Są Was tam miliony (niestety) - pokarzcie swoją siłę! Te angielskie cioty się posr**ą, jak zobaczą na ulicach kilkaset tysięcy Polaków. BÓG JEST PO NASZEJ STRONIE TO KTO PRZECIW NAM.
Drugi Bóg2021.01.16 20:37
Kto przeciw wam? Zdrowy rozsadek...
Mają go wypisać z tej mordowni!2021.01.16 13:56
NATYCHMIAST!!!!! Ambasada niech się przestanie łasić, tylko wejdzie - po husarsku! Polacy w UK - co jeszcze tam robicie - wracajcie do Polski. Tam czeka was tylko śmierć w męczarniach...
Zabrać go do Polski!2021.01.16 13:07
Sąd postanowił że człowieka należy zabić bo jego jakość życia będzie (w oenie sądu 1 os.) kiepska. Nie pozwalają go zabrać do Polski i nie pozwalają na zbadanie chorego przez inny zespół lekarski, chłop nie ma żadnej możliwości obrony, matka, siostry nie mają nic do powiedzenia, wystarczy że żona się zgodziła. W jakim my Q świecie żyjemy?
marek2021.01.16 14:21
W lewackim syfie i mordowni. To samo chcieli i próbują wprowadzić w Polsce. Na szczęście wygrana i reelekcja PIS powstrzymała te lewackie mordercze plany. Jeżeli społeczeństwo pozwoli na powrót do władzy łajdaków z PO a teraz z tzw KO to to samo będzie w Polsce!? Czy tego chcemy?!? Wystarczy przypomnieć ówczesną POwską minister rodziny jakie plany miała względem rodziny i dzieciaków. Sexsualizacja od dziecka, aborcja na życzenie, tęczowe dewiacje i ograniczanie prawa rodziców. Nawet stwierdziła że związki kazirodcze są ok. Warto też wspomnieć co POwskie sądy robiły z dziećmi. Jak zabierały dzieci rodzicom tylko dlatego że w domu były muszki owocówki.
Bianka2021.01.16 13:06
Minimalna świadomość to wciąż świadomość. Jeśli można temu panu przedłużyć życie, to dlaczego tego nie zrobić...?? Każdy chce żyć, niezależnie od tego, czy ma mniejszą czy większą sprawność mózgu...to taka podstawowa rzecz.
oczywiście2021.01.16 13:53
zwłaszcza że ludzki mózg nie do końca poznany został i nie raz zaskoczył swoją reakcją nie jednego lekarza
Waarnemer2021.01.16 18:01
Ciekawe jak sąd ocenił stopnień świadomości i jak ją mierzył? Czy sąd potrafi udowodnić nam, że sam posiada jakąś świadomość? Mówienie i poruszanie się nie jest dowodem świadomości - wszak ruszają się roboty i pojazdy, a mówić mogą syntezatory mowy... Cywilizacja śmierci w pełnej odsłonie...
Zaszczepiony Miler ze zdechłym synem2021.01.16 13:06
A my, cwelebryci i pato-politycy lewicy mamy go gdzieś.
Naiwna2021.01.16 13:02
A gdzie pan Owsiak?
JanP2021.01.16 13:07
Oppierdala Rydzyka.
Olej2021.01.16 12:58
Polski MSZ powinien przejąć poprzez polski ZYS koszty leczenia tego człowieka i wszystkie z tym związane obciążenia, z transportem do Polski włącznie.
Beno2021.01.16 12:52
Jeśli ta sprawa nawet znajdzie pozytywne rozwiązanie, to to trochę potrwa i może już być za późno, tym bardziej, że jest weekend. Trzeba się modlić o cud.
Olej2021.01.16 12:51
Skandaliczna słabość polskiego państwa i jego służb !!!!!!!!!!!!!!!! Co wy potraficie urzędasy ? Jedynie karać nas jak wam zalegamy z podatkiem za powietrze.
hahahaha2021.01.16 12:54
to WB utrudnia...
Biedroń z penisem w pysku2021.01.16 12:50
MMMMMM MMMMM MMM MMMMM MMMM zabić go MMMM MMM on nie jest pedałem NMMMMMMMM MMMM MMMM w zachodniej Europe... MMMMM MMMMM ratuje się tylko pedałów i muslimów MMMM mmmm mmm MMM mniam mniam.
Anonim2021.01.16 12:45
OOooppppppffff. Zaśmierdziało "wspaniałym GB" fuuuuj. Aglia bardziej cuchnie niż ruska walonka.
sl_ko2021.01.16 12:45
Ta suka, żona RS, jeśli jest obywatelką Polski, powinna być oskarżona w Polsce o podżeganie do zabójstwa. https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-karny-16777920/roz-4
hahahahaha2021.01.16 12:43
Taki los czeka każdego emigranta. Ci emigracyjni idioci czasami jeszcze reklamują zachód fotografując się pod domami, które fikcyjnie sa niby ich, a nie są. Teraz wiem, że dobrze zrobiłem nigdy nie wyjeżdzając z Polski na zachód. Jeszcze żeby hołotę z PO z Tuskiem na czele WYWALIĆ na zachód na zawsze i pełnia szczęścia.
Ed2021.01.16 12:58
Ja dobrze zrobiłem, że wróciłem do siebie z zachodu.
mawashi2021.01.16 12:41
Panie premierze Morawiecki. Niech Pan wyrwie tego Polaka z rąk skazujących go na śmierć Anglików ! Jeżeli nawet nie (w co nie wierzę) ze zwykłego, ludzkiego poczucia moralności, to niech Pan to zrobi choćby dla wzrostu Pana popularności, który na pewno nastąpi, albo dla braku przyszłych wyrzutów sumienia!
Anonim2021.01.16 12:38
A co powiesz Mateuszku o wpychaniu nam na siłę trefnych szczepionek od koncernów post nazistowskich, które to szczepionki nie powstałyby gdyby nie mordy na dzieciach poczętych?
Anna2021.01.16 12:49
Ale bzdury piszesz ciemniaku..
Anonim2021.01.16 16:52
Anno to nie bzdury ,poczytaj sobie o szczepionkach ,to jest straszna prawda niestety.
Czy Bóg może uratować2021.01.16 12:37
tego Romana bez aparatury?
Katolik2021.01.16 12:57
Może, ale złamałby zasady, które sam ustalił na ziemi. Nie byłoby nic gorszego we wszechświecie, niż niesłowny Bóg.
Roman2021.01.16 12:28
Z tego co czytam odnoszę wrażenia, że MSZ uprawia dyplomatyczny głupkowaty bełkot w tej sprawie. Chyba ich prawnicy mogą się jasno wypowiedzieć, czy Polska na życzenie rodziny ma prawo zabrać polskiego obywatela do kraju aby chronić jego życie.
Juruś Owsiak z wOŚP2021.01.16 12:27
Ja razem z kiblową moją orkiestrą mamy go gdzieś.
Edzia2021.01.16 20:06
Miło czasem poczytać idiotę,...
NaziBarbi2021.01.16 12:27
Mam na nodze gips.
NaziBarbi2021.01.16 12:24
Zawsze brzydziłam się zachodem i teraz nie brzydzę się bardziej. Bardziej się nie da, niż ja brzydzę się od zawsze. To zachodnia kało-dzicz.
JanP2021.01.16 12:20
Kurde, dajcie mu w końcu umrzeć. Wasi przodkowie też byli podłączeni do takiej aparatury? Co z was za katolicy, chcecie robić za Boga?
Dziennikarz TVP2021.01.16 12:19
No to cyk za tego straceńca.
Mojej teściowej polski lekarz2021.01.16 12:19
pogotowia nie chciał reanimować, mimo że do jego przyjazdu robiliśmy jej resuscytację. Była nie tylko katoliczką, ale nawet sybiraczką. Dlaczego teraz mam się przejmować jakimś katolikiem z Plymouth?
odpowiedzialność zbiorowa2021.01.16 12:56
Myślenie masz proste jak pierdzenie. Jeśli jakiś stolarz *** coś tobie ukradnie, to wsadziłbyś za to do ciupy wszystkich stolarzy świata... :) ***lub piekarz, budowlaniec, informatyk, aktor, itd...
Anonim2021.01.16 16:59
A ja się przejmuję i twoją teściową i tym katolikem ,nie ważne jest skąd jest ,ale jest człowiekiem i przejmował bym się jakby ateistą był ,bo to też człowiek.
Dziennikarz TVN2021.01.16 12:16
Zachodnia kultura lepsza i my ją w naszej telewizji będziemy reklamować za wszelką cenę.
Konfederata2021.01.16 12:15
Ja paranoik.
Chculu2021.01.16 12:14
Wrogie przejęcie ciała.
Konfederata2021.01.16 12:12
liubliancyj zapad donaldu tusk budut winion za etoj situaciju.
ty budut łobudut2021.01.16 12:16
świrze jeden
A co na to jerzy z wośp?2021.01.16 12:10
Co na to świnty ubowiec jerzy owsiak?
Anonim2021.01.16 11:53
A może mają swoich pacjentów, którzy czekają na organy Polaka.
­2021.01.16 11:50
­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­
Agnieszka2021.01.16 11:49
Rau ze swoim ministerstwem monitoruje zabijanie tego człowieka i śmie eszcze mówić, że współczuje rodzinie trudnych chwil. No to jak polskiego rządu nie nazwać mordercami skoro nic nie robią, żeby tego Polaka zabrać stamtąd i śmią jeszcze bezczelnie zbywać rodzinę? CO TO MA BYĆ? Nawet zero informacji jaki mają do tego stosunek?! No to widać jaki mają stosunek!! Niech ta sprawa będzie też przestrogą, żeby nie robili jak ten człowiek czyli nie żenili się z dziwkami, którym nie zależy na ich życiu a tylko na innych sprawach.
lewaku2021.01.16 12:09
znasz kierdol?
Anonim2021.01.16 11:35
Ciekawe, czy tych lekarzy, pielęgniarki, zarząd szpitala, sędziów, żonę i dzieci naszła taka refleksja, ze w którymś momencie, może całkiem niedługo mogą podzielić los tego człowieka? Może dałoby się w ten sposób ze rodzina nie wyraża zgody na pobranie narządów? Jakby zamiast tego mężczyzny był pies, to zaraz trabiliby o tym na pół Europy a wściekły tłum chciałby powiesić sprawcę ma najbliższej latarni. Ale niestety, co względem zwierzęcia jest zbrodnia, względem człowieka miłosierdziem. Serce się kraje kiedy myśle o tym panu. Jezu, Ty się tym zajmij!
Anonim2021.01.16 11:45
Oni są już tak zmanipulowani ,że do nich nie dociera ,ja też widzę i u nas niestety ,ze służba zdrowia ma takie podejście ,przeraża to jak rozmawiam ze znajomą pielęgniarką ,oni nie mają już sumień .
Szubienica w Polsce2021.01.16 11:15
tusk będzie na mnie wisiał.
lewacki idiota gwiazdkowy2021.01.16 10:56
W obronie tych co chca go zabić będę gwiazdkował **** ** ** ****** ** ** * ** * * * * * ** ******* *** * *** ** *** ** * ** ****** * * *** AAAAAAAAAAAAAA *** **** **** ** * * ** * * * ** * * * ** * * * * * KON STY TUC JA - trzeba go zabiiiiić! Gwizdkowaaaaać!!! ****** * ****** **** *** **** *** *** **** ****** ****
horror2021.01.16 10:38
Niewiarygodne, rodzina nie może zabrać chorego ze szpitala bo szpital musi chorego uśmiercić, nawet nie mogą go zbadać inni lekarze?
Zygfryd De Leve2021.01.16 10:33
Wiecie dlaczego nie chcą go oddać do Polski? Bo już się ustawiła kolejka do jego narządów za grube funty, które przytuli szpital. Mieli czas i zbadali wszystko każdy element DNA. Super dawca, nie jakiś tam z wypadku kiedy na nic, czasu nie ma na badanie zgodności, przebytych chorób i Bóg wie czego jeszcze. Tu facet leżał tygodnie zbadany i rozpisany jest każdy fragment jego ciała co komu i za ile. Tam szpitale muszą być rentowne.
6969692021.01.16 10:35
No własnie... Nareszcie pisze jakiś rozsądny człowiek, dziękuję!
Po 11 ...2021.01.16 10:12
To obcy kraj, który nie jest w UE. Dlaczego nie wyślemy wojska, żeby go odbić?
6969692021.01.16 10:34
Bardzo śmieszne... Ciekawe czy byłbyś taki dowcipny, gdyby to Twój Ojciec przeznaczony na narządy, tam leżał. Albo jeszcze lepiej - ty sam!
Jebać Szweda nie potrzeba2021.01.16 12:11
­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­
szubienica przy okazji2021.01.16 10:53
ty lewacki idioto. lewacy sa głupsi od zwierząt.
Sas2021.01.16 11:02
o ciebie powinno się wycierać dvpę po sraniu jak o tvn