Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował na dzisiejszej konferencji prasowej nową strategię walki z pandemią koronawirusa. Zakłada ona cztery kluczowe obszary: pracę szpitali, testy, ścieżkę pacjenta zakażonego oraz prewencję.

Dr Adam Niedzielski podkreślił, że rozpoczyna się trudny okres, ponieważ jesień wiąże się z wieloma zachorowaniami i infekcjami. Jak mówił, nałoży się na siebie COVID-19, grypa i charakterystyczne jesienią infekcje górnych dróg oddechowych. Jako że wszystkie te choroby cechują się podobnymi objawami i są trudne do odróżnienia, ministerstwo przygotowało strategię właściwą dla specyfiki tego okresu.

Minister zdrowia zaakcentował również, że ta nowa strategia będzie zmianą filozofii podejścia do walki z koronawirusem.

- „Mamy za sobą etap obrony przed pandemią, gdzie stosowaliśmy bardzo drastyczne środki, lockdown, rozwiązania stosowane w skali całego kraju. Teraz zmieniamy charakter naszego reagowania, odchodzimy od środków stosowanych w ujęciu ogólnokrajowym na rzecz środków dedykowanych do regionów, dostosowane do skali zjawiska, pojawiania się koronawirusa” – mówił szef resortu zdrowia.

Pierwszym obszarem nowej strategii są zmiany organizacyjne, które mają zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów infrastrukturalnych i ludzkich. Znikną szpitale jednoimienne i zostaną powołane trzy poziomy szpitalnictwa odpowiedzialne za leczenie chorych na COVID-19.

- „Ten najbardziej podstawowy poziom to będą w szpitale powiatowe, gdzie będą utworzone specjalny izolatki, zdefiniowany będzie do tego specjalny produkt finansowany przez NFZ. Ich zadaniem nie będzie leczenie pacjenta, ale przyjęcie, szybkie przetestowanie i skierowanie, tam, gdzie pacjent będzie leczony. Pozostałe dwa poziomy będą zajmowały się specjalistycznym leczeniem” – poinformował minister.

Ponadto zastosowana zostanie nowa strategia przeprowadzania testów na obecność koronawirusa. Testom poddawani będą przede wszystkim pacjenci, u których występują standardowe objawy, jak gorączka, duszności czy kaszel. Poza tym testowane będą również osoby wybierające się do uzdrowisk i przyjmowane do hospicjów, Zakładów Opieki Leczniczej czy Domów Pomocy Społecznej. Nic nie zmienia się w kwestii testowania medyków.

Zmieni się natomiast „ścieżka pacjenta”, który podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem. Najpierw ma on trafić do lekarza rodzinnego na drodze teleporady:

- „Ale jeżeli będą się objawy przedłużały i po 3-5 dniach utrzymywały bądź nasilały, to wtedy oczywiście jest konieczność pionowanego badania i tutaj chcemy, żeby to było badanie fizykalne, bo ono ma poprzedzić decyzję o skierowaniu na badanie w kierunku COVID-u, czyli na wymaz” – wyjaśniał Niedzielski.

Jeżeli testy wykażą pozytywny wynik, pacjent zostanie skierowany do jednostek zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.

Ostatni element nowej strategii walki z pandemią dotyczy prewencji. Minister zdrowia zaznaczył, że to właśnie działania prewencyjne są fundamentem w walce z koronawirusem.

- „Chodzi mi tutaj o zachowanie, a przede wszystkim przyswojenia tej podstawowej zasady DDM, czyli dezynfekcja, dystans i maseczki” – podkreślił.

Niedzielski wskazał, że wszystkie analizy potwierdzają, iż właśnie te elementy są w skali społecznej najważniejsze w utrzymaniu pandemii pod kontrolą.

Drugim elementem działań prewencyjnych będą szczepienia przeciwko grypie:

- „Mamy okres nakładania się zachorowań. Im więcej osób się zaszczepi, tym mniejsze jest to ryzyko nakładania się objawów, czy po prostu występowania grypy” – stwierdził.

kak/tvp.info.pl