Lubią Baumana, straszą „nacjonalpopulistą” Dudą - zdjęcie
11.05.15, 08:06

Lubią Baumana, straszą „nacjonalpopulistą” Dudą

5

„La Repubblica” zauważa, że Andrzej Duda może wygrać drugą turę wyborów dzięki głosom oddanym w pierwszej na „nacjonalistycznego piosenkarza rockowego” Pawła Kukiza. Lewicowy dziennik twierdzi, że w ten sposób zakończy się boom ekonomiczny, który Polska zawdzięcza Platformie Obywatelskiej.

„Liberalny rząd może się pochwalić wzrostem gospodarczym prawie równym chińskiemu, uporządkowanymi wydatkami publicznymi, ciągłym napływem inwestycji niemieckich, włoskich, azjatyckich i w ogóle zachodnich” - twierdzi lewicowa gazeta. Wspomina przy tym o panującym w Polsce bezrobociu, zwłaszcza wśród młodych, ale nie mówi nic o wyjazdach Polaków za granicę. Zdaniem publicysty „Repubbliki”, koniunktura może się teraz zakończyć. Gazeta przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami dla sytuacji międzynarodowej. „Merkel, Renzi, Komisja Europejska Junckera i Europejski Bank Centralny Draghiego mogą stracić w razie upadku liberalnego rządu w Warszawie alianta i kluczowego partnera, uważnego uczestnika rozmów w sprawie strategicznych wyborów kraju, który jest być może ważniejszy od Hiszpanii” - pisze „La Repubblica”. Jak dodaje, także Moskwa może teraz zdecydować się na działania „jeszcze ostrzejsze i bardziej agresywne wobec przyszłej Polski rządzonej przez rusofobów”. Zdaniem lewicowego dziennika pogorszą się też relacji Polski z NATO.

Korespondent włoskiej gazety dodaje, że wpływ na wybory w Polsce ma polski Kościół, „coraz dalszy od nowoczesnego ducha papieża Jana Pawła II i wrogi wobec zwrotów dokonywanych przez papieża Franciszka”.

„La Repubblica” w komentarzach dotyczących Polski sprzyja opcji liberalnej i lewicowej. Gazeta organizuje na przykład festiwal nauki, na którym kilkakrotnie gościł Zygmunt Bauman, przedstawiany jako filozof i socjolog z Wielkiej Brytanii. W kwietniu br. na łamach „Repubbliki” ukazał się list otwarty Adama Michnika i Jarosława Mikołajewskiego do papieża Franciszka. W liście tym publicyści „Gazety Wyborczej” krytykowali polski Kościół.

KJ/Repubblica.it

Komentarze (5):

anonim2015.05.11 8:30
Niektórzy dziennikarze są widocznie jeszcze bardziej oderwani od rzeczywistości niż politycy. NATO to Amerykanie. PiS to partia, która od lat wchodzi im w tyłek. Jakim sposobem po wyborze Dudy na prezydenta czy nawet po ewentualnym zwycięstwie PiS w nadchodzących wyborach miałyby się pogorszyć relacje z NATO?
anonim2015.05.11 8:39
Włoska matematyka umarła: wzrost gospodarczy Polski prawie równy chińskiemu. - co to znaczy po włosku "prawie"? Kościół wrogi Franciszkowi? To po kiego zaprasza go do Krakowa - żeby go ochrzanić? Co do inwestycji niemieckich - prawda: wykupili prawie wszystkie media w naszym kraju, a do spółki z Włochami, Francuzami, Hiszpanami i innymi również sektor finansowy. Super państwo. Myślałem, że tylko w GW są w stanie pisać takie brednie, ale jednak nie. A tak lubimy Włochy :)
anonim2015.05.11 9:10
@nomac - „La Repubblica” może sobie pisać o naszym kraju różne niedorzeczności, bo ani jej czytelnicy, ani nawet przeciętny Włoch nie wie kim są naprawdę Duda i Komorowski. Tak jak Polak Finlandię kojarzy przez pryzmat wódki i Nokii. Niepokoi jedynie mimowolna pochwała "zwrotów" papieża Franciszka.
anonim2015.05.11 9:45
niech się makaroniarze odczepią od Polski, poszli won !!! masoni i liberałowie, wielcy demokraci i bojownicy, w czasie drugiej wojny kolaborowali z każdym a wojnę to spędzili w górach tchórze !!!
anonim2015.05.12 20:19
"Lewicowy dziennik twierdzi, że w ten sposób zakończy się boom ekonomiczny, który Polska zawdzięcza Platformie Obywatelskiej." Niech przyjdą pomieszkają, zaraz to odszczekają