Ks. profesor Waldenfels o modlitwie w meczecie: świetny gest papieża - zdjęcie
04.12.14, 20:11Ks. profesor Waldenfels: świetny gest papieża (fot. YouTube)

Ks. profesor Waldenfels o modlitwie w meczecie: świetny gest papieża

20

Słynny profesor teologii fundamentalnej i teologii religii, ks. Hans Waldenfels SJ, wysoko ocenia gest Ojca Świętego Franciszka, który modlił się w Turcji w Błękitnym Meczecie Sułtana Ahmeda. Ks. Waldenfels, doktor honoris causa Akademii Teologicznej w Warszawie, przekonuje, że muzułmanie cenią sobie tego rodzaju zachowania. „Na muzułmanów takie gesty wpływają pozytywnie i poprawiają atmosferę” – powiedział w rozmowie z niemiecką agencją informacyjną KNA.

Teolog podkreślił, że należy teraz czekać na krok Stambułu: powstaje pytanie, czy Turcy zapewni chrześcijanom więcej wolnej przestrzeni w swoim kraju, zezwalając na przykład na kształcenie księży.

Ks. Waldenfels uważa, że papież Franciszek podczas wizyty w Błękitnym Meczecie okazał wielki szacunek dla miejsca, które jest miejscem modlitwy. „Pytanie, czy papież modlił się tylko ‘obok’ muzułmanów, czy też razem z nimi, jest z punktu widzenia teologii tak samo drobiazgowe, jak pytanie, czy muzułmanie i chrześcijanie modlą się do tego samego Boga” – uznał jezuita. Dodał, że islamskie wyznanie wiary, brzmiące „nie ma Boga oprócz Boga” obowiązuje także chrześcijan. „Bóg to Bóg” – mówi dalej Waldenfels, nawet, jeżeli wyobrażenia ludzi na Jego temat się różnią. „Modlić można się wszędzie” – konkluduje.

Jezuita mówi też, że Franciszek poprzez swoje gesty i swoje swobodne słowa relatywizuje znaczenie teologii. Praktyka wiary i pobożność ludu są dla niego istotniejsze niż debaty teologiczne. „Teologia, która nie staje się praktyką, jest z jego punktu widzenia mało warta” – mówi profesor.

Dodaje, ż w jego kraju – w Niemczech – nie zostało to jeszcze dość dobrze zrozumiane. Zarazem uczony jezuita jest rozczarowany wspólną deklaracją papieża Franciszka i prawosławnego patriarchy Konstantynopola, Bartłomieja. Deklaracja ta, podobnie jak poprzednie wyjaśnienia, podkreśla jego zdaniem jedynie wolę jedności, ale nie wnosi niczego nowego.

pac/katholisch.de

Komentarze (20):

anonim2014.12.4 20:17
Co za ignorancja (zamierzona?): ''...wyznanie wiary, brzmiące „nie ma Boga oprócz Boga” - Czy ten SJ czytałkiedyś islamskie wyznanie wiary? Mam rozumieć, że świadomie twierdzi, że Chrześcicjan obowiązuje wyznawanie allaha?
anonim2014.12.4 20:24
zdrapek - warto zwrócić uwagę, że ks. Waldenfels mówi tylko o tym konkretnym ustępie z wyznania wiary islamu, a nie o jego całości. Arabskie słowo Allah to tyle, co al Lah, a więc po prostu "Der Gott" = jedyny Bóg. Niezależnie od oceny całości wypowiedzi ks. Waldenfelsa, w tej akurat jego części nie widać żadnej "ignorancji"
anonim2014.12.4 21:30
Allah nie jest Bogiem, a więc muzułmanie modlą się nie do tego samego Boga, co chrześcijanie. Allah jest fałszywym bogiem i uznawanie go za Boga jest grzechem przeciwko pierwszemu przykazaniu. Abd-al-Masih bin Iszak al-Kindi, chrześcijański apologeta już w IX wieku wykazał, że islam i jego bóg Allah nie pochodzą z Biblii lecz od pogańskich Sabean. Współcześni badacze islamu dowiedli, że religia ta jest kompilacją wielu wierzeń i legend funkcjonujących w czasach antycznych na Bliskim Wschodzie. Arabowie nie czcili nigdy Boga Biblii ale księżycowego boga i jego córki al-Uzza, al-Lat i Manat. Według współczesnych badań naukowych i odkryć archeologicznych, głównym bogiem wśród starożytnych ludów Bliskiego Wschodu był bóg księżyca nazywany Sin, przedstawiany zwykle jako półksiężyc, w przed islamskich inskrypcjach arabskich określany był mianem „al.-Ilah”, które oznaczało bóstwo, początkowo będące jedną z faz księżyca-boga. Był to więc tytuł, a nie imię tego boga. Na ten fakt wskazuje właśnie półksiężyc, jako główny i charakterystyczny symbol islamu. Mahomet więc uczynił jedynym bogiem znanego od wieków bożka księżycowego Allaha, którego imieniem (tytułem) pogańscy Arabowie nazywali swoje dzieci (nawet ojciec i wuj „proroka” nosił to imię). Krótko mówiąc wg badań naukowych, wspartych materiałem archeologicznym, Allah był przed islamskim bogiem księżycem, jego żoną była bogini słońce, a gwiazdy były jego córkami.
anonim2014.12.4 21:39
Czy ktokolwiek zapytał Franciszka do kogo modlił się w tym meczecie? Nie musi się tu wypowiadać teolog (choćby i najbardziej poważany) który próbuje raczej nieudolnie tłumaczyć papieża. Najlepiej dowiedzieć się u źródła, niech papież sam jasno i konkretnie odpowie nam katolikom czy modlił się do Boga czy do allacha. I proszę nie truć że to w zasadzie to samo bo świadectwo życia mahometa mówi samo za siebie. Brakuje jeszcze żeby pojechał do Tajlandii i tam się modlił w świątyni buddyjskiej a inny "teolog" musiałby się nieźle gimnastykować żeby to jakoś wiernym wytłumaczyć. Ktoś musi dawać przykład wzorcowej wiary katolickiej i jeśli nie czyni tego papież to źle się dzieje, naprawdę żle.
anonim2014.12.4 21:46
"Nie ma Boga oprócz Boga" jest w Islamie wyznaniem anty-Chrystusowym. Bóg nie może mieć Syna! - krzyczą. Jezus nie może być Bogiem. "Nie ma Boga oprócz Boga!"
anonim2014.12.4 21:48
I teraz zapytajmy, czy wobec tego wierzymy w jednego? Czy chrześcijański Bóg w Trójcy jest tym samym, który "nie może miec Syna"?
anonim2014.12.4 22:28
Dla mnie miarodajne jest w tej kwestii słowo Boże: "Któż zaś jest kłamcą, jeśli nie ten, kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem? Ten właśnie jest Antychrystem, który nie uznaje Ojca i Syna. Każdy, kto nie uznaje Syna, nie ma też i Ojca, kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca" /1J 2, 22-23/. Tajemnica Trójcy Świętej i Wcielenia to fundament naszej wiary. Ten fragment wyjątkowo wyraźnie wskazuje, że nie można utożsamiać Boga chrześcijan i Allaha.
anonim2014.12.4 23:21
Profesor teolog a nie wie że muzułmanie modlą się do Allacha boga który nie uznaje Chrystusa za Boga ... czyli nie może być Bogiem Jedynym naszym Bogiem. Panie profesorze o kan dupy rozbić pana wiedzę?
anonim2014.12.5 0:25
To, czy muzułmanie wierzą w tego samego Boga, jest kwestią najzupełniej jałową - wszystko zależy od tego, czy rzecz rozpatrujemy w aspekcie konotacji, czy denotacji. W aspekcie konotacji (czyli treści wiązanych z terminem 'Bóg') oczywiście, że nie, bo ich pojmowanie Boga jest w dużej mierze fałszywe. W aspekcie denotacji - tak, bo odnoszą się do tego samego obiektu, choć rozumieją Go błędnie.
anonim2014.12.5 1:10
Oby reforma edukacji nie objęła katechezy....jeszcze trochę a przerobią nam cały katechizm KK i wywrócą wszystko do góry nogami :(.
anonim2014.12.5 1:20
Religia która nie uznaje dekalogu nie może mieć wspólnego z nami Boga. Co za nonsens. Czy tam ktoś kocha bliźniego jak siebie samego?
anonim2014.12.5 1:37
@izazdo "...KKK twierdzi co następuje: "Relacje Kościoła z muzułmanami. Zamysł zbawienia obejmuje również tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów; oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny" [# 841] .." A z którego roku jest ten Katechizm? Domyślam się że posoborowy.....Muzułmanie nie uznają Boskości Jezusa !!! co już jest bluźnierstwem. To ścinanie głów chrześcijanom to też wyraz głębokiej pobożności?
anonim2014.12.5 2:03
Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce A przeciw zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną, Oby go Bóg pogromić raczył, Pokornie o to prosimy, A ty wodzu niebieskich zastępów szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich to tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła, Amen..... Posiadanie Szkaplerza Świętego Michała Archanioła zapewnia noszącemu szereg łask a między innymi: .........OBRONĘ PRZED HEREZJAMI, BŁĘDAMI I FAŁSZYWYMI NAUKAMI ........o czym mówi paragraf 2. https://poltris.nazwa.pl/swmichal/index.php?option=com_content&view=article&id=108&Itemid=72
anonim2014.12.5 8:35
> Dodał, że islamskie wyznanie wiary, brzmiące „nie ma Boga oprócz Boga” obowiązuje także chrześcijan< Chyba coś się księdzu pomyliło. Muzułmańskie wyznanie wiary brzmi: "Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem". Czy według księdza to wyznanie obowiązuje także chrześcijan? >„Bóg to Bóg” – mówi dalej Waldenfels, nawet, jeżeli wyobrażenia ludzi na Jego temat się różnią< Rozumiem, że obejmuje to cały panteon, w skład którego wchodzą m. in.: Zeus, Set, Światowid, Wisznu i Huitzilopochtli?
anonim2014.12.5 8:38
@Nieznajoma_200 "Posiadanie Szkaplerza Świętego Michała Archanioła zapewnia noszącemu szereg łask" To jest myślenie magiczne, które z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego.
anonim2014.12.5 8:39
'Dodał, że islamskie wyznanie wiary, brzmiące „nie ma Boga oprócz Boga” obowiązuje także chrześcijan' Chyba coś się księdzu pomyliło. Islamskie wyznanie wiary brzmi: "Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem". Czy według księdza to wyznanie obowiązuje także chrześcijan? '„Bóg to Bóg” – mówi dalej Waldenfels, nawet, jeżeli wyobrażenia ludzi na Jego temat się różnią' Rozumiem, że obejmuje to cały panteon, w skład którego wchodzą m. in.: Zeus, Set, Światowid, Wisznu i Huitzilopochtli?
anonim2014.12.5 10:14
i tak posoborowie ze zniesioną przysięga antymodernistyczną idzie droga przepowiedzianą przez Piusa X docierając do pokusy religii światowej gdzie doktryna nie ma znaczenia.
anonim2014.12.5 10:44
Czy Papież Franciszek modlił się w meczecie czy też w muzeum które jest obok meczetu ? Bo mam sprzeczne informacje.
anonim2014.12.5 13:09
@grzechol No, stary, zdumiewasz mnie! In plus oczywiście :)
anonim2014.12.5 23:47
Sprzedawanie własnej wiary za nic nie wnoszące deklaracje. Pokazywanie się publicznie podczas modlitwy w meczecie tylko po to, by pokazywać swoją "bliskość" relatywizując znaczenie teologii - to zaprzeczanie całej tradycji Kościoła. Pewne gesty i zachowania głowy Kościoła są żenujące i nie dopuszczalne. Ciekawe - do jakiego Boga modlił się wtedy papież? po ludzku był to, jak piszecie, "świetny gest papieża" i tym tylko pozostanie. To tak, jakbym modliła się do Allaha bo tak wypada w tym miejscu. Ciekawe, czy muzułmanin tak samo zachowałby się w Kościele??? I bzdurą jest potakwianie twierdzeniu, że można modlić się wszędzie. Utwierdza to laików w przekonaniu że kościół wcale nie jest potrzebny. Jezus nie modlił się po meczetach, ani żadni jego następcy. Jestem oburzona.