Kasta Basta: ,,Prasowy rozbiór Polski’’ podtrzymany przez sąd - zdjęcie
14.05.21, 14:35Fot. via: Pixabay

Kasta Basta: ,,Prasowy rozbiór Polski’’ podtrzymany przez sąd

21

CMWP SDP zabrało głos w sprawie decyzji warszawskiego sądu, który uwzględniając wniosek RPO Adama Bodnara wstrzymał przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen. W ocenie CMWP SDP „decyzja sądu jest szkodliwa dla ładu medialnego w Polsce”.

Na początku kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara i wstrzymał przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen.

„Monitoringiem pod kątem przestrzegania praw człowieka i obywatela, w szczególności w zakresie wolności słowa oraz swobody mediów” sprawę objęło Centrum Monitorowania Wolności Prasy SDP. W przesłanej do sądu opinii Centrum stwierdza, że wstrzymanie decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wydał zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen jest „niezwykle szkodliwe dla ładu medialnego w Polsce”.

- „Wydanie takiego postanowienia jest również wyrazem bardzo niepokojącego sygnału wobec inwestorów, którzy chcą tego typu transakcje przeprowadzić w Polsce”

- dodaje CMWP SDP.

W oświadczeniu podkreślono, że UOKiK wydał prawomocną decyzję, zezwalając Orlenowi na przejęcie spółek Polska Press.

- „W tym kontekście postanowienie z dnia 8 kwietnia 2021 roku może spowodować tzw. efekt mrożący, skutecznie odstraszając inwestorów od prowadzenia inwestycji na rynku polskich mediów. Postanowienie o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej decyzji nie da się pogodzić ze społeczną funkcją wolnych mediów, które są obserwatorem życia publicznego i mają stać na straży państwa prawa (art. 2 Konstytucji RP)”

- czytamy.

Centrum w swoim stanowisku przypomina również, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich „wielokrotnie wskazywało niebezpieczeństwa związane z nadmierną obecnością kapitału zagranicznego na polskim rynku medialnym” oraz na „katastrofalną sytuację” mediów regionalnych, którą zdaniem Stowarzyszenia poprawić może zakup Polska Press przez PKN Orlen.

W ocenie CMWP SDP miała miejsce „niezrozumiała i nieuzasadniona ingerencja sądu w działania niezależnych podmiotów gospodarczych”.

Centrum przypomina też, że o monopolizacji rynku prasy regionalnej przesądziła decyzja z 2013 roku, kiedy to poprzednik obecnej Polska Press, Grupa Polskapresse sfinalizowała zakup Mediów Regionalnych od brytyjskiego funduszu Mecom. Wówczas, jak przypomniano w oświadczeniu, nie pomogły protesty środowiska dziennikarskiego.

- „Uznano, że to zwyczajna transakcja biznesowa, a żaden podmiot nie może ingerować w działania wolnego rynku”

- podkreśla CMWP SDP.

- „Niemieckie wydawnictwo dokończyło więc wówczas prasowy rozbiór Polski, jak nazwali to działania medioznawcy”

- dodaje.

W ocenie Centrum sąd utrudnia transakcję odkupienie przez polski podmiot gazet i portali.

- „CMWP SDP stoi na stanowisku, że odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozbawione jest jakichkolwiek argumentów skutkujących możliwością jego uwzględnienia. Nadto interesy polskiego rynku medialnego oraz lokalnych i regionalnych gazet wskazują na konieczność możliwie najszybszego ukończenia postępowania sądowego

- podsumowano.

kak/tvp.info.pl

Komentarze (21):

Precz z Gazetą Wyborczą2021.06.1 8:37
- siedliskiem kłamców, żydów-polakożerców, dywersantów, masonów, ateistów, pedałów i ex-UB-ków!
Jaki sąd ma wam to jeszcze potwierdzić?2021.05.24 23:42
Brukselski? Moskiewski? Berliński?
opty2021.05.15 6:13
SKANDAL!!! Oddać media Niemcom!!! Jeszcze należy oddać Gdańsk, PRUSY, POMORZE, POZNAŃ i całą WIELKOPOLSKĘ!!!!.....Obóz POd Oświęcimiem i nie tylko ten jeden.....
Dam2021.05.14 20:40
"Dlaczego ta „demokratyczna” prasa, uzależniona od ośrodków zagranicznych, nie dostrzega tego, jak wspaniale zmieniamy ten kraj? Dlaczego nie potrafi dostrzec, jak wiele pomocy dają nasze programy socjalne, jak bardzo zmniejszyliśmy bezrobocie, jak przywracamy moralność po tym bałaganie stworzonym przez naszych poprzedników?" - Czyj to cytat? Brzmi jak ktoś z PIS, a to Joseph Goebbels.
"Zagraniczne ośrodki o reakcyjnym charakterze"2021.05.24 23:45
Ew. jak gierkowska czterotomowa encyklopedia PWN.
edi2021.05.14 19:04
Mamy takie sady, na jakie pozwolil hamulcowy reform duda, przywrocil komunistycznych sedziow, wiec czego mozna oczekiwac? Nie nalezy sie teraz dziwic, patrzac na bajzel jaki sworzyli nam duda i pis.
Jak Kali2021.05.14 16:48
ukraść krowy, to KASTA BASTA! Jak Kalemu ukraść krowy to CELA PLUS!
Kaczka basta!2021.05.14 16:46
Co za niewypowiedziane nieszczęście, że Daniel Obciaszek będzie musiał nieco bardziej się natrudzić, aby zrobić z prasy lokalnej nie dające się czytać PiS-owskie tuby propagandowe.
ceramik2021.05.14 16:16
Wystarczyło odwołać niemieckiego RPO w Polsce na czas i było by PO zamiatane, a tak dywersant robi takie straty, a będzie do połowy lipca. Ile jeszcze krzywdy nam wyrządzi?
robaczek2021.05.14 15:53
PIS to taki KABARET dla ułomnych ;] akceptuja wszystkich ktorzy liża i ............................ ni chu.a rozumieja. TYM WSZYSTKO WCISNA ;] ............................. nawet to ze to 12 letniego ministranta wina ;] .......................... oj dziadki.......................ale odlecieliscie............................ bedziecie posmiewiskiem historii przez dziesieciolecia pisiurki.
kat2021.05.14 15:06
Na wniosek ubezwłasnowolnionego funkcjonariusza totalnej opozycji, tak zwanego rzecznika praw obywatelskich sądy w Polsce, w zdecydowanej większości obsadzone przez lewaków i spadkobierców komuny, odebrały Polakom możliwość korzystania z polskich mediów. Osoba mieniąca się Rzecznikiem Praw Obywatelskich staje w interesie lewackiej propagandy zarządzanej przez obcy kapitał, na przekór polskim oczekiwaniom. Kim jest RPO, kim są sędziowie wydający antypolskie wyroki? Na pewno nie Polakami.
Felek2021.05.14 15:35
Obecnie najwięcej spadkobierców komuny jest w Pisie. Jeśli tym bolszewikom marzy się wciskanie swojej propagandy w mediach lokalnych to niech założą swoje gazety, Byle nie za nasze pieniądze.
Albert2021.05.14 15:35
Klasyczny przykład katoprawackiego debila, pozbawionego mózgu i powtarzającego bezmyślnie to, co mu powie proboszcz na ambonie.
Anonim2021.05.14 18:36
Tego, że nie jesteś Polakiem żaden ksiądz mówić nie musi. Wystarczy poczytać co tu wypisujesz żeby się o tym przekonać.
Albert2021.05.15 9:05
Mało kto jest bardziej Polakiem ode mnie. Taki wasz pech katośmiecie.
mila2021.05.15 9:33
Już zaczynają śmieszyć takie argumenty,zmień taktykę
Nie podoba się? To nie czytaj.2021.05.24 23:46
jw.
I Tupolewa2021.05.14 16:49
też on wysadził!
A może2021.05.14 14:55
powstrzymanie zawłaszczenia niezgodnego z prawem? Jak zwykle, punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia. Kali ukraść krowa - dobrze, Kalemu ukraść krowa - źle. Oj biedni pisowcy
Anonim2021.05.14 14:42
I jak tu przywalić prawiczkom-katoliczkom? Nie mam już pomysłów...
Wiesz co?....2021.05.14 15:32
Znany anonimku!...Ty lepiej sobie przywal w ten głupkowaty łepek, a nie innym! ....Widać, chłoptasiu, że: "BYLE CO JESZ I BYLE CO PISZESZ"!!!