Kard. Stanisław Dziwisz: Zmartwychwstały Pan o nas nie zapomniał - zdjęcie
12.04.20, 18:35Fot. Piotr Drabik via Flickr, CC BY 2.0

Kard. Stanisław Dziwisz: Zmartwychwstały Pan o nas nie zapomniał

17

- W świetle najważniejszej i nieprzemijającej prawdy o zmartwychwstaniu Chrystusa, możemy i powinniśmy spoglądać na to wszystko, co przeżywamy w związku z tragiczną epidemią, przysparzającą ludzkości wiele cierpienia i bólu, niepewności i lęku. Zmartwychwstały Pan o nas nie zapomniał. On jest pośród nas - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. odprawionej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

W homilii kardynał przypomniał, że zmartwychwstanie Chrystusa dokonało się bez udziału świadków, nocą pośród głębokiej ciszy. W przekazie św. Jana Maria Magdalena jako pierwsza zobaczyła odsunięty kamień i pobiegła do uczniów, przekonana że ktoś wykradł ciało Mistrza. Ta wiadomość wstrząsnęła Piotrem i Janem, którzy byli przygnębieni i przekonani, że historia Jezusa się zakończyła. Zobaczyli pusty grób i uwierzyli.

Prawdę o tym co się stało w Wielką Noc zaczęli głosić apostołowie, którzy po zmartwychwstaniu spotykali się wielokrotnie ze swym Mistrzem. O tym mówił św. Piotr w odczytanym podczas liturgii Słowa fragmencie z Dziejów Apostolskich.

Głoszenie prawdy o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa jest zadaniem i przywilejem Jego uczniów, czyli nas wszystkich – tworzących Jego Kościół. Nikt nas z tego zadania nie zwolni, bo na nasze wiarygodne, poparte naszym życiem według Ewangelii świadectwo czeka współczesny świat – powiedział kardynał. Zdając sobie sprawę ze swych słabości świadkowie Chrystusa nie mogą schodzić z drogi, którą wskazał Jezus.

Św. Paweł pisał o niezwykłej godności każdego chrześcijanina i mówił, że ci którzy z Chrystusem powstali z martwych powinni szukać tego, co w górze, gdzie przebywa Zbawiciel. Kardynał stwierdził, że na ziemi należy się uświęcać, zbliżając do Boga.

W świetle tego, co mówi nam dziś słowo Boże i w świetle najważniejszej i nieprzemijającej prawdy o zmartwychwstaniu Chrystusa, możemy i powinniśmy spoglądać na to wszystko, co przeżywamy w związku z tragiczną epidemią, przysparzającą ludzkości wiele cierpienia i bólu, niepewności i lęku. Zmartwychwstały Pan o nas nie zapomniał. On jest pośród nas – stwierdził. Wskazał, że Jezus działa poprzez lekarzy, pielęgniarki, służby i tych, którzy trudzą się, by zabezpieczać codzienne potrzeby ludzi.

Przypomniał, że piętnaście lat temu w oktawie wielkanocnej odchodził św. Jan Paweł II. Papież modlił się i ofiarował swe cierpienie za Kościół i świat. – Jesteśmy przekonani, że dzisiaj towarzyszy nam z wysoka i wstawia się za nami wszystkimi u Bożego tronu wraz z Maryją, Matką Chrystusa, która pod Krzyżem swego Syna została Matką Kościoła – stwierdził kardynał.

W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego ludzie darzą się dobrym słowem i życzeniami. Należy kierować je również do bliskich i pamiętać w modlitwach o Ojcu Świętym Franciszku, metropolicie krakowskim abp. Marku Jędraszewskim, Kościele krakowskim, dotkniętych epidemią i spieszącym im z pomocą. – Niech wszystkim towarzyszy nadzieja, radość i pokój zmartwychwstałego Chrystusa. Bracia i siostry – Chrystus zmartwychwstał. Naprawdę zmartwychwstał. Radujmy się i umacniajmy Jego zwycięstwem – powiedział kardynał.

Na zakończenie Mszy św. kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Mateusz Hosaja podziękował kard. Stanisławowi Dziwiszowi za jego obecność podczas celebracji Triduum Paschalnego. Stwierdził, że Chrystus przenika mroki grobu, grzechu i rozświetla obecną sytuację. – Niech ten promień nadziei, wiodący nas ku jedności, prowadzi nas w radości do przeżywiania tych świąt – powiedział. Zaprosił także wszystkich wiernych na obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. – Mamy nadzieję, że będziemy mogli je wspólnie świętować i celebrować Eucharystię dla wielu. Niech Pan tę nadzieję uskuteczni Swą łaską, mocą i działaniem, a św. Jan Paweł II, który z tego miejsca czuwa i o godzinie 21:37 błogosławi przez nasze ręce, niech nas umacnia w drodze nadziei i miłości – powiedział.

Diecezja.pl

Komentarze (17):

Telewidz2020.04.13 17:17
Nie obwiniac ksiezy, tych co sprawuja posluge w kosciolach. Ksieza musza postepowac tak, jak im nakazuje Episkopat. Mozecie tylko im wspolczuc jak stoi we wrotach kosciola i liczy do pieciu.
anonim2020.04.13 22:32
Oczywiście księża są niewinni i bardzo im współczuję,bo bardzo to przeżywają ,biskupi pozamykali się w swoich norach ,a księża muszą odlicząćdo pięciu .
ks. krakowski2020.04.13 15:04
Księże kardynale - proszę życzliwie współpracować z abp M. Jędraszewskim. Razi nas ta niechęć wobec następcy...
alter ego Furtiana Wac\305\202awa2020.04.13 15:04
Szatan też o Tobie pamięta zakłamany juchu kardynale
Gnida Stach2020.04.13 9:22
Zjeść i wypić to podstawa działań tego Pana.
R2020.04.13 6:46
Księża którzy o sobie mówili że są niezbędni Bogu i ludziom do modlenia się, teraz sami sobie zakazali modlenia się z ludem i gadają do pustych kościołów, a ludowi powiedzieli że teraz Bogu na Wielkanoc wystarczy jak się rodziny same pomodlą i sobie poświęcą - to znak od Boga że katolicyzm to fałszywa religia w której Jezusa pomieszano z dewocją i bałwochwalstwem dla wygody min takich jak Dziwisz
Filmy online2020.04.12 20:46
Sala samobójców. Hejter 2020 https://filmvod.pl - Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem . Polecam jak najbardziej!
ja2020.04.12 19:48
Zmartwychwstały Jezus nie , ale zapomnieli o nas nasi księża i biskupi pozbawiając nas możliwości spowiedzi i komunii. Skandal jest tak wielki że niie macie teraz prawa aby nas pouczać. Jedynie w wielu miejscach gdzie wiara jest prawdziwa (przeważnie na wsiach) księża wykazali się inicjatywą i nawet za cenę mandatu starali się sprawować sakramenty.
andy2020.04.12 22:11
Biskupi przyznajcie się - stchórzyliście.
aaa_kotki_dwa2020.04.12 19:34
A ten ciągle rzuje trupa.
anonim2020.04.12 19:19
My wierni o tym wiemy ,że Zmartwychwstały Pan o nas nie zapomniał ,ale biskupi nie wierzą ,że Bóg jest Wszechmogący ,że to On jest Panem życia i śmierci , Biskupi nawróćcie się .
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.12 19:41
A Papież? Ma też się nawrócić?
anonim2020.04.12 23:25
Każdy ma się nawracać jak błądzi ,papież też .
Dionizy2020.04.13 10:15
Lepiej by było, gdyby kard.St.Dziwisz mniej był obecny w przestrzeni publicznej, medialnej i najlepiej nie wypowiadał się. Ja Eminencji proponuję porządny rachunek sumienia ze swojej działalności u boku Jana Pawła II.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.12 18:56
Ja też jestem przekonany, że jak pobiegniemy do grobu jego, JEGO, na Wawel, to odkryjemy, co Bóg miał na myśli krzycząc PULL UP, pull up, pull up ... to heaven. There's a lady who's sure all that glitters is gold And she's buying a stairway to heaven. When she gets there she knows, if the stores are all closed With a word she can get what she came for.
Styki2020.04.12 19:46
Widac ,ze jeszcze nie cale goowno splynelo Wisla
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.12 23:15
z Żoliborza?