Egzekwując lockdown, sanepid zastosuje zapomniane rozwiązanie wprowadzone w celu walki z dopalaczami? - zdjęcie
14.04.21, 11:14Fot. via Pixabay - arembowski

Egzekwując lockdown, sanepid zastosuje zapomniane rozwiązanie wprowadzone w celu walki z dopalaczami?

7

W celu egzekwowania obostrzeń sanepid sięgnął po wprowadzony w 2010 roku przepis mający na celu walkę ze sklepami z dopalaczami. Przepis pozwala inspektorom natychmiastowo zamykać sale weselne, dyskoteki i restauracje.

Chodzi o art. 27 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wprowadzono go w 2010 roku w celu skuteczniejszej walki z dopalaczami.

Przepis mówi, że "w razie stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych, które spowodowały bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, państwowy inspektor sanitarny nakazuje unieruchomienie zakładu pracy lub jego części (stanowiska pracy, maszyny lub innego urządzenia), zamknięcie obiektu użyteczności publicznej".

Decyzja wydana na podstawie wymienionego przepisu jest natychmiastowo wykonalna, chociaż oczywiście potem można się od niej odwołać.

Sanepid skorzystał z tego przepisu, zamykając salę weselną w Malanowicach koło Turka, w której miało zostać zorganizowane wesele na 81 osób.

- Musieli liczyć się z tym, że jeśli impreza się odbędzie, nastąpi nasza interwencja. Byli jednak przekonani, że nawet jeśli do tego dojdzie, przebiegnie ona w inny sposób, niż miało to miejsce - powiedział jeden z policjantów.

Były Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz uważa, że "ten przepis stosowany jest wtedy, gdy przedsiębiorca z premedytacją łamie przepisy, narażając wielu ludzi na zakażenie wirusem". Jego zdaniem Sanepid musiał sięgnąć po ostrzejsze środki.

Inny były GIS dr Andrzej Trybusz twierdzi, że art. 27 ustawy o PIP to przepis praktycznie martwy, od wielu lat nieużywany.

Sanepid sięgnął po tę regulację dlatego, że inspektorzy sanitarni nie mają silnych środków prawnych pozwalających im na egzekwowanie wprowadzanych przez rząd obostrzeń. Sądy administracyjne masowo uchylają bowiem nakładane przez sanepid kary na podstawie rządowych rozporządzeń. Jako przyczyna wskazywany jest brak uregulowania tej kwestii w ustawie, co wiąże się z kolei z niekonstytucyjnością rządowych rozwiązań.

-  Art.27 ustawy o inspekcji sanitarnej jest czymś w rodzaju bajpasa serca. To taka proteza, by sanepid mógł skuteczniej bronić swoich decyzji w sądzie - powiedział dr Trybusz.

jkg/money

Komentarze (7):

pleban2021.04.14 19:56
Nie można dopuścić tych inspektorów do wody święconej, bo jak wybadają jakie tam jest stężenie bakterii kałowych, to znowu trzeba by było stawać na głowie, jak tu nie zamknąć tych kościołów xD
Jacek2021.04.14 14:51
PIS zapomniał, że to Polska. Nie tak łatwo złamać ludzi i zmusić ich do przestrzegania bezprawnych zarządzeń.
rzyd2021.04.14 14:30
Brawo PiS! Zamykać firmy a Polaków do więzień. Głodem ich brać! Nasze kamienice a ich ulice.
Monika2021.04.14 13:30
Cześć kochani. Mam na imię Monika, i nie jestem tutaj bez powodu. Jestem miłą kobietą po przejściach, i moje potrzeby coraz częściej biorą nade mną górę. Jestem tutaj, ponieważ chciałabym poznać tutaj Pana z podobnym problemem, dla którego seks nie jest tematem tabu. Jestem zadbaną, pełną energii dziewczyną, szukam kogoś w wieku od 18 do 50 lat. Wymagam oczywiście dyskrecji. Kontakt jak i moje zdjęcia możecie zobaczyć na http://panieonline.pl/monika
Anonim2021.04.14 12:07
Syny kobiet lekkich obyczajów.
Po 11 ...2021.04.14 11:52
To świetny pomysł. Podpowiadam też reaktywowanie innego zapomnianego przepisu. Ten akurat pomoże PiSowi w zrobieniu porządku z mordowaniem nienarodzonych dzieci, co PiS od dawna obiecuje. Przepis pochodzi z roku 1943. Zgodnie z nim ... każda „aryjka”, która poddała się aborcji, ryzykowała karę śmierci. Przepisy te usprawiedliwiano w następujący sposób: Niemka dokonująca aborcji miała przyczyniać się do osłabienia sił III Rzeszy, co stanowiło działanie na rzecz jej wrogów, bowiem odbierała führerowi kolejnego żołnierza.
Nie nadajesz się do tej roboty "nowy"2021.04.14 11:42
https://www.fronda.pl/a/dopalacze-jak-narkotyki-ustawa-wchodzi-w-zycie,114178.html