Dorota Kania dla Frondy: Kto stoi za Szymonem Hołownią? - zdjęcie
14.12.19, 10:00(fot. Magdalena Piejko)

Dorota Kania dla Frondy: Kto stoi za Szymonem Hołownią?

54

Portal Fronda.pl: Szymon Hołownia ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Twierdzi, że jest kandydatem niezależnym, a jego kampanię sfinansują sympatycy. Kto za nim stoi? Komu zagraża?

Dorota Kania: Moim zdaniem Szymon Hołownia nikomu nie zagraża. Co do kwestii kto za nim stoi, jest za wcześnie, by na to odpowiedzieć - można się tylko domyślać.

Z ogólnodostępnych informacji wynika, że stawiają na niego służby. Na ile jest to zainicjowane przez inne osoby, to się okaże. Uważam, że obecność pana Jacka Cichockiego na konwencji, czy też spotkaniu autorskim pana Szymona Hołowni nie była przypadkowa. To pokazuje, że jest taka tęsknota za ciepłą wodą, inną twarzą Platformy Obywatelskiej i Szymon Hołownia może zaspokoić te pragnienia, tę tęsknotę za Tuskiem.

 

[Wsparcie finansowe dla Hołowni zapowiedział na Twitterze Ryszard Wojtkowski - biznesmen, w przeszłości szef gabinetów politycznych trzech premierów z PZPR (Messnera, Rakowskiego, Kiszczaka) oraz Tadeusza Mazowieckiego - red.]

 

"Może gdybym nie wiedział, że państwo Hołowniowie przyjaźnią się z państwem Giertychami to uwierzyłbym w ten bałach o niezależnym kandydacie na prezydenta" - napisał dziennikarz śledczy Cezary Gmyz.

Nie wiem nic na temat przyjaźni Hołowni z Giertychem, natomiast niewątpliwie Szymon Hołownia jest zaprzyjaźniony z tzw. "Salonem". Pamiętam jak kilka lat temu wygrała Zjednoczona Prawica i jej przedstawiciele wraz z prezydentem Andrzejem Dudą modlili się na Jasnej Górze przed obrazem Maryi, pojechali podziękować Matce Bożej za opiekę, wówczas Szymon Hołownia zareagował bardzo gwałtownie i krytycznie. Nie przypominam sobie, by tak reagował wtedy, kiedy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej byli na Jasnej Górze.

Szymon Hołownia jest absolutnie związany z mainstreamem Platformy Obywatelskiej, dziennikarstwem sprzyjającym opozycji. To, co mówi na temat kościoła jest również bulwersujące, szczególnie, że sam się deklaruje jako zagorzały katolik.

 

Na początku grudnia pojawiły się informacje, że Donald Tusk chce budować w Polsce nową chadecję. Czy start Szymona Hołowni w najbliższych wyborach prezydenckich może mieć związek z planem Donalda Tuska? Czy może tych dwóch sytuacji nie należy ze sobą łączyć?

Szymon Hołownia zapewne nie wygra wyborów prezydenckich, ale dla osób tęskniących za wizerunkiem Donalda Tuska w polityce, może być takim zaczynem budowania w Polsce chadecji. Czy ta formacja będzie nazywała się Platforma Obywatelska, czy coś innego - nie wiadomo. Natomiast z chadecją pewnie nie będzie miała wiele wspólnego, poza nazwą. Wystarczy przypomnieć sobie jak wygląda chadecja europejska, która z chrześcijaństwem naprawdę nie ma nic wspólnego.

Zapewne wokół Szymona Hołowni politycy będą chcieli zbudować jakąś formację, tak jak biznes chciał zbudować formację wokół Ryszarda Petru, która nazywała się Nowoczesna. Bardziej porównywałabym Szymona Hołownię z Ryszardem Petru, niż z  Pawłem Kukizem. Szymon Hołownia to nie Paweł Kukiz. Paweł Kukiz miał jednak charyzmę artysty i miał jednomandatowe okręgi wyborcze - to było hasło, z którym szedł do wyborów i pociągnął za sobą ludzi. Szymon Hołownia jednak jest bardziej podobny do Ryszarda Petru, taka miła, gładko mówiąca osoba, która zaspokoi pragnienia ludzi nowej partii.

 

Jedyny postulat Hołowni jaki poznaliśmy, to "przyjazny rozdział Kościoła od państwa". Czy faktycznie jest to paląca potrzeba w Polsce?

Przede wszystkim nie rozumiem, co to znaczy "przyjazny rozdział Kościoła od państwa". Przypomnę, co mówił Szewach Weiss, że Izrael jest wpisany w Gwiazdę Dawida i oficjalnie ma ten symbol u siebie, więc Polska jest również wpisana w chrześcijaństwo. Ja sobie nie wyobrażam "przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa". Ten rozdział Kościoła od państwa brzmi bardzo groźnie. Komuniści również mówili o rozdziale Kościoła od państwa i wiemy, jak się to skończyło. To kolejny eksperyment, który będzie dążył do tego, żeby wyeliminować chrześcijaństwo z życia publicznego, a na to nie może być zgody. Chrześcijanie jednak stanowią w Polsce większość.

Tak naprawdę nie poznaliśmy żadnego programu. Poznaliśmy jedynie uśmiechniętą twarz Szymona Hołowni. To jest wizerunek jego programu. W tej chwili tak naprawdę nic nie wiemy.

 

Szymon Hołownia swój start w wyborach prezydenckich ogłosił w Gdańsku. Według niego "Gdańsk jest miastem, w którym bardzo dobrze zaczynać nową rzeczywistość". - Myślę też, że właśnie w tym miejscu zacząć ją trzeba, bo dobrze pamiętam, co działo się tutaj prawie rok temu, kiedy we mnie, ale myślę że też tysiącach w Polaków coś pękło, kiedy widzieliśmy, jak na scenie największej, najwspanialszej fabryki dobra w tym kraju, Polak zabija Polaka - mówił Hołownia, nawiązując do śmierci Pawła Adamowicza. Jak można skomentować wybór miasta - Gdańsk, który jest również symbolem Platformy Obywatelskiej, czy ma to jakieś znaczenie, czy to tylko przypadek?

Po pierwsze, chciałabym się odnieść do słów odnośnie Pawła Adamowicza. Mamy zeznania Stefana W., który zabił Pawła Adamowicza - powiedział, że nie wiedział kogo zabija, jest chory psychicznie. Mówienie o mordzie politycznym jest po prostu kłamstwem.

Jeżeli chodzi o wybranie Gdańska, przypomnę, że Gdańsk jest przez niektórych nazywany polską Sycylią. Nie uważam, żeby to było dobre miejsce do startu, ale żyjemy w wolnym kraju. Szymon Hołownia pochodzi z Białegostoku. Bardziej stosowne byłoby odniesienie się do swojego miejsca urodzenia. Nie wiem, czy wstydzi się Białegostoku, czy uważa, że nie jest warty, by tam ogłaszać start. Jest to  o tyle dziwne, że ostatnio w Białymstoku była córka prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, mówiła o tym mieście, ponieważ było to jego miasto rodzinne. Mówiła jakie to jest wspaniałe miejsce w Polsce. To symboliczne, że Szymon Hołownia wybrał Gdańsk, a nie Białystok.

 

Jeżeli chodzi o finansowanie kampanii wyborczej Szymona Hołowni, do sprawy odniosła się również Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej. Jej zdaniem Szymon Hołownia "może być kandydatem wagi ciężkiej, bo plotki głoszą, że idzie za nim potężne finansowanie i potężne wsparcie". On sam zasłania się tym, że finansują go jego sympatycy.

Oczywiście, ale jedno drugiego nie wyklucza. Sympatykami mogą być potężni biznesmeni i nie ma żadnego dysonansu w tych stwierdzeniach. Szymon Hołownia mówiąc o tym, że finansują go sympatycy, może mieć na myśli osoby majętne, wpływowe. Jak będzie dowiemy się dopiero jak Szymon Hołownia złoży sprawozdanie finansowe z kampanii wyborczej. 

Jaki ma cel wejście Szymona Hołowni do polityki?

Szymon Hołownia nie wygra wyborów, natomiast celem może być budowanie nowego ugrupowania. Szymon Hołownia nie będzie liderem, ale twarzą. Było już paru takich kandydatów - choćby Ryszard Petru. Jak wyszło, to wszyscy widzimy.

rozm. KZ 

Komentarze (54):

Jam2019.12.21 0:20
Komu taki troll-artykuł ma słuzyć? Ile w nim obiektywizmu autorki znanej z "obiektywizmu"? Szkoda czytać; mozna przeczytać i zapomnieć.... .
Grizzly2019.12.15 22:39
... może stać Rabiej!
Marek2019.12.15 3:34
Hołownia to taka bułka. Kajzerka. Ni to baba, ni to chłop. Chociaż w portkach to to łazi. Takie cóś.
!442019.12.15 1:55
FRONDKO MASZ SAMYCH EKSPERTYCH BANDE CZWORGA +
Dr Nobody2019.12.14 22:08
Przecież PIS jest niewygodny dla złodziejstwa, zdrajców, kłamców i buractwa, które przez ponad 30-lat żyło niezagrożone w największych luksusach w tym żałosnym kraju nad śmierdzącą Trzaskowskim wisełką:):) Dla cuchnącej żądzą kasy i władzy łoPOzycji nie ma NIC wazniejszego jak dorwać się do koryta. Hołownia to taki przebiegły narcyz (dla mnie kompletny głupek), który pójdzie tam gdzie może zyskać sławę i wyższą pozycję. I to nie jest jego plan tylko tych co za nim stoją i będą płacić gruba kasę.
POI2019.12.14 18:40
Stoją za nim ci, którzy go promują czyli GW i TVN.
Ciekawy2019.12.14 18:35
Kania jak zwykle z GNOJOWICA jak każda pisia lajza
POI2019.12.14 19:03
wypierrdalaj do urbana deganeratywna szujo
matis892019.12.14 17:55
Lewakoateiśći chcą mieć swojego kandydata od ich religii więc wystawili Hołownię.
antek.b2019.12.14 17:25
Taka wiewióra to u nas pod biedronką stoi ,taka sama ,tylko nie ma na sobie tapety,cóż ,czuć tu alkoholem.
Janek2019.12.14 15:47
P. Hołownia to nie moja bajka, ale określam go do tej kategorii katolików, co mówią o sobie, wierzący, ale nie praktykującym, po prostu sprzeczność. Jest w Kościele, a jednocześnie poza Kościołem. Nie ufam takim ludziom. No cóż, taki układ, że nie każdy może startować w wyborach na prezydenta RP.
EREW2019.12.14 17:02
Hołownia to dmuchana matrioszka.
werew2019.12.14 14:24
do przebierańca Wawa: Walnij się w pusty łeb komunistyczny czerski przebierańcu postępowy, nikt się na te przebieranki nie nabierze, huuj wam w dupę
Wawa2019.12.14 14:50
do autentycznego aż do bólu @warew: Twój język zdradza, że niewątpliwie jesteś przedstawicielem środowiska zasłużonego dla walki z komunizmem. Cóż, "z obfitości serca usta mówią" (Mt. 12,34) Dobrego dnia życzę.
werew2019.12.14 14:51
Spierrdalaj świnio
Wawa2019.12.14 13:34
Jeśli pani Dorota Kania, specjalistka od tropienia afer i powiązań współczesnych celebrytów z byłymi SB-kami na Szymona Hołownię nic nie ma, to znaczy, że facet od takich powiązań jest czysty. A że ktoś znany z przeszłości chce go poprzeć, to przecież lepiej, że te pieniądze zasilą kampanię Hołowni, niż np. Biedronia lub kogoś z jego spółki... O Hołowni najlepiej świadczy to, co robił przez ostatnie kilkanaście lat. Jego działalność dziennikarska i pisarska obracała się od zawsze wokół spraw wiary, Boga i Kościoła. Jeśli rzeczywiście "ktoś za nim stoi", to przede wszystkim czytelnicy jego książek i odbiorcy jego programów. Ale o tym autor wywiadu i jego rozmówczyni nawet nie wspomina. Bo PiS-owska narracja nie pozwala dopuścić do takiej myśli, by ktoś inny oprócz członków "jedynie słusznej" partii Prawych i Sprawiedliwych był pobożnym i uczciwym człowiekiem, któremu zależy np. na zbawieniu swoich bliźnich. Za Hołownią stoi też np. kapituła nagrody bpa Chrapka, która już kilkanaście lat temu doceniła jego działalność dziennikarską. Za Hołownią stoją też inicjowane przez niego przedsięwzięcia charytatywne. Pani D. Kania nie rozumie, czym jest "przyjazny rozdział Kościoła od państwa"? A przecież "rozdział Kościoła od państwa" wpisany jest w naszą konstytucję - tyle że często nie jest ten rozdział należycie respektowany. Mało tego: związek Kościoła z PiS jest tak wyrazisty, że gdy (kiedyś) PiS przegra, Kościół na tym przegra podwójnie. Dlatego warto ten rozdział respektować teraz, by później nie żałować.
werew2019.12.14 14:23
Walnij się wpusty łeb komunistyczny czerski przebierańcu postępowy, nikt się na te przebieranki nie nabierze, huuj wam w dupę
!442019.12.15 1:51
CIEKAWE JAK BY ZOSTAL WYBRANY , CO BY ZROBILA KC+ I FRONDKA
Polak2019.12.15 1:54
Wawa..kosciol przegra podwojnie haha !! Kosciol dogada sie jak zawsze ..z aktualna partia rzadzaca ...
Maciej2019.12.14 13:05
Brawo !!! Brawo !!! Brawo !!! Pani Dorota Kania !!!!!!!!!!!!
ja2019.12.14 12:47
Jest po to aby ośmieszając siebie ośmieszyć katolików, a przez to osłabić poparcie dla prezydenta tych letnich.
JaKi2019.12.14 12:09
Dorota Kania to ta sama dziennikarka która dostała wyrok za wyłudzenie "pożyczek" i nie płaciła podatków?
gumowa kaczka2019.12.14 12:00
pojawienie się hasła "kulczyk" wyklucza jakąkolwiek wiarygodność projektu
Grzegorz2019.12.14 11:46
Na 100 % tvn
Oloo2019.12.14 11:42
Katolicy i portal katolicki boją się katolika który może zdobyć 3-4% głosów. Dziwny ten katolicyzm w Polsce.
drrrr2019.12.14 11:43
Wal się w duupę degeneracie komunistyczny
Oloo2019.12.14 12:02
Towarzyszu,to nie jest wywiad z panią Kanią o seksie :D Pomyliłeś portal katolicki z porno,zboku :D
Janek2019.12.14 11:45
Katolicy są spokojni, swój wybór już w serach dokonali.
SZPALERY ZDROWIA MAZGOLKI2019.12.14 11:49
icek kto ci takich glupot nagadal moze rabi
Oloo2019.12.14 12:05
Myślisz że zdobędzie więcej głosów,skoro piszesz że to głupota? To ile mu dajesz procentów,panie mądry?
Podatnik2019.12.14 11:37
HOŁOWNIA ODBIERZE MOŻE Z 5% WYBORCÓW, A WIĘKSZOŚĆ TO WŁAŚNIE WYBORCY DUDY. Taka prawda.
Janek2019.12.14 11:31
@Julia Jeszcze nie ujawnił się w tych wyborach taki kandydat na prezydenta RP, który byłby gwarantem, że "zmiecie resztki postokrągłostołowe". Jak na razie o władzę walczą dwa stronnictwa, frakcja chamów i frakcja żydów, jak za nieboszczki PZPR, które końcem końców i tak z tej ręki, co dzierży kapitał, będzie sprawować władzę w Polsce. Tak jak za PZPR, z tym, że wówczas był ZSRR tym, co w każdych wyborach w ręku dzierżył powiedzmy "kapitał".
Krzysztof.2019.12.14 11:11
Stara, bezdzietna, obrzydliwa baba, fufela Terlikowskiego.!!! Dopadł ją syndrom bolca: stara baba bez bolca dostaje pier- dolca.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jula2019.12.14 11:29
Chamskie słowa z jakich ust padają? Podołasz odpowiedzi?
Janek2019.12.14 11:43
Słusznie, sporo tu jest takich gorliwych "wyznawców", co jak im brakuje argumentów w dyskusji, to sięgają po kalumnie.
OPI2019.12.14 14:50
wypad wieprzku
etr2019.12.14 14:44
Marks ci w duupę, świnio postępowa
Janek2019.12.14 10:58
Kto stoi za Szymonem Hołownią? - ci sami "oni" stoją za p. Hołownią, co za PAD? Wygrają "oni". Wygra kapitał, a nie osoba. Zbyt dużo leży na stoliku, aby nie zasiąść do gry. Etykiety są dla mediów, dla wyborców?
Michauowa2019.12.14 10:30
Frondokatole trzęsą portkami przed Hołownią bo tylko zaboboniarz może odebrać głos innemu zaboboniarzowi :D
SZPALERY ZDROWIA MAZGOLKI2019.12.14 11:46
ICEK ZYDOKOMUNA W POLSCE JUZ KAPUT
jula2019.12.14 10:30
W polityce rozwój inżynierii genetycznej poszedł trochę dalej niż w rzeczywistości i kandydat Hołownia jest taką trzecią nóżką w rozpoznaniu pola walki w ramach I tury wyborów prezydenckich. Żadna: Kidawa,Jaśkowiak,Kosiniak-Kamysz,Zandberg czy inny namaszczony przez Czarzatego bez weryfikacji pierwszej tury jest niemierzalny ,no po prostu same panie i panowie: Nikt.Nerwowość narasta,groza kolejnej przegranej zmiecie resztki postokrągłostołowe w niebyt.Jak trzecia nóżka odpadnie,obeschnie to bez żalu,ale próbować trzeba,bo inaczej NIEBYT.
Ania..2019.12.14 10:27
Pani Kania, ze,swoim wyglądem i błyskotliwą inteligencją to się nawet do burdelu Banasia nie kwalifikuje.!!!!
jula2019.12.14 10:32
Jeśliś kobietą ,to żenada ten wpis,jeśliś mężczyzną toś cham.
guess who kagan2019.12.14 11:06
10/10
Roman2019.12.14 11:48
A Ty się ze swoim brakiem kultury nie nadajesz do pisania postów.
WtyT2019.12.14 14:46
tow "Ania" to pederasta postępowy tęczowo-czekoladowy
!442019.12.15 1:41
MOCNE
jozef2019.12.14 10:22
Na a kto może stać za Hołownią, na pewno Tusk, no bo to zawsze jest wina Tuska.
bezdomny milioner2019.12.14 10:20
oczywiście za Dudą nikt nie stoi! to niesprzyjający żadnej partii i samodzielny prezydent wszystkich polaków! strażnik prawa i konstytucji! haha...
Janek2019.12.14 11:16
@bezdomny milioner Ależ żeś naiwny, proszę, bo jeszcze inni uwierzą tej bajce. Spójrz w około, na własność, to wszystko co należy, i to wszystko, co jeszcze nie należy, a będzie należeć, stoi za kandydatami na prezydenta RP, który by to nie wygrał. Wszyscy jesteśmy jedynie bezdomnymi milionerami. To tylko tak nam się wydaje, że coś należy do nas. Józef Białek „Czas Niewolników. Jak świat stał się własnością kilku korporacji”. youtube.com/watch?v=gYAS0Lp0BWg&feature=youtu.be&t=120 youtu.be/KK3rWOWTlJI?t=59
infor2019.12.14 12:03
Problem w tym - intelektualny przygłupie - że za Dudą stoi PiS, a za hołownia jakieś lewackie smiecie, które NIGDY nie służyły Polsce i Polakom
Janek2019.12.14 13:45
@infor Dobry człowieku, masz rację, tak mówi polityczna etykieta, za PAD stoi PiS, a za PiS-em, no właśnie, kto stoi za PiS-em? Uważasz, że PiS służy jedynie Polsce i Polakom? Tak powinno być, ale czy tak faktycznie jest, czy PiS nie wykonuje zaleceń obcych nam agend, tych, na rzecz których Polska zrzekła się suwerenności, oraz tych do których należy własność Polski? A ty, w którym miejscu jesteś wyborco? Podam jeden przykład, zmiana ustawy o IPN. Inne działanie obcych agend odbywają się za kulisami publiczności i owiane tajemnicą państwową. Są one tak wpływowe, że nie można im odmówić! Problem jest w tym, dobry człowieku, że patrzysz na polityczne etykiety, na figurantów, i wydaje ci się, że dokonujesz wyboru? I jeszcze jedno, patrzysz na prawdę ci okazaną, ktoś podjął decyzję, że możesz się z nią zapoznać w danej chwili, ale czy to jest prawda?
!442019.12.15 1:40
CZY KLAKIER ODDAL JUZ 20 MLN ZL
klaus2019.12.14 10:15
Pani Dorota Kania ma dużo racji, a i naiwności w rozumowaniu; za Hołownią stoją potężne media z ogromną kasą i zobaczy Pani jak zaczną promować i jak wpływać na rząd zmieniając układ rządzący,dlaczego, bo jest on słaby , przykład Pana Banasia , a wczesniej Pana Prof, Szeremietwiewa jest tego dobitnym przykładem, na koniec pozostaje mnie nic innego jak zyczyć Pani takiego wpływu na politykę i liczenia się rządzących z tym co Pani napisze, jak w tvnie i gazecie wyborczej, gdzie kreuje się rzeczywistość.