W związku z ostatnimi agresywnymi działaniami Rosji rośnie presje wobec niemieckiego rządu w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. Stany Zjednoczone coraz silniej naciskają na przerwanie inwestycji. „Die Welt” donosi, że w związku z tymi działaniami rządząca koalicja przygotowuje się do wdrożenia w życie „planu B”.

Działania Stanów Zjednoczonych mają prowadzić rządzącą w Niemczech koalicję Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, Unii Chrześcijańsko-Społecznej i Socjaldemokratycznej Partii Niemiec do wniosku, że dokończenie gazociągu może wiązać się ze zbyt wysoką ceną.

- „Trzeba mieć plan B. W CDU są kolejne głosy, by na razie zamrozić budowę. A w SPD mówi się, że można by uzależnić funkcjonowanie gazociągu od warunków politycznych dla Rosji”

- donosi „Die Welt”.

Według rozmówcy dziennika, posła CDU Rodericha Kiesewettera należy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli zachować twarz wszystkim stronom konfliktu. Takim rozwiązaniem w jego ocenie mogłoby być moratorium. Miałoby ono być sygnałem dla Rosji, że Niemcy nie będą biernie przyglądać się takim działaniom jak uwięzienie Aleksieja Nawalnego czy koncentracja wojsk na Ukrainie.

Zawieszenie inwestycji oznaczałoby jednak konieczność wypłaty odszkodowań zaangażowanym w projekt firmom. Innym proponowanym przez posła CDU rozwiązaniem jest uzależnienie odbioru gazu przesyłanego przez Nord Stream 2 od aktualnych warunków politycznych. Dziennik donosi, że scenariusz taki coraz chętniej rozważa się również w klubie SPD.

Liderzy socjaldemokratów naciskają na dokończenie budowy gazociągu.

- „Nie sądzę, by można było jeszcze zatrzymać projekt, tuż przed jego dokończeniem. Jest też wątpliwe, by udało się w tak krótkim czasie zorganizować polityczną większość dla tego planu. Możliwe byłoby jednak powiązanie działania Nord Stream 2 z konkretnymi warunkami. O tym powinniśmy rozmawiać”

- mówi gazecie Nils Schmid.

Inne rozważane przez niemieckich rządzących rozwiązania to negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi o „partnerstwie energetycznym”, transferze technologii, rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych i inwestycje w sieć gazową na Ukrainie.

kak/dw.com