Die Welt: Niemcy pod presją USA i ...Kremla. Zamrozić czy przerwać Nord Stream 2? - zdjęcie
24.04.21, 13:20Fot. screenshot - YouTube [NBC News, World Health Organization (WHO), BBC News]

Die Welt: Niemcy pod presją USA i ...Kremla. Zamrozić czy przerwać Nord Stream 2?

11

W związku z ostatnimi agresywnymi działaniami Rosji rośnie presje wobec niemieckiego rządu w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. Stany Zjednoczone coraz silniej naciskają na przerwanie inwestycji. „Die Welt” donosi, że w związku z tymi działaniami rządząca koalicja przygotowuje się do wdrożenia w życie „planu B”.

Działania Stanów Zjednoczonych mają prowadzić rządzącą w Niemczech koalicję Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, Unii Chrześcijańsko-Społecznej i Socjaldemokratycznej Partii Niemiec do wniosku, że dokończenie gazociągu może wiązać się ze zbyt wysoką ceną.

- „Trzeba mieć plan B. W CDU są kolejne głosy, by na razie zamrozić budowę. A w SPD mówi się, że można by uzależnić funkcjonowanie gazociągu od warunków politycznych dla Rosji”

- donosi „Die Welt”.

Według rozmówcy dziennika, posła CDU Rodericha Kiesewettera należy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli zachować twarz wszystkim stronom konfliktu. Takim rozwiązaniem w jego ocenie mogłoby być moratorium. Miałoby ono być sygnałem dla Rosji, że Niemcy nie będą biernie przyglądać się takim działaniom jak uwięzienie Aleksieja Nawalnego czy koncentracja wojsk na Ukrainie.

Zawieszenie inwestycji oznaczałoby jednak konieczność wypłaty odszkodowań zaangażowanym w projekt firmom. Innym proponowanym przez posła CDU rozwiązaniem jest uzależnienie odbioru gazu przesyłanego przez Nord Stream 2 od aktualnych warunków politycznych. Dziennik donosi, że scenariusz taki coraz chętniej rozważa się również w klubie SPD.

Liderzy socjaldemokratów naciskają na dokończenie budowy gazociągu.

- „Nie sądzę, by można było jeszcze zatrzymać projekt, tuż przed jego dokończeniem. Jest też wątpliwe, by udało się w tak krótkim czasie zorganizować polityczną większość dla tego planu. Możliwe byłoby jednak powiązanie działania Nord Stream 2 z konkretnymi warunkami. O tym powinniśmy rozmawiać”

- mówi gazecie Nils Schmid.

Inne rozważane przez niemieckich rządzących rozwiązania to negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi o „partnerstwie energetycznym”, transferze technologii, rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych i inwestycje w sieć gazową na Ukrainie.

kak/dw.com

Komentarze (11):

mateuszjegliński2021.05.15 14:18
Nie ma żadnych źródeł odnawialnych. Wszystko się kiedyś kończy. Że też ta lewacka nowo mowa tak się przyjęła.
chłopka2021.04.27 20:20
Wszystko pasuje . To było do przywidzynia . Za chwla bydzie walka igeologiczno i rasowo jak w Czechach .Ta rasowo w Czechach jest ukryto tak jak u nas . Bydzie fajnie . Tak zwyczajnie .
chłopka2021.04.27 20:37
Jeszcze dodom . Rasa to rasa , czyli podgatunek . I wcale nie musi być różnokolorowo .
Maciej Piwowar2021.04.24 18:37
Odpowiedź Rosji>>>WSTRZYMANIE DOSTAW GAZU DO NIEMIEC( dawne NRD w 100% zależne od gazu z Rosji)
Aldona2021.04.24 16:22
Niemcy zróbcie coś ekologicznego , potnijcie NS-2 i niech będą to woliery dla naszych bałtyckich rybek .Niemcy są ECO ?
Mim22021.04.24 14:28
Dopóki Merkel będzie Kanclerzem projekt będzie realizowany i tyle w temacie.
Zostały jej 4 m-ce.2021.04.24 15:04
Gówno zrobi!
YORK2021.04.24 14:16
Ta pruska puta mieszkala w DDerze a tam niemal wszyscy byli agentami putin ma papiery makrela boi sie kompromitacji.
Frau Merkel2021.04.24 13:55
przypominam, że to nie ogon macha psem, ale pies macha ogonem. A wy jesteście tylko ogonkiem. Należy wykonać co Biały Dom mówi. USA nie będzie wydawało miliardy na waszą obrone kiedy wy w tym samym czasie uzbrajacie Putina.
kjhgfdsa2021.04.24 13:37
przerwać NS2 , nie finansować militarnych gierek putina
Maciej Piwowar2021.04.24 18:40
@kjhgfdsa >> A KTO ZAPEWNI Dostawy Gazu do Niemiec??? Wystarczy by Rosja przestała dostarczać gaz ,a np BYŁE NRD KAPUT.Czyli brak gazu w kuchenkach i przemyśle ,ITD.