Koszty żywności osiągają poziomy najwyższe od 10 lat. Tymczasem ekstremalne warunki pogodowe niszczą uprawy na całym świecie, co może spowodować dalszy wzrost cen.

W Brazylii miały miejsce największe od 20 lat mrozy, które zabiły młode drzewka kawowe na plantacjach światowego potentata rynku kawy. W Chinach z kolei miała miejsce powódź w regionie kluczowym dla upraw wieprzowiny. Farmy zostały zalane, dodatkowo grozi to rozwojem chorób trzody chlewnej. Uprawy w USA i Kanadzie zostały zniszczone przez falę upałów i wywołaną nimi suszę.

W Europie z kolei ulewne deszcze mogą wywołać choroby grzybowe zbóż. Poważnie utrudniają także zbiory plonów.

Tylko w tym tygodniu kawa podrożała o 17 proc. Ponadto mróz nie jest wcale jedynym kataklizmem, który dotyka Brazylię. Ten olbrzymi kraj bardzo ucierpiał również w wyniku susz, które wyczerpały już zasoby wody potrzebnej do nawadniania pól.

Katastrofy naturalne uwypuklają fakt, że ocieplenie klimatu może sprawić, że świat nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości żywności dla całej populacji Ziemi.

Braki żywności najbardziej dotkną biedne kraje. Mogą wywołać niepokoje społeczne i polityczne.

- To, co dzieje się w jednej części świata, wpływa na nas wszystkich – powiedziała Agnes Kalibata, specjalna wysłanniczka ONZ na Szczyt Systemów Żywnościowych w 2021 r. i była minister rolnictwa Rwandy. - Niektóre społeczności już przeżywają koszmar związany ze zmianą klimatu - przestrzegła.

Rolnictwo jest przy tym branżą najbardziej podatną na zmiany klimatyczne. Dodatkowo globalizacja spowodowała, że w stosunku do rynku żywności można mówić o efekcie motyla - wydarzenia na drugiej części globu wywierają wpływ na sytuację rynków żywnościowych nawet najdalej położonych krajów.

- Żaden inny kraj na świecie nie ma takiego wpływu na warunki na światowym rynku – to, co dzieje się w Brazylii, dotyczy wszystkich - ocenił Michael Sheridan, dyrektor ds. zaopatrzenia w Intelligentsia Coffee, palarni kawy i detalisty z Chicago.

Co istotne, złe warunki pogodowe zdają się obecnie uderzać we wszystkie obszary globu.

jkg/forsal