Co ma zrobić ksiądz, jak zobaczy że Prezydent Komorowski chce przystąpić do Komunii Św. ? - zdjęcie
31.07.15, 06:48

Co ma zrobić ksiądz, jak zobaczy że Prezydent Komorowski chce przystąpić do Komunii Św. ?

12

- Głosowanie za ustawą in vitro i podpisanie jej przez prezydenta, to ewidentny publiczny grzech ciężki, mówi kanonista (...). - W tej sytuacji mamy obowiązek przypominania tym co poparli in vitro, że nie mogą przystępować do Komunii św. Może to także zrobić ksiądz przed Mszą św., widząc, że osoba która publicznie poparła in vitro, a nie zmieniła swoich poglądów i trwa w grzechu ciężkim, może chcieć przystąpić do Komunii św.

Podstawowym warunkiem, aby znów móc przystąpić do Komunii św. jest przystąpienie do sakramentu pojednania, przypomina ks. Góralski.

- A warunkiem dobrej spowiedzi jest żal za grzechy, postanowienie poprawy, zadośćuczynienie. Musi być pewność, że ktoś zmienił zdanie, przyznaje się do błędu. Spowiednik może wskazać różne formy tego naprawienia szkód wynikających z grzechu ciężkiego.

- Idealnie byłoby, gdyby publicznie taka osoba oznajmiła, że popełniła błąd, głosując za in vitro, czy w przypadku prezydenta, podpisując ustawę. Forma zadośćuczynienia ipragnienie poprawy musi dawać pewność, że ta osoba szczerze żałuje, zmieniła poglądy i więcej by tak nie postąpiła - konkluduje kanonista.

Więcej w "Nasz Dziennik"

mod

Komentarze (12):

anonim2015.07.31 7:21
a co będzie jak Komorusski powie , że od dziś jest już Bronką Komorusską i że to jakiś Bronek podpisywał a on już jest Bronką..?
anonim2015.07.31 7:36
Powinien iśc nagi w worku pokutnym, na kolanach, wtedy może zasłuży na komunię.
anonim2015.07.31 7:49
1 list do Koryntian: "Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie]1, wyrok sobie spożywa i pije.
anonim2015.07.31 9:03
@dron Księża to inna sprawa. Oni stoją po drugiej stronie ołtarza. Zostali wybrani drogą: Jezus -> Św. Piotr -> etc. -> etc.. Zresztą i tak byś nie zrozumiał. Zadajesz takie pytania bo jesteś człowiekiem małej wiary! Tu nie trzeba pytać, czy rozumieć tu trzaba WIERZYĆ!
anonim2015.07.31 10:22
W tym przypadku trzeba najpierw uświadomić sobie co oznacza słowo "Komunia św" i czy może ona zaistnieć jeśli ktoś się z Panem Bogiem nie zgadza, detronizuje go i wchodzi w jego kompetencje. Wtedy pytania w stylu, czy powinien przystępować, czy powinna być komuś takiemu udzielona przy publicznym zgorszeniu, są pytaniami drugorzędnymi jeśli nie zbytecznymi. Jeśli się jednak pojawiają, to trzeba je odczytać w swietle braku konsekwencji działającego, który z Komunii Eucharystycznej się wyklucza, a jednocześnie chciałby ją przyjmować. Wtedy, moim zdaniem, chodzi o obronę samego zainteresowanego, przed popełnieniem kolejnego zła, a także o obronę Najświętszego Sakramentu. To jest tak jakbym był w kościele na adoracji Najświętszego Sakramentu, przychodzi jakiś pijany łobuz, który profanuje monstrancję Z Najświętszym Sakramentem, to mam się temu spokojnie przygladać i dalej się "modlić"...? Już sobie wyobrażam nagłówki GW.... "Skandal! nie udzielono Komunii!" A poprawnie powinno być " Skandal! Poszedł do Komunii!" Bo skandalem jest nie nieudzielenie Komunii św, ale pchanie się do niej w stanie grzechu ciężkiego i publicznego zgorszenia
anonim2015.07.31 13:58
Dobrze, że to przypomniano w artykule, choć...to wiedza podstawowa dla każdego katolika. A odpowiadając na pytanie w tytule - odpowiedź brzmi - nie udzielać, dla dobra jego (Komorowskiego - grzech świętokradztwa), swojego (ksiądz popełniłby publicznie ciężki grzech cudzy i grzech zgorszenia i sprofanował Najświętszy Sakrament)
anonim2015.07.31 16:43
Nabi słusznie ja to ogólnie wyszedł bym z kościoła na znak protestu
anonim2015.07.31 16:55
Uważam, że każdy sam wybiera czy przyjmuje Komunię Św. świętokradzko czy też nie. Odmowa udzielenia przez kapłana jest nadgorliwością, bo każdy człowiek ma wolna wolę. Zresztą kapłan nie wie w jakim stanie jest dusza człowieka w danym momencie, to wie tylko Bóg.
anonim2015.07.31 19:51
No chyba że tym księdzem jest ksiądz Sowa - wtedy wszystko jest cacy po myśli cadyka z Czerskiej
anonim2015.07.31 19:55
I jeszcze do jednego z postów - a co ma zrobić obrona przeciwlotnicza - zestrzelić drona czy nie za głupie pytania ???
anonim2015.08.1 10:55
Jak mam się ustosunkować do tego wydarzenia, dlaczego hierarchowie kościoła jedno mówią a inne czynią, gdzie ja jako zwykły pielgrzym na tym świecie mam znaleźć okruchy prawdy... http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/496741,obchody-rocznicy-wybuchu-powstania-warszawskiego-homilia-biskupa-jozefa-guzdka.html
anonim2015.08.5 19:16
A co ma zrobić ksiądz, gdy Prezydent Duda, który publicznie popiera ustawę o in vitro, przystąpi do Komunii św.?