Cenckiewicz: Żona Dukaczewskiego ma dostęp do tajnych danych - zdjęcie
17.06.15, 18:58Prof. Sławomir Cenckiewicz (fot. Gliwicki Klub Frondy)

Cenckiewicz: Żona Dukaczewskiego ma dostęp do tajnych danych

0

- Wiele wskazuje na to, że komisja weryfikacyjna pod kierownictwem Jana Olszewskiego została nielegalnie „rozpędzona” przez Donalda Tuska. Żeby to wszystko na nowo uporządkować, trzeba mieć premiera, ministra obrony narodowej i szefów tajnych służb – mówił historyk na antenie Telewizji Republika.

Pytany o bliskie związki Bronisława Komorowskiego z WSI Cenckiewicz zwrócił uwagę na to, że tłumaczką prezydenta jest Małgorzata Dukaczewska, prywatnie żona gen. Marka Dukaczewskiego – byłego szefa tych służb.

– To pokazuje, że ludzie ze stowarzyszenia SOWA (założonego przez byłych żołnierzy WSI) chcą być blisko prezydenta. Ona (Dukaczewska) ma przecież dostęp do informacji niejawnych – tłumaczył Cenckiewicz.

Zapytany o ewentualną publikację aneksu do raportu z weryfikacji WSI historyk stwierdził, że dokument musi zostać najpierw odnaleziony, przeczytany i rozpatrzony na nowo z uwzględnieniem ostatnich rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

– Odchodząca z Kancelarii Prezydenta ekipa rządząca określiła swoich przeciwników politycznych jako wrogów, których należy zwalczyć. Dlatego ewentualne działania podjęte przez analityków nowego prezydenta powinny objąć ostatnie 5 lat, ponieważ nie wiemy de facto co się w tych służbach działo – stwierdził Cenckiewicz.

Jak dodał to, co robili żołnierze WSI, nie miało nic wspólnego z ochroną kontrwywiadowczą państwa.

– Ich działalność była w 90 proc. skierowana przeciwko Polakom, również tym, przebywającym zagranicą – ocenił historyk.

KJ/Telewizjarepublika.pl