Komisja Europejska ogłosiła dziś pakiet postępowań przeciwko krajom członkowskim za naruszenie unijnego prawa, za co grożą wysokie kary finansowe.

Wydała drugie upomnienie dla Polski w sprawie Białowieży. Bruksela przeszła więc do drugiego etapu postępowania w związku z wycinką drzew w naszej puszczy.

Komisja nie uwzględniła na razie argumentów rządu w Warszawie, który tłumaczył, że wycięcie zaatakowanych przez kornika drzew jest konieczne, by ratować ważne siedliska przyrodnicze. Bruksela podtrzymuje zarzuty dotyczące naruszenia niektórych przepisów w dyrektywie siedliskowej i ptasiej.

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że rząd będzie miał tylko miesiąc na przysłanie wyjaśnień, zwykle Komisja daje unijnym krajom dwa miesiąca na odpowiedź.

Po otrzymaniu informacji z Polski Bruksela ma zdecydować o dalszych krokach. Jeśli natomiast w ciągu miesiąca nie będzie żadnej odpowiedzi bądź Komisja uzna, że nie jest ona satysfakcjonująca, wtedy kolejny etap to już będzie pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Ten zaś może zasądzić wysokie kary finansowe.

yenn/IAR