Brawo Polska! Warszawscy naukowcy opracowali grupowe testy na koronawirusa  - zdjęcie
03.08.20, 13:11Fot. via: Pixabay - geralt

Brawo Polska! Warszawscy naukowcy opracowali grupowe testy na koronawirusa

10

Polskim naukowcom udało się opracować procedury przeprowadzania testów grupowych na obecność koronawirusa przy użyciu dostępnych na rynku testów PCR. To przełomowe rozwiązanie pozwoli nie tylko na ogromną oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim na oszczędność tak kluczowego w walce z pandemią czasu.

To sukces badaczy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który osiągnęli oni w ramach projektu SONAR Anty-CoronaVirus. Naukowcom udało się opracować procedury konieczne do testowania grup osób i teraz są już gotowi do przeprowadzania takich testów.

- „Nasze ustalenia działają, sprawdziliśmy je na 701 próbkach uzyskanych od pacjentów pozytywnie zdiagnozowanych na obecność wirusa SARS-CoV-2. Wyniki są jednoznaczne: testowanie zbiorowe jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na powszechne testowanie” – zapewnia kierownik projektu prof. Agnieszka Dobrzyń.

Badania wykazały, że skutecznie można badać jednym testem aż 12 osób. Naukowcy proponują trzy różne warianty grupowania osób do testu, zależnie od notowanego w danej populacji odsetka osób zakażonych.

Testy te mają sprawdzić się np. wśród studentów Uniwersytetów Medycznych, którzy zanim wrócą do zajęć praktycznych, będą musieli zostać przebadani na obecność SARS-CoV-2.

W najbliższym czasie rozpoczną się badania na wybranych populacjach pracowników i studentów, które będą miały potwierdzić skuteczność opracowanego przez warszawskich naukowców projektu.

- „Teraz gasimy ogień tam, gdzie już wybuchł. A z powszechnym testowaniem ten pożar moglibyśmy gasić bardziej skutecznie, w zarodku, zanim się rozprzestrzeni” – ocenia prof. Agnieszka Dobrzyń.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (10):

fff2020.08.15 16:17
profesor a testuje testem, który może wskazać + dla tysięcy różnych wirusów i nie tylko ...żenada! albo bicie kasy na kłamstwie!
John2020.08.3 23:59
Myślę, że już najwyższa pora żeby przestać błaznować z tą pseudo pandemią, ponieważ ten łagodny wirus już od zeszłego roku gościł w naszych organizmach podczas sezonu grypowego, czego dowodem są włoskie badania przesiewowe wykazujące sześciokrotnie większą liczbę osób, które spotkały się z tym wirusem niż podają oficjalne dane w większości bez żadnych objawów. A testy to świetny interes dla producentów testów, podobnie jest z kagańcami spirytusem i bezużytecznymi przyłbicami osłaniającymi tylko oczy i część nosa.
Anonim2020.08.3 18:07
Kto niewygodny dla rzadzacych to i bez testu jest zarazony koronaSwirusem. Pod respirator i do piachu!!!!!!
grimm2020.08.3 17:33
No proszę jak Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN współdziała w utrwalaniu politycznego wirusa. I to grupowe badanie testu - jeden po drugim bez sterylizacji?
MaxFiend2020.08.3 14:26
Przecież od dawna są robione w Polsce testy w ten beznadziejny "oszczędnościowy" sposób. Dlatego mamy, to co mamy :-D
ladychapel2020.08.3 14:24
Przypominam, że Mateo Pinokio Morawiecki namawiał do głosowania - szczególnie emerytów, przekonując, że pandemia minęła. A tu proszę - 2 tygodnie po wyborach nawrót pandemii. "Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca. Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się, idźmy na wybory" - Mateusz Morawiecki, - 01/07/2020 https://youtu.be/-LZ5vg7rv8c?t=344Zamknąć granice i nie wypuszczać nikogo!!! W Wilnie biegają Polacy z Polski od kościoła do kościoła i z cmentarza na cmentarz.
??? NO JAK BRAWO WARSZAWA???2020.08.3 14:23
te liberały coś wynalażly??????? NIE POWIATY???????? moze iniwersytet wiejski ???? moze Becia królowa jewropy??? oj patusy patusy
parchu Jan Hertrich-Woleński2020.08.3 13:49
Masz 80 lat, byłeś "celebryta naukowym" w PRL-u mając karierę zapewniona legitymacją PZPR-u, teraz kiedy cuchniesz trumną zupełnie straciłeś poczucie własnej godności produkując się tu. Pozostaje ci tylko osobiście przedstawić się. Ale się pękasz m.in. o kolegów redakcyjnych z "polityki". Adaś Szostkiewicz obciągnie każdego druta za free trip do duchowej ojczyzny, Izraela, a w doope weźmie za wyjazd do USA, Jasiu Hartman, podobnie jak ty wyjątkowa koorva żydowska.
A może dziesiątek różańca zamiast testu?2020.08.3 13:19
Będzie jeszcze sprawniej.
Matka Polka2020.08.3 13:28
Modlitwy nigdy dość.