Błaszczak: PO dokonało skoku na TK. Właśnie o tym mówił Duda - zdjęcie
30.05.15, 11:13

Błaszczak: PO dokonało skoku na TK. Właśnie o tym mówił Duda

9

"To była prośba skierowana do większości rządowej, żeby nie przeprowadzać przez parlament takich projektów, które będą zmieniały ustrój albo będą wywoływały konflikty” – mówił na antenie TVP szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. Komentował apel Andrzej Dudy do rządu i parlamentu o niedokonywanie w okresie przejściowym kontrowersyjnych zmian w prawie.

W TVP Info Mariusz Błaszczak stwierdził, że prezydent elekt wypowiadając te słowa apelował o pojednanie i współpracę. Podał przykład ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, nad którą pracę dwa dni temu zostały przyspieszone. „Nagle przepis przejściowy, który daje możliwość wyboru sędziów Trybunału przez Sejm tej kadencji. To można nazwać skokiem na Trybunał Konstytucyjny” – wyjaśnił Błaszczak. „Co to jeszcze pokazuje? Że PO i rząd pogodzili się z porażką, nie wierzą w zwycięstwo jesienią, dlatego muszą właśnie swoimi nominatami obsadzić Trybunał” – dodał.

Błaszczak stwierdził ponadto, że apel Dudy dotyczył także takich ustaw, jak ta o in vitro. „Tu chodzi o kulturę polityczną albo brak tej kultury. Wszyscy chcemy, aby Polska była krajem, w którym zasady kultury politycznej obowiązują. O to prosił prezydent Duda” – powiedział Błaszczak.

Szef klubu parlamentarnego PiS dodał, że Andrzej Duda, inaczej niż Bronisław Komorowski, będzie pytał społeczeństwo w referendach o zdanie w ważnych sprawach. Nie będzie to jednak dotyczyło kwestii światopoglądowych. Błaszczak wyjaśnił, że istotne jest na przykład referendum w sprawie JOW. Niestety, to, które zapowiedział Bronisław Komorowski, jest niezgodne z konstytucją. „Po pierwszej turze Komorowski był w stanie obiecać wszystko wszystkim” – podsumował Błaszczak.

bjad/tvp info

Komentarze (9):

anonim2015.05.30 11:52
"Andrzej Duda, inaczej niż Bronisław Komorowski, będzie pytał społeczeństwo w referendach o zdanie w ważnych sprawach. Nie będzie to jednak dotyczyło kwestii światopoglądowych." - to tyle w kwestii obiecywania państwa obywatelskiego.
anonim2015.05.30 13:03
Ale jaki problem. Jeśli po wyborach Kukiz z PISem będą mieli 2/3 głosów (na to się zapowiada) to zmieni się Konstytucję i na nowo powoła wszystkich członków TK i RPP ... a czerwone pająki z PO będą tylko skwierczeć (cześć w pierdlu)
anonim2015.05.30 13:28
Dla doraźnych korzyści politycznych, politycy psują prawo. Jak takie państwo ma dobrze funkcjonować. Prawo ma za zadanie porządkować zarządzanie państwem, organizować struktury państwowe a tym czasem dezorganizuje je. W takim bałaganie prawnym, niektórzy wykorzystują to i dobrze się w nim czują, ze stratą dla ogółu społeczeństwa. Dla normalnego funkcjonowania państwa, prawo powinno być jednoznaczne i stabilne. Wiadomo że przez chwilowe i świadomie niedopracowane prawo, elity polityczne i różne środowiska ekonomiczno-gospodarcze, zarabiają miliardy, wyzyskując prostych ludzi.
anonim2015.05.30 14:54
@Przeciętniak- I bardzo dobrze, bo w kwestiach światopoglądowych, czy tobie się to podoba, czy nie dyskusji niema!
anonim2015.05.30 17:29
Anita ''Akurat w tych sprawach referenda mają zdecydowanie największy sens, ciekawe, dlaczego prezydent elekt tak decyduje?'' Nic z tego kochana, nie ma zadnej mozliwości by pod referendum poddać wniosek, czy można zabijać dzieci czy nie mozna. Ani dzieci ani dziadków, ani nikogo, zrozuminao dziecko? A dlaczego tak prezydent decyduje? Skoro Ty decydujesz że tak ma nie być, to prezydent Duda decyduje, że tak ma być.. Nigdzie nie jest napisane, że prezydent ma robić to co ty Anitko sobie wymyslisz
anonim2015.05.30 17:39
Wojciech ''Ale jaki problem. Jeśli po wyborach Kukiz z PISem będą mieli 2/3 głosów (n'' A taki problem, że sam Kukiz 100 mandatów nie weżmie. Zobaczymy jakie to kwiatuszki na jego listach wyrosną Instynkt mi delikatnie podpowiada, że Kukiz się w końcu opamięta[dzięki ojcu] i coś jednak z tego wyjdzie. Daj nam Boże
anonim2015.05.30 17:47
@cox Zobaczymy co będziesz pisał jak Kukiz faktycznie będzie miał coś do powiedzenia. Po drugie, Duda obiecuje jedno, a zrobi to co inni, czyli będzie chciał żeby wyszło na jego. Niby obiecywał państwo obywatelskie, ale jak przyjdzie do np. in-vitro, to sobie to podciągnie pod światopogląd i tyle. Chodzi mi tylko o jedno, że Duda i PiS to będzie powtórka z rozrywki.
anonim2015.05.30 19:47
Vis comica... Vis comica... Vis comica...
anonim2015.05.31 12:21
Czyzby te jakie proponuje PO zmiany wynikły z zaniku pamięci Jego Ekscelencji Prezydenta Komorowskiego która ujawniła się w czasie pod koniec sprawowania władzy i w okresie kampani Prezydenckiej. Aż otrzymał pomoc w postaci podpowiadacza znanegodotąd - ze sceny teatralnej. Zastanawiające czy jak wygra PIS wyborach do Sejmu to możemy się spodziewać podobnych rozwiązań w stosunku do Premiera RP???