Barley z jednej, COVID z drugiej, czyli gra cholery i dżumy w ,,dwa ognie’’ - zdjęcie
24.10.20, 15:30Fot. screenshot - YouTube (Onet News, Vocal Europe)

Barley z jednej, COVID z drugiej, czyli gra cholery i dżumy w ,,dwa ognie’’

18

W Brukseli atakuje z jednej strony Barley, a z drugiej strony COVID. Ta pierwsza to niemiecka socjalistka, córka brytyjskiego dziennikarza i niemieckiej lekarki. Owa od ponad ćwierć wieku działaczka SPD być może naoglądała się filmów dokumentalnych o II wojnie światowej rozpoczętej agresja jej ojczyzny na Polskę, bo w państwowym niemieckim radiu przedstawiła plan „brania głodem” Węgier i Polski. Odbiło się to szerokim echem. Przyniosła ona towarzyszce Katarinie sławę, bo o wywiad poprosił „Der Spiegel”, a niektórym starszym Niemcom, niekonieczne zwolennikom SPD, przypomniały się stare (dobre?) czasy, kiedy też tak mówiono... Ba, nie tylko mówiono, ale i robiono.

„Korona” zbiera w Parlamencie Europejskim coraz większe żniwo: coraz więcej osób choruje, coraz więcej jest na kwarantannie, coraz więcej ucieka z PE do „teleworkingu” czyli „pracy zdalnej”. Coraz więcej moich przyjaciół i dobrych znajomych w Polsce tez choruje. Dosłownie w ciągu paru dni dowiedziałem się, że kilkunastu z nich ma już wyniki testów „pozytywne” – czyli dla mich negatywne. Współczuję i życzę zdrowia. Mówiąc słowami angielskiego poety Daniela Defoe „nie pytaj, komu bije dzwon, bo on bije tobie” (stały się potem mottem książki Ernesta Hemingwaya i po części tytułem jego książki. Coraz częściej słyszę o zachorowaniach, a to ze środowiska siatkarskiego, a to politycznego, a to towarzyskiego – i o coraz większej liczbie bardzo konkretnych osób – ofiar pandemii, które dobrze znam.

Pierwsze tygodnie koronawirusa były zupełnie inne. Statystyki zachorowań i śmierci robiły duże wrażenie, bo współczucie należy się każdemu, ale mało kto z nas mógł powiedzieć, że choruje jego znajomy Janek, Franek czy Zosia. Teraz od nieco abstrakcyjnego ogółu przeszliśmy do bolesnego, bardziej osobistego szczegółu.

Wracając do niemieckiej wiceprzewodniczącej PE nie wiem czemu jakoś przypomniały mi się słowa Woody Allena: „Mózg to drugi na liście mych ulubionych organów”. Nie wiem, na którym miejscu w tabeli owych organów Frau B. jest mózg niemieckiej socjalistki i czy jest to koniec pierwszej dziesiątki czy początek drugiej. Ale zdaje się, że ma pewien problem z jego używaniem. To, ze była skrajnie arogancka – to oczywiste. Gorzej, że swoją wypowiedzią w oczywisty, niemal automatyczny sposób musiała przypomnieć setkom tysiącom ludzi, co robili Niemcy na okupowanych przez nich ziemiach -także w Polsce i w dużej mierze w Polsce przed 80 laty. Ta gra w skojarzenia była prosta. Prawdę mówiąc Frau Barley wywołała tyle emocji i historycznych, uzasadnionych resentymentów, że najbardziej jak tylko mogła przyczyniła się do utrwalenia u Polaków opinii, że Niemcy są „ex definitione” przeciwnikami Polski. Zaś marszałek Joachim Brudziński, dziś europoseł mógł mediom w Brukseli mówić o „teutońskiej bucie”.

Cóż, ta była minister sprawiedliwości w rządzie Angeli Merkel tak naprawdę powiedziała głośno to, co po cichu myśli niemiecka klasa polityczna, a także pewnie niemała część obywateli RFN. Za szczerość – dziękujemy. W ten sposób bielmo z oczu niektórych Polaków – bądź nieznających historii, bądź naiwnych – spadło z hukiem.

Ryszard Czarnecki

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (14.10.2020)

Komentarze (18):

Anonim2020.11.5 12:40
Kolejny yntelygent, powinni zakazać pokazywac te wstrętne pisowskie mordy
gumowa kaczka2020.10.24 18:48
kilometrówka nie kompromituj się oszuście
wszy plus2020.10.24 18:00
Za chwile nie bedzie nic.. PIS lock downem doprowadzil do szczytu zachorowan na jesien... Lekarze sie nie rozdwoją... Ludzie sa zaniedbani wskutek zamykania placowek zdrowia a takze maja zmniejszoną odpornosc od stresu i przez obnizone ilosci przeziebien w poprzednim sezonie wskutek kwarantanny - brak treningu immunologicznego.. Na dodatek PIS konsekwetnie morduje przedsiebiorcow.. juz mamy program Trumna PLUS a za chwile bedzie nowy program PISu Wszy PLUS
Konfederata2020.10.24 17:30
kak horoszo na Bialorusi, to paczemu 300 000 bialorus ludziei rabotajet w Polszu a abarotna niet?
pisowski katyń2020.10.24 17:42
не выходить из дома, умереть с голоду
Dziennikarz TVN2020.10.24 17:26
My też kłamiemy i chcemy na wizji mordować Polaków i co??? hehhehehehe
Marco Breslaviano2020.10.24 17:18
No proszę, pisowskie presstytutki z portalu obrzezanego fronda.pl ani słowa nie wspomną o dzisiejszej demonstracji przeciw pseudonaukowej bredni o łże-pandemii i policji gazującej jej uczestników. A tymczasem tęczowa dzicz robi, co chce. Świetna akcja propagandowa. Można się pokazać, tak jak to robi arcykatolicka redaktor pani Marzena Nykiel, w kostiumie obrońcy życia, zwłaszcza że przez 5 lat robiło się wszystko, by nie dopuścić do jakichkolwiek zmian w prawie mających na celu ochronę życia poczętego.
Anonim2020.10.24 16:53
Niestety, ale może dojdziemy do najlepszego rozwiązania.
Maciej Płatov2020.10.24 16:15
"Jestem Polakiem", tak jak jestem z "Katowic", tak jak jestem z "Cieszyna", ale jestem wszędzie. Jestem w "Do Rzeczy", jestem w "Dzienniku.pl", jestem kürwą żydowską-trollem. Napisz do mnie: [email protected]
Maciej Płatov2020.10.24 16:21
ZŁODZIEJU KORNOWI-RUS CIEBIE NIE DOPADŁ?RACZEJ NIE. Chorego na głowę nie rusza.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.10.24 16:12
czarnecki to oszust i super katolik który zostawił żonę i dzieci dla młodszej düpy!
Maciej Płatov2020.10.24 16:10
Jak Świat Światem NIEMIASZEK NIGDY NIE BĘDZIE POLAKOWI BRATEM. I TO CAŁE SEDNO SPRAWY.
wyplaszczanie mozgu2020.10.24 15:56
Czytałem jakis czas temu jak to strasznie jest na Bialorusi. Podczas gdy u nas mordowano gospodarke i kiszono ludzi w domach tam juz nie dalo sie ukryc problemu bo ludzie na wlasne oczy widzieli jak sasiada zabiera karetka do szpitala .......... u nas nawet karetka moze nie przyjechac, dobudowuje sie szpitale polowe a ludzi sie leczy przez telefon. Teraz pisdzielce prosza sie by bialoruscy lekarze przyjechali do Polski
da da towariszcz z leningrada2020.10.24 16:09
I polskowo alfabeta NIET! No i z polskom jazykom kiepsko.
PiS zmarnował 200 mld i zamordował Polaków2020.10.24 16:12
https://www.wprost.pl/koronawirus-w-polsce/10378666/polska-chce-sprowadzac-lekarzy-z-bialorusi-i-ukrainy-do-walki-z-covid-19-wlaczy-tez-ratownikow-wojska-i-sp.html
Anonim2020.10.24 15:39
Czarnecki, prostaczku, Ty tej Barley do pięt nie dorastasz...
Lulejko2020.10.24 15:47
Przynajmniej nie jest folksdojczem.
Ja, Szatan2020.10.24 15:33
ANEKS nr 2 do INSTRUKCJI DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, wrogów Kościoła i Polski, czcicieli trupa Lenina, wyznawców poglądów masonów i brukselskich neomarksistów, marionetek Sorosa, które w amoku szaleją na Frondzie: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „ladychapel”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu”, JPIII i wielu innych z tej samej szajki, choć pod innymi nickami ***** No dobra, widzę, że nie pojęliście moich ostatnich instrukcji. Myślicie, że się wykpicie jakimiś prymitywnymi złośliwościami w tych waszych komentarzach? Może was to cieszy, ale mnie nie. Pora więc wyłożyć karty na stół. Przypominam: Moim celem jest złapanie jak największej ilości dusz do piekła na całą wieczność. I nie zauważyłem żadnych efektów w tym kierunku od tej waszej durnej pisaniny. Katolicki motłoch śmieje się z tego i tylko umacnia w przekonaniu, że jesteście bandą przygłupów! Oni, że zacytuję mojego ulubieńca, Jurka Urbana, mają to wszystko w ᵭůᵱįě! ***** Powtarzam: Jesteście jak polska opozycja: totalnie skompromitowani i nieskuteczni! Nie zyskaliście mi ani jednej duszy! Ale dla was, durnie, piekło zawsze stoi otworem. Do zobaczenia zatem! ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”