Andrzej Duda: Ustąpię z urzędu, jeśli... - zdjęcie
05.08.15, 15:40(fot. facebook)

Andrzej Duda: Ustąpię z urzędu, jeśli...

10

- Jeśli w pierwszym roku prezydentury nie złożę projektów dotyczących wieku emerytalnego i kwoty wolnej od podatku, ustąpię z urzędu - mówi prezydent elekt Andrzej Duda w przededniu zaprzysiężenia na najwyższy urząd w państwie.

6 sierpnia Andrzej Duda złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Naarodowym. Od tego momentu rozpocznie się jego pięcioletnia kadencja na najwyższym urzędzie w państwie.

Dzisiaj, a więc dzień przed objęciem stanowiska odniósł się do najważniejszych spraw poruszanych w kampanii prezydenckiej.

Kwota wolna od podatku:

"Trzeba ją zdecydowanie podnieść, mam nadzieję, że później ona będzie nadal w kolejnych latach stopniowo podnoszona. Ja zapowiedziałem, powinna być w jak najszybszym tempie podniesiona na poziom co najmniej 8 tys. zł, co spowoduje, że choćby ci, którzy otrzymują dzisiaj najniższe emerytury czy renty, w zasadzie nie będą płacili podatku. I konkretne pieniądze – kwoty przy najniższej emeryturze rzędu prawie 80 zł miesięcznie – zostaną w ich portfelach."
Wiek emerytalny: Są różne opcje. Wiek emerytalny obniżono w Niemczech i przyjęto tam 45 lat okresu składkowego. Rozmowy trwają, ale sądzę, że zostanie wypracowane takie rozwiązanie, nad którym parlament będzie mógł się pochylić. Na pewno będzie to faktyczne obniżenie wieku emerytalnego. Problem tkwi w orzeczeniu TK, które orzekł, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być równy.

In Vitro:

"Nie ukrywałem w kampanii prezydenckiej i nie będę ukrywał, że nie aprobowałem wszystkich przepisów tej ustawy, która została przyjęta przez większość sejmową i podpisana przez pana prezydenta – zresztą krytyków tej ustawy jest wielu. Wobec uchwalonej ustawy jest szereg zastrzeżeń konstytucyjnych, które powinny zostać wyeliminowane. Natomiast nie mam wątpliwości co do jednego: małżeństwom, które nie mogą mieć dzieci, czy mają trudności z tym, by mieć dziecko, trzeba pomóc, dlatego procedury in vitro są potrzebne. Procedury powinny być jednak tak przygotowane, i tak przeprowadzane, by w sensie prawnym gwarantowały godność dla ludzkiego życia. Obecną ustawę uchwalono na siłę. Liczę na to, że kompromis zostanie osiągnięty w przyszłości. Wtedy jako prezydent RP będę mógł się pod taką ustawą podpisać."

Kwestia pomnika smoleńskiego:

"Uważam, że temat jest ważny. Upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej jest kwestią pamięci narodowej. W pamięci Polaków zostało to miejsce, gdzie spotykali się, zapalali świece, przeżywali żałobę po śmierci prezydenta i polskiej elity, dlatego jest to właściwe miejsce na pomnik. Trzeba na ten temat rozmawiać, bo kompetencje prezydent Warszawy i władz Warszawy są niewątpliwe, ja ich nie kwestionuję."

O szefie NBP:

Prezes Belka będzie prezesem jeszcze prawie przez rok. To kwestia przyszłości i na razie nie ma co o niej przesądzać.

– Podczas debaty telewizyjnej w kampanii prezydenckiej zobowiązałem się, że jeśli w pierwszym roku prezydentury tych dwóch zasadniczych dla mnie projektów nie przygotuję i nie złożę, to ustąpię z urzędu. Absolutnie to podtrzymuję, bo to są dla mnie kwestie priorytetowe – podkreślił.

KZ/Tvp.info

Komentarze (10):

anonim2015.08.5 15:50
Może złożyć projekt ustawy,że Ziemia jest płaska. Co to zmieni? Nic.
anonim2015.08.5 16:01
Uważam że Duda przynajmniej sam nie będzie się gnoił. W odróżnieniu od swego poprzednika
anonim2015.08.5 16:02
Czy procedury zmieniania podpasek u AnityF pachną tak samo jak jej podpaski ???
anonim2015.08.5 16:05
ekskomunika i brak oplatka w kosciele dla Andrzeja za popieranie in vitro w jakiejkolwiek formie! skandal! hahahaha
anonim2015.08.5 16:41
Finchu - narazie SKOK-iem Wołomin to się zgnoił Komor
anonim2015.08.5 17:02
Im szybciej zbliża się moment zatonięcia Titanika, czyli koniec bezkarnych rządów mafii PO/PSL, tym aktywniejsi stają się lewicowe trolle i inne lemingi. W Ameryce nazywano ich Useful Idiots (usłużnyje duraki - mówiąc językiem Lenina) i już na początku pierwszego roku kadencji Reagana powstało prawie 15 tysięcy lewackich ugrupowań, podczas gdy za prezydentury poprzednich prezydentów było się około 3000. Nie powinno więc budzić niczyjego zdziwienia wzrost aktywności trolli, które nie mogą żyć bez codziennej lektury Frondy, chociaż ich polem wyzwisk, przemycanych kłamstw i literackiego popisu powinna być GW.
anonim2015.08.5 17:33
"Procedury powinny być jednak tak przygotowane, i tak przeprowadzane, by w sensie prawnym gwarantowały godność dla ludzkiego życia" Pan Duda ignorantem nie jest i wie na pewno dobrze, iż te procedury - jakkolwiek by nie były przeprowadzone - nie zagwarantują godności ludzkiego życia, bo na chwilę obecną statystycznie kilkanaście zarodków jest eliminowanych (czyt.: zabijanych). Chyba że procedury będą gwarantowały godność ale tylko "w sensie prawnym", tj. że PiS podwyższy prawnie dopuszczalną liczbę zarodków do zamrożenia (czyt.: de facto do unicestwienia) np. do trzydziestu. Wtedy, "w sensie prawnym", syćko bedzie grać i buceć. A co do tej kwoty wolnej: http://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/1,136200,17402371,Kambodza_podniosla_kwote_wolna_od_podatku_do_8640.html
anonim2015.08.5 20:28
Jeśli projekt ustawy złoży jeszcze za rządów PO/PSL to będzie to manewr "pod publiczkę" (wiadomo,ze odrzucą) i tym samym udowodni, że PiS także nie zależy na obniżeniu wieku emerytalnego. To jest ta lepsza opcja. Jeśli ustawa jednak przejdzie, to trzeba będzie powiedzieć przyszłym emerytom, że muszą nauczyć się jeść trawę. Na chleb raczej nie będzie kasy.
anonim2015.08.5 23:59
@hk22 Ondraszek1 to Ty? bo poziom chamstwa jakby ten sam. Wysoka aktywnosc i duza ilosc komentarzy z minimum tresci maksimum inwektyw tez.
anonim2015.08.6 14:41
Zadnego dziecka nie wolno robić na szkiełku. To Bóg dopuszcza niepłodność po coś. Modlitwy o płodność są zawsze skuteczne, jeśli trzeba Bóg czyni cuda.