W wywiadzie przeprowadzonym z okazji rozpoczęcia się nowego roku szkolnego, kurator z Krakowa spotkała się we wtorek z dyrektorami placówek edukacyjnych. Jak podkreśliła, kadra edukacyjna to osoby bardzo odpowiedzialne i zatroskane „o dobro dzieci”. W związku ze zmianami w prawie oświatowym mieli oni wiele pytań, co wyrażało się też w pewnym niepokoju.

Jak przekazała małopolska kurator oświaty, „w tym roku nie ma przesłanek, aby szkoły miały być zamykane ze względu na zagrożenie epidemiczne” – czytamy na portalu Radia Maryja.

Nauczyciele zwracali uwagę, że ze względu na duży poziom inflacji pomimo znacznych podwyżek, ostatecznie jednak będą oni zarabiali mniej.

Mam nadzieję, że w tym roku wszystkie sprawy związane z pensjami nauczycieli na różnych stopniach awansu zawodowego zostaną dopracowane, że może nadejść sytuacja, kiedy nauczyciele zostaną odpowiednio docenieni i oni docenią to, że naprawdę o nich się dba – powiedział Barbara Nowak.

Jak podkreśliła małopolska kurator oświaty, głównym tematem rozmów z dyrektorami placówek edukacyjnych była jednak ochrona dzieci przed ideologizacją w szkołach.

To, co słyszymy, jakie są pomysły na konstrukcję „nowego człowieka”, to są wręcz rzeczy przerażające. Wszyscy jesteśmy świadkami tego, że następuje degradacja człowieczeństwa, że podchodzi się do człowieka, do życia poczętego w sposób zupełnie zaburzony – podkreśliła Nowak.

Podkreślając wagę i znaczenie tego typu problemów, kurator oświaty z Krakowa stwierdziła, że szczególnie istotne jest „oparcie wychowania młodego człowieka na fundamencie miłości do człowieka i szacunku do życia od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci”. Brak tych wartości niechybnie doprowadzi do klęska, wymarcia i „końca naszej cywilizacji”.

- To, co jest nam proponowane, to nawet nie można nazwać cywilizacją – raczej antycywilizacją i zupełnie niezrozumiałym pędem do samobójstwa całych narodów – podkreślała Barbara Nowak.

Jako właściwe wzory wychowania młodego pokolenia małopolska kurator wskazała oparcie się na „dziedzictwie cywilizacji zachodniej (łacińskiej)”, co podkreślają tak samo rodzice, jak i nauczyciele.

Całości wywiadu z Barbarą Nowak można wysłuchać [TUTAJ].