O większy absurd już chyba trudno ale żeby uderzyć w prezydenta tworzy się aferę na siłę

1. Wczoraj na zaproszenie kierownictwa Związku Zawodowego „Solidarność” prezydent Andrzej Duda uczestniczył w obchodach 35 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.

Wygłosił bardzo merytoryczne i chwytające za serca przemówienie podkreślające rolę „Solidarności” w polskich przemianach, podkreślając zbudowanie przez ten ruch wielkiej polskiej wspólnoty.

Przypomniał stan wojenny, który był próbą zduszenia tej wspólnoty ale ostatecznie władzom komunistycznego państwa to się nie udało i w wyniku pokojowym przemian musiały one oddać władzę na przełomie lat 80-tych i 90 -tych poprzedniego stulecia.

Ale tyle lat przemian nie wszystkim przyniosło sukces, duża część polskiego społeczeństwa niestety nie była ich beneficjentem, ponieważ Polska nie jest ciągle krajem równych szans i nie traktuje swoich obywateli w sposób sprawiedliwy.

2. W tym momencie prezydent Duda nawiązał do swojej piątkowej wizyty w Niemczech i rozmowy z prezydentem tego kraju Joachimem Gauckiem, który pytał go o zadowolenie Polaków z przemian w naszym kraju po roku 1989.

Prezydent potwierdził daleko idące zmiany w Polsce ale także istniejące niezadowolenie społeczne spowodowane głównie brakiem sprawiedliwości i równego traktowania obywateli.

Ujął to w tej rozmowie tak „jest w Polsce wielu ludzi, bardzo wielu, którzy tego powiewu wolności, nowoczesności, zasobności i poprawy jakości życia, tak oczekiwanej, nie odczuli w takim stopniu jak się spodziewali, albo w takim stopniu jak się udało niektórym, niestety nielicznym”.

3. Już wczoraj po południu ten fragment rozmowy prezydenta Dudy z prezydentem Gauckiem wywołał w niektórych mediach w Polsce (głównie w TVN) wręcz furię i nazwano go „donosem” na własny kraj.

Całkiem poważnie tak mówił o tym właśnie w TVN były premier, a obecnie senator Włodzimierz Cimoszewicz, były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, taką tezę rozpowszechniali także politycy Platformy na różnych portalach społecznościowych (taki przekaz dnia dla nich widocznie sformułowano).

Trudno o coś bardziej absurdalnego ale jak widać w odniesieniu do prezydenta Andrzeja Dudy można choć przedstawił on diagnozę sytuacji społecznej opartą na danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego.

4. Zresztą prezydentura Andrzeja Dudy od pierwszego dnia jest pod obstrzałem rządzących Platformy i PSL-u i wspierających ich mediów.

Przypomnijmy tylko, że prezydent Andrzej Duda został postawiony w niezwykle trudnej sytuacji przez polski rząd, a dokładnie przez premier Ewę Kopacz, ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetynę i jego zastępcę Rafała Trzaskowskiego, tuż przed wspomnianą wizytą w Niemczech.

W ostatni wtorek tuż przed posiedzeniem Rady Ministrów, Ewa Kopacz wezwała ich obydwu i w burzliwej rozmowie wytłumaczyła, że „co tam polska racja stanu, Dudzie w polityce zagranicznej nie trzeba pomagać, wręcz przeciwnie należy mu przeszkadzać, a gdy nadarzy się okazja, kompromitować”.

Mimo więc, że prezydent Andrzej Duda przygotowując plan swoich zagranicznych wizyt na najbliższe 3 miesiące, skonsultował go z ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną, a ten pochwalił pomysły głowy państwa w mediach, na żądanie premier Kopacz zaatakował go na specjalnym briefingu przez Kancelarią Premiera.

Mówił o braku uzgodnień (choć przecież były), a nawet o twardym lądowaniu polskiego prezydenta (po wypowiedziach prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko, że nie chce zmiany formuły negocjacji w Mińsku) i w ten sposób wyraźnie osłabił pozycję prezydenta przed ważnymi rozmowami w Berlinie.

Z kolei wiceminister Trzaskowski „był uprzejmy” zauważyć na jednym z portali społecznościowych, że rządowy atak na prezydenta Dudę, nastąpił w związku z brakiem reakcji na oczekiwanie premier Ewy Kopacz o zwołaniu Rady Gabinetowej.

Niezależnie od tego co było prawdziwym powodem takiego, a nie innego zachowania ministrów Schetyny i Trzaskowskiego, było to uderzenie w polską rację stanu (a przecież polityka zagraniczna jest jej ważną częścią składową) i to zupełnie z niskich pobudek.

5. Widać z tego wszystkiego, że rządząca koalicja Platformy i PSL-u, dopóki będzie dzierżyła stery władzy i wspierające ją media, będą atakowali prezydenta Andrzeja Dudę nawet za przewinienia przez nich wymyślone.           

Bardzo trafnie ujął to wczoraj na jednym z portali społecznościowych o dziwo jeden z dziennikarzy wspomnianego TVN, Przemysław Wenerski, który napisał tak „prezydent Bronisław Komorowski spacerował przez 5 lat po łące. Przed prezydentem Andrzejem Dudą, jak widać spacer po polu minowym. I to pod obstrzałem”.

Zbigniew Kuźmiuk