Wybory naruszyły standardy Unii Europejskiej – to wniosek, jaki wynika z raportu Zespołu Parlamentarnego do spraw Obrony Demokratycznego Państwa Prawa Sejmu RP. Raport został przedstawiony przez posła PiS Krzysztofa Szczerskiego. Wybory do sejmików wojewódzkich nie spełniły w całości aż 6 z 12 wyszczególnionych kategorii oceny jakości wyborów. To dla państwa polskiego wprost beznadziejna diagnoza.

Ostatecznie polskie wybory, na podstawie wymogów opracowanych na potrzeby instytucji UE, otrzymały 3,5 na 12 pkt. „Wynik naszego raportu, ćwiczenia demokracji w Polsce, jest jednoznaczny: na 12 kryteriów tylko 1 jest spełnione” – powiedział Krzysztof Szczerski podczas konferencji prasowej.

Na złą ocenę wyborów wpłynęła skala nadużyć towarzysząca głosowaniu i liczeniu głosów, awaria systemu informatycznego, długie oczekiwanie na oficjalne wyniki, wyjątkowy odsetek głosów nieważnych, zmiana ostatecznych rezultatów względem wcześniejszych przekazów.

A oto 12 kryteriów, które zostały określone przez unijne Misje Obserwacyjne Wyborów, które są – uwaga – kierowane do analizy procesu wyborczego w krajach aspirujących do miana demokratycznych.

 

1.Kontekst polityczny

2. Ramy prawne

3. Zarząd nad wyborami

4. Rejestracja wyborców

5. Rejestracja kandydatów

6. Kampania wyborcza

7. Otoczenie medialne

8. Zażalenia i skargi

9. Prawa człowieka

10. Społeczeństwo obywatelskie

11. Głosowanie i przeliczanie głosów

12. Ogłaszanie wyników głosowania

Niestety, wybory w Polsce w wielu obszarach odbiegały od standardów unijnych. Najpoważniejsze naruszenia miały miejsce w toku samego głosowania i liczenia głosów oraz przy ogłaszaniu wyników.

bjad/niezalezna.pl