Obchody rocznicy śmierci króla obok oddania hołdu ofiarom rewolucji mają na celu przypomnienie o konsekwencjach odejścia od chrześcijaństwa w dziejach Europy.

 

W poniedziałek 21 stycznia 2013 r. o godz. 19.30 w kościele św. Klemensa Hofbauera n warszawskiej Woli, ul. Karolkowa 49, sprawowana będzie w tradycyjnym rycie rzymskim Msza święta o pokój duszy w 220 rocznicę śmierci Ludwika XVI króla Francji. Po Mszy świętej prelekcję: "Czym była śmierć Ludwika XVI dla Francji i Europy?" wygłosi Marek Jurek Jurek. Do udziału serdecznie zapraszamy.

 

Ludwik XVI został zamordowany 19 stycznia 1793 roku. "Król musi zginąć dlatego, że był królem" – uzasadnił decyzję o ścięciu króla Saint-Juste. Rewolucyjny terror, jaki ogarnął Francję, doprowadził do zbrodni na ogromną skalę. Ideały „wolności równości i braterstwa” wcielano w życie na drodze przemocy i przy użyciu propagandy, przeciwko czemu już wówczas buntowali się ci, którym rzeczywiście wolność była droga.

 

Prawda o prawdziwym obliczu rewolucji francuskiej po dziś dzień bywa fałszowana, co ma daleko idące konsekwencje dla całej Europy. Jak wskazują pomysłodawcy inicjatywy upamiętnienia rocznicy stracenia króla, z bagażem rewolucji nie uporaliśmy się do tej pory.

 

Więcej informacji: www.wieden1683.pl

 

JW