reklama
reklama

Polska mogła stracić miliardy na zakupie caracali

Polska mogła stracić miliardy na zakupie caracali
By Dmitry A. Mottl (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
reklama

Jak informuje "Nasz Dziennik", Polska mogła stracić kilka miliardów złotych, gdyby doszło do zakupu śmigłowców Caracal na warunkach wynegocjowanych przez rząd PO-PSL.

Gazeta powołuje się na analizę warunków kontraktu wynegocjowanego z koncernem Airbus Helicopters w porównaniu z umową, jaką ten sam producent zawarł z Brazylią. "Nasz Dziennik" podkreśla, że brazylijska armia na znacznie bardziej korzystnych warunkach kupiła od francuskiego koncernu 50 śmigłowców Eurocopter EC725 Super Cougar, dziś wytwarzanych pod nazwą H225M Caracal .

Początkowo Francuzi chcieli otrzymać za śmigłowce 2,5 mld euro, czyli ponad 10 mld zł. Brazylijczycy wynegocjowali jednak kwotę 1 mld 847 mln euro (czyli ok. 7,5-8 mld zł). Jaką kwotę udało się wynegocjować koalicji PO-PSL wynegocjował za tę samą liczbę śmigłowców Caracal? Około 3 mld euro (13 mld zł). 

"W Brazylii rząd wynegocjował niższą kwotę za zamawiane helikoptery, a w Polsce rząd PO-PSL wynegocjował niższą liczbę śmigłowców"- mówi w rozmowie z Krzysztofem Loszem z "Naszego Dziennika" sekretarz stanu w MON, Bartosz Kownacki.

Według gazety, o fiasku kontraktu na caracale w Polsce przesądził ostatecznie brak umowy offsetowej. Wartość offsetu dla Brazylii była wyższa, niż w naszym kraju. 

yenn/PAP, „Nasz Dziennik”, Fronda.pl

21.04.2017, 15:28

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook