Stwierdzenie, że w Polsce wprowadzono stan Alfa – jeden ze stopni zagrożenia terrorystycznego – brzmi groźnie, ale czy jest się czego obawiać?

Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży, obok szczytu NATO najważniejsze międzynarodowe wydarzenie w Polsce w tym roku, a zarazem podobnie jak szczyt wydarzenie wymagające szczególnej ochrony pod względem bezpieczeństwa. Dlatego też w najbliższych dniach w Polsce będzie obowiązywał stan Alfa będący najniższym stanem zagrożenia terrorystycznego.

Brzmi to niepokojąco, ale czy rzeczywiście mamy powody do paniki? Ów najniższy stopień może wystąpić, gdy służby mają szczątkowe informacje, z których może wynikać, że może dojść do zamachu, a informacje są na tyle lakoniczne, że nie sposób ustalić, jaki może być cel i zakres ataku. Inną sytuacją, w której można wprowadzić stan Alfa jest wielkie wydarzenie, które w naturalny sposób wiąże się z potencjalnymi zagrożeniami. Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia przy okazji ŚDM.

Jak powiedział nam rzecznik prasowy policji Mariusz Ciarka, decyzję o wprowadzeniu stopnia Alfa w okresie Światowych Dni Młodzieży podjęła premier. Jak mówił o obecnym obrazie sytuacji:

„W chwili obecnej nie zdiagnozowano żadnych konkretnych zagrożeń, ale wszystkie służby podległe administracji państwowej zobowiązane są do wzmożenia czujności, przeglądu swoich procedur, czy sprawdzenia zapasów. Wprowadzenie stanu Alfa nie wynika z powodu zaistnienia jakiegoś zagrożenia, jest to stan wzmożonej gotowości i czujniejszej obserwacji”.

Jak dodawał:

„Ten stan wprowadzony był również podczas szczytu NATO w Warszawie. Wtedy dotyczył on jedynie Warszawy, natomiast teraz został wprowadzony na terenie całego kraju, jako że Światowe Dni Młodzieży nie ograniczają się jedynie do Małopolski. Stan Alfa jest stanem wzmożonej czujności, nie jest więc związany z żadnymi informacjami o tym, że coś ma na sto procent nastąpić. Wprowadzenie go wynika z istoty wydarzenia jakim są Światowe Dni Młodzieży”

Dalej rzecznik policji informował, że w okresie ŚDM służby będą zobowiązane do składania częstszych raportów i wzmożenia swojej aktywności w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom przybywającym do Polski. 

emde/Fronda.pl