Ojciec Święty Franciszek spotkał się z delegacją Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego. W długim przemówieniu wskazał na wiele problemów, które związane są z wymiarem sprawiedliwości oraz z walką przestępczą.

Szczególną uwagę zwracają sposób, w jaki Ojciec Święty odniósł się do kary dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrażając się o nim w negatywny sposób uznał, że jest to ukryta kara śmierci.

Według „Radia Watykańskiego” Franciszek przypomniał, że już Jan Paweł II w encyklice Evangelium Vitae (56) potępił karę śmierci. Przeciwko niej wypowiada się także Katechizm Kościoła Katolickiego (2267).

Zacytujmy tu ten ustęp Katechizmu:

„Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem.

Jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem, władza powinna ograniczyć się tylko do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej.

Istotnie dzisiaj, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy ‘są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale’”.

Ostatnie zdanie z Katechizmu jest cytatem właśnie z Evangelium Vitae Jana Pawła II (całość Evangelium Vitae przeczytasz po polsku TUTAJ).

Wróćmy teraz do papieża Franciszka. Jak podaje dalej „Radio Watykańskie”, Ojciec Święty podkreślił, że 60 państw wciąż zachowało karę śmierci, ale w 35 z nich w ostatniej dekadzie takiego wyroku nie wykonano. Jednak w wielu krajach kara śmierci jest wymierzana w sposób ukryty, niezależnie od obowiązującego prawa.

„Wszyscy chrześcijanie i ludzie dobrej woli są dziś wezwani do walki nie tylko z karą śmierci we wszelkich formach, legalnych czy nielegalnych” – cytuje „RW” papieża. I dalej: „Mają też walczyć o poprawę warunków w więzieniach, z poszanowaniem godności ludzkiej osób pozbawionych wolności. Łączę to z dożywotnim więzieniem. W watykańskim kodeksie karnym od nie tak dawna nie ma już dożywocia. Bo dożywocie to ukryta kara śmierci”.

Następnie papież zwrócił się przeciwko torturom. Jako jedną z nich wymienił przetrzymywanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Wskazał, że izolacja od innych ludzi powoduje liczne cierpienia psychiczne i fizyczne: obłęd, lęk, depresję czy chudnięcie.

pac