reklama
reklama

Kanclerz Angela Merkel w Białym Domu

Kanclerz Angela Merkel w Białym Domu
Fot. D. Trump: Gage Skidmore, CC BY SA 2.0, via Flickr, A. Merkel: European People's Party, CC BY 2.O, via Flickr
reklama

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump przyjął dziś kanclerz Niemiec Angelę Merkel w Białym Domu. Dwustronne spotkanie przywódców ma dotyczyć m.in. wolnego handlu, stosunków amerykańsko-niemieckich oraz polityki zagranicznej i konfliktów światowych.

Prezydent USA krótko po objęciu urzędu rozmawiał z niemiecką kanclerz przez telefon, dziś po raz pierwszy spotkał się z Merkel w cztery oczy.

W programie wizyty szefowej niemieckiego rządu jest również spotkanie z przedstawicielami biznesu, dotyczące niemieckiego systemu kształcenia pracowników w przedsiębiorstwach, uważanego na świecie za wzorowy.

Zaplanowano również wspólną konferencję prasową, a po niej- uroczystą kolację przed odjazdem kanclerz Niemiec do kraju.

Merkel i Trump będą rozmawiać m.in. na temat poziomu wydatków Niemiec na obronność, który nie sięga wymaganego przez NATO pułapu 2 proc. PKB. Poza tym poruszone zostaną takie kwestie, jak: Unia Europejska, sytuacja w Libii, Syrii, Afganistanie, Jemenie, Iraku i Iranie, walka z terroryzmem i polityka migracyjna.

Agencja dpa podkreśla, że jest to trudny czas w relacjach USA i Niemiec. W trakcie kampanii wyborczej Donald Trump wielokrotnie krytykował politykę Angeli Merkel w sprawie przyjmowania uchodźców. Głównym celem wizyty mają być więc odbudowa wzajemnego zaufania i poszukiwanie wspólnego mianownika. Spotkaniu polityków towarzyszą duże oczekiwania.

JJ/PAP, Fronda.pl

17.03.2017, 18:45

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook