Szef niemieckiego MSZ, Heiko Maas podczas spotkania z polskim ministrem spraw zagranicznych, Jackiem Czaputowiczem w Berlinie odniósł się do kwestii reparacji. 

Jak podkreślił Maas, stanowisko Niemiec w tej sprawie pozostaje bez zmian. 

"Nadal uważamy, że wszystkie kwestie są zamknięte"- powiedział minister spraw zagranicznych RFN podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiej dyplomacji. Minister Czaputowicz przyznał, że poruszył ten temat ze swoim niemieckim odpowiednikiem. 

"Postawa rządu federalnego dotycząca reparacji jest bez zmian. Nadal uważamy, że po podpisaniu „Traktatu dwa plus cztery” (z 1990 r. - PAP) wszystkie kwestie są zamknięte"- powiedział podczas konferencji Heiko Maas. Szef niemieckiej dyplomacji zapewnił jednocześnie, że Berlin śledzi dyskusję w Polsce na ten temat. 

"Rezultaty tej dyskusji będą z pewnością dla nas tematem - ale także te podnoszone roszczenia z przeszłości - i nasze stanowisko jest bez zmian"- wskazął.

Z kolei polski minister spraw zagranicznych przyznał, że poruszył również temat polskiej społeczności w Niemczech. Podczas rozmów ze strony polskiej padło zapewnienie o wsparciu fundacji działającej na rzecz zbliżenia obu narodów. 

"Chcielibyśmy tutaj pewnej symetrii, także budowania takich instytucji, które mają podobne zadania - zbliżania naszych narodów, zwłaszcza młodego pokolenia na terenie Niemiec"- powiedział na wspólnej konferencji Czaputowicz. Jednocześnie szef polskiej dyplomacji poinformował, że w przyszłości takie rozmowy będą się toczyć np. w ramach "okrągłego stołu". 

"Z radością witam pozytywne stanowisko pana ministra Heiko Maasa dotyczące ewentualnego pomnika na terenie Berlina ofiar reżimu nazistowskiego, polskich ofiar, który byłby pewnym takim symbolem, a zarazem ośrodkiem edukacyjnym, który pozwalałbym społeczeństwu niemieckiemu poznawać prawdę historyczną o skali polskich strat i ofiarach w czasie II wojny światowej"- podkreślił minister spraw zagranicznych. 

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że Polska i Niemcy są zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy w zakresie wzajemnych stosunków obu państw, zwłaszcza doświadczeń II wojny światowej. W przyszłym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę jej wybuchu, co w ocenie Jacka Czaputowicza sprzyjać będzie wspólnym inicjatywom Polski i Niemiec w tej sprawie. 

"Dojrzałe relacje polityczne to także umiejętność rozmawiania o trudnych kwestiach”- wskazał szef polskiej dyplomacji, dodając, że należy do nich- w przypadku Polski i Niemiec- "tragiczna spuścizna II wojny światowej”.

"Naszym zdaniem Polacy mają prawo rozmawiać na temat ogromu strat, ofiar poniesionych w czasie II wojny światowej; dyskusja na temat reparacji, która toczy się w Polsce, głównie w parlamencie i w środowiskach eksperckich, także z udziałem ekspertów niemieckich, to część naszej pamięci historycznej"- podkreślił szef polskiego MSZ. 

yenn/PAP, Fronda.pl