Zełenski: chcemy kupić niemiecką broń i otrzymać gwarancję bezpieczeństwa od UE - zdjęcie
02.06.21, 10:11Fot. via Pixabay - Greg Montani / screenshot Youtube - Офіс Президента України

Zełenski: chcemy kupić niemiecką broń i otrzymać gwarancję bezpieczeństwa od UE

24

Niemcy mogłyby nam pomóc militarnie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski gazecie „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jego zdaniem ponadto alternatywą dla członkostwa Ukrainy w NATO mogłyby być gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA i UE. 

Prezydent Ukrainy udzielił wywiadu niemieckiej gazecie Frankfurter Allgemeine Zeitung. W wywiadzie poruszył kwestię konkretnych oczekiwań wobec Niemiec dotyczących wsparcia Ukrainy w dziedzinie uzbrojenia. Zełenski nawiązał w ten sposób do niedawnej propozycji Roberta Habecka, szefa niemieckich Zielonych, który zaproponował dozbrojenie Ukrainy.

- Niemcy nie udzieliły nam pomocy militarnej, ale mogłyby to zrobić - powiedział Zełenski. Wyliczył następnie, jakiego uzbrojenia potrzebuje obecnie Ukraina: ścigaczy, łodzi patrolowych, karabinów szturmowych, sprzętu łącznościowego i wozów pancernych.

Zełenski podkreślił także, że Angela Merkel "ogromnie dużo zrobiła dla Ukrainy". - Jako Ukrainiec jestem jej bardzo wdzięczny. Oczywiście miałem nadzieję na więcej, szczególnie w formacie normandzkim. Ale jesteśmy bardzo wdzięczni za to, co mamy - zapewnił Zełenski.

Ponadto zdaniem ukraińskiego prezydenta Habeck z Zielonych dobrze zrozumiał intencje Ukrainy. - Zrozumiał on, że gazociąg Nord Stream 2 jest po prostu tylko bronią i do tego bardzo ostrą. Rozumie on też, że Ukraina nie ma floty. Że nasze wybrzeże nie jest chronione, że potrzebujemy broni letalnej - wskazał.

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni. Może też dojść do eskalacji z terenów okupowanego Donbasu, do ‘blitzkriegu' poprzez okupowane dziś tereny do granic administracyjnych okręgów Doniecka i Ługańska. Ale możliwe są też niespodzianki z innych kierunków - wyliczał zagrożenia Zełenski.

Zełenski wskazał również na to, jak poważne zagrożenie niesie ze sobą sytuacja na Białorusi i rosyjskie zaangażowanie w kraju rządzonym przez reżim Łukaszenki.

- Mamy bardzo niebezpieczną sytuację na Białorusi za naszą północną granicą. Dziś znajduje się tam armia pod rozkazami reżimu białoruskiego. Ale obserwujemy, że Rosja i Białoruś wytrwale pracują nad umową. Mogą na przykład włączyć w to obronność i wtedy wywierać na nas poważną presję. Wówczas Rosja miałaby kontrolę nad siłami białoruskimi - stwierdził.

Zdaniem Zełenskiego Nord Stream 2 to karta przetargowa Rosji w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie.

- Agresję w Donbasie zorganizowano po to, by zapomniano o Krymie. Teraz jednak, aby przeprowadzić amnestię dla separatystów na okupowanych terenach i kontrolować nadchodzące wybory komunalne, trzeba podnieść stawkę. I w tej grze Nord Stream 2 to atut. Rosjanie mają w ręku prawdziwego pokera królewskiego, a część Europy im pomaga - powiedział.

Zełenski zaproponował także, aby alternatywą dla członkostwa Ukrainy w NATO były gwarancje bezpieczeństwa ze strony UE i USA. Takie gwarancje mogłyby także obowiązywać do czasu ewentualnego przystąpienia Ukrainy do NATO.

- Gdy Ukraina pewnego dnia otrzyma z powrotem swe okupowane tereny, gdy odzyska integralność terytorialną, to nie może ona być gwarantowana przez niepewne ustalenia, tak jak niegdyś w Memorandum Budapeszteńskim, które łatwo można było złamać - podkreślił.

Zełenski wskazał, że "rozumie, że kraje europejskie boją się członkostwa Ukrainy w NATO". Jednak jego zdaniem Ukrainie potrzebne są wszelkie możliwe gwarancje bezpieczeństwa.

jkg/deutsche welle

Komentarze (24):

dom2021.07.2 16:02
Naiwny.
Anonim2021.06.28 9:21
To już drugi gowin
PRAWDA2021.06.22 12:34
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że Niemcy/Naziści nie porzucili nawet realizacji General plan Ost zapoczątkowanego jeszcze za Hitlera. Depopulacja Polski, rozbiór jej na mniejsze państewka, ogłupianie i cofanie w rozwoju intelektualnym masy narodu polskiego, zniszczenie polskiego przemysłu i neo kolonizacja,to wszystko się cały czas dzieje i przybiera na sile. Ostatnio nawet agentura nazistowska czyli PO/Koalicja "Europejska" wprost zażądała rozparcelowania Polski na niezależne landy, w zgodzie z myślą Heinricha Himmlera: "Musimy podzielić Polskę na tak wiele różnych grup etnicznych, na wiele części i podzielonych grup jak to jest tylko możliwe". Ponadto polskojęzyczne mas media wyhodowały już tylu różnych durniów i mediotów, którzy dadzą się w to wrobić i jeszcze będą wdzięczni, jak ich zachodnie media pochwalą za tą debilną postawę.
PRAWDA2021.06.18 7:31
Niemcy i Ruski prowadzą polityke z 1939 roku ===Likwidacja Polski i Ukrainy --
Jazzz2021.06.17 9:18
Dlaczeo Niemcy budują NS 2 z Rosją ??? Bo Ukraina ich nie obchodzi. Wszystkie znaki na niebie i ziemii mówią, że piewszą ofiarą po uruchomieniu nowej rury, będzie Ukraina. A karabiny G36 mogą sprzedać, na pewno tanio.
Konrad Józef Turzyński2021.06.12 22:15
Prezydent Ukrainy co prawda nie jest Ukraińcem, ale ma nie tylko ukraińskie imię, ale także ukraińskie nazwisko. Dlaczego jego nazwisko przeinaczacie na białoruskie?
ogórek2021.06.12 10:04
bieda , ludzie nie mają co jeść a też żydowski parch chce pieniądze na karabiny i rakiety wydawać
iwan2021.06.3 8:07
komik z ukrainy liczy na gwarancję pedałów i lewaków z eu
Templar2021.06.2 20:23
Ten człowiek oderwany od rzeczywistości jest prezydentem dużego kraju. Niemcy nie zrobią niczego przeciwko Rosji, a jakiekolwiek nadzieje na USA odpłynęły wraz z odejściem Prezydenta Trump'a.
Anonim2021.06.2 17:01
Lizaliście niemiaszkom buty, ale teraz zaczynacie lizać ... oj nieładnie. Ciekawe co wam zostanie do lizania za parę lat?
bimbo2021.06.2 15:47
HAHAHA! To już lepiej od Moskwy kupcie i jeszcze poproście Putlerka o gwarancje, aby do was mochy z Doniecka już nie strzelały. Toście sobie alianta wybrali.
lilu2021.06.2 15:44
To geniusz polityki! już widzę jak Niemcy będą bronić ukraińskich interesów przed Rosją. Pewnie zatrudnia Ukraińców do kręcenia kurków w NS2.
Piotr Nowak2021.06.2 15:27
No to BINGO durnowaty ukraińcu. Znaleźliście odpowiedni adresat. Właśnie będą kończyć Nord Stream 2, żeby m.in. was waruchać !!!
B 522021.06.2 14:34
Gwarancje bezpieczeństwa od UE ? To czysta iluzja . Unia jest zupełnie niewiarygodna . Tylko zakupy broni i sprzętu mają sens .
katolicka deratyzacja Polski.2021.06.2 14:07
Ukraina znowu WOLI Niemcy niz Polske,i znowu popelnia kolejne samobojstwo. To jest narod idiotow,bo sie nie chca uczyc.
Portofino2021.06.2 12:55
Taki głupi ch... został prezydentem.
Bogdan2021.06.2 11:14
Od unii nie dostaniecie nic bo unia to Niemcy niestety!!!Unia to jest gooowno w postaci Merkel i jej zalotów do Putina.To w jakim miejscu jest dzis unia to niestety powtórka z 1938 roku!!!
BombowiecStrategicznySikormoranZSzyszek2021.06.2 11:14
Dlaczego UPAińce nie chcą kupować polskiej broni? Kałabinków Gniot podwiązywanych drutem na okrętkę, pocisków balistycznych struganych z pni drzew Lasów Państwowych, polskich żywych dronów w stopniu majora ani pęt kiełbasy zwyczajowej biologicznie trującej?
YORK2021.06.2 11:08
Poproscie "usrael" co prawda to sojusznik rosji, ale moga pomoc.
"otrzymać gwarancję bezpieczeństwa od UE"2021.06.2 11:05
I co k urwa jeszcze?
Anonim2021.06.2 11:09
Gaz od Polski:)
Anonim2021.06.2 11:09
Oczywiście gratis.
Podejdź bliżej brudasie2021.06.2 11:11
a poczujesz "gas" z Polski niekoszerny.
>>>>2021.06.2 11:15
trolu ruski i reszta won z forum