W ZUS wrze. Rewolucja płacowa pożera własne dzieci? - zdjęcie
16.07.21, 10:30Fot. Olaf Kosinsky via wikimedia CC BY-SA 3.0

W ZUS wrze. Rewolucja płacowa pożera własne dzieci?

79

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych narzekają na swoją obecną sytuację i domagają się konkretnych działań: podwyżek, obsadzenia wakatów i nieprzymuszania ich do pracy w nadgodzinach.

- Pracujemy już ponad ludzkie siły, po 12 godzin dziennie, za minimalną krajową. Jesteśmy zastraszani i źle traktowani. Tak dalej być nie może - powiedzieli money.pl związkowcy z dwóch central.

Pracownicy urządzili na grupie na Facebooku nieformalny konkurs pt. "kto ma w biurze gorsze piekło".

"Kiedy wychodziłam po 8 godzinach pracy w 32 st. C (na zewnątrz było 26 st. C), aż mi się przed oczami ciemno zrobiło. Parę osób musi chyba zemdleć lub nabawić się udaru cieplnego, żeby dotarło, że w takich warunkach nie da się pracować" - pisze na ten temat jedna z kobiet.

"Nie chcą nam kupić więcej klimatyzatorów, tylko każą sobie pożyczać pomiędzy pokojami, a sami siedzą w klimatyzowanych pokojach" - pisze inna. Jeszcze inna pracownica dodaje, że w jej pokoju już o godzinie 6 rano temperatura sięga 31 stopni Celsjusza.

- Ludzie myślą, że pracujemy w luksusach, a prawda jest taka, że pracodawca oszczędza na nas, jak tylko może. Nie mamy klimatyzacji w pokojach ani nawet wystarczającej liczby sprawnych wiatraków. Pracujemy w potwornej duchocie, w maseczkach na twarzach, których nie wolno nam zdjąć, w pełnym obuwiu i bez wody butelkowanej do picia, bo takie oszczędności są teraz w ZUS - powiedziała money.pl Ilona Garczyńska, starszy referent z 5-letnim stażem w ZUS.

Zarobki Garczyńskiej wynoszą nieco ponad 1800 zł na rękę. Starsi pracownicy z ponad 10-letnim stażem zarabiają 3100 złotych brutto - nieco ponad 2200 złotych na rękę.

Garczyńska jest również przewodniczącą Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w ZUS. Stwierdziła, że zarobki i warunki pracy niedostosowane do warunków pogodowych i sytuacji epidemicznej to nie wszystko. W ZUS ma bowiem dochodzić do zastraszania, mobbingu i zmuszania do pracy w nadgodzin. Wszystko to wpływa na ogromne przemęczenie pracowników. 

- Koleżanki z biura biorą antydepresanty, bo nie są w stanie w takiej atmosferze pracować. Wywierany jest na nas nacisk, abyśmy brały godziny nadliczbowe, szczególnie gdy są jakieś rządowe akcje typu przeliczanie emerytur dla rocznika 53. lub trzynasta emerytura - mówi Garczyńska.

Świadczenia w ramach tych programów musiały zostać wysłane na czas, zatem pracownicy ZUS nierzadko przychodzili do prayc w weekendy lub zostawali przez długi czas po godzinach.

Fatalne warunki pracy w ZUS potwierdza także Monika Ditmar, sekretarz zarządu głównego Związku Zawodowego Pracowników ZUS.

- W naszych układach zbiorowych jest zapis o podwyżce wynagrodzeń raz w roku. W tym roku pracodawca powiedział, że pieniędzy na podwyżki nie ma - mówi Ditmar portalowi money.pl.

Ditmar wskazała także, że pensje w ZUS są nie tylko niskie, ale i bardzo spłaszczone. Pracownik z 5-letnim stażem może liczyć na około 1800-1900 złotych miesięcznie na rękę. Taka sama pensja przysługuje nowym pracownikom bez żadnego doświadczenia.

- Starsi, bardziej doświadczeni pracownicy masowo uciekają. Jest bardzo dużo wakatów do obsadzenia. Na miejsce odchodzących nie są jednak rekrutowani kolejni ludzie. Ich obowiązki są rozdzielane pomiędzy tych, którzy zostali, ale nie daje się im z tego tytułu żadnych dodatkowych pieniędzy - mówi Ditmar.

Również Ditmar wskazuje, że pracownicy ZUS są bardzo przemęczeni.

Ponadto niesmak wśród pracowników ZUS wywołują słowa prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Ich zdaniem Uścińska wprowadza w błąd opinię publiczną.

- Pani prezes składa publicznie deklaracje, że wypłata świadczeń przyspieszy dzięki automatyzacji. Otóż nie przyspieszy, bo to nie system, ale człowiek musi sprawdzić wniosek i dokumenty, a następnie wydać decyzję - mówi Ditmar.

Pracownicy ZUS planują strajk, który odbędzie się we wrześniu.

- Jeśli rozmowy z pracodawcą, które zaplanowane są na połowę sierpnia, nic nie dadzą, we wrześniu będzie ogólnokrajowy strajk w ZUS-ie. Przyjedziemy do Warszawy! - zapowiada Ditmar.

Przygotowania do strajku zapowiedziała także Garczyńska.

- Pracodawca ciągle powtarza, że ma bardzo ograniczony budżet i na podwyżki pieniędzy nie ma. A co nas to obchodzi!? Niech go zwiększą. Pieniądze dla Rydzyka się znalazły, to i dla nas będą! - powiedziała.

W ZUS pracuje obecnie 43 tysiące osób.

W odpowiedzi na słowa pracowników ZUS odpowiedział, że "respektuje prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy".

- Zapewniam, że staramy się robić wszystko, aby pracownicy ZUS mieli jak najlepszy komfort pracy. Dlatego w ostatnich miesiącach szeroko korzystano z indywidualnego i ruchomego czasu pracy, pracy rotacyjnej oraz pracy zdalnej. Rozumiemy, że komfort pracy w ostatnich dniach może być nieco gorszy. Spowodowane jest to czynnikiem obiektywnie niezależnym od pracodawcy - rekordowo wysokimi temperaturami i bardzo wysoką wilgotnością powietrza - powiedział Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

- Jeśli będzie taka potrzeba, wdrożone zostaną odpowiednie procedury, aby jeszcze poprawić warunki pracy naszych pracowników - zapowiedział.

Co do wynagrodzeń Żebrowski wskazał, że w 2020 roku były one o 434 złote wyższe od wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.

jkg/money.pl


Komentarze (79):

Olin2021.07.20 14:09
nie podoba się ? -Biedronka z kasami czeka...
Anonim2021.07.19 21:02
Ciekawą inicjatywą społeczną jest Ustawa Zakrzewskich. Interesujący artykuł w tym temacie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/550552-prof-karski-o-edukacji-domowej-i-ustawie-zakrzewskich
Zośka2021.07.18 4:08
Zapracowane? Dzwoniłam do ZuSu kilka razy w jednym dniu celem zasięgnięcia informacji.Osoba nie połączyła mnie z odpowiednią pracownicą załatwiającą interesantów twierdząc, że są kolejki i trzeba przyjechać. Byłam za ok 20 min. przy wszystkich okienkach pusto, przed wejściem dzwonię i słyszę: dużo ludzi, panie nie mają czasu na porady telefoniczne. Godz. 14.00, na liczniku interesantów widnieje 11.
Foster2021.07.17 8:54
Kiedyś słyszałem, że średnie wynagrodzenie w ZUS jest znacznie wyższe od średniej krajowej, więc coś tu nie gra. Mówiąc po naszemu coś tu śmierdzi kłamstwem.
neron2021.07.17 9:37
No właśnie. Jak im się nie podoba to niech zmienią pracę. Nikt ich tam na siłę nie trzyma. Znajdzie się wielu innych na ich posadki. Sami mogą na budowie popracować albo przy budowie dróg to zobaczą co stracili
Jab2021.07.17 8:37
Jak w każdym urzędzie są pracowici inteligentni uczynni a są i kombinatorzy lenie nieudacznicy i na dodatek bezczelni . W ZUS tych pierwszych jest zdecydowanie więcej . A forumowiczom co niektórym przydałby się hamulec między głową i rękami.
Jacek NH2021.07.17 7:48
W piekle, dla pracowników ZUS, jest specjalny kocioł. Skrzywdzili i krzywdzą tysiące Polaków
JeZUS2021.07.17 5:20
Wynagrodzę Wam to w życiu wiecznym. A teraz zasuwać i nie pyskować, to będziecie zbawieni.
panie MOrawiecki2021.07.17 4:35
a gdzie jest kasa za wprowadzenie lockadawnów
sisi z WSI2021.07.17 3:45
zastąpić solidaryzm społeczny czyli socjalizm solidaryzmem pokoleniowym gdzie Rodzice opiekują się dziećmi a potem odwrotnie co sprawdzało się dopóki bolszewicy nie wymyślili socjalizmu opartego na wrzucaniu danin do wspólnego worka i dzielenia ich według uznania towarzyszy partyjnych.
Tadek2021.07.17 3:33
Moja zona pracuje zdalnie ma w mieszkaniu wyznaczone 6M kw na komputer krzeslo itd. W mieszkaniu nie ma klimatyzacji wiatrak i grzejnik musiala kupic sobie za wlasne pieniadze i nie ma do kogo ponazekac. jak sie w ZUS nie podoba to na swoje isc pracowac.
Damian2021.07.16 22:35
TAM PRACUJE 43TYS LUDZI. PO JAKI . PO CO TYLE. AUTOMAT JEST W STANIE OGARNĄĆ TO CO ONI TAM ROBIĄ
Damian2021.07.16 22:34
ZUS. Jak się nie podoba obecny rabunek to zapraszam wypier..
bitcoinpoland.pl2021.07.16 20:19
Bitcoin Time jest to platforma działająca na rynku od dwóch lat. Gdy platforma dostała mnóstwo pozytywnych opinii od partnerów z zagranicy, została także wprowadzona do Polski, gdzie teraz cieszy się ogromną popularnością i zdobyła uznanie wśród ogromnej liczne klientów. Platforma przeważa nad konkurencja tym, że jest przejrzysta.Platforma Bitcoin Time posiada wszystkie funkcje wyprzedając konkurencje i w ten sposób umożliwia zarobek każdemu początkującemu traderowi, jak i profesjonaliście. Jeśli jesteś klientem platformy Bitcoin Time to zyskujesz dostęp do: - Stałej pomocy z naszej strony 24/7 - Darmowego wsparcia i pomocy Twojego brokera - Platformy, która jest bardzo łatwa w obsłudze - Renomowanej platformy Mało tego, otrzymasz także dostęp do materiałów edukacyjnych, które pokażą Ci jak zacząć zarabiać, dodatkowo otrzymasz oprogramowanie autotradingowe, a także pomoc naszego profesjonalnego zespołu po stronie systemu, i Twojego brokera.Handlowanie kryptowalutami nigdy nie było tak proste! Wystarczy ustawić oprogramowanie, które zacznie dla nas zarabiać pieniądze przez cały czas. Zacznij zarabiać --> http://bitcoinpoland.pl
Hey asshole "Widziałem od środka"!2021.07.16 20:01
What the fuck is "1/3 stafu"?
Jak to jest?2021.07.16 19:21
Firmy komercyjne, również te z branży szeroko rozumianych ubezpieczeń. poszukują pracowników. Doświadczonych w różnej materii. Płacą znacznie więcej... a w ZUSie są pewnie tysiące niezadowolonych z pensji i warunków pracy. No i ...?
Ty "Widziałem od środka"2021.07.16 19:08
A co to jest "1/3 stafu"?
Widziałem od środka2021.07.16 18:51
Dużo wodzów, a brak Indian. Co najmniej 1/3 stafu to jacyś kierownicy czegoś, albo ich zastępcy, dyrektorzy i po pięciu zastępców. Nie ma kim robić. Po co jest "przełożony", który ma 2-3 pracowników i w związku ze swoją funkcją już nie ma czasu na pracę merytoryczną... Parkinsonizm pełną gębą. Spokojnie można zredukować liczbę "funkcyjnych" o połowę. Nie tylko firma nie straci na tym, ale wręcz zyska, bo będzie mniej szumu i polityki wewnętrznej. DO ROBOTY LENIE!!!
nie zgadzam się!2021.07.16 18:58
Nieprawda ! Gdzie tak jest. W inspektoratach nie ma zastępców, a kierownicy wydziału często pracują jak pracownicy. Widać to na salach obsługi. O czym Ty piszesz człowieku. Skąd masz takie informacje. Nie pisz o pracownikach, że są leniami. I przy okazji jak można pracować wydajnie 8 godzin, jeżeli w pomieszczeniu jest 30 stopni?
Sorki za "leni". W terenie jest inaczej.2021.07.16 19:15
Przyjedź do W-wy. Idź do działów "pomocniczych". Odwiedź IT, analityków, kontroling, działy fin-księg., HR, działy odpowiedzialne za współpracę zewn, procurement, działy prawne, ... itp. Policz. Pogadamy.
No i co będę pisać2021.07.16 19:45
Piszesz o Centrali ? A widzisz. A gdzie jest wykonywana praca związana bezpośrednio z obsługą klienta (mam na myśli emeryta, rencistę, przyszłych świadczeniobiorców, przedsiębiorców, ubezpieczonych, PUE, epuap, tarcze, bon turystyczny, dobry start ... I to wszystko pod kontrolą. Gdzie są wyjaśniane i obsługiwane sprawy związane z przyznaniem i wypłatą świadczeń. Przecież ktoś to robi. Terminy są pilnowane. Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka. Sprzęt się zacina, zawiesza co też nie pomaga itd...
Foster2021.07.17 8:47
Można, tylko trzeba pić wodę z kranu, a tej narazie nie brakuje.
Lechu! Zamknij się w końcu!2021.07.16 17:19
A jak piszesz, ... to włącz myślenie!!! ... To nie boli! ... Nie bój się!
matis892021.07.16 16:11
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
Kononowicz2021.07.16 15:42
A prace zmienić to nie łaska! Warunki pracy, BHP itd było za komuny. Teraz jak się nie podoba to wypad. Sprawdzić czy Prawo Parkinsona nie jest tam wprowadzane?
pracownik2021.07.16 17:55
Na pewno nie jest wprowadzane Prawo Parkinsona. Pracownik ma tyle zadań, że nieraz nie wie od czego zacząć. Wszystko jest ważne i wszystko jest na wczoraj.
anonim2021.07.16 18:16
Może w większym mieście można znaleźć sobie łatwo nową pracę, ale w mniejszych miasteczkach jest z tym gorzej. I pracodawca o tym doskonale wie. Mamy rodziny, jesteśmy odpowiedzialni za nie. Nie możemy tak po prostu powiedzieć "do widzenia", a raczej "żegnaj" firmo.
alko2021.07.16 14:43
A w ZUS-ie się "szczepiły"? No to nie martwta sie. Niedługo skończą się Wasze problemy.
A.2021.07.16 17:59
ZUS jest instytucją, która najwcześniej otworzyła się w czasie pandemii na osobiste wizyty klientów. Każdy mógł przyjść i nikt nie został odesłany, bo np. najpierw trzeba powiedzieć o co chodzi i umówić się na termin wizyty (mam na myśli osobiste wizyty w placówkach ZUS).
POLAK2021.07.16 14:31
bardzo wam wspolczuje nie pozwalajcie na takie niszczenie powinny byc chlodzenia woda do picia i platne godziny nadliczbowe niestety prawo w Polsce jest bardzo do tylu i jeszcze musicie nosic maski to straszne na co nam tyle poslow parti i na nich ida pieniadze nie pozwolcie na to
kapral MO2021.07.16 15:43
Hej Paljak rewolucju choczecie ha?
Anonim2021.07.16 18:11
Tu też chodzi o poszanowanie pracownika. Wszystko jest tak przedstawione na zewnątrz, że wygląda na to, że pracownicy nie wiadomo czego chcą, a pracodawca wypełnia wszystko jak należy.
MaxFiend... cmok_wawelski pisze CYT.:2021.07.16 14:22
"Wokół Trumpa to prawie tyle samo pedofilów co wokół Wojtyły :-)" . . . . . . . Tak czy siak, szabes dzisiaj, pamiętaj abyś dzień święty święcił.
Nicram2021.07.16 14:18
Taka sama sytuacja jest w wielu innych urzędach niezależnie od rodzaju organu administracji który obsługują. Zarobki są niskie.
Ktoś2021.07.16 18:27
Tylko, że tu sytuacja jest przedstawiana tak, jak to firma super sobie radzi w tych trudnych czasach. Do wszystkiego jest przygotowana i na wszystko jest gotowa jeszcze zanim ktoś o czymś pomyśli. Tylko jakim kosztem ? Pracowników jest mniej. Przecież umierają, też chorują na covid, i na inne również poważne choroby (wiąże się to z dłuższą nieobecnością) też są na kwarantannach, i w izolacji. I w końcu też wracają po chorobie, która długo się za nimi ciągnie, a wymagania (?!). Pracownik wychodzi do klienta nawet przed budynek. Odległości nie można zachować 1,5-2 m, bo gdzie poufność rozmowy ? Jaka instytucja była czynna w czasie covidu tak, jak ZUS ?
MaxFiend2021.07.16 13:49
"Rewolucja płacowa?" - co to za brednie? od kiedy niby ta "rewolucja"?
Rada2021.07.16 13:35
zwolnijcie kapelanów z etatów ZUS, ciekaw jestem ilu ich jest na te 43 tysiące zatrudnionych w ZUS. Jak historia pokazuje kapelani nie są zatrudniani w firmach państwowych na płacach minimalnych.
mateuszjegliński2021.07.16 13:46
Rada, a ty od upału zgłupiał, jakich kapelanów ma ZUS?
alko2021.07.16 14:41
Rabin w mycce przelicza.
Takich jak i w:2021.07.16 14:52
KAS, nadleśnictwach, policji, wojsku, grupie Lotos i w innych. Średnie miesięczne uposażenie to 6 tys. złotych
pracow2021.07.16 18:30
Bo chodzi o to, że zwykli pracownicy od roboty to nawet o tym nie wiedzą. I to nie tylko o ZUS chodzi.
Foster2021.07.16 15:01
....i PIS owskie gospodynie domowe z Rad Nadzorczych to wystarczy dla pracowników merytorycznych. Rodzina na swoim generuje olbrzymie koszty.
?2021.07.16 19:02
A czy z wcześniejszych rozdań poprzednich partii zostały już zwolnione ? Wtedy też krzyczałeś?
Foster2021.07.17 8:51
Jakby nie zostały zwolnione to nie mogli by zatrudnić swoich.
PISowski Ład2021.07.16 13:32
wspieraj ZUS czynem i umieraj przed terminem.
to nie tak2021.07.16 18:32
To nie o to chodzi. Co pracownicy mają z tym wspólnego?
as2021.07.16 13:00
Czy musicie pracować w ZUS? NIC INNEGO NIE POTRAFICIE? Trzeba się zwolnić i zatrudnić gdzie są lepsze warunki. PROSTE? Odwagi, wieżę w was.
Człowiek2021.07.16 18:36
Twoje "wieżę" nam nie pomoże w opłatach i zapewnieniu posiłków rodzinie. W mniejszych miejscowościach to takiego wyboru nie ma. I co też powiesz, to się przeprowadźcie do większego miasta ? To bez sensu. Jakoś mało kto do nauczycieli mówił, to zmieńcie zawód.
as2021.07.16 22:02
To wieżę miało być przekorne :) Sam dojeżdżałem do pracy 50km w jedną i drugą, potem zmieniłem pracę , itd. Jak nie pasuje, do podanie o zwolnienie i kropka. Nauczyciele też nie święte krowy. Znam kilku wf-istów, którzy mają własne firmy i jakoś dają radę bez szkolnictwa. Tylko trzeba chcieć, trzeba wywalić z siebie lenia.
aninim2021.07.16 18:39
W dużych miastach pracownicy ze stażem w ZUS są bardzo chętnie zatrudniani przez inne firmy. Dlatego tam ciągle brakuje pracowników.
MACIEJ2021.07.16 12:51
W tym samym czasie budowlancy stawiaja domy i buduja autostrady bez dostepu do klimy.
porównanie2021.07.16 18:51
I mają przez cały czas pracy maseczkę na twarzy i rękawiczki na rękach i 20 minut przerwy? Każdy się na coś decyduje, ale każdego trzeba szanować i każdy się buntuje kiedy czuje niesprawiedliwość.
das2021.07.16 12:46
won z tym zusem. jeb a ni prezesuniowie kradna na potege i nic z tego i tak nie ma.
Wstyd2021.07.16 12:40
Czytam i widzę skandal. Jak się tak traktuje pracowników to pojawiają się argumenty typu Rydzyk. Niedługo i Tusk będzie lepszy, mimo absurdu takiego myślenia. Dla kogoś z boku, ZUS to porządna, państwowa firma, ludzie mają dobrą pracę, każdy by tak chciał. A tu proszę, to jak jakaś łódzka manufaktura z XIX wieku, jak w "Ziemi obiecanej".
Ha ha ha2021.07.16 12:36
Pracowałam TAM !!!!! ONI i CIĘŻKA praca !!!!!!!? Luzik !! Jak ktoś stara się przyspieszyć , żeby ludzie nie czekali ,to "miłe panie " ,szybko go brudnymi sposobami wykopią.
Dziwne...2021.07.16 19:06
Skoro ta praca taka łatwa, przyjemna i fajna, to dlaczego Ciebie tam nie ma ? Czy to emerytura i praca była w innym czasie ? DUUUUżo się zmieniło. A może inny powód rozstania? Za mało płacili, za dużo chcieli ?
Bronek2021.07.16 12:23
Niech zmienią pracę i wezmą kredyt
Jakie to wszystko proste!2021.07.16 19:09
Pomyśl zanim napiszesz. Lekarzom, pielęgniarkom, nauczycielom, ... też tak pisałeś kiedy strajkowali i chcieli godziwych warunków ?
Ile osób pracuje w ZUS?2021.07.16 12:08
Rewolucja ICT zmniejsza zatrudnienie w firmach komercyjnych a państwowych ...zwiększa. Zmniejszcie liczbę kierowników i zastępców dyrektorów, a będzie szybko kasa na podwyżki.
Anonim2021.07.16 12:12
Budżetowe - pasożytnicze. To proste. Stada, armie nierobów i pasożytów.
Ja2021.07.16 19:20
To wcale nie jest tak do końca prawda, że system zrobi sam bez pracownika. A poza tym co pracownicy mają do zatrudniania/zwolnienia w dyrekcji ? To nie pracownikom o tym decydować. Ale prawda jest taka, że pracownicy widzą, że nowych obowiązków przybywa, a rąk do pracy jest mniej i nie są one należycie wynagradzane. Nowe zadania w ZUS: nie wspomnę o tarczach (ile już ich jest ?), był dodatek solidarnościowy, jest bon turystyczny, dobry start (300+), a 500+, zgłoszenia osób bezrobotnych do ub. zdr, przejęcie naliczania składek za firmy, zmiany w OFE, w świadczeniach też nie obyło się bez nowości... To nowe zadania i też tylko niektóre plany.
Anonim2021.07.16 11:56
Były robione obliczenia. Jeśli Polak zamiast płacić ZUS kupowałby i wypijał piwo za te same gigantyczne pieniądze co haracz do ZUS to po osiągnięciu wieku emerytalnego sprzedając butelki po piwie miałby nieporównanie więcej pieniędzy niż "zapewnia" mu ZUS. Ta instytucja jest chora, okrada Polaków., i robi to przymusowo! Zmusza nas do płacenia. Są jak gangsterzy którzy w zamian za haracz zapewniają "ochronę".
Vic2021.07.16 20:26
ZUS to instytucja z samej zasady niemoralna." Daj mi twoje pieniądze a ja ci oddam jak będziesz w potrzebie". Akurat.
Foster2021.07.16 11:33
No popatrz - myślałem, że oni zarabiają znacznie więcej od średniej krajowej i że nic nie robią.
Dlaczego nie jesteś w pracy,2021.07.16 11:35
hmm...?
Foster2021.07.16 12:02
...bo jestem na urlopie.
Szabes dzisiaj,2021.07.16 12:18
pamiętaj abyś dzień święty święcił. Naucz się wreszcie manipulować IP.
janton2021.07.16 11:03
pinokio przecież raz prawdę powiedział ,że ludzie będą za miskę ryżu zap.....lać a ponoć dobra zmiana zawsze realizuje swoje obietnice ale rząd się wyżywi-coś mi to przypomina pazerni i skorumpowani
jou2021.07.16 10:56
Dobra Zmiana !!!!! ... ale dla kogo panowie Kaczyński i Morawiecki ?? A spróbujcie jeszcze zgodzić się na benzynę po 8 złotych......
Anonim2021.07.16 10:54
Fakt. Po co inwestować w instytucję, która i tak chyli się ku upadkowi ?
jula2021.07.16 10:48
Wystarczyłyby dane o ilości pomieszczeń klimatyzowanych biurowych w stosunku do liczby pomieszczeń biurowych, oraz potwierdzenie o przyznanych deputatach wody mineralnej dla pracownika, podanie ilości i pojemności dla jednego. Są zarzuty a w odpowiedzi gadka szmatka.
ksiegowy2021.07.16 15:45
Julka a litr mleka przed drzwiami?
Japa2021.07.16 10:47
To i ZUS ma swojego " Broniarza "?"
PRAWDA2021.07.16 10:36
Mja bardzo dobre wypłaty pracownicy ZUS ----ciagle mało
ateusz2021.07.16 10:37
2200 zł na rękę :D Za mało żeby żyć, za dużo żeby zdechnąć z głodu.
Dlaczego nie jesteś w pracy,2021.07.16 10:40
hmm...?
Foster2021.07.16 12:04
Nie przesadzaj - na ryż wystarczy.
robaczek2021.07.16 10:32
WOGOWIE NARODU CZY JESZCZE NIE???? ;] ........................... czekamy na wyrok ;]
Saki Faki2021.07.16 15:48
robaczku szukaj a znajdziesz w tym samym miejscu? W dupkę czy otwór gębowy? Masz wybór. Całuski.