Udane negocjacje w Brukseli. Premier: Ugoda z Czechami w zasięgu ręki - zdjęcie
25.05.21, 15:54Fot. via: Flickr/KPRM

Udane negocjacje w Brukseli. Premier: Ugoda z Czechami w zasięgu ręki

20

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej w Brukseli, po zakończeniu dwudniowego szczytu UE. Poruszył m.in. kwestię Kopalni Turów zapewniając, że uzgodniono wytyczne do umowy z Czechami, które mają polubownie zakończyć spór.

Przywódcy pastw Unii Europejskiej dyskutowali m.in. na temat sytuacji białoruskiej opozycji oraz niedzielnego przechwycenia przez białoruskie władze cywilnego samolotu. W konkluzjach znalazły się zapisy dot. niezależnego śledztwa przeprowadzonego przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego oraz ograniczenia europejskiej przestrzeni powietrznej dla Białorusi, a także rekomendacja dla europejskich linii lotniczych, aby nie latały nad Białorusią.

- „To była długa, ale spójna dyskusja, budująca nawet w tym sensie, że szybko doszliśmy do przekonania, że ten bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego należy z całą mocą napiętnować”

- podkreślił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przekazał również, że odbył rozmowę z premierem Czech na temat sytuacji związanej z Kopalnią Turów.

- „Mamy uzgodnione wytyczne do umowy z Czechami ws. kopalni w Turowie; jeżeli umowa zostanie zaakceptowana spór będzie załatwiony polubownie”

- przekazał.

Zapewnił przy tym, że niezależnie od werdyktu TSUE, Kopalnia Turów będzie działać.

W czasie dwudniowego szczytu polski premier poruszył też kwestie związane z Rosją i budową gazociągu Nord Stream 2.

- „Cała debata ogniskowała się wokół poszanowania integralności Ukrainy. Przypomnieliśmy bardzo wiele nieprawidłowości i przestępstw, których dopuściła się Federacja Rosyjska, począwszy od sprawy Skripala, Nawalnego, a także ostatnie wydarzenia (...) w Republice Czeskiej”

- relacjonował.

Zaznaczył, że przekonywał europejskich przywódców, iż Nord Stream 2 jest projektem rozbijającym europejską solidarność i pozwalającym Rosji rosnąć w siłę, którą wykorzystuje ona przeciwko UE.

Premier odniósł się na konferencji również do dzisiejszego oświadczenia Mariana Banasia, który przekazał, że NIK skierowała do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera właśnie. Chodzi o przygotowania do ubiegłorocznych wyborów korespondencyjnych.

- „Uważam, że ja, w mojej roli, jak i szef KPRM i ministrowie odpowiedzialni za nadzór na odpowiednimi instytucjami, zachowaliśmy się tak, jak trzeba”

- stwierdził.

kak/TVP Info

Komentarze (20):

robaczek2021.05.26 8:09
KABARET z nieudacznikami z PIS w roli glownej
kefas2021.05.26 6:43
Sukcesem byłoby gdyby pisowiecki (nie)rząd podją rozmowy z Czechami cztery lata temu. Teraz pozostaje nam tylko do zapłacenia kwota 45 ml euro.
Po11... Pathetic jew, old fuck!2021.05.26 0:56
"Prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER już w swojej "karierze" wystąpił w następujących odsłonach: "Polak z RPA" jako vandermerwe a obecnie Marian W.O - - - - "Niemiec" jako ThomaszNiemiec a obecnie tylko Thomas (Z zadziwiającą dobrą polszczyzną! Gorzej z "niemieckim") - - - - - jest też "Polakiem z USA" w GW jako cmok_wawelski, był "kotem Mordechajem" z Anglii a jużci, "literatą" jako Teodor Parnicki, ale najbardziej prawdziwą postać blogowa i szczerość prezentuje się jako "radzilowJedwabne - lelek3333". HEJT z najwyższej półki! To tylko kilka przykładów! - - - - - - - - - - - - "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER - - - - Pathetic old fuck!
Po 11 ...2021.05.25 21:49
Znowu dochodzicie do prawdy? Znowu będzie gotowy raport? Tylko gdzie on jest???? Kłamcy!
CO ZA KUREWSTWO!!!2021.05.25 18:31
W głowie się nie mieści, że są tacy, a jest ich wielu, którzy się cieszą, że tysiące ludzi może stracić prace, że NAPEWNO zabraknie prądu, że cala ekonomia regionalna może doznać ekonomicznej zapaści. - - - - W Y PIERDALAĆ z MOJEGO KRAJU! - -
Anonim2021.05.25 18:36
Ssij
Wypierdalaj brudasie!2021.05.25 18:59
W Y PIERDALAJ z MOJEGO KRAJU! - -
oj tam oj tam2021.05.25 18:25
" Kim jest Iwona Morawiecka? "Wspiera i jest cierpliwa" – tak o żonie opowiadał jakiś czas temu Mateusz Morawiecki. Nigdy nie pracowała, zawsze zajmowała się domem, trzymała się raczej z boku medialnej kariery męża." Zatem Mateo sam "zarobił" 40 mln złotych. Zatem 40 000 000 dzielimy na ok 30 lat i mamy ok 1 333 333zł na rok, a miesięcznie ok 111 111 zł. W jaki sposób?
cam2021.05.25 19:39
To proste. Uwłaszczając się na majątku publicznym. Tak jak było z działeczką pod Wrocławiem, kupioną od parafii za ułamek wartości rynkowej, dzięki osobistemu wstawiennictwu Gulbinowicza. Tenże działeczkę parafia raptem 2 lata wcześniej dostała od gminy za przysłowiową gotówkę. Normalny śmiertelnik nie szansy na takie "interesy życia"...
edi2021.05.25 18:07
Negocjacje z czechami? ciagle mowili, ze wczesniej byly prowadzone negocjacje kilka lat, na co sa dowody.Teraz dowiadujemy sie ze o udanych negocjacjach? Kiedy Polska zacznie walczyc o swoje interesy i wstrzyma kopalnie w czechach??
cam2021.05.25 19:41
Tak to jest jak negocjują dyplomatoły, które o polityce zagranicznej i dyplomacji nie mają pojęcia.
Anonim2021.05.25 16:55
"Pisowcy, od początku ponoszą wyłącznie klęski, jeżeli mowa o polityce zagranicznej, zatem nie dziwmy się Czechom, iż korzystają z okazji. Władza nie posiada kadr do, nawet najprostszych, działań dyplomatycznych. Tu nie ma żadnego przypadku, lecz mamy do czynienia z ciągiem logicznie po sobie następujących zdarzeń. To dopiero początki, czekają nas mocniejsze uderzenia, których pisowscy aparatczycy prawdopodobnie sobie nie wyobrażają. Wrodzone braki intelektualne nie pozwalają im na myślenie perspektywiczne. Najbardziej zatwardziali wyznawcy prezesa próbują tłumaczeń w stylu; I co, Pan Kaczyński i premier Morawiecki się nie przestraszyli. Bredziliście, głupie oszołomy, że pis się poddał, a my żeśmy właśnie się silni okazali. Czesi mogą se gadać i nic to im nie da. Taki bełkot betonu wynika z jego kompletnego nierozumienia sposobu funkcjonowania unijnego molocha. Faktycznie żaden atut Polsce już w ręku nie pozostał. Owe miliardy euro, w każdej chwili, będzie można jednym ruchem zatrzymać. Choćby i na podstawie turowskiego precedensu. Mieliście wyłączyć elektrownię natychmiast, a żeście się z tym spóźnili".
G...wno2021.05.25 16:54
a nie sukces, właśnie w Polsacie słyszałem słowa premiera Czech.
jle_ffm2021.05.25 16:53
To kiedy pan premier mówi prawdę, gdy ogłasza sukces mówiąc że Czechy już się zgodziły czy teraz gdy mówi że jesteśmy blisko ugody?
Anonim2021.05.25 16:46
przypominaja sie mi sie respiratory i zwrot kasy.. za chwile, moment, zaraz bedzie
Andrzej Łabędź2021.05.25 16:28
Zapraszam gorąco na profil Eli Barbura, znanego Izraelczyka https://www.facebook.com/Eli-Barbur-408014065948373 na którym znajdują się informacje z pierwszej ręki dotyczące państwa Izrael, które od wielu lat stawia bohaterski opór terrorystycznej hordzie palestyńskiej w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Mile widziani są sympatycy państwa Izrael. Wszelkiej maści idioci oraz antysemici szczyszczani są szybko i bezboleśnie.
zyg zyg zyg na nosie Pinokia2021.05.25 16:18
"W zasięgu" podobnie jak wypłata reparacji od Niemiec?
Anonim2021.05.25 16:20
Tak, podobnie jak zwrot wraku! 😁😁😁
Anonim2021.05.25 16:36
A ja na spokojnie, bez emocji - jak co rano od sześciu lat przy kawce, czekam na ten wrak, co go ruskie w zębach zaraz po wyborach mieli przynieść. Bedzie to dla mnie wykładnia co do wiarygodności rządzących.
Anonim2021.05.25 16:14
Po czym poznać, ze Morawiecki kłamie? Po tym, że porusza ustami!!!!😁😁😁😁