TYLKO U NAS! Ryszard Czarnecki: Historia Platformy to historia odejść. Popełniają błąd za błędem - zdjęcie
27.01.21, 08:30fot. yt/onet news

TYLKO U NAS! Ryszard Czarnecki: Historia Platformy to historia odejść. Popełniają błąd za błędem

38

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Borys Budka w jednej wypowiedzi lekceważąco wyraził się o skąpym doświadczeniu politycznym Szymona Hołowni oraz stwierdził, że cieszy się, że Hołownia „docenia ludzi z doświadczeniem, również ludzi z rządu Donalda Tuska, bo to środowisko jest również bardzo bliskie” Budce. Jakby Pan skomentował tą wypowiedź?

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS: Pan przewodniczący robi oczywiście dobrą minę do złej gry, ponieważ on doskonale wie, że była pani minister była także jedną z kandydatek na stanowisko lidera Platformy Obywatelskiej. Była też jedną z osób flagowych tej partii. Jest bardzo znana i medialna. Jest osobą rozpoznawalną, a teraz zasila ekipę pana Hołowni. Z drugiej strony pojawia się pytanie, czy Hołownia zyskał popularność na tym, że mówił nie dla partii politycznych, a biorąc jednak jedną z liderek partii politycznej obecnie coraz gorzej kojarzonych, czy paradoksalnie nie zawęzi sobie grupy wyborców? Czy ludzie nie poczują się w tą sytuacją zawiedzeni?

W trakcie kampanii prezydenckiej pana Hołowni w jego sztabie było też sporo ludzi związanych z byłym premierem Donaldem Tuskiem. Czy przewiduje Pan, że tych transferów ludzi z otoczenia pana Tuska czy generalnie z Platformy Obywatelskiej do ruchu Polska 2050 będzie więcej?

To jest pytanie, czy ci ludzie byli tam za wiedzą pana Tuska, czy też – jak ja uważam – Tusk jest znany z tego, że nie dba o swoich pracowników i zostawił ich samym sobie, a oni szukali swojego miejsca.

Czyli potwierdzałaby się opinia, że Donald Tusk tak naprawdę dba tylko o samego siebie i swoje interesy?

Jeśli pracownicy nie mogą liczyć na to, że o nich szef zadba, to stąd też są sieroty po Tusku. Oni szukają różnych miejsc zaczepienia. Szukają więc miejsca w polityce, a nie w jakichś szemranych biznesach.

Pani Joanna Mucha z kolei w wywiadzie dla Onetu powiedziała, że Platforma jest przede wszystkim zafiksowała na nienawiści do PiS i to ją zgubi. Stwierdziła też, że ona sama żałuje, że oddała swój głos na Borysa Budkę, ponieważ – jak powiedziała w innym wywiadzie - miała też poprowadzić dla PO think tank, z którego Budka później się wycofał i kontynuował przede wszystkim politykę antyPiS.

Ma ona przede wszystkim bardzo dużo racji, że PO popełnia błąd za błędem i pięć razy z rzędu przegrała wybory. To jest przypadek w skali europejskiej nie spotykany. Jeśli Schetyna czy też Budka nie wygenerowali jakichś mechanizmów, które by pozwalały ludziom walczącym po stronie opozycji, żeby wypadali dobrze, to znaczy, że to źle świadczy o obu tych liderach. Z tego też względu warto powiedzieć, ze historia Platformy, to jest też historia odejść. Bo przypomnijmy, że Zbigniew Religa też popierał kandydaturę Donalda Tuska na prezydenta, a później przeszedł do obozu Prawa i Sprawiedliwości i był ministrem. Kolejnym przykładem jest pani wicepremier Zyta Gilowska, która była bardzo ważnym członkiem Platformy i przeszła do nas. Takich przypadków jest więcej.

A jak Pan Poseł odniesie się do zabiegów socjotechnicznych, jakie są stosowane w sztabie Szymona Hołowni? On sam jest związany i szkolony przez ludzi związanych ze stowarzyszeniem szkolącym profesjonalnych mówców. Jeden nich nawet bardzo aktywnie włączył się w tą kampanię. Z kolei ludzie z tej partii chodzą w garniturach i pod krawatem, mają notesy z żółtymi naklejkami partii i do złudzenia przypominają Świadków Jehowy. Oczywiście zachęcają do przystąpienia do tej partii. Jest jeszcze jeden element ostatnio dodany, który został wytknięty Hołowni w internecie, a mianowicie dołożono mu okulary, żeby wyglądał poważniej, a on sam powtarza jak mantrę słowa „Wiemy jak to zrobić”, co z koli zostało bardo szybko skojarzone z postacią wójta w serialu telewizyjnym, który mówi dokładnie tą samą frazę.

To że Hołownia korzysta z porad profesjonalistów, to dobrze o nim świadczy. Natomiast myślę, że PR to nie wszystko. Na dłużą metę każda socjotechnika to żonglowanie bon motami. Ludzie oczywiście wolą, kiedy wychodzi do nich ktoś ubrany elegancko i pod krawatem, ale wcześniej czy później padnie pytanie, co konkretnie mają do zaproponowania, co chcą zmienić. Ludzie nie chcą na słuchać ciągle ogólnie słusznych stwierdzeń. Hołownia oczywiście zyskuje tym, że jest świeży i dziewiczy w polityce, że jego ruch jest świeżą formacją. Ale miesiąc miodowy mija i pierwsze zachwyty nową partią także miną. Wtedy socjotechnika już nie wystarczy.

Co Pan Poseł sądzi o tym, że Szymon Hołownia zaczął swoją kampanię polityczną, jeszcze tą prezydencką, od tego, że ogłosił się katolikiem, natomiast to, co proponuje w swoich wypowiedziach i programie coraz bardziej odbiega od wiary katolickiej, jak na przykład popieranie aborcji czy herezja z punktu widzenia dogmatyki katolickiej, że zwierzęta miałyby być także zbawione?

On w swoich poglądach jest selektywny, skoro wybiera z nauki Kościoła to, co według sondaży jest chwytliwe, strawialne i akceptowalne. Myślę, że on wie, że część ludzi w Polsce jednak wolałaby, żeby polityka tak formalnie nie była przeciwko Kościołowi. Warto przy tej okazji przypomnieć, że jednym z powodów zwycięstwa Aleksandra Kwaśniewskiego było to, że współpracujący z nim szef ChSS (Chrześcijańskie Stowarzyszenie Społeczne) zamówił w intencji Kwaśniewskiego Msze i to zostało nagłośnione. Dało to taki sygnał do społeczeństwa, że skoro tak jest, to może z tym Kościołem w Polce pod rządami Kwaśniewskiego nie będzie tak źle. Myślę, że na podobnej zasadzie Hołownia próbuje pogodzić ogień z wodą. Chętnie by skorzystał z elektoratu antyklerykalnego, a z drugiej strony mruga okiem i daje znaki, że nie jest wrogiem Kościoła. Rozmawia z panią Lempart, a z drugiej strony macha ręką do tych, którzy chodzą co tydzień na Mszę.

Uprzejmie dziękuję za rozmowę.

Komentarze (38):

Janusz2021.01.28 15:24
Czy obatel oddał już Unii zdefraudowane pieniądze?
Marek2021.01.28 14:22
Ile razy obatel ćwiczył odejścia z różnych partii? Nie cytujcie tego zaprzańca.
Mirek2021.01.27 21:46
Oj , Czarnecki , Czarnecki . Staryście a głupiście . Historia Platformy to żadna historia . Osiem lat rządów Tuska i PO-PSL to 600 miliardów złotych złodziejstwa . I to cała historia....
Zenon2021.01.27 18:43
Hołownia jest katolikiem, nie jest wrogiem kościoła katolickiego. Nie chce jednak, by kościół mógł ustawiać życie wszystkim Polakom, także tym, którzy nie uważają się za katolików. Taka jest istota nowoczesnego państwa. Nikogo nie prześladuje za wiarę i nikomu nie pozwala narzucać swojej wiary innym.
gumowa kaczka2021.01.27 18:16
zima ale kabriolet daje radę ,w dodatku bardzo ekonomiczny w użytkowaniu
Na pohybel PiS2021.01.27 17:47
Richat, ty oszuście.
Tom Bombadil2021.01.27 14:47
Błogosławione błędy i "odejścia" z PO. Strach pomyśleć, co by było jakby tych błędów było mniej, a sama PO byłaby skuteczniejsza.
Radziszewski-Walter-matis2021.01.27 13:18
Gloryfikowali zbrodniarza i terrorystę Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Teraz chcą zdyskwalifikować szczepionki ratujące zycie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolili o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - NIE WYSZŁO! - - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "Gorzowa", pierrdolą o Bidenie, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z KONFEDERACJI na usługach PUTINA! JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
Walter2021.01.27 12:19
Historia PiS-u to również historia odejść m. in. Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Michała Kamińskiego, Kazimierza Ujazdowskiego, Pawła Kowala, Pawła Zalewskiego. Jeśli chodzi o Antoniego Macierewicza, to jego działalność jest szczególnie szkodliwa dla kraju. Antoni Macierewicz w Sejmie powiedział, że Egipt sprzedał Rosji okręt "Mistral" za jednego dolara. Kazał dokonać napaści na bazę NATO w Polsce. W kanadyjskim mieście Halifax publicznie powiedział, że Rosja napadła na Polskę. W podkomisji smolenskiej robił doświadczenia na parówkach i puszkach od konserw. Twierdził, że po "zamachu" w Smolensku agenci rosyjscy dobijali rannych strzelając do nich. W MON-ie zatrudnił Bartłomieja Misiewicza, który był pomocnikiem aptekarza do zwalniania najlepszych dowódców wskazanych przez niego. Bartłomiej Misiewicz dokonał przekrętów w MON -ie i sprawa przycichła. Antoni Macierewicz dokonał zakupu samolotów bez przetargu. Dokonał zakupu pistoletów maszynowych "Grot" dla polskiego wojska, które się ciągle zacinają. Antoni Macierewicz został zwolniony ze stanowiska Ministra Obrony Narodowej pod naciskiem naszych sojuszników. Teraz występuje przeciwko funduszom unijnym przeznaczonym dla Polski. Czy to nie jest za dużo jak na jednego człowieka?
Anonim2021.01.27 12:28
Dorobek jak na polityka słaby, ale jak na agenta - wielki.
cal.502021.01.27 12:36
Im większy człowiek, tym większa zajadłość postkomunistów, by go dyskredytować. Prawda, towarzyszu Walter?
Hue2021.01.27 12:39
Widze, ze nie wyrosles z komuny. Bo ciagle zyjesz tym slownictwem. Ale co zrobisz, taka masz mentalnosc. Dlatego glosujesz na komuchow z PIS, co niszcza polska gospodarke, wszystko centralizuja, a afery blokuje pozal sie boze minister sprawiedliwosci.
cal.502021.01.27 14:32
Nie masz pojęcia o czym piszesz, chłopczyku. Słownictwo, którego używam jest jak najbardziej aktualne i służy do opisu rzeczywistości. To, że tego słownictwa nie znasz i nie rozumiesz oznacza, że nie ogarniasz rzeczywistości, jak to mówią twoi koledzy po gimbazie. Dlatego głosujesz na POKO, różnego rodzaju mutacje lewackie itp. pierdoły polityczne a kto wie wie, może nawet udajesz liberała gospodarczego po kursach w Konfederacji. Wszystko fajnie, tylko po co ci JKM?, kucu?
Głupi PiSowiec2021.01.27 17:45
Nie bardzo rozumiesz to o czym piszesz. Komuchy to PiS, nie ma innej opcji. Poczytaj trochę o założeniach komunizmu i socjalizmu i zapytaj kogoś z gimbazy o czym to jest. Ty nie dasz rady wyciągnąć wniosków - masz za bardzo wyprany mózg.
cal.502021.01.28 16:32
Masz problemy ze zrozumieniem takich pojęć jak socjalizm czy komunizm. Sam się odwołujesz do intelektualistów po gimbazie typu Hue itp. Za dużo naczytałeś się intelektualnych wypocin pana JKM, u którego wszystko kojarzy się z komunizmem i socjalizmem jak w tym kawale o kapralu, któremu wszystko kojarzy się z gołą d..ą. Wy, kuce konfederackie macie takie zafiksowanie jak wasz guru: wszystko, co nie spełnia waszej doktrynki jest socjalizmem lub komunizmem. Poproś pana JKM o to, żeby się wytłumaczył z wizyt na Krymie pod okupacją Rosji. Bywaj opętany kucu.
hue2021.01.27 11:48
i to mowi gosciu, ktory byl w wielu partiach.
pisiak2021.01.27 16:36
Zapomniałeś "j" w nicku
droma2021.01.27 10:37
brawo fronda duzo znaczycie bo stale sa dyzurne trole ruskie i lewackie brawo fronda ,w sprawie patii oszustów to organizacja rozbójnicza jak brak koryta i łupów a brak to finito bandito ,a i cela plus czeka ...
Anonim2021.01.27 10:38
A teraz przetłumacz z twojego na polski.
Lutek2021.01.27 10:24
Genialny Ryszard wraca do akcji. Prosimy jeszcze o komentarz na temat pożytków z jeżdżenia ,kabrioletem zimą do Brukseli.
Anonim2021.01.27 10:51
Richard jest geniusz, na wszystkim się zna, to i zimą zezłomowanym dwudziestoletnim kabrioletem dojedzie do Brukseli. I to w 3 godziny, po drodze udzielając trzech wywiadów dla Radyja.
Anonim2021.01.27 10:04
Rychu - a ty w ilu partiach byłeś? Rychu, a kilometrówki lewe rozliczyłeś (miałeś zrobić to do końca 2020)? Coś mi się zdaje Rychu, że twoje zdjęcie będzie ilustrowało w encyklopedii hasło: prostytucja polityczna. Rychu jesteś ostatnim, który się powinien w tej sprawie wypowiadać.
antydureń2021.01.27 9:28
Nie wierzę TVN-owi. Nawet jak w TVN podają godzinę to nie wierzę jak nie sprawdzę na zegarku lub w telefonie.
Obywatel2021.01.27 9:22
Lewactwo szczeka więc prawda...
kefas2021.01.27 9:18
Rychu czyli "tu byłem, tam byłem, kobyłkę pie....łem"
Grizzly2021.01.27 9:18
Kibicujemy tonięciu platfusów, których należ zamykać PO kolei!
Grizzly™️2021.01.27 10:05
A idź w PiSdu.
Grizzly2021.01.27 21:46
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka!
jle_ffm2021.01.27 9:00
Obatel sam jest skoczkiem z partii do partii a mówi o odejściach z PO? Ot i moralność pisowca.
morskie opowieści2021.01.27 8:56
Platforma przechyliła się za bardzo na lewą stronę, nabrała wody i teraz tonie.
wieśniak2021.01.27 8:50
Dzisiaj około godz.14.30 pan Rysio przejeżdzał będzie swym kabrioletem przez Poznań w drodze do Brukseli.Do Brukseli pan Rysio będzie jechał po euro-srebrniki,którymi oczywiście gardzi jak przystało na patriotę.Patriotyzmu nauczył się pan Rysio we wszystkich poprzednich partiach do których udało Mu się należeć..
Dziennikarz TVN2021.01.27 8:51
Franek, zaparzyć ci kawę? Masz formę w propagandzie, zazdroszczę.
POtwór zdycha2021.01.27 8:38
A właściwie moralnie zdechł i społeczeństwo ma go gdzieś z wyjątkiem lewackich moherowych beretów. Sitwa Tuska nie ma pomysłu na zmianę wizerunku.
katolik2021.01.27 8:36
PIS sam na siebie nałożył klątwę popdisując układ z szatanem masonami nazistami Billem gatessem sorosem- gatess- moimi szczepionkami dokonam największego HOLOCAUSTU w historii świata, powiedział szatan- bóg. Dobrowolnie przyjęta klątwa przez PIS spełnia sie i bedzie się spełniać, ale to był wasz wybór i zgoda, aby gates i masoni, żydzi mogli dokonać depopulacji Polaków w imię NOWEGO PORZĄDKU
Dziennikarz TVN2021.01.27 8:35
Ja wyznaje brukową zasadę - PO, KO, SLD, PSL jest super nawet jak kradnie. PiS zawsze zły nawet jak zmniejszył bezrobocie.
Józef2021.01.27 8:34
Czarnecki mówi o odejściu, hipokryta.
NaziBarbi2021.01.27 8:34
PO nie wolno krytykować jak w TVN. Albicla.pl nie działa podobnie jak wolnislowianie.pl W USA mają alternatywę dla twittera, mam tam konto https://gab.com/NaziBarbi
ladychapel2021.01.27 8:32
Z ilu i do ilu partii pan Czarnecki Riczi odchodził i się zapisywał? Hę???