Sztuczne kreowanie proaborcyjnych postaw opinii publicznej - zdjęcie
30.12.20, 15:44fot. pixabay.com

Sztuczne kreowanie proaborcyjnych postaw opinii publicznej

47

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który, w sposób oczywisty z punktu widzenia prawa konstytucyjnego, opowiedział się za pełną ochroną życia, poparcie Polaków – lub jego brak, dla procedury aborcyjnego zabijania nienarodzonych było wielokrotnie mierzone. Dotychczasowe sondaże, pomimo nielegalnych demonstracji skrajnej lewicy, pełnych wandalizmu i przemocy, którym zapewniono olbrzymie wsparcie medialne, nie wskazywały, by poparcie dla aborcji w Polsce wzrastało. Skrajna lewica postanowiła więc sztucznie stworzyć „opinię publiczną”.

Kwestią, którą środowiska skrajnej lewicy postanowiły poddać szczególnej manipulacji, jest dopuszczalność aborcji do 12 tygodnia ciąży. W ostatnich miesiącach kwestia ta była badana przez wiele ośrodków sondażowych – formułowano ją jednak jako dopuszczalność aborcji na życzenie do 12 tygodnia ciąży. Dotychczasowe sondaże dawały zbliżone wyniki. I tak w sondażu Kantar dla Gazety Wyborczej z października tego roku poparcie dla tej procedury wyraziło 22% badanych[1]. W sondażu United Surveys dla dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” z 31 października było to 23,7%[2]. Sondaże, w których nie pytano wprost o „aborcję na życzenie”, lecz o ułatwienie czy rozszerzenie dostępu do tej procedury, odsetek badanych opowiadających się za tym był podobny do powyższych. W sondażu IBRiS dla WP za ułatwieniem dostępu do aborcji w innych sytuacjach niż wymienia to ustawa opowiedziało się 32,4% respondentów[3] i był to najwyższy wynik spośród dotychczasowych badań. Z kolei w sondażu CBOSu z listopada tego roku odsetek osób dopuszczających aborcję w szerszym zakresie niż ustawowy wyniósł 23%[4]. Zaskakujący, a wręcz nieprawdopodobny wydaje się być w tym kontekście wynik uzyskany w listopadowym sondażu Ipsos dla OKO.press (opublikowany na tym portalu w artykule z 29 grudnia[5]), który dla odpowiedzi na pytanie „Czy kobieta powinna mieć prawo do przerwania ciąży do 12 tygodnia jej trwania?” wynosi 66%! Tak wysoki odsetek, sprzeczny z codziennym doświadczeniem, z panującym dyskursem publicznym, wreszcie na pierwszy rzut oka sprzeczny z wynikami innych, wyżej przytoczonych sondaży z podobnego okresu każe poddać w wątpliwość wiarygodność tej danej.

Właściwej odpowiedzi próżno szukać w artykule OKO.press, który sugeruje raczej sukces ulicznych ekscesów, których ostatnio mogliśmy być świadkami na ulicach polskich miast i, co najbardziej oburzające, w kościołach. Należy jednak oddać sprawiedliwość redaktorom portalu, że chociaż nie eksponują prawdziwego wyjaśnienia swoich rewelacji, to nie jest też ono ukryte, a częściowo podane na końcu pod artykułem – niestety, dla nieobeznanego z metodologią przeprowadzania badań społecznych czytelnika może ono być nieczytelne. Pod artykułem czytamy bowiem, że „Losowanie próby [badawczej] miało charakter warstwowo-proporcjonalny. Kontrolowano miejsce zamieszkania respondenta pod względem województwa i wielkości miejscowości. Około 70% spośród 1000 wywiadów zrealizowano pod wylosowanymi numerami telefonów komórkowych”.

Tymczasem w badaniach społecznych, zwłaszcza mających badać kwestie przynależące także do sfery poglądów politycznych, przyjmuje się, że przy doborze próby kontrolować powinno się także wiek respondenta, płeć, poziom wykształcenia, czasem także wielkość zarobków. Kontrola ta ma zapewnić, by proporcje płci, wykształcenia i pozostałych ww. czynników odpowiadały proporcjom w całej populacji. Jeśli bowiem przeprowadzimy badanie jedynie wśród studentów, wyniki będą inne niż wśród profesorów, a jeszcze inne wśród robotników.

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że, jak możemy przeczytać, jedynie około 70% spośród wszystkich 1000 wywiadów zrealizowano pod wylosowanymi numerami telefonów komórkowych. Czy oznacza to, że aż 30% badanych było dobranych w sposób celowy?

Przede wszystkim jednak zwrócić uwagę należy na sformułowanie pytania badawczego i prezentację odpowiedzi na nie uzyskanych. Wyniki badania prezentowane są jako „opowiadanie się Polaków za prawem do aborcji”. Prezentowane są one jako dowód na zmianę postaw społecznych. Warto zwrócić uwagę, że zadane pytanie było bardzo nieścisłe. Badani odpowiadali na pytanie dotyczące możliwości przerywania ciąży w ogóle, w dodatku do 12 tygodnia jej trwania. Uzyskany wynik – 66% za, abstrahując od wyrażonych wyżej wątpliwości metodologicznych, stanowi więc zagregowanie wszystkich możliwych powodów dopuszczalności tej procedury – od tzw. „aborcji na życzenie” po dopuszczenie do możliwości utraty dziecka poczętego w przypadku podjęcia przez kobietę potrzebnej terapii medycznej. Uzyskany wynik nie mówi nam więc wiele o postawach Polaków, ponieważ trudno przypisać go do konkretnej życiowej sytuacji.

Podsumowując możemy powiedzieć, że wynik publikowany przez OKO.press budzi poważne wątpliwości i nie należy go traktować jako eksperckiego głosu w sprawie, a raczej jedną z wielu skrajnych opinii.

Lewicowe media przyzwyczaiły nas do tworzenia fake news’ów. Jednak użycie tak wysublimowanych metod jak w ostatnim artykule OKO.press może doprowadzić do zwiedzenia wielu osób. Lewica postawiona przed faktem, że większość opinii publicznej nie tylko nie popiera jej formy protestów, ale też nie podziela jej poglądów, postanowiła stworzyć opinię publiczną ex nihilo. Bardzo potrzebni są w tym momencie uczciwi dziennikarze, którzy rzetelnie przedstawiać będą opinie Polaków, a nie wykonywać pracę oficerów politycznych w postaci „urabiania mas”” – komentuje dr Filip M. Furman, Dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Instytutu Ordo Iuris.

*****

[1] https://tvn24.pl/polska/aborcja-sondaz-kantar-czy-aborcja-powinna-byc-w-polsce-legalna-4734145, dostęp: 30.12.2020 r.


mp/ordoiuris.pl

Komentarze (47):

STAN2020.12.31 7:34
Tylko zabicie dziecka nienarodzonego prawdziwe.
cam2020.12.31 7:25
Obłuda i katolickie zakłamanie. A o jakiej liczbie aborcji w ogóle mówimy? Tym oficjalnym 1tys. zabiegów rocznie, o kilku tysiącach podawanych przez organizacje pro-life czy 150 tys. według pro-choice? Penalizacja aborcji doprowadziła tylko do tego, że zeszła ona do podziemia. NIC nie wiemy ani o prawdziwej liczbie zabiegów, ani o powodach decyzji o jej przeprowadzeniu, ani o strukturze demograficznej i społecznej kobiet, które się na to decydują. Zakaz nie uratuje żadnej ciąży, ale zapewnia jedno. Czyściutkie sumionko u katola. Zakazane - nie widać - nie ma zgorszenia - zamiecione pod dywan i jesteśmy święci. Dulszczyzna i hipokryzja w najczystszym wydaniu. Aborcje BYŁY, SĄ i BĘDĄ czy wam się obłudnicy to podoba czy nie. Jedyną skuteczną metodą przeciwdziałania jest PRAWDZIWA edukacja seksualne (nie to katochrzanienie o wstrzemięźliwości i kalendarzykach) , powszechny dostęp do taniej lub refundowanej antykoncepcji, PRAWDZIWE programy pomocy finansowej i wytchnieniowej dla kobiet chcących urodzić dziecko z wadami. A od ciała kobiety to się po prostu odwalcie, każda kobieta ma NIEZBYWALNE prawo do decydowania o swoim ciele! Nie mają takiego prawa scoorwiali i skorumpowani władzą politycy, oczadziali fanatycy religijni ani zepsuty do szpiku kości, zgniły moralnie kler.
cal.502020.12.31 11:59
Nikt ci nie dał prawa zabijać nienarodzone dzieci. A o tej, rzekomo, prawdziwej "edukacji seksualnej" to można poczytać i zobaczyć naocznie w Wielkiej Brytanii. Jesteś zacietrzewiony(-na) na punkcie lewackich teoryjek. A do tego ta zapiekła nienawiść do kościoła, księży i katolików.
TerrySchultz2020.12.30 20:36
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię.... workreviews10.com
Foster2020.12.30 19:00
Argentyna - najbardziej katolicki kraj Ameryki Południowej. "Kongres Narodowy Argentyny zagłosował za legalną aborcją do 14. tygodnia ciąży. W środę, po 12-godzinnej debacie, nowe prawo poparte zostało przez Senat. Do tej pory przerywanie ciąży dozwolone było tylko w przypadku gwałtu lub gdy zagrożone było zdrowie matki".
abc2020.12.30 19:04
Lewactwo chce naśladować jakąś Argentynę?
Maria Błaszczyk2020.12.30 20:23
Akurat pomysł uznania, że kobiety to istoty rozsądne, moralnie wrażliwe i zasługujące na podstawowe prawa wydaje mi się niezły. I nie jest tak, że to Argentyna tu jest jakimś pionierem - prawie cała ta część świata, którą nazywamy "krajami rozwiniętymi" oraz całkiem pokaźna liczba krajów określanych jako "rozwijające się" uznaje człowieczeństwo kobiet.
abc2020.12.30 20:39
Ale czy uznaje człowieczeństwo dzieci? Czy uznaje prawo ojców do decydowania o życiu ich dzieci? Czy uznaje odkrycia genetyki? Czy uznaje to, że życie, DNS i płeć dziecka jest określona w momencie poczęcia?
Foster2020.12.30 20:53
Cały Świat przeciwko tobie, a ty i tak jesteś najmądrzejszy.
abc2020.12.30 21:35
Dzisiaj „najmondrzejsi” są ci co mają nawięcej lajków.
Maria Błaszczyk2020.12.31 0:19
-> "czy uznaje człowieczeństwo dzieci?" - tu oczywiście wiele krajów wciąż jest w tyle, wciąż nie zawsze uznajemy dzieci za ludzi, ale jest to cel, który osobiście sobie stawiam, zanim zainteresowały mnie w ogóle prawa kobiet, zajmowałam się prawami dzieci; jeszcze na studiach. ->"uznaje prawo ojców do decydowania o życiu ich dzieci?" - no mam nadzieję, że nie. Nikt nie ma prawa decydować o życiu innych osób. -> "Czy uznaje odkrycia genetyki?" - raczej uznaje, przecież wierzymy w dziedziczność, np. homoseksualności, stosujemy testy genetyczne, terapie genowe, modyfikujemy genetycznie organizmy itd.->"Czy uznaje to, że życie, DNS i płeć dziecka jest określona w momencie poczęcia?" - no raczej nie. Chociażby dlatego, że nie ma czegoś takiego, jak "moment poczęcia". Co by to miało zresztą znaczyć, że "życie dziecka jest określone w momencie poczęcia"? Że z góry wiadomo, jak się będzie uczyło, jakie będzie miało wypadki i że się pokłóci z koleżanką 5 lipca wieczorem w wieku 4 lat? DNS? Czyli system nazw domenowych? A może kwas dinitrosalicylowy? Nie sądzę, by miało to związek z poczynaniem kogokolwiek... Płeć - no to trochę zależy, co masz na myśli... Jeśli to, co na ogół P.T. czytelnicy Frondy, czyli "płeć przypisaną przy urodzeniu", inaczej mówiąc: drugorzędowe cechy płciowe - to nie. Tu decydują hormony.
S-Manka2020.12.30 17:44
Aborcja i Palenie Kościołów to Fundamentalne Prawa Człowieka. Tak jest w postępowej Europie. Nie bądźmy Zaściankiem. W tym kraju wprowadźmy aborcję postprenatalną do 18 roku.
abc2020.12.30 18:30
Jest takie dobre opowiadanie S.F. Philipa Dicka - „Przed-ludzie”, gdzie aborcyjne ciężarówki polują na dzieci. Był geniuszem, który dawno, dawno temu przewidział do czego prowadzą lewackie pomysły - np. „Dr Futurity” pokazuje świat działający według lewackiej ideologii.
Anonim2020.12.30 18:38
Kochane kobiety katolickie, udostępnijcie swoje macice płodom niechcianym. Mały przeszczep i po sprawie. Urodzicie sobie to upośledzone często dziecko i będziecie je mogły wychowywać z czystym sumieniem do końca życia. A w niebie nagroda. Alleluja!
abc2020.12.30 18:44
Przejmij odpowiedzialność za swoją działalność - nie zwalaj odpowiedzialności na innych.
VChR2020.12.30 17:05
Apel do użytkowników forum Frondy: bardzo proszę uważnie czytać komentarze zamieszczane na tym forum. I jeszcze uważniej odpowiadać innym, tzw. forumowiczom. Zdecydowana ilość tych "komentatorów" to zwyczajne trolle oraz boty. Drugą grupą "forumowiczów" są lewaccy "aktywiści" zadaniowani przez swoich mocodawców i dobrze opłaceni. Siedzą na tym forum dzień i noc. O ich aktywności świadczy także to, że nie odpuszczali nawet w święta. Ma to sprawić wrażenie, że jest ich wielu, bardzo dużo a nawet, że stanowią przytłaczającą większość. Komentują wszystkie artykuły na tym forum. Z definicji nic im się nie podoba, zawsze są na nie. Generalnie zionie od nich agresja, nietolerancja i zwyczajna zawiść. Takie też nastroje i komentarze chcą wywoływać na tym forum, żeby przypadkowy czytelnik Frondy myślał, że taka tu panuje norma i standard. Działanie tych ludzi (pomijam boty), o których wyżej, ma na celu skłócanie ludzi i sianie fermentu. Jest to akcja, jak można zaobserwować, zaplanowana i dobrze zorganizowana. Wystarczy poobserwować zachowania komentatorów.
Po 11 ...2020.12.30 17:36
Właśnie pisałem podobny apel. Ubiegłeś mnie. Napisałeś samą prawdę. Popieram i też zalecam krytyczne podejście do publikowanych tu sowicie opłacanych komentarzy tych zawistników.
Polak Dumny nie gej2020.12.30 16:58
Nie zaszczepię się, a pod koniec stycznia zgłosze się jako zarażony, aby było więcej zarazonych na covid. Aby NIE zagrało ścierwowate WOŚP!!!!!! Bedę patrzył jak cuchnący WOŚP KONAAAAA!!!!! AAAAAAHAHAHAHAHAHA
Anonim2020.12.30 17:00
trzymam kciuki za powikłania, powodzenia ;)
Naciekawsze2020.12.30 16:53
jest to, że w czasie komunizmu Kościół o aborcji słowem nie wspominał.
NEOX2020.12.30 20:26
KŁAMIESZ KOMUCHU...
JanP2020.12.30 16:38
Nie trzeba było gmerać przy kompromisowej ustawie. Teraz jest pozamiatane i Argentyna za rogiem.
kaka2020.12.30 16:37
.. mam pytanie - czy dyskusje i debaty o aborcji - to to samo co dyskusje i debaty o włosach i paznokciach , które same rosną - czy obcinać czy też nie - czy poczęcie dziecka i jego życie to coś znacznie , bardzo znacznie ważnego itd ? Aborcję chcą ci co się już narodzili - może sami się przykładnie unicestwią !!!
Cool2020.12.30 16:44
Dla nich to zlepek komórek ... zapominają tylko, że sami są zlepkiem komórek.
Maria Błaszczyk2020.12.30 20:28
To bez znaczenia. Widzisz, rzecz w tym, że nie eksploatujemy niczyich ciał. To, czy jestem zlepkiem komórek czy istotą na poły boską jest nieistotne, gdy chodzi o Twoje prawo do decydowania o Tobie. Nikt nie ma prawa utoczyć Ci kropli krwi, by podtrzymać moje życia - a uwierz, mówię to z doświadczenia osoby, która zarówno oddaje krew, jak i była kilkakrotnie w ciąży i przeżyła kilka porodów - koszt tych dwóch sytuacji dla organizmu i jego wpływ na resztę życia jest rzeczą absolutnie nieporównywalną.
Anonim2020.12.30 16:36
Szczepionki produkuje się przy wykorzystaniu płodów ludzkich. Katolicy nie mogą się takimi szczepić, bo w ten sposób wspieraliby przemysł ludobójstwa aborcyjnego. Jeśli Epiksopat mówi inaczej to jest pytanie czy wierzy i w kogo?
Po 11 ...2020.12.30 16:22
Brawo Argentyna! Do 14 tygodnia. 70% katolików. Można? Można!
hmmm2020.12.30 18:54
A czym się różni 14 tydzień od 14 tygodnia minus 2 dni?
Po 11 ...2020.12.30 22:55
A czym się różni 17 lat i 364 dni od 18 lat? No?
Monika2020.12.30 16:16
Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym http://panieonline.pl/monia89
🧅 PolakCebulak 🧅2020.12.30 16:09
Dzieciak ma się narodzić i basta! Bo trzeba go ochrzcić! Późnej można go oddać do przytułka albo cichcem zakisić w beczce, ale urodzić się MUSI!!!
Cool2020.12.30 16:26
Masz zyebany mózg!
abc2020.12.30 18:55
Czyli przyznajesz, że to dzieciak - brawo!, robisz postępy!
Po 11 ...2020.12.30 16:09
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/zalozyciele-ordo-iuris-finansuja-milionami-konserwatywna-krucjate-na-swiecie/fhh4rqw
Cool2020.12.30 16:27
Kocham Ordo!!!
Wczorajszy "Anonim"2020.12.30 16:04
rebeliant, Po 11... dzisiejszy "Anonim" w jednym stoją domu ... Gdańsku. Gej party, hmm...?
Anonim2020.12.30 16:17
A chcesz do nas wpaść? 👨‍❤️‍👨
Brrr....2020.12.30 16:27
Wolę Senyszyn.
Anonim2020.12.30 16:04
Lewicowe media przyzwyczaiły nas do tworzenia fake news’ów <--- Fronda zazdrosna bo ma większe portfolio w tym zakresie
Anonim2020.12.30 15:52
Polacy są zwolennikami co najmniej utrzymania obecnego kompromisu, i żadne wasze pobożne życzenia ani zaklinanie rzeczywistości nic tu nie zmienią.
szubienica przy okazji2020.12.30 16:03
lewacy to nie polacy lewacka małpo.... Unia to NIE Polska!
Anonim2020.12.30 16:05
Katolicyzm to też nie jest Polska religa młokosie
Jenny2020.12.30 15:52
Zadna stara panna,ktora nie wie,czym jest rodzina,nie bedzie decydowac za inne kobiety,jasne?Ja jestem szczesliwa w piatym miesiacu ciazy,z marokanczykiem,by bylo pikantniej,ale to tylko ode mnie zalezy,czy chce byc matka,czy nie.Stop katolickim fanatykom w swieckim kraju!
Cool2020.12.30 18:08
A ty skad wiesz co to rodzina, jak sie skrobiesz?
Jenny2020.12.30 19:37
A potrafisz debilu czytac ze zrozumieniem,skoro napisalam,ze jestem szczesliwa,ze spodziewam sie dziecka.Ale zadna Pawlowicz,czy krypto prezeska z TK nie bedzie za mnie decydowac.
Anonim2020.12.30 15:49
Uuu, Ordo Szuris odkryło, że sondaże nie są w 100% wiarygodne. Może niedługo odkryją, że święty Mikołaj nie istnieje.
Ordo2020.12.30 18:56
Jak to nie istnieje? A prezenty pod choinką skąd niby?