Święty Urban I. Papież i męczennik, którego ścięto za nawrócenie tysięcy Rzymian - zdjęcie
19.05.21, 06:10Fot. Leszko20 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Święty Urban I. Papież i męczennik, którego ścięto za nawrócenie tysięcy Rzymian

3

Urban był synem Rzymianina Poncjana. Został wybrany po męczeńskiej śmierci św. Kaliksta I. Był siedemnastym papieżem. Jego pontyfikat przypadał na lata 222-230, czyli okres schizmy, kiedy antypapieżem był Hipolit.

Urban miał być dobrym kaznodzieją, jego naukom przypisywano nawrócenie 400 legionistów rzymskich. Hagiografowie przypisują mu udział w nawróceniu męczenników: św. Cecylii, jej męża św. Waleriana oraz jego brata św. Tyburcjusza. Według podania to Urban wydał instrukcję, aby kler do Mszy św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra. W dniu 23 maja 230 roku papież Urban zginął śmiercią męczeńską przez ścięcie, oskarżony o nawrócenie 5 tysięcy Rzymian. 25 maja został pochowany w katakumbach św. Kaliksta przy Via Appia, co potwierdza znaleziona tam tablica nagrobna w języku greckim.

W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych. Wymienia go Dante w "Boskiej Komedii" (Raj, Pieśń XXVII). W jego dzień błogosławiono pola. Patron właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów. Święty Urban jest wzywany w czasie błyskawic i burz. Jest także patronem Maastricht, Toledo, Troyes, Walencji, a w Polsce - Zielonej Góry, Gogolina, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza i Pszczyny, a także gminy Kobiór oraz wsi Cieszowa.

W ikonografii ukazuje się Świętego w pontyfikalnych szatach i w tiarze. Jego atrybutami są: kielich, krucyfiks, księga, miecz, winne grono, winne grono na księdze.

Brewiarz.pl

Komentarze (3):

Do "Po11"..!2021.05.19 14:57
Widać, że cię zabolała świętość tego Papieża Urbana! Nie mogłeś wytrzymać, musiałeś ugryźć, zwłaszcza dlatego że bolą cię,--- mimo woli, wyrzuty sumienia, sodomito----- ! Jesteś w porównaniu z nim, jakby na przeciwnym biegunie: dobra i zła!
Po 11 ...2021.05.19 7:10
Na imię miał może Jerzy? To by pasowało.
Lepiej nie pisz! Jeżeli ....2021.05.19 14:48
.....Jeżeli nie masz nic mądrego do powiedzenia, czy napisania! Aj, waj! A ty dlaczego wstydzisz się używać tu swojego imienia, przecież jesteś, Lechu nam znany??? A może dlatego, że twoje imię i wiele twoich nicków, wiąże się tu z inwektywami lub bluźnierstwem zamieszanym w twoich wpisach na tym Portalu!???