Skandal! Wiceprezydent Warszawy próbuje rugować religię ze szkół - zdjęcie
13.10.20, 12:47fot. yt/teligia tv

Skandal! Wiceprezydent Warszawy próbuje rugować religię ze szkół

83

Jak informuje Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, do dyrekcji warszawskich szkół trafiło pismo wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej. Jej zdaniem, uroczystości szkolne muszą być pozbawione elementów religijnych. Ordo Iuris przypomina, że w polskim prawie nie istnieje przepis stwierdzający świecki charakter szkoły, a władze publiczne mają obowiązek zagwarantować możliwość ekspresji religijnej. Opinia Instytutu została przekazana do dyrektorów warszawskich placówek oświatowych.

OPINIA ORDO IURIS - LINK

Z pisma wiceprezydent Warszawy płynie wniosek, że szkoła ma być świecka, a osoby duchowne mogą być obecne na uroczystościach związanych z życiem szkoły, ale nie mogą inicjować modlitw czy błogosławić. Renata Kaznowska wskazuje w nim, że trzeba zadbać o to, by „uroczystości otwarcia placówek oświatowych odbywały się z poszanowaniem autonomii środowisk szkolnych i praw wynikających z konstytucji”. Na potwierdzenie przywołuje treść art. 53 ust. 6 Konstytucji RP, który stanowi, że nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych. Wiceprezydent odnosi się jednak do tego przepisu w sposób wybiórczy.

Instytut Ordo Iuris przygotował opinię prawną, która została przekazana dyrektorom warszawskich placówek edukacyjnych. W opinii wykazano, że obecność elementów religijnych podczas wydarzeń szkolnych jest dopuszczalna. W polskim systemie prawnym nie ma żadnego przepisu prawa stwierdzającego, że polska szkoła ma charakter świecki, a władze publiczne, do których zalicza się także dyrekcja szkoły, mają obowiązek przyjąć rolę gwaranta możliwości ekspresji religijnej w przestrzeni publicznej – w tym w szkole. Co więcej, szkoła ma obowiązek nauczania o chrześcijańskim dziedzictwie Narodu, zaś katalog możliwych działań wypełniających ten obowiązek może obejmować także organizację wydarzeń szkolnych z elementami religijnymi. Nie należy natomiast zabraniać dzieciom, których rodzice sobie tego życzą, udziału w wydarzeniach z elementami religijnymi na terenie placówki oświatowej.

Zgodnie z prawem, na terenie szkoły dozwolone jest organizowanie praktyk religijnych, np. modlitwy. Tym bardziej dopuszczalne będzie zatem zorganizowanie akademii czy apelu z elementami religijnymi. Istotne jest także odróżnienie udziału w praktykach religijnych od bycia ich świadkiem czy ich obserwowania.

Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, w tym moralnymi i religijnymi. Prawo to przysługuje zarówno osobom wierzącym jak i tym, którzy nie życzą sobie, by dziecko uczestniczyło w wydarzeniach, podczas których będą obecne elementy religijne. W obu wypadkach należy uszanować wolę rodziców. Jednocześnie trzeba podkreślić za wyrokiem Sądu Najwyższego, że osoby, które deklarują się jako niewierzące, nie mogą oczekiwać, że nie będą miały kontaktu z osobami wierzącymi, ich praktykami i symbolami religijnymi, bo byłoby to równoznaczne z ograniczeniem swobody sumienia osób wierzących” – podkreślił Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

 

mp/ordoiuris.pl

Komentarze (83):

Glaudiusman2020.10.25 19:49
Teraz widzimy jak plugawy jest zarząd warszawy, tych typów z PO i lewicy. Hołota do wyrzucenia na bruk i tłuczenia bykowcami.
jan2020.10.14 22:24
co do kościoła i uczestnictwa w tej wierze ... młodzi ludzie ale nie małe dzieci powinni d decydowac czy chcą być w tej wierze czy nie a jeśli tak to mimo wszystko powinni przejść weryfikacje ..wowczas koscił bedzie miał prawdziwy elektorat a nie elektorat z przymusu.co do gender i takie tam ..wziąlbym pałę i pogonił to towarzystwo wzajemnej adoracji za obnoszenie sie ze swoimi przekonaniami zauważyłem ze swiadkowie jechowy juz dali spokoj pielgrzymkom po domach czas i tu skonczyć z tym namawianiem do seksualności dzieci i podlotków
Margeritta2020.10.14 7:32
"Tym bardziej dopuszczalne będzie zatem zorganizowanie akademii czy apelu z elementami religijnymi" - ale czy w takim przypadku dziecko, które nie uczęszcza na lekcje religii będzie z tej akademii czy apelu zwolnione? Albo przynajmniej z tej części religijnej? Czy jednak pozostanie mimowolnym uczestnikiem?
Suweren2020.10.14 7:48
Nie może być zwolnione. Może nie uczestniczyć, ale musiałaby być zapewniona mu opieka. Już teraz jest z tym problem np. w czasie lekcj reigii. Poza tym dlaczego ma nie uczestniczyć w apelu np dot. 11.11? Dlatego jeśli ktoś chce odprawiać jakieś modły, to nie w czasie apelu, tylko przed lub po i dla chętnych (po wyrażeniu zgody przez rodzica). Co więcej, podstawówka - podstawówką, ale w warszawskich ogólniakach większość uczniów nie uczęszcza na religię.
Suweren2020.10.14 7:05
"Tym bardziej dopuszczalne będzie zatem zorganizowanie akademii czy apelu z elementami religijnymi." Ależ róbcie sobie, tylko nie w szkołach, gdzie dziecko musi uczestniczyć w takiej uroczystości. A poza tym szkoły powinny być wolne od ideologii, katolickiej również.
Polak2020.10.14 5:08
To nie skandal, tylko konieczność dla dobra Polski.
przepis na spokoj2020.10.13 21:53
nalezy porobic szkoly tylko dla katolikow, zboczencow lgbt i neutralnych swiatopogladowo wedle zapotrzebowania procentowego
Po 11 ...2020.10.13 22:50
Naprawdę jedna szkoła dla katolików i zboczeńców? Ja znam jednego katolika, który nie jest zboczeńcem. To znaczy czasem jest, ale jak jest trzeźwy to nawet się publicznie nie branzluje przed obrazem, tym obrazem. On jest procentowo czasem trzeźwy, ale raczej częściej jest katolikiem. Jaka wiec szkoła dla niego? W końcu jest przed czterdziestką i jakieś katolickie wykształcenie mu się należy. Może nie od razu profesor ... ale w końcu czemu nie ... jaki :))
Darek2020.10.14 6:00
Biblia nazywa kulty takie jak katolicki zboczeniem, zatem katolicy to zboczeńcy, więc jasne że to jedna i ta sama szkoła.
Jan Radziszewski2020.10.14 11:27
Dareczku PIEKŁO czeka i gore!!!
Jan Radziszewski2020.10.13 21:36
++ niedługo żydzi i lewacy LGBT się nacieszą swym purysowym zwycięstwem!!! +++ Pouczenia Pan i Król nasz!! 22/ 23 VIII 2020 Oświecenie Sumień - ostatki ++ - Pytasz dziecko ( w duchu) ile umrze osób w Polsce podczas Prześwietlenia Sumień:) - Tak Panie Jezu. + Dużo, dziecko. - To i na świecie pewnie będzie dużo. +++ - Będzie to dużo w każdym kraju i narodzie chrześcijańskim:) (smutny uśmiech Pana Jezusa). Sługa, który zna wolę swego pana otrzyma większą chłostę. ++ Inaczej mówiąc ochrzczeni, którzy zostali wszczepieni w Mój Kościół a zlekceważyli Boże dary odpowiedzą za to surowiej niż muzułmanie czy inni innowiercy, poza tymi, którzy prześladują chrześcijan. Lecz i tam jest masoneria. + Ci zaprzedani szatanowi a wysoko umocowani nie umrą wtedy. ++ - Czy będzie tak, Panie Jezu, że będę szedł i widział zmarłych podczas Sądu na próbę? - Tak będzie, dziecko. Skupisz się na swoich grzechach i winach i Mej Miłosiernej Miłości, ale będziesz to wszystko widział i oglądał. ++++ - Ciekawi Cię, jednak, dziecko, ile osób umrze podczas Prześwietlenia Sumień. ++ Ludzie się będą bali wobec podanej liczby. Niech tak zostanie. Każdy Polak, który chodzi regularnie do Spowiedzi i do Komunii i ani jedna ani druga nie jest świętokradcza < tu w mniejszej części nieczytelny zapis „ 95 procent ma szansę na powrót do życia, ponowną szansę po Prześwietleniu Sumień”. 95 procent z wyżej wymienionych C.P>. Ale tak, będziesz i widział młode, ładne dziewczyny martwe bo własne ich grzechy wywołają w nich taki wstręt, że umrą. ++++ I cóż i będzie widać marność, młode ciała sposobne do rozkoszy cielesnej, do niczego już nieprzydatne:). ++ - Ludzie się będą bali, że nastąpi koniec świata. ++ Czy mam wyprowadzać ich z błędu? - Poniekąd. ++ Będziesz mówił aby przygotowali się na spotkanie z Panem bo chwila jest bliska. I by nie lękali się, ale uniżyli serca. Niech czynią pokutę i żałują za grzechy z całego swego życia a zwłaszcza za zatajone przed spowiednikiem. Niech przepraszają za wszystkie uchybienia wobec Mnie w Przenajświętszym Sakramencie i w Komunii Świętej:) ++ Módlcie się teraz za tych co znajdą się w Prześwietleniu Sumień a nie będą wedle Mej Woli. Może umrzeć wielu młodych ludzi, którzy wzgardzili Bogiem/ piątek, 4 września 2020 30 VIII 2020 - Kończymy przekazy. Dokonasz jeszcze wpisu gdy będzie Krzyż na Niebie. Dam jeszcze Swoje Słowo, chociaż przede wszystkim będzie mówił Krzyż
Jan Radziszewski2020.10.13 21:33
Już za niedługo Lewaków diabeł zabierze do PIEKŁA gdzie będą w swoim gronie bezbożników +++ Pierwszy odsiew w czasie Sądu zw Prześwietleniem Sumień gdzie diabły cezara żydów /J 19,15) wezmą 5 % grzeszników do PIEKŁA z całego narodu . Drugi - tj ostateczny w czasie Potopu ognia i siarki /Łk 17,26-30) gdzie diabły tegoż cezara Tj Lucyfera /Iz 14,12-15 Sura 113,1) wydzierając żywcem dusze bezbożników tj. żydowskie z ciał. +++ O Zb. Nr 71. Nieboszczykowie ukażą się trzeciego dnia. Zapisz: Dzieci Moje, najpierw na niebie, nocą, ujrzycie złocisty, wielki Krzyż. / Mt 24,30 dzienniczek św. s Faustyna 83 ) Wszyscy i na całym świecie usłyszycie wielki grzmot, powstanie wicher jako trąba morska, wszystko zmiatać będzie, co stanie na jego drodze. Ziemia nagle zacznie drżeć, początkowo z przerwami, a potem bezustannie kolebać się będzie. Gwiazdy będą zmieniały swój kierunek szybko i zupełnie inaczej niż zawsze, widok nieba się zmieni, zginie Duży Wóz, Mały Wóz, wszystko będzie się od siebie oddalać, niebo stanie się inne, nieprzyjemne. Między wami pojawią się tej nocy ci, co już dawno pomarli. Będą też przebiegać ulicami wytoczone z piekieł wozy naładowane demonami i złymi duchami. One to będą czynić wielkie spustoszenie, zgiełk, hałas, jęk, płacz. Domy wasze będą się rozpadały jak domki z kart. W tej strasznej godzinie szatani będą śmiało sobie poczynać, porywać będą dusze tych, co Boga się wyrzekli i szerzyli na świecie niewiarę, tych, co to z serc ludu Bożego krzyż i wiarę wyrywali. A tej nocy ciemnej niech drżą też matki morderczynie, te, co mordowały dzieci poczęte. Groza wielka, a grozy coraz więcej będzie. Morza i oceany wystąpią ze swoich brzegów i będą iść na ląd w postaci wielkiej ściany stojącej. Potem wszystko obejmie pierścień, który błyskawicznie będzie się rozszerzał z minuty na minutę. Będzie stawał się ogniem huraganowym tak, że obejmie całą kulę ziemską. Wszystko zacznie płonąć, woda morska i oceanów wrzeć będzie i płonąć jak nafta. Jeśli te dni ciemności nie będą ludzkości odwrócone, wszystko, co żyje na ziemi w tych dniach ciemności zginie. Łaski Miłosierdzia Bożego dostąpią jedynie ci, co Boga mają w sercu, żyją według świętych Bożych przykazań, wierzą silną wiarą w Trójcę Przenajświętszą, w Niepokalaną Dziewicę Maryję.
Drugi Bóg2020.10.17 9:21
Jeszcze cię biszkopt nie ekskomonikował? Jara cię przemoc w autorstwa pokemona z krzyżyka?
T.2020.10.13 19:01
No właśnie - rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Więc jak w warszawskich szkołach dzieci chodzące na religię stają się mniejszością, to czemu ta (krzykliwa, to krzykliwa), ale mniejszość ma dyktować zasady większości? Zasady są proste: uroczystości szkolne są świeckie, bo muszą dotyczyć i spajać całą społeczność szkolną. A jak ktoś chce sobie odmówić różaniec, czy pomodlić się do Mekki, to ma taka prywatną możliwość dopóki nie zakłóca normalnego życia szkoły. Co więcej, jak jest katolikiem, to mu państwo nawet zapewnia specjalne lekcje religii (a jak na nie nie chodzi, to ma np. "okienko" i siedzi w bibliotece lub świetlicy).
Anonim2020.10.13 18:30
Przeczytałem tytuł i już wiedziałem że go wymyśliła Maria Patynowska. Gdzie tam jest napisane o rugowaniu religii?
dz2020.10.13 18:17
w 2019 r. czytałem, że w Łodzi już rok temu radni PO i Nowoczesnej mieli problem, że w czasie uroczystości szkolnych przywitano najpierw księdza przed radnymi.
wars2020.10.13 18:12
To nie wiceprezydent a bolszewicki komisarz. 30 lat po odzyskaniu niepodległości stalinowski bolszewizm próbuje zmieniać Polskę.
usp2020.10.13 17:23
c u r w a dwie godziny religii w tygodniu w szkole to skandal.
dz2020.10.13 18:23
myślę, że młodzież nie wychowana albo chodowana bez Boga znacznie więcej czasu spędzi w więzieniu. To będzie dopiero skandal, ale zaślepieni jak ty tego nie zobaczą.
Margeritta2020.10.13 22:45
No cóż, ale pozostaje nadzieja, że ci "nie wychowani" ale "chodowani" przez Boga zachowają przynajmniej szacunek dla polskiej pisowni.
skuter2020.10.13 17:05
Wielu lewaków mówi że Niemcy są bogaci Bo w Niemczech upadła religia i kościół A ja mówię że Niemcy są bogaci nie dlatego że wyrzekli się kościoła Niemcy są bogaci bo była i jest u nich normalna gospodarka wolnorynkowa A nie jak u nas przez wiele lat ciemna komuna A po drugie jak wyrzekli się chrześcijaństwa to ukochali islam A wy co wolicie bo ja zdecydowanie chrześcijaństwo
rebeliant2020.10.13 17:23
suter ... ? no... Trochę to martwi na przyszłość, bo Niemcy mogą jeszcze "wyprodukować" u siebie swój własny niemiecki islam - coś jak bunt Lutra. Przyswoili "chrześcijaństwo" i przekuli je na swoje kopyto. I tym razem może tak być, ale tym razem na melodię islamską.
rebeliant2020.10.13 23:38
Islam też miał u siebie rozłamy na Sunnityzm oraz Szyizm. Niemcy jak najbardziej mogą stworzyć swoje własne ubranko pasujące do kalifatu. Proszę tylko spojrzeć jak ladnie im poszło z opanowaniem Watykanu, więc nie bardzo rozumiem dlaczego tym razem mieliby nie od...ać następnego Wielkiego Zakonu Mahometa. Spójrzmy jeszcze jak dobrze zachowały się u nich tzw. pogańskie wierzenia - po mimo tylu wieków chrześcijaństwa.
Nie rozumiem2020.10.13 16:52
Pani Wiceprezydent rozchorowala sie z tego, ze w szkolach jest religia? Jezeli tak, to Ja usprawiedliwia- bo diabel nie spi.
Wojtek Polak2020.10.13 16:47
Europę ukształtowała cywilizacja łacińska czyli rzymskie prawo filozofia grecka i religia katolicka Polska do tej cywilizacji włączyła się w 966r. Polscy królowie książęta magnaci szlachta chłopi poprzez chrzest i przyjęcie wiary katolickiej podkreślali przyjęcie całej kultury cywilizacji rzymskiej(łacińskiej, zachodniej). żadni sowietikus czy gender-sowietikus tego nie zmienią. jak się nie podoba zachodnia cywilizacja możecie wyjechać tam z kąt przyjechaliście wy albo wasi przodkowie na ruskich tankach jeśli wam się nie podoba kultura historia tradycja państwa które was gości najwyższy czas je opuścić. Polacy nie będą tolerować waszego niszczenia ojczyzny i przekształcania go w barbarzyńskie bizancjum na modlę współczesnej bolszewii przez gender-sowietikus-ów z religią ateistycznego upadku moralnego i kulturowego.
Anonim2020.10.13 18:25
Masz rację, zero tolerancji i miłości bliźniego. Dołącz do prawdziwych katolików. My katolicy musimy mieć wroga, jak Jezus który przegonił kupców. Bez wojny i wroga tracimy wiarę w Chrystusa i Boga. Poczytaj nasze katolickie komentarze pod wiadomościami o naszych wrogach:Tusku, LGBT, nauczycielach, Unie Europejskiej, masonach , Trzaskowskim czy "artystach" którzy nie popierają PiS Z Bogiem.
Wojtek Polak2020.10.13 20:00
jeśli myślisz że moim bliźnim jest ktoś kto niszczy kościoły (świątynia Boga) profanuje przedmioty kultu religii która dla mnie jest święta gloryfikuje rozwiązłość upadek moralny to się mylisz. moimi braćmi są chrześcijanie a najbliżsi memu sercu są katolicy a są moimi braćmi w Chrystusie z Chrystusem i przez Chrystusa a nie poprzez masońskie "wolność równość braterstwo i nie zapominajmy ostatniego członu albo śmierć" 2 Kor 6,14-18 614 Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo*. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością? 15 Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? 16 Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami? Bo my jesteśmy świątynią Boga żywego - według tego, co mówi Bóg:* Zamieszkam z nimi i będę chodził wśród nich, i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. 17 Przeto wyjdźcie spośród nich i odłączcie się od nich, mówi Pan, i nie tykajcie tego, co nieczyste, a Ja was przyjmę 18 i będę wam Ojcem, a wy będziecie moimi synami i córkami - mówi Pan wszechmogący.
Anonim2020.10.13 20:36
Popieram w 100% My katolicy musimy mieć wroga, jak Jezus który przegonił kupców. Bez wojny i wroga tracimy wiarę w Chrystusa i Boga.
Wojtek Polak2020.10.13 20:55
idioci najczęściej są anonimowi masz rację na twoim miejscu też bym się wstydził będąc idiotą.
frondziarze są zabawni2020.10.13 16:23
Co to za „teligia tv”? :-D
PolwN2020.10.13 15:50
Religia chrześcijańska oparta jest na Ewangelii. Jest najlepszym zbiorem zasad moralnych. Nie podlega relatywizmowi. Z Ewangelii początek bierze prawo naturalne będące wzorcem dla prawa stanowionego. Religia chrześcijańska dała początek kulturze łacińskiej. Przestrzeganie zasad wynikających z religii wnosi w przestrzeń publiczną ład i porządek. ... - Jak można opluwać wzorzec kształtowania postaw. Niesłychane i niezrozumiałe dla roztropnego człowieka. Tylko głupcy podcinają gałąź na której siedzą.
Po 11 ...2020.10.13 16:02
Nie wszyscy siedzą na tej samej gałęzi. Są tacy co mają gniazdo na zupełnie innym drzewie. Nawet Ty to dostrzegasz, pisząc "religia chrześcijańska", a nie katolicka. Widzisz? A tu rozmawiamy o księżach katolickich w świeckiej szkole. Coś mi się wydaje, że jeśli w szkole na apelu modły prowadziłby inny chrześcijanin czyli np. luteranin, baptysta, zielonoświątkowiec albo inny pop, to katoliccy rodzice by protestowali. Zgadzasz się?
dz2020.10.13 18:32
jeśli zamiast katolickich dzieci w tej szkole byłyby dzieci protestanckie, żydowskie, muzułmańskie, to katolicka katecheza byłaby tam zbyteczna. A co to znaczy świecka szkoła ? antykatolicka, antypolska ? Katolicy są zwolnieni z podatków ?
Po 11 ...2020.10.13 21:46
WTF??? Katecheza zbyteczna? Tak zbyteczna. To, że jakiś zboczeniec płaci podatki, nie oznacza, że jego zboczenie ma być promowane w szkole. Pieniądze nie powodują, że zło staje się dobrem. Katolik powinien to ogarniać.... no, żartowałem :))
ale osso ci chozzi?2020.10.13 16:03
He?
Po 11 ...2020.10.13 18:25
To nie portal dla księży. Polecam modlitwę i lekką kolację. Niech sobie ksiądz poczyta coś łatwego, a nie wysila mózgu tutaj. Może listy Pina Coladan do Kokosan?
Anonim2020.10.13 19:37
Dołącz do prawdziwych katolików. My katolicy musimy mieć wroga, jak Jezus który przegonił kupców. Bez wojny i wroga tracimy wiarę w Chrystusa i Boga. Poczytaj nasze katolickie komentarze pod wiadomościami o naszych wrogach:Tusku, LGBT, nauczycielach, Unie Europejskiej, masonach , Trzaskowskim czy "artystach" którzy nie popierają PiS
Wojtek Polak2020.10.13 15:48
Coraz większa liczba młodzieży i dzieci nie uczestniczy w lekcjach religii.
Po 11 ...2020.10.13 16:04
To pół biedy. Problem w tym, że KK jest przedmiotem drwin. Do tego doprowadziła religia w szkole, do ośmieszenia. Kto chodzi potem do kościoła pozbawionego godności?
Wojtek Polak2020.10.13 16:49
nie używaj mojego nicka obleśny patałachua!
Maciej Płatov2020.10.13 15:42
2 Szanowni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! czy zdajecie sobie sprawę ,że w Polsce około 905 cmentarzy ,to cmentarze wyznaniowe.od Żydowskiego kirkutu ,po cmentarze kościoła katolickiego.A to OZNACZA ZGODĘ danego PROBOSZCZA na pochowek na danym Cmentarzu danego Delikwenta ,lub kogoś z jego rodziny. I nie ma siły --prawa by wymóc Zgodę proboszcza na pochówek.
Maciej Płatov2020.10.13 15:44
PRZEPRASZAM BYCZEK---- OKOŁO 90%,A NIE 905 CMENTARZY .PRZEPRASZAM.
Pablo2020.10.13 15:37
Niech mi ktoś jeszcze sensownie wytłumaczy czy tak drastyczne obostrzenia, jakie wprowadził ten rząd dla udziału wiernych w uroczystościach religijnych w 2020 roku są czymś lepszym, niz warszawskiego magistratu.
Jan2020.10.13 15:29
Cytaty z Konstytucji: 2. Władze publiczne zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. Swobodę! 3. Stosunki między państwem a kościołami są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego. Władze mają prawo współdziałać!
A - K2020.10.13 15:24
Skandalem jest religia w publicznych szkołach!!!!!
Anonim2020.10.13 15:23
Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, w tym moralnymi i religijnymi. Chcieliście stref wolnych od..? No to macie. Warszawka was nie chce darmozjady.
JPIII2020.10.13 15:09
Te durnie z ordo iouris manipulują słowami gdie pisze "Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, w tym moralnymi i religijnymi" Szkoła polska nie jest zobowiązana do udziału pedophilów w uroczystościach szkolnych, gdie te gnoje w czarnych kieckach ogłupiają i ukrywają prawdę o katolskim pedophilu-bożyszcze, który gwałcił 14-letnie dziecko zw. marychą, a sam chrystek to był ho...moś, który pier....dolił się z 12 kolesiami zw. apostołami.
Anonim2020.10.13 15:18
Sam jesteś durniem i to spotęgowanym. Twoje wypociny na tym portalu nie mają żadnej wartości. Ty tu cuchniesz.
Iza2020.10.13 14:00
Konstytucja- władze publiczne zachowują neutralność w sprawach światopoglądowych. Nikt nie może być zmuszany do uczestnictwa w praktykach religijnych. Bardzo fajna interpretacja Ordo - wierzący mogą urządzać w szkole katolicki terror, a niewierzący mają siedzieć cicho. Ordo dąży do państwa wyznaniowego i to pokazuje w bzdurnych, kłamliwych opiniach.
astm.2020.10.13 15:06
Czuje, że terror poczujesz jak oddasz ducha czyli jak wykitujesz. Komuchy byli też chojrakami, zwalczali religię a przed śmiercią było pełne gacie..przykładów bardzo dużo a nawet ten bandyta w ciemnych okularach.
XD2020.10.13 15:24
Mogę poczuć terror po śmierci. Ale do tego czasu won od mojego życia.
Iza2020.10.13 13:56
Bzdura- Ordo niech lepiej przeczyta ustawę o wolności wyznania.
...2020.10.13 13:44
Trzaskowski to płatny diabeł Sorosa, rozwala wszystko co ma jakąś wartość.
Anonim2020.10.13 13:49
Kolejny który ma problemy z czytaniem. Gdzie ty w tej wiadomości znalazłeś Trzaskowskiego :-) Zacytujesz? ;-)
Anonim2020.10.13 15:23
Prezydent miasta za decyzje podejmowane na terenie swojej jednostki administracyjnej odpowiada jednoosobowo. Musi zatem wiedzieć, jakie kroki podejmują jego podwładni, bo ponosi za to odpowiedzialność.
Anonim2020.10.13 18:28
Prezydent dużego miasta ma z tysiąc podwładnych i ma wiedzieć o wszystkich decyzjach? Serio czy coś ci się pomyliło?
Anonim2020.10.13 13:39
Maria Patynowska( historyk sztuki ) jest naiwna jak małe dziecko i nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Założę się że "mp" studia skończyła za świniaka a nie wyniki z nauki. Nigdzie nie pisze o rugowaniu religii ze szkoły tylko uroczystościach szkolnych których jest kilka w ciągu roku. Czy tak trudno Patynowskiej przeczytać dwa zdani ze zrozumieniem?
Jaki typ mendy2020.10.13 13:36
jest najbardziej aktywny na katolickim forum. Menda parchata czyli żyd. Żyd nienawidzi KK, żyd nienawidzi Polski i Polaków, taka jego natura. A która z mend jest najbardziej aktywna? Prof. doktor Hertrich-Woleński! Tak, tak, menda parchata z tytułami naukowymi, PRL-wskim ale zawsze. Stary skurvvysyn ma 80 lat i w tym wieku jest parchem - trollem. Ile on tu przybrał sobie pseudonimów? Zmienia "styl pisania", interpunkcje, wymyśla sobie życiorys i to wszystko po to by się WYS*RAĆ na forum katolickim. Stary skurvvysyn hipokryta, grafoman wie że katole nie cenzurują więc się wyżywa, wychodzi z niego talmudzki parch.
Jarek2020.10.13 13:34
Religię już dawno powinno się usunąć ze szkół. Ja chodziłem do salki obok kościoła i korona z głowy mi nie spadła. Niech, ktoś popatrzy na statystyki ile uczniów uczęszcza na religię zwłaszcza w szkołach średnich. Wciskają religię w środek dnia, bo gdyby była jako ostatnia lekcja, to nikt by nie został. No tak ale księża muszą mieć wypłatę, a mieli to robić nieodpłatnie. Jak mawiał Tadeusz Kościuszko, wara kościołowi od wychowania dzieci.
Anonim2020.10.13 15:28
Szkoda stary pierdzielu, że w ogóle chodziłeś na religię.
Torchwood2020.10.13 13:32
Chciałbym zobaczyć teraz reakcję Ordo Luris, jak te "apele z elementami religijnymi" będą w jakiejś szkole organizować Świadkowie Jehowy, jakiś mułła, albo Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny.
Po 11 ...2020.10.13 13:32
"Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" - to kolejna bzdura. Czyli jak rodzice wierzą w płaską Ziemię (a naprawdę są tacy) to mogą nie wysyłać dziecka na lekcje np. geografii? Albo żądać aby za nasze pieniądze zatrudniono w publicznej szkole "płasko ziemnego katechetę"??? Zidiocieliście????
Anonim2020.10.13 13:31
Przecież miało nie być ideologii w szkołach. Niech się w końcu Fronda zdecyduje, bo skacze z kwiatka na kwiatek.
wicek2020.10.13 13:12
Kolejny sztuczny problem eskalowany przez władze Warszawy i Trzaskowskiego. Ci ludzie nie potrafią żyć bez wszczynania wojen i awantur. To ich sposób na życie.
Po 11 ....2020.10.13 13:37
To nie sztuczny problem. W świeckiej państwowej szkole, na oficjalnych uroczystościach nie ma miejsca na zmuszanie dzieci do czynnego uczestniczenia w rytuałach Voodoo, w wywoływaniu duchów, składaniu ofiar całopalnych, modłach do Peruna, obrzezaniu dziewic albo rytuałach tej czy innej religii. No chyba się zgodzisz?
Po 11 ...2020.10.13 13:10
Ciekawe jak poczują się katolickie dzieci zmuszane na szkolnej obowiązkowej uroczystości do walenia głową o podłogę na dywaniku w kierunku Mekki. Tak się czują nie katolickie dzieci w polskiej świeckiej szkole. To zwykłe chamstwo, świństwo i koorestwo!
...2020.10.13 13:09
Ze wszystkich szkół powinni wywalić religię i przenieść ją do salek.
Po 11 ...2020.10.13 13:07
Wiceprezydent Warszawy próbuje rugować religię ze szkół ... poprzez zakaz urządzania modlitw, uwaga, uwaga NIE na lekcjach religii tylko na szkolnych uroczystościach. To ma być rugowanie religii??? Zidiocieliście?
Anonim2020.10.13 13:35
I znów nic nie zrozumiała redakcja Frondy. Maria Patynowska( historyk sztuki ) jest naiwna jak małe dziecko i nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Założę się że "mp" studia skończyła za świniaka a nie wyniki z nauki. Wczoraj też strzelił klocka ze Świątek
fdf2020.10.13 13:01
Dechrystianizacja Polski zaczęła się od łagiewnik i radosnego alleluja kurskich.
AAAtomek2020.10.13 13:01
Są szkoły katolickie, tam powinny uczyć się dzieci katolików. Szkoły państwowe powinny być neutralne światopoglądowo.
harry2020.10.13 13:09
jeżeli szkoły mają byc neutralne światopoglądowo, to mają z nich natychmiast wyp----alać również wszelkie tęczowo - lewackie edukatory, post-komunistyczni związkowcy udający nauczycieli oraz dyrektorzy z klucza 'totalnego" mianowani przez PO-owskich paranoików niby-prezydentów miast
Po 11 ...2020.10.13 13:24
W szkołach nie ma na etatach innych ideologów, tylko ideolodzy katoliccy. Rozumiem, że postulujesz nie tylko wywalenie religii ze szkół, ale nawet zakaz wstępu duchownych na fakultatywne spotkania? No, w sumie racja. Miejsce na spotkanie z księdzem jest kościół, cmentarz i agencja towarzyska.
Ja, Szatan2020.10.13 12:59
INSTRUKCJA DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, czcicieli trupa Lenina, wyznawców masonów i brukselskich neomarksistów: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu” i wielu innych z tej samej szajki ***** 1. Ja sam nigdy nie odważę się bluźnić Tej, której Imienia nie zdołam nawet wypowiedzieć, a która, zgodnie z wolą Boga, zmiażdży mi głowę. A tym bardziej nie odważę się bluźnić Jej Synowi. Więc róbcie to wy! ***** 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – prowokujcie i stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie je i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”, „Wkrótce jego nieuchronny koniec!”. ***** 3. Nieliczne (a często naciągane lub wręcz zmyślone) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. Pozujcie na troskliwych obrońców dzieci. ***** 4. Udawajcie rozsądnych, racjonalnych i naukowych („Przecież mamy XXI wiek!”, „Kto dziś jeszcze wierzy w te bajki?!”, „Ciemnogród”), ironizujcie („Co bierzesz?”, „Zmień lekarza!”), w ostateczności, z braku rzeczowych argumentów, przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć…). ***** 5. Ostro punktujcie każdy, nawet najmniejszy przejaw majątku Kościoła („Widziałeś te marmury w kościołach?”, „Te ołtarze kapiące od złota?”, „A nowy samochód proboszcza?”). Wiadomo, że forsa niezawodnie działa na wielu. ***** 6. Biblię przedstawiajcie zawsze jako naiwne bajki starożytnych pasterzy, Eucharystię – jako „wafelek” przenoszący wirusy, Różaniec (o, jak ja nienawidzę Różańca!…) i inne praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, Świętych – jako demagogów i niezdiagnozowanych pomyleńców, Dekalog – jako zniewolenie człowieka, ewidentne cuda, szczególne eucharystyczne – jako wymysły dla łatwowiernych. A wreszcie, i to jest najważniejsze, samo piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania sobie naiwnych prostaków. ***** 7. Szczególnie mocno próbujcie podważać autorytet Jana Pawła II, który mi tyle dusz odebrał! Wykreujcie go na „obrońcę pedofilów w sutannach”. Nieważna prawda, ważny skutek. ********** Gdy już to wszystko zrealizujecie, wówczas niektórzy nabiorą się na to i wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy ja powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
ru-guj! ru-guj! ru-guj!2020.10.13 12:54
j.w.
Anonim2020.10.13 12:53
Zaczyna się prześladowanie Chrześcijan w ostatnim chrześcijańskim kraju na świecie.
LoL2020.10.13 15:21
Ostatni katolicki kraj na świecie... Wszyscy inni już zmądrzeli...
RobotniczaKrew2020.10.13 12:51
Katolickiego Kołchozu ciąg dalszy...
harry2020.10.13 13:05
śmieciu bolszewicki, kołchozy to produkt waszej bolszewickiej hordy. Wywodzą się w prostej linii z sowieckiego piekła z którego do Polski w 1945 roku na bolszewickich czołgach przywieziono waszych dziadziusiów i tatusiów. Rządzili tu w pokorze do Kremla przez pół wieku a teraz wy, ich smrodliwe bękarty, chcecie paranoicznie udawać światowców, zachodnich europejczyków i takich co to niby nigdy nie mieli nic wspólnego z sowieckim piekłem. Na to nie nabierzesz, śmieciu bolszewicki, nikogo rozsądnego tylko takich samych jak ty, rynsztokowych przygłupów.
RobotniczaKrew2020.10.13 13:07
Ojojoj, tylko z tej złości swojej grubej żonie nie przywal katopatopolaczku ;)
Ordo Bzduris2020.10.13 12:51
:/
Pisior2020.10.13 13:00
Żydowska mentalność: Gdy brak argumentów - przezywane rymowanki. Aleś nędzny i żałosny!...
sameś żałosny, pacanie2020.10.13 15:35
!