Rytualne okaleczanie kobiet wciąż rozpowszechnionym procederem - zdjęcie
06.02.21, 20:09fot. pixabay.com

Rytualne okaleczanie kobiet wciąż rozpowszechnionym procederem

18

Pandemia pogłębiła dramat dziewczynek poddawanych rytualnemu okaleczaniu narządów płciowych. Szacuje się, że tylko w ubiegłym roku ich liczba wzrosła o 1 mln 400 tys. Decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 6 lutego obchodzony jest od 2012 roku jako Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych.

Proceder ten wpisuje się w praktykę nadużyć wobec kobiet, którą Franciszek nazywa hańbą ludzkości. Papież podkreśla, że nie wolno ignorować cierpienia ofiar i przechodzić obojętnie wobec ich krzyku. Na całym świecie co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt padło ofiarą tego procederu. Paola Magni, z największej organizacji medycznej niosącej pomoc w Afryce subsaharyjskiej, jaką jest Amref Health Africa, podkreśla, że nie wystarczy sama zmiana prawa. „Trzeba edukacji, która powoduje powolną ewolucję zakorzenionych tradycji i praktyk, które nie są popierane przez islam ani przez chrześcijaństwo” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim włoska lekarka. Wskazuje, że okaleczenie małych dziewczynek służy kontroli ich seksualności czy też czystości, wciąż jest też warunkiem zawarcia małżeństwa czy dziedziczenia.

Okaleczenia kobiet są powszechne w ponad 30 krajach świata. Warto pamiętać, że wraz z migracją praktyka ta została przywieziona również do Europy” – mówi Paola Magni.

Motywy są bardzo różne, nie istnieje jeden wspólny dla wszystkich krajów. W wielu wspólnotach jest to kwestia tożsamości, będąca częścią kultury danych społeczności, która w pewien sposób reprezentuje przejście od dzieciństwa do dorosłości – mówi papieskiej rozgłośni Paola Magni. – Bardzo często wiąże się to z przedwczesnymi małżeństwami, gdyż tuż po okaleczeniu dziewczyna zostaje wydana za mąż, nie kontynuuje dalej nauki, co eliminuje możliwość jej dalszego rozwoju i uzyskania świadomości swych praw. Zajmuje się jedynie prowadzeniem domu, w ten sposób eliminuje się wszelkie perspektywy na lepsze życie tysięcy kobiet. Poprzez uświadamianie próbujemy kształtować mentalność, angażujemy się także w pomoc medyczną takim dziewczętom, ponieważ wciąż często te okaleczenia kończą się śmiercią. Podejmujemy też działania prawne i edukacyjne, ponieważ nie jest to zjawisko wyłącznie medyczne.“

Praktyka okaleczania żeńskich narządów płciowych jest niemal powszechna w Somalii, Gwinei, Etiopii i Dżibuti, gdzie 90 proc. kobiet i dziewcząt padło jej ofiarą. Nie jest to rytuał jedynie afrykański. Obecny jest również w Azji i Ameryce Łacińskiej. Naciski międzynarodowe i działania edukacyjne sprawiają, że rządy niektórych krajów powoli zmieniają prawodawstwo w tej kwestii. Parlament Egiptu dyskutuje właśnie ustawę proponującą 20 lat więzienia za praktykowanie tego procederu, a dla lekarzy chce wprowadzić zakaz wykonywania zawodu. Szacunkowe dane mówią, że 92 proc. Egipcjanek między 15 a 49 rokiem życia doznało okaleczania narządów płciowych.

Terminem tym określa się wszystkie praktyki polegające na częściowym lub całkowitym usunięciu zewnętrznych genitaliów kobiety lub inne urazy żeńskich narządów płciowych przeprowadzone z powodów niemedycznych. Proceder ten stanowi pogwałcenie praw człowieka.

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze (18):

Maria Błaszczyk2021.02.7 17:27
No właśnie... I co zamierzacie teraz? Dalej kibicować spychaniu łodzi z uchodźcami i pozbawianiu kobiet praw?
Wobec powyższego2021.02.7 14:10
gdzie są feministki i Strajk Kobiet ??
JohnyBravo2021.02.7 13:25
W artykule zabrakło najważniejszej informacji-czy mają kowit.
Margeritta2021.02.7 12:11
Okaleczanie kobiet nie ma nic wspólnego z żadną religią - jakąkolwiek. To tylko i wyłącznie obrządek zakazany już w większości krajów afrykańskich. A jeśli chodzi o obrzezanie chłopców, rytualne w przypadku żydów i muzułmanów, to też w np. w większości krajach europejskich jest zakazany. Obrzezanie mężczyzn dozwolone tylko ze względów medycznych lub na własne życzenie.
gumowa kaczka2021.02.7 11:44
ciemnota i tyle
rebeliant2021.02.7 11:42
Ależ santo subito!!! madonna bella fructo !!! Przecież to niebiosa się radują z wszystkimi aniołami i archaniołami, że ta potworna i diabelska cielesność jest ujarzmiana raz na zawsze przez uśfięłconą ascezę. Wreszcie jacyś ludzie mówią stop rozkoszom cielesnym radykalnie i odważnie w stronę Boga Jahwę !!! W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego daj nam Panie i nam to wybawienie.
Tfu2021.02.7 13:27
SP * * * R D * A L ** lewacka szumowino.
rebeliant2021.02.7 20:08
Lepiej byś się przeżegnał grzeszniku, gdyż nastajesz na miłą Panu Bogu woń eliminacji tej piekielnej nieczystości ukrytej w rozkoszach seksualnych. Niech ta czystość pod niebiosa wychwala przenajśfięłtszy sakrament
kobieta2021.02.7 7:33
Powinni dokonywać okaleczenia mężczyznom którzy się wykastrowali chcąc być kobietą. Wtedy szybko by zakazano tego barbarzyństwa. 16 lat minęło od filmu Naomi i nic się nie zmieniło.
Laki2021.02.7 4:06
Co się katole oburzacie przecież to praktyki religijne, ordo juris powinno stanąć w obronie tych praktyk.
...2021.02.7 7:14
Pisząc komentarz należy najpierw przeczytać artykuł.
Po 11 ...2021.02.6 21:58
10 Przymierze, które będziecie zachowywali między Mną a wami, czyli twoim przyszłym potomstwem, polega na tym: wszyscy wasi mężczyźni mają być obrzezani; 11 będziecie obrzezywali ciało napletka na znak przymierza waszego ze Mną. 12 Z pokolenia w pokolenie każde wasze dziecko płci męskiej, gdy będzie miało osiem dni, ma być obrzezane - sługa urodzony w waszym domu lub nabyty za pieniądze - każdy obcy, który nie jest potomkiem twoim - 13 ma być obrzezany; obrzezany ma być sługa urodzony w domu twoim lub nabyty za pieniądze. Przymierze moje, przymierze obrzezania, będzie przymierzem na zawsze. 14 Nieobrzezany, czyli mężczyzna, któremu nie obrzezano ciała jego napletka, taki człowiek niechaj będzie usunięty ze społeczności twojej; zerwał on bowiem przymierze ze Mną».
Po 11 ...2021.02.6 21:59
I co? Głupio wam katolicy? Zapomnieliście o obcinaniu napletka? Zerwaliście przymierze z Bogiem? Ups ... :)
Drogi "Po 11 ..." Profesorze,2021.02.7 2:02
Pańska profesorska erudycja, elokwencja zachwyca nas wszystkich tutaj. Szczególnie Pańskie, tj żydowskie "spojrzenie" na wiarę katolicką i państwo polskie. Lata spędzone w PZPR, na niezliczonych zebraniach, szkoleniach, wyjazdach do towarzyszy radzieckich w Izraelu - dzisiaj owocują. Pewnie się nieoczekiwanie skończą.
Anonim2021.02.6 20:30
Kiedy Papież weźmie się za ewangelizację tych ludzi?!
@mp2021.02.6 20:23
Co to znaczy "wciąć" ?
Po 11 ....2021.02.6 21:56
Nie wcinaj się tu z takimi pytaniami!
Anonim2021.02.6 20:13
U nas to się nazywa: zakaz aborcji!