Ruszają testy systemu informatycznego dla unijnych certyfikatów szczepionkowych - zdjęcie
12.05.21, 10:46fot. yt/parlament europejski/pixabay.com

Ruszają testy systemu informatycznego dla unijnych certyfikatów szczepionkowych

12

Unia Europejska rozpoczyna testy systemu informatycznego obsługującego certyfikaty szczepionkowe. System ma umożliwić zaszczepionym swobodne podróżowanie. Jego testy potrwają dwa tygodnie. Polska nie zgłosiła się jeszcze do testów.

Centralny System został utworzony na zlecenie Komisji Europejskiej przez Deutsche Telekom i SAP. Co dwa dni na próbę do systemu centralnego będą przyłączane dwa nowe kraje. Wczoraj jako pierwsze do systemu przyłączyły się Francja i Malta. Do końca przyszłego tygodnia dołączy do nich 18 państw UE oraz Islandia.

Nieoficjalnie wiadomo, że poza Polską do testów nie przygotowały się jeszcze Słowacja, Słowenia, Rumunia, Węgry, Łotwa, Portugalia, Finlandia i Irlandia.

- Pilotaż obejmuje testowanie zdolności państw członkowskich do łączenia się z portalem UE, ładowanie i pobieranie kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji certyfikatu, a także testy bezpieczeństwa - powiedział Johannes Bahrke, rzecznik Komisji Europejskiej.

W pilotażu nie biorą udziału mieszkańcy poszczególnych krajów. Wykorzystywane są jedynie sztuczne dane. Sam system będzie działał zaś w trybie offline. Oznacza to, że urzędnicy sprawdzający certyfikat nie będą mieć dostępu do bazy danych. System zweryfikuje jedynie autentyczność wygenerowanego kodu QR.

Faza pilotażowa odbywa się równolegle do prac legislacyjnych nad certyfikatami szczepionkowymi. Obecnie projekt KE jest negocjowany przez Parlament Europejski i Radę przy udziale Komisji.

Problematyczne kwestie to cena testów oraz szczepionki, jakie zostaną dopuszczone do systemu certyfikatów. Unia chciałaby, aby były to jedynie szczepionki dopuszczone do użycia przez Europejską Agencją Leków. To jednak może wywołać sprzeciw Węgier, które na dużą skalę korzystają z preparatów rosyjskich i chińskich.

Zgodnie z założeniami certyfikat ma zawierać jedną z trzech informacji: czy posiadacz certyfikatu jest zaszczepiony, czy posiadacz certyfikatu ma negatywny test na covid oraz czy ma przeciwciała po przebyciu covid-19.

Niektóre państwa chcą też wykorzystywać ten dokument do celów wewnętrznych, np. do wejścia na wydarzenia publiczne czy nawet większe prywatne imprezy. Taką propozycję przygotowuje np. Belgia.

Na świecie pojawiają się jednak głosy krytyki, że takie rozwiązanie dyskryminuje osoby niezaszczepione. Komisja Europejska twierdzi jednak, że w przypadku unijnych certyfikatów tak nie będzie.

jkg/rp

Komentarze (12):

JohnyBravo2021.05.14 14:17
"Jesteśmy wdzięczni wydawcom „Washington Post”, „New York Times”, „Time Magazine” i innym wielkim publikacjom, których menadżerowie uczestniczyli w naszych spotkaniach i dotrzymali swych obietnic zachowania dyskrecji przez blisko 40 lat. Byłoby dla nas niemożliwością zrealizowanie naszego planu budowy światowego rządu, jeśli bylibyśmy w tym czasie przedmiotem zainteresowania prasy. Dziś jednak świat jest już dużo bardziej wyrafinowany i przygotowany do organizacji rządu światowego. Idea ponadnarodowej suwerenności elit intelektualnych i światowych bankierów jest z całą pewnością korzystniejsza od narodowego samostanowienia, praktykowanego w minionych stuleciach.", "Jesteśmy na krawędzi globalnej transformacji. Wszystko czego potrzebujemy to wielki kryzys, i narody zaakceptują Nowy Porządek Świata." David Rockefeller (na Konferencji Biznesu ONZ, wrzesień 1994).
...2021.05.13 5:28
... ubecy za współpracę też dawali paszporty....wystarczyło się zrobić świnią i donosić na sąsiadów, a najlepiej na krewnych,ojca, matkę, żonę i dzieci....cóż kto chce niech jedzie na wakacje za granicę....nie zabraniam ani nie nakazuję....
katolik2021.05.12 16:14
to jest cała zabawa biurokratyczna z oprawą, aby śmiertelnej zabawie nadać cechy, że to coś poważnego. To tak jak nazisci stworzyli calą oprawę obozów koncentracyjnych, identyfikację, biurokrację
To2021.05.12 14:44
pierwszy test bestii 666 przed zaczipowaniem gojów.
Jacuś2021.05.12 11:38
Zobaczcie wszyscy do jakich idiotyzmów dochodzi w UE. Przecież szczepienie nie chroni przed zachorowaniem, ani przenoszeniem wirusa jedynie prawdopodobnie przebieg choroby jest łagodniejszy. Więc po co paszporty jak wirus i tak będzie przenoszony i zachorowalność też będzie.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.12 13:25
Konfederacja Bez Mozgu ale z Paranoja.
Konsternacja2021.05.14 14:22
Przecież to nie o to chodzi. A chodzi o to, ażeby wyłowić niepokornych i ich złamać, a tych niezłomnych finalnie wymordować. Reszta po obejrzeniu w TV czegoś 1000 razy straszniejszego niż Rzeź Wołyńska będzie juz potulna i nie bedzie staiwać oporu. Wybór jest prosty: Albo pozwolisz sobie odebrać wszystko włacznie ze swoim człowieczeństwem, albo zginiesz.
Izydor2021.05.12 11:24
Tylko polaczki w tych testach brać udziału nie będą, nie zdążyli się przygotować. Może fachowcy z portalu dlaincla pomogą?
hehehe2021.05.12 11:36
A ty leć pierwszy i nadstawiaj ramię do szczepionki jak komisarze rozkazują :-)
hehehe2021.05.12 11:23
Ja się nie zamierzam szczepić więc z automatu jestem więźniem systemu ? To jest ta demokracja ?
katolicka deratyzacja Polski2021.05.12 13:28
Konfederacja,jak widac,morduje Polakow,demokracje i Niepodleglosc.
Pytajniczek2021.05.14 14:24
Kto w końcu uciszy tą gnidę?