Represje 13. grudnia 1981 przychodziły nawet w 1989 - zdjęcie
13.12.20, 08:00fot. wikipedia.org/domena publiczna

Represje 13. grudnia 1981 przychodziły nawet w 1989

13

1. Na początku lat 80-tych tuż po skończeniu studiów rozpocząłem swoją pierwszą pracę jako pracownik naukowy nowo powstałego Instytutu Ubezpieczeń i Prewencji, będącego częścią ówczesnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny).

Pracownicy Instytutu w większości byli młodymi ludźmi bezpośrednio po studiach bądź też z niewielkim stażem uczelnianym więc na jesieni 1980 roku kiedy na Uczelni powstawał Związek Zawodowy „Solidarność” większość z nas bez żadnego wahania się do niego zapisała.

Nastroje na Uczelni od początku powstania „Solidarności” były dosyć rewolucyjne, jedną z pierwszych decyzji było udzielenie wsparcia Zarządowi Regionu w sprawie upamiętnienia robotników skrzywdzonych przez władzę po pamiętnym radomskim proteście z czerwca 1976 roku, o czym władze województwa nie chciały wręcz słyszeć.

2. Później spory z ówczesnymi odpowiedzialnymi za szkolnictwo wyższe, dotyczyły wyboru rektora radomskiej Uczelni bowiem wiosną 1981 roku zmieniono tak ordynację wyborczą, że faworyzowała ona dotychczasowego rektora pułkownika prof. Michała Hebdę.

Spór o zmianę ordynacji dotyczącej wyboru rektora spowodował protesty uczelnianej „Solidarności” i Niezależnego Związku Studentów (NZS), co zaowocowało usunięciem z Senatu Uczelni przedstawicieli obydwu organizacji.

Mimo bojkotu wyborów rektora przez „Solidarność” i NZS, pozostali członkowie Senatu dokonali wyboru prof. Hebdy na rektora, a ówczesny minister szkolnictwa wyższego ten wybór zatwierdził.

W tej sytuacji organizacja uczelniana Solidarności ogłosiła 17 października pogotowie strajkowe na Uczelni, a ponieważ nie było żadnej reakcji ówczesnych władz, 24 października także strajk okupacyjny, który rozpoczął się 26 października.

3. Uczestniczyłem w tym strajku przez 49 długich dni i nocy razem z 16 koleżankami i kolegami z mojego Instytutu, w sumie strajkowało kilkaset osób w tym także przedstawiciele innych uczelni z kraju w ramach tzw. strajków wspierających.

Później miało się okazać, że był to najdłuższy strajk w Polsce, zresztą stał się on początkiem protestów w całym środowisku akademickim w Polsce i to właśnie w Radomiu Ogólnopolski Komitet Strajkowy Uczelni Wyższych prowadził rozmowy z ówczesnymi rządzącymi w sprawie reformy szkolnictwa wyższego.

Kiedy pod koniec listopada zaczęliśmy się już przygotowywać do spędzenia na strajku Świąt Bożego Narodzenia, okazało się, że generał Jaruzelski i Biuro Polityczne PZPR idą szybkimi krokami w stronę rozwiązań siłowych w Polsce.

W dniu 2 grudnia dokonano pacyfikacji strajku studentów i pracowników w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, a do widowiskowej akcji pokazywanej w telewizji użyto śmigłowców i specjalnych oddziałów ZOMO.

To był sygnał, że i protest na Uczelni w Radomiu może się skończyć podobnie, stąd całonocne dyżury strajkujących, wsparcie logistyczne i osobowe jakiego udzielił nam zarząd regionu „Ziemia Radomska” i tak dotrwaliśmy do nocy z 12 na 13 grudnia.

4. Dzięki specjalnej łączności kolejowej dowiedzieliśmy się, że już w nocy dokonano aresztowań działaczy robotniczej „Solidarności”, a biura Zarządu Regionu „Solidarności” w Radomiu, zostały sforsowane siłowo (siekierami rozbijano drzwi do poszczególnych pomieszczeń).

Spodziewaliśmy się ataku już w nocy ale oficerowie Wojska Polskiego (nie milicji) weszli na Uczelnię dopiero po porannym wystąpieniu generała Jaruzelskiego w telewizji, podczas którego ogłosił stan wojenny.

Wszystkich strajkujących zebrano w sali gimnastycznej i w naszej obecności odbywały się negocjacje z oficerami wojska o zakończeniu strajku i opuszczeniu budynków uczelni.

Mimo napiętej sytuacji, negocjacje trwały do późnego wieczora, wojsko zgodziło się jednak na przeprowadzenie szybkiej inwentaryzacji budynków i sprzętu, kierownictwo strajku uzyskało w ten sposób potwierdzenie, że nic nie zostało zniszczone, nie ma żadnych braków sprzętu (chodziło głównie o poligrafię, która na uczelni była rozbudowana) i późnym wieczorem rozwieziono nas autobusami do domów (ze względu na trwającą już wówczas godzinę milicyjną).

Represje przyszły dopiero później, między innymi dopiero w 1989 roku uzyskałem możliwość prowadzenia zajęć ze studentami, a pracy jak się po latach dowiedziałem nie straciłem tylko dlatego, że wstawił się za całą strajkującą 16 -stką, ówczesny dyrektor Instytutu prof. Jerzy  Handschke, uzasadniając, że będzie musiał rozwiązać jednostkę jeżeli wszystkich nas zwolni.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (13):

PRAWDA2020.12.13 12:15
Kaczyński i PIS to ==Słudzy Narodu Polskiego najlepsi od 16 wieku ---Dzieci maja co jeśc i to dobrze --ubrane ===1,5 miliona nowych miejsc pracy Nic nie sprzedali Majatku Polski ---Kierowcy jeżdżą bez dokumenów po Polsce itd
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.13 10:58
Dziś 13 grudnia a zaspany świński ryj o przepraszam powinienem napisać prezes Jarosław Kaczyński w swoim chlewie, zmienia kolejnego pampersa. Ale to stały stan tego zaszczanego tchórzliwego nieroba.
PRAWDA2020.12.13 12:21
Dzieki Katolikom = i 10 000 000 miliony Polaków co zapisali sie do Solidarnośći ===Naród Polski zwiedza cały świat a za Komuny Czerwonej Zarazy Pielegniarka w szpitalu czy przychodni zarabiała 1200 złotych a Telewizor 18 ,000 tysiecy pralka automat 24000 tysiąse ===lipiec 1983 rok i stanie w Kolejce 2 tygodnie we Wrocławiu ,, Zjednoczenia Niemiec te z by nie było ===
Kiki2020.12.13 9:56
Moj oddech odbierajacy podziw dla tych, ktorzy zmiane systemu i walke o wolnosc uczynili tabu tematem, a po tzw. przelomie, czyli sukcesie politycznym natychmiast rozpoczeli terapie i wyplacanie odszkodowan owych odwazniakow. Co ich blizsze i dalsze rodziny, jak rowniez kolejne pokolenia nosza do dzisiaj w swoich oczach - wiedza tylko oni sami, ci, ktorzy wtedy byli niewidoczni, niemi, glusi. Ignoranci. Jest takie negatywne powiedzenie: stac komus za plecami, kiedy strzaly leca z przodu.
Katecheta2020.12.13 8:50
Wtedy to praworządność była przestrzegana nie to co dziś.
Cool2020.12.13 9:05
Niezła ironia ... jednak dla POyebanych szKODników niekoniecznie! :-))
Polonia Semper Fidelis2020.12.13 8:27
Dzisiaj 13 grudnia - DZIEŃ ŚPIOCHA - w tym dniu wspominamy spanie naszego wodza do południa, u mamy, pod pierzynką
Prawda2020.12.13 8:18
Dnia 13 grudnia roku == Pańieńskiego wróg napadł na Polskę kraju Czerwonego ====Domy popalnoe ==Partie PZPR poburzone gdzie sie mieli podziać ==Pajaki Czerwone ---==
Anonim2020.12.13 8:09
Teraz mamy również stan wojenny - tylko, że trwa cały rok. Zakazuje się nam oddychać idąc ulicą.
Prawda2020.12.13 8:15
Anonim słuzysz Niemcom == I czy Ruskim w Niszczeniu Narodu Polski ===ile zabili W stanie wojennym czyli do 1989 roku Nikt nie wie ---jak nikt nie wie ile zabili w grudniu 1970 roku w Szczecinie ===Gdansku ==Elbongu itd====
Jezus to Żyd2020.12.13 8:02
Jarosław Kaczyński - największy tchórz Polski
Prawda2020.12.13 8:11
PIS I Kaczynski --to Sługa Narodu Polski ---najlepsi od 16 wieku ---Poziom zycia za PIS jest wiekszy jak Pracowali za Czerwonej Zarazy == 1,5 miliona nowych miejsc pracy ===Dzieci najedzone == Kierowcy bez dokumentu poruszaja sie po Polsce ====Mało tylko Złodzieji co zniszczyli Polski Przemysł nie zamkneli ==
Jezus to Żyd2020.12.13 8:18
A możesz napisać po Polsku, Niemcu?