Prezydent powołał dziś Radę do spraw Społecznych NRR - zdjęcie
06.05.21, 14:12fot. prezydent.pl/Marek Borowski/KPRP

Prezydent powołał dziś Radę do spraw Społecznych NRR

10

W czwartek w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Andrzej Duda powołał Radę do spraw Społecznych. W skład Rady weszli wybitni specjaliści reprezentujący różne dyscypliny z zakresu nauk społecznych, m.in.: socjolodzy, pedagodzy, ekonomiści, politolodzy i prawnicy.

Działania nowej Rady obejmą całość kwestii dotyczących polityki społecznej, w tym problematykę osób wykluczonych społecznie, starszych, samotnych, z niepełnosprawnościami.

Na pierwszym posiedzeniu Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że spektrum potrzeb i oczekiwań społecznych, a także wyzwań stawianych przez współczesny świat jest ogromne. – Polska rozwija się bardzo dynamicznie, ale to powoduje też zmianę mentalności pod względem wrażliwości społecznej. Zwróćmy uwagę na coraz większą dziś liczbę osób, nie tylko młodych, działających w ramach wolontariatu – powiedział.

Przypomniał, że przy okazji pandemii koronawirusa mogliśmy zaobserwować bardzo wiele form zaangażowania w pomoc potrzebującym: dostarczanie żywności i leków dla seniorów, wolontariat w punktach medycznych, aktywność żołnierzy WOT.

Naszym obowiązkiem jest znalezienie różnych form możliwości realizacji potrzeby pomagania drugiemu człowiekowi tak ukierunkowanych, żeby rzeczywiście przynosiły one drugiemu człowiekowi pożytek. By ten zapał i to oddanie były w jak największym stopniu spożytkowane i wykorzystane – powiedział Andrzej Duda.

Jak zapowiedział, wkrótce przed Radą ds. Społecznych stanie temat tzw. emerytur stażowych. – Do tego się zobowiązałem. Chciałbym, abyśmy zrealizowali ten temat jak najrozsądniej, tzn. by z jednej strony spróbować zaspokoić uzasadnione oczekiwania społeczne, a z drugiej –​ pomieścić się w możliwościach, jakie dziś ma i będzie miał w przyszłości system emerytalny – dodał. 

Podczas pierwszego posiedzenia Rady, w którym uczestniczyła m.in. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, zostały też podsumowane działania prowadzone przez sekcję „Polityka społeczna, rodzina” Narodowej Rady Rozwoju w latach 2015–2020. Jednym z dokonań sekcji było opracowanie założeń do prezydenckiego projektu ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Ustawa została uchwalona 19 lipca 2019 r., a jej celem jest ułatwienie gminom świadczenia w sposób skoordynowany różnego rodzaju usług społecznych oraz poprawa skuteczności udzielania usług społecznych skierowanych do ogółu mieszkańców. sfera usług społecznych i monitorowanie wdrażania tej ustawy będzie ważnym obszarem prac nowo powołanej Rady.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada omawiała również plan działań na lata 2021–2025. Członkowie Rady zgłosili tematy, które chcieliby podjąć w ramach jej prac, m.in.: regulację działalności pomocowej czy asystencji osobistej niepełnosprawnych.

Rada ds. Społecznych przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej to gremium konsultacyjno-doradcze działające w ramach Narodowej Rady Rozwoju, które zajmuje się analizowaniem aktualnej sytuacji w zakresie polityki społecznej i spraw społecznych, prowadzeniem debaty strategicznej i dialogu w tym obszarze oraz opracowywaniem propozycji konkretnych rozwiązań prawno-instytucjonalnych i monitorowaniem ich realizacji. Prace Rady obejmują w szczególności przygotowywanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, opracowywanie założeń i projektów inicjatyw legislacyjnych oraz wspieranie działań Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej związanych z realizacją podejmowanych inicjatyw, a także formułowanie generalnych wniosków w zakresie polityki społecznej i spraw społecznych.

 

mp/prezydent.pl

Komentarze (10):

W­W­W­­.­X­1­7­.­­­F­­U­­­N2021.05.7 16:03
O­­­c­­e­­­ń­­ ­­­m­o­­j­­ą­­ ­­­m­­ł­o­­­d­­­ą­ ­c­­­i­­p­k­ę­­­ ­­­-­­ ­­­W­W­W­­.­X­1­7­.­­­F­­U­­­N
Antoni M.2021.05.7 8:57
Duda o Adamie Bodnarze: "Szkoda, że głosi hasła, które są w moim przekonaniu antypolskie". Paskudne hasła o konieczności przestrzegania prawa w Polsce, Konstytucji i zasady trójpodziału władzy. Jakże one antypolskie i antyrządowe! Żulczyk jednak się nie pomylił. Stopień ogłupienia strażnika żyrandola jest trudny do opisania. Lepiej by sobie z kalichlorku na rezurekcji postrzelał (drzewiej tak się dziatwa w Polszcze zabawiała), a nie głowinę swoją nietęgą do wysiłku przymuszał.
Krakus2021.05.6 17:51
"prezydent powołał" - najlepszy dowcip od 5 lat jego prezydentury :)
NOWE SYNEKURY2021.05.6 17:27
DLA HOŁOTY Z PIS-U
Dobre koryto2021.05.6 16:02
Chrum chrummmm kwiiikk chrum chrummm
AAAtomek2021.05.6 15:04
Rada do spraw PREZESŁAWA? "Działania nowej Rady obejmą całość kwestii dotyczących polityki społecznej, w tym problematykę osób WYKLUCZONYCH społecznie, STARSZYCH, SAMOTNYCH, z niepełnosprawnościami...."
matis892021.05.6 14:30
Nie widzę twarzy przez tego kondona twarzowego ? To napewno prezydent ?
Anonim2021.05.6 14:42
tak, to dudyl
matis892021.05.6 15:00
Chyba masz rację, ale myślałem że to jakaś islamska kobieta w burce. Ciężko rozpoznać jak twarz zakryta PIS lewackim kondonem twarzowym.
RozmowyONiczymZaDietyDla100Doradców2021.05.6 14:26
Belwederska kukła sterowana przez Dziada Kaczyzbawa z Żoliborskiej Nory mnoży rady, zakłada komitety, powołuje komisje. To PRL-owska zaraza, narady, nasiadówki, konsultacje, wiece, masówki, plena, zjazdy. PiSocjalizm katolicki stacza Polskę w przepaść znaną z PRL-u.