Dziś na całym świecie uroczyście obchodzona jest  150-ta rocznica przywrócenia do kultu wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jest to najprawdopodobniej obecnie najbardziej znany i najczęściej kopiowany obraz Maryi.  

Historia obrazu
Zapewne nigdy nie dowiemy się, skąd naprawdę pochodzi ikona Matki Nieustającej Pomocy. Jej  losy były pełne nagłych zwrotów, "przypadków" a nawet niebiańskich interwencji. Ten obraz ma swoje źródło w ikonie powstałej na terenie Bizancjum w IX-XI wieku. Dokumenty mówią, że w Rzymie na pocz. XVI wieku zwano go Madonna Miracolosissima (Najcudowniejsza Madonnna). W roku 1812 wojska francuskie zniszczyły kościół, a Maryja wiele wędrowała . Właściwy kult przywrócił papież Pius IX. Który w 1876 r. umieścił Ją w kościele o. Redemptorystów św. Alfonsa przy via Merulana, a następnie ustawiono święto Maryi Nieustającej Pomocy które obchodzimy 27 czerwca.

Polski Sługa Boży i Ikona
W Polsce wielkim propagatorem kultu tej ikony był Ojciec Bernard Łubieński.  W swoich licznych publikacjach, w tym w książce „Cuda i łaski Matki Bożej Nieustającej Pomocy”. Publikacja dokładnie opisuje dzieje i znaczenie obrazu, jego rozpowszechnianie w Polsce i na świecie, cudowne uzdrowienia za przyczyną Matki Nieustającej Pomocy, nawrócenia i niezliczone duchowe łaski wyproszone przed Jej wizerunkiem.

Maryja
Maryja nie stanowi jego centralnego punktu, pomimo że jest największą postacią obrazu. W geometrycznym środku ikony widzimy połączone ręce Matki i Dziecięcia. Gest odczytujemy jednoznacznie - Maryja wskazuje nam Zbawiciela.

Ile postaci przedstawia nam obraz?
Obraz przedstawia cztery postacie: Maryję z Dzieciątkiem oraz świętych Archaniołów Michała (po lewej stronie obrazu) i Gabriela (po stronie prawej). Pokazano nam zatem nie tylko Maryję z dzieciątkiem, ale całą historię Zbawienia.

Co oznacza symbolika kolorów?
Maryja jest przedstawiona w czerwonej tunice, a czerwień to kolor królewskiej purpury.
Płaszcz Maryi jest granatowy, niebieskie jest jej nakrycie głowy. Te kolory symbolizują Niebo.
Głowę Maryi otacza złoty kolisty nimb. Złote jest też tło, symbolizujące bogactwo Życia Wiecznego. Maryja z Dzieciątkiem przebywają już nie w naszej ziemskiej rzeczywistości, ale są dla nas jakby oknem na rzeczywistość Nieba.  

Co oznacza gwiazda?
Na środkowej części welonu znajduje się złota gwiazda z ośmioma prostymi promieniami. Maryja jest Gwiazdą Zaranną. Gwiazdą Nowej Ewangelizacji.

Jak pokazana jest Maryja ?
Maryja pokazana jest jako Hodegetria ("wskazująca drogę"),która  obejmuje ręce Jezusa. Jej oblicze  jest lekko pochylone w stronę Dzieciątka Jezus trzymanego na lewej ręce. Jej spojrzenie skierowane jest na modlącego się i jest nieco smutne. Maryja wie już o Mece Chrystusa i ta prorocka wizja Ją zasmuca.

Jak pokazane jest Dzieciątko?
Dzieciątko Jezus spoczywa na lewym ramieniu Matki, a rączkami mocno trzyma Jej prawą dłoń. Ubrane jest czerwony płaszcz, zieloną tunikę z czerwonym pasem i okryte czerwonym płaszczem. Rysy twarzy są dziecięce, ale proporcje ciała smukłe, jak u starszego chłopca, co symbolizuje dojrzałość. Z nóżki Dzieciątka zsuwa się sandał, co symbolizuje człowieczeństwo, motyw zwykłego życia na ziemi.

Co na obraz mówi o Męce Zbawiciela?
Zapowiedzią męki są Archaniołowie niosący narzędzia męki i cierpienia Chrystusa. Krzyż i gwoździe niesione są przez Archanioła Gabriela, a Archanioł Michał ukazuje włócznię, trzcinę z gąbką i naczynie z octem.

Rocznica
„Obchody pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości” zostały rozłożone na trzy lata (2015-2017). Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dalszy jego rozwój. Rok Jubileuszowy rozpocznie się 27 czerwca 2015 roku i zakończy dokładnie rok później. Centralne obchody odbędą się w kościele św. Alfonsa w Rzymie, w którym znajduje się oryginał obrazu. Poprzedziło je Triduum prowadzone w różnych językach, w tym także po polsku. W sobotę, 27 czerwca, sprawowana będzie uroczysta Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po niej Msza św. pod przewodnictwem o. Michaela Brehla, przełożonego generalnego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Następnego dnia wieczorem, w niedzielę 28 czerwca, Mszy św. będzie przewodniczyć ks. kard. Agostino Vallini, wikariusz generalny Rzymu i archiprezbiter Bazyliki Laterańskiej. Po Mszy św. nastąpi procesja maryjna z Obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy po okolicznych ulicach. W związku z jubileuszem Penitencjaria Apostolska przyznała sanktuarium specjalne odpusty.” (Nasz Dziennik)

Maria Patynowska

Bibliografia

1.Pomódl się do Matki Bożej Nieustającej Pomocy! http://rozaniec.info/27-czerwca-pomodl-sie-do-matki-bozej-nieustajacej-pomocy/

2.Strona poświęcona ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy www.mbnp.religia.net

3.o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR; Matka Boża Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości, Nasz Dziennik; Piątek, 26 czerwca 2015(20:22).  http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/139461,matka-boza-nieustajacej-pomocy-ikona-milosci.html

3. Łubieński Bernard CSSR, Cuda i łaski Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wyd. Rosemaria http://rosemaria.pl/index.php/maryja-i-rozaniec/cuda-i-aski-matki-bo-ej-nieustaj-cej-pomocy-ii-wydanie

Film o historii obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

https://www.youtube.com/watch?v=KiRV4_cdw3I