Polacy raczej zdezorientowani  - zdjęcie
01.06.15, 11:43Referendum (fot. thinkstock)

Polacy raczej zdezorientowani

3

6 września Polacy wypowiedzą się w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-y), finansowania partii i zasady dotyczącej prawa podatkowego.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 22-23 maja (w piątek i sobotę przed drugą turą wyborów prezydenckich).

Sondażownia spytała również o utrzymanie dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa. 15 proc. pytanych opowiedziało się na „tak”, a na „nie” 74 proc, 11 proc. wskazało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Jeżeli chodzi o wprowadzenie zasady ogólnego rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatników, 88 proc. respondentów stwierdziło, że „tak”, 3 proc. się nie zgodziło, a 9 proc. osób odpowiedziało „trudno powiedzieć”.

11 maja, dzień po pierwszej turze wyborów prezydenckich, w której  ponad 20 proc. głosów zdobył Paweł Kukiz, prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział zwrócenie się z wnioskiem ws. referendum.

6 września w referendum ogólnokrajowym Polacy odpowiedzą na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Krajowe Biuro Wyborcze koszt referendum ogólnokrajowego szacuje na ok. 100 mln zł.


Tag/Rp.pl/Onet.pl


Komentarze (3):

anonim2015.06.1 14:11
Nie jest pewne, czy 3 proc. z tych, co się nie zgodziło, a 9 proc. osób odpowiedziało „trudno powiedzieć” zrozumiało nawet to pytanie.
anonim2015.06.1 17:55
Polacy raczej zorientowani w przeciwieństwie do PIS, które jak nie wyciągnie wniosków z buty PO w stosunku do referendów skończy jak oni.
anonim2015.06.2 7:13
Polacy raczej zdezorientowani Skomentuj 3 Jak można pisać "Polacy raczej zdezorientowani" skoro 61 proc. respondentów opowiada się za wprowadzeniem JOW-ów. Dziennikarstwo do bani. Skoro zdecydowana większość jest ZA, to nie są zdezorientowani. A czy każdy wie DOKŁADNIE czym JOW jest to inna sprawa. W demokracji już tak jest, że pyta się społeczeństwa, a ono raczej zwykle mało wie.