O. Jacek Salij OP: Łódź Kościoła nigdy nie zatonie!  - zdjęcie
20.06.21, 12:06Fot. screenshot - YouTube (Salve TV)

O. Jacek Salij OP: Łódź Kościoła nigdy nie zatonie!

20

Komentarz do Ewangelii o. Jacka Salija OP

Uciszenie burzy na morzu jest w Starym Testamencie jednym ze znaków Bożej wszechmocy. Na przykład w Psalmie 107 znajduje się przejmujący opis tego, co odczuwają ludzie podczas burzy na morzu: „rzucało ich aż pod niebo, spadali aż do głębi, ich dusza truchlała w nieszczęściu. Zataczali się na statku i chwiali jak pijani, cała ich mądrość zawiodła”.

I Psalmista w następujących słowach opisuje uciszenie tej burzy: „W swoim ucisku wołali do Pana, a On ich uwolnił od trwogi. Zamienił burzę w wietrzyk łagodny, a fale morskie umilkły. Radowali się z tego, że nastała cisza, i że On przywiódł ich do upragnionej przystani” (w. 28—30).

W samych tylko Psalmach jeszcze w trzech innych miejscach pojawia się motyw burzy na morzu — zawsze dla podkreślenia, że ten potężny i wydawałoby się nieokiełznany żywioł podlega bez reszty Bożej wszechmocy (46,3n; 65,7n; 89,10n). Apostołom dobrze były znane te sformułowania Psalmów o Bożej władzy nad morską burzą, słyszeli je dziesiątki i setki razy. Teraz jednak byli świadkami niesłychanego wydarzenia. Oto na własne oczy zobaczyli, że Jezus jednym słowem uciszył burzę — burzę, która jeszcze przed chwilą tak ich przerażała.

Wobec tak niepojętego wydarzenia spontanicznie zaczęło Apostołów ogarniać pytanie: „Kim właściwie On jest, że nawet wichry i morze są Mu posłuszne?” Wkrótce potem Piotr jako pierwszy z Apostołów wyzna Jezusowi: „Ty jesteś Chrystus, Syn Boga żywego”.

Dzisiejsza Ewangelia dla wielu ludzi była źródłem wielkiej nadziei. Choćbym się znalazł w samym środku jakiegoś cyklonu, nie zginę, jeśli tylko będę się trzymał Pana Jezusa.

Swoje burze przechodzi również Kościół. W całej historii Kościoła nie było chyba ani jednego pokolenia, w którym jacyś chrześcijanie nie ulegliby przerażeniu, że chyba już nadchodzi koniec Kościoła, i nie wołaliby do Pana Jezusa: „Zbawicielu nasz, czy Cię nic nie obchodzi to, że giniemy?”

Otóż jeśli kogoś z nas ogarnia niepokój o przyszłość Kościoła, jeśli ktoś lęka się o to, co będzie z Kościołem, jedną rzeczą trzeba się cieszyć i o jedną rzecz trzeba się starać. Jeśli niepokoisz się o Kościół, jest to dobry znak, że Kościoła nie opuściłeś, że zależy ci na dobru Kościoła i że Kościół kochasz. Zatem ciesz się z tego, że Kościół jest dla ciebie matką, z którą czujesz się głęboko związany.

Ale przypomnijmy sobie, że Pan Jezus skarcił Apostołów za to, iż zlękli się tego, że ich łódź zatonie podczas burzy. Łódź, w której znajduje się Pan Jezus, nie może przecież zatonąć. Toteż jeśli tylko przyjdzie kiedyś na nas lęk o przyszłość Kościoła, badajmy przede wszystkim swoja wiarę: czy ja naprawdę wierzę w pana Jezusa?; i swoją miłość: czy zawierzenie siebie Bogu jest naczelną wytyczną mojego życia? — i o resztę się nie martwmy. Pan Jezus jest Synem Bożym i Panem ludzkich dziejów. Jeśli zechce, w jednym momencie może uciszyć burze, które niepokoją Jego Kościół. Jeżeli zaś różne burze przyjdą na mnie lub na ciebie, nie lękajmy się, tylko jeszcze więcej się do Niego nawracajmy. Jeszcze więcej zawierzajmy Mu samych siebie.

o. Jacek Salij OP/teologiapolityczna.pl

 

PIERWSZE CZYTANIE

Bóg jest władcą morza

Hi 38, 1. 8-11

Czytanie z Księgi Hioba

Z wichru Pan zwrócił się do Hioba i rzekł: «Kto bramą zamknął morze, gdy wyszło z łona wzburzone, gdy chmury mu dałem za ubranie, za pieluszki – ciemność pierwotną? Złamałem jego wielkość mym prawem, wprawiłem wrzeciądze i bramę. I rzekłem: Aż dotąd, nie dalej! Tu zapora dla twoich fal nadętych».

Oto słowo Boże.


DRUGIE CZYTANIE

Wszystko stało się nowe

2 Kor 5, 14-17

Czytanie z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:

Miłość Chrystusa przynagla nas, pomnych na to, że skoro Jeden umarł za wszystkich, to wszyscy pomarli. A właśnie za wszystkich umarł Chrystus po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał.

Tak więc i my odtąd już nikogo nie znamy według ciała; a jeśli nawet według ciała poznaliśmy Chrystusa, to już więcej nie znamy Go w ten sposób. Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe.

Oto słowo Boże.

 

EWANGELIA

Jezus ucisza burzę

Mk 4, 35-41

✠ Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Owego dnia, gdy zapadł wieczór, Jezus rzekł do swoich uczniów: «Przeprawmy się na drugą stronę». Zostawili więc tłum, a Jego zabrali, tak jak był w łodzi. Także inne łodzie płynęły z Nim.

A nagle zerwał się gwałtowny wicher. Fale biły w łódź, tak że łódź już się napełniała wodą. On zaś spał w tyle łodzi na wezgłowiu. Zbudzili Go i powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?» On, powstawszy, zgromił wicher i rzekł do jeziora: «Milcz, ucisz się!» Wicher się uspokoił i nastała głęboka cisza.

Wtedy rzekł do nich: «Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże brak wam wiary!» Oni zlękli się bardzo i mówili między sobą: «Kim On jest właściwie, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?»

Oto słowo Pańskie.

Komentarze (20):

Sex randka2021.06.20 19:19
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, http://erosx.pl wiecej moich fotek i kontakt i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Anonim2021.06.20 18:33
nigdy nie mów nigdy
i.cz2021.06.20 14:12
Jak Titanic
Krystian2021.06.20 13:24
Kościół obalał komunę donosami na opozycję. Prawie 50% katabasów podpisało lojalki i aktywnie współpracowało z SB. Dla nich PRL była kurą znoszącą im złote jaja. Na przestrzeni dziejów Polski nigdy nie wybudowano tylu kościołów i plebanii.
antoni.s2021.06.20 13:20
Zobaczymy, komuna też tak mówiła.
Krystian2021.06.20 13:15
Katolicy w Polsce nadal nie rozumieją, że oprócz nich żyje kilka milionów innych Polaków, którzy nie podzielają ich wizji, legend i historii z pustynnych obszarów Bliskiego Wschodu.
hahahahaha2021.06.20 13:03
lewackie zboki myślą, że coś zrobią kościołowi, a sami padają. W liceach młodzi zaczynają śmiać się z tęczy, a TVN to wiocha.
Kinol2021.06.20 13:08
Młodzi odchodzą od kościoła i gdzieś mają religię, taka jest prawda i tego nie zmienicie.
Krystian2021.06.20 13:16
Jedno pytanie, które mnie nurtuje, dlaczego w Polsce jest tylu biskupów (135 biskupów katolickich), od czego są, i po co są, rozumiem, w każdym województwie po jednym, no najwyżej dwóch i dość, ale żeby było ich tylu, to przesada, to my ich utrzymujemy, a po skończeniu wieku spędzonym na nic nie robieniu, nie liczę chronienia pedofilów, jak i oddawaniu się pedofilii, to my płacimy im emeryturę, pytam, za co, co oni zrobili dla nas, po za współpracą z komunistami i donoszeniem na nas.
Kinol2021.06.20 13:01
Mam 20 lat i byłem katolikiem, jestem katolikiem i będę katolikiem zawsze.
iga2021.06.20 13:10
dziękuję, że to napisałeś. Szkoda, że moja córka, która jest w Twoim wieku tak nie mówi. Pozdrawiam.
Anonim2021.06.20 14:10
Gdy koloratkowa mafia zgwałci ci dzieciaka to zmienisz zdanie
Anonim2021.06.20 17:32
Nie zmieni. Jeszcze dzieciakowi manto spuści, że księdza skusił
Do Katolików2021.06.20 13:00
Kościół oddziela plewy od ziarna i wszystko idzie zgodnie z planu. Jak się oddzieli katolików od zboków, zboki nie będą już miały żadnego wpływu na zdrowych. Dowód - https://www.cda.pl/video/7501705bc
Kierowca szambiarki2021.06.20 12:55
Prawda panie Salij, g ó w n o nie tonie.
Po 11 ...2021.06.20 12:50
Łódź Kościoła nigdy nie zatonie! ---- taaaa, TITANIC też był niezatapialny.
HAHAHAHAHAHA2021.06.20 13:04
Tytanic był lewacki, a kościół istniał przed Tytanickiem. HAHAHAHA
Kinol2021.06.20 13:10
Kościół pewnie będzie istniał ale straci na znaczeniu i traktowany będzie jak skanseny czyli ciekawostka z dawnych czasów.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.06.20 12:34
Swąd szatana i zgnilizna rozkłada kościół katolicki od środka ! Niebawem to wybuchnie jak padła hiena rozrzucając flaki i smród na cały świat...
plum2021.06.20 12:25
Księżulu, jeśli uznajesz Bergoglio swoim papieżem to ta łódź czyli "kościół", zatonie i to w ramach "śmierci drugiej". Nie tylko rozwody już w tym "kościele" są czyli tzw. Komunia Święta dla rozwodników, Pachamama i budowanie jednej światowej religii ale już i sodomici się na dobre rozgaszczają. Pamiętasz zapewne jak skończyła Sodoma i Gomora? Czy może jak dochodzisz do tego fragmentu Pisma Świętego to dostajesz pomroczności jasnej?