Nieoficjalnie. Gowin otrzymał od PiS ultimatum ws. ustawy medialnej - zdjęcie
19.07.21, 15:31fot. yt/screen

Nieoficjalnie. Gowin otrzymał od PiS ultimatum ws. ustawy medialnej

37

– Zgadzamy się z intencją polegającą na tym, żeby doprecyzować przepisy w taki sposób, aby media działające w Polsce nie mogły wpaść w ręce kapitału pochodzącego z krajów, które kierują się antydemokratycznymi wartościami. Natomiast z całą pewnością te działania nie mogą wpływać na ograniczenie pluralizmu mediów i nie mogą nas też konfliktować z naszym głównym z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa sojusznikiem, jakim są USA – powiedział podczas briefingu prasowego Jarosław Gowin.

- Dlatego potwierdzam, że Porozumienie zgłosi do tej ustawy poprawkę rozszerzającą grupę krajów, które mogą być większościowymi właścicielami mediów w Polsce już nie tylko na kraje należące do EOG, ale na kraje należące do OECD – dodał.

– Uważam że ta poprawka Porozumienia z jednej strony pozwoli chronić polskie media przed wrogim przejęciem ze strony tych państw, które niekoniecznie chcielibyśmy tutaj widzieć, na rynku medialnym, a z drugiej strony zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania TVN – kontynuował.

Jak jednak wynika z ustaleń Onetu, Prawo i Sprawiedliwość miało postawić Jarosławowi Gowinowi ultimatum, że jeśli nie poprze nowelizacji ustawy o KRRiTV, to straci stanowisko wicepremiera.

Andrzeja Stankiewicza pisze, że Gowin prowadzi obecnie negocjacje, które mają "wybić zęby" ustawie, a zmiana jaką ma zaproponować ma polegać na ograniczeniu potencjalnych inwestorów nie do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale do krajów OECD.

Jak dalej czytamy na Onecie, Prawo i Sprawiedliwość ma obecnie poszukiwać alternatywnej większości dla poparcia ustawy, co może uzyskać przy poparciu posłów Pawła Kukiza oraz narodowej części Konfederacji.


mp/onet.pl/300polityka.pl

Komentarze (37):

katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 15:15
Wszystkie tropy Komuny i Konfederacji prowadza do chasydzkich Zydow z Brooklynu.
Chcecie mieć Budapeszt w Warszawie?2021.07.24 14:30
"Węgry. Nie ma ani jednej ogólnokrajowej telewizji, która działa w kontrze do rządu Władze zwiększyły swoje udziały nie tylko w mediach państwowych, ale również prywatnych poprzez wykupienie udziałów. Think tank Mertek, który przeprowadził analizę na zlecenie polityka Zielonych Svena Giegolda podawał, że w 2019 roku aż 77,8 proc. węgierskich mediów donoszących o wydarzeniach politycznych należało do państwa albo osób związanych z władzami. Niemiecki koncern Funke Mediengruppe z Essen pozbył się udziałów w dzienniku ekonomicznym „HVG” a grupa medialna z Monachium w stacji TV2. Dr Dominik Hejj, politolog z Instytutu Europy Środkowej i redaktor naczelny portalu Kropka.hu mówił w rozmowie z Wprost, że obecnie na Węgrzech funkcjonuje duży konglomerat mediów prorządowych, a tytuły, które nie sprzyjają Fideszowi, powoli znikają. – Obecnie nie ma ani jednej ogólnokrajowej telewizji ani rozgłośni radiowej, która działa w kontrze do rządu. Chyba, że mówimy o RTL, ale jest to stacja o tematyce rozrywkowej, nie politycznej. Opozycyjni dziennikarze tworzą głównie w sieci – tłumaczył. W rankingu wolności pracy przygotowywanym przez Reporterów Bez Granic Węgry zajmują obecnie 89. miejsce na 180 państw ujętych w spisie. Zdaniem Veroniki Jóźwiak z PISM sytuacja mediów na Węgrzech wskazuje „na naruszenie podstawowych wolności konstytucyjnych, szczególnie wolności wyrażania opinii, obejmującej pozyskiwanie informacji bez ingerencji władz publicznych”. Podkreśla, że „jest to dowód odejścia Węgier od zasad demokracji w kierunku autorytaryzmu i oznacza w praktyce brak rzetelnej debaty publicznej na ważne polityczne i społeczne tematy”.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 15:04
Brawo ORBAN. Precz z Komuna. !!!
Wszystkie media w rękach Orbana2021.07.24 14:22
"Reforma mediów i doprowadzenie do sytuacji, w której udział węgierskiego kapitału na rynku medialnym przekracza 50 proc., były jednymi z głównych celów Viktora Orbana. Premier Węgier uważał, że to właśnie nierównowaga wśród właścicieli mediów była jedną z głównych przyczyn porażki Fideszu w wyborach w 2002 roku. Politykowi przeszkadzało, że główny liberalny tytuł po 1989 roku – „Nepszaadsag” – należy do niemieckiego koncernu Bertelsmann. Właścicielami innych popularnych tytułów były m.in. koncerny: Axel Springer, angielski Associated Newspapers czy austriacki Funk Verlag und Druskerei. Działacze Fideszu uzasadniając konieczność wprowadzania zmian wspominali o „konieczności przełamania monopolu obcego kapitału, zachowaniu równowagi między podmiotami państwowymi i zagranicznymi i przywróceniu pluralizmu”. Twierdzili również, że „w mediach przeważa narracja lewicowo-liberalna”. Brzmi znajomo? Największa opozycyjna gazeta sprzedana w jeden dzień Osiem lat później podczas kolejnych wyborów Fidesz popierały już m.in. dziennik „Magyar Nemzer” oraz stacja telewizyjna Hir TV, a także wiele mniejszych tytułów. Pół roku po przejęciu władzy powołano Narodowy Urząd ds. Mediów i Komunikacji, który jest odpowiedzialny za przyznawanie częstotliwości nadawcom. Tylko dzięki ogromnym protestom i naciskom ze strony Komisji Europejskiej nie przegłosowano przepisów, w myśl których państwowej kontroli podlegałyby blogi internetowe, a dziennikarze musieliby ujawniać źródła swoich informacji. Veronika Jóźwiak z PISM zauważa, że w 2015 r. prawnie zawężono zakres dostępu do informacji publicznej w sprawach związanych z działaniami rządu, szczególnie z wydatkowaniem środków publicznych."
Wszystkie media w rękach Orbana2021.07.24 14:24
"W listopadzie 2018 r. powstała Środkowoeuropejska Fundacja Prasy i Mediów. Organizacja ta zrzesza ponad 500 tytułów. Według niezależnych analityków działania fundacji przyczyniły się do faktu, iż obecnie przeważająca większość mediów jest kontrolowanych przez władze państwowe. Przez lata Fidesz podporządkował sobie lub zamknął wiele tytułów. „Nepszabadsag” trafił w ręce jednego z najbogatszych Węgrów, a prywatnie kolegi Viktora Orbana – Lorinca Meszarosa. Gazeta została wykupiona i zamknięta w ciągu niemal jednego dnia po tym, jak ujawniono materiały o podróżach ministra Antala Rogana. Ostatnia niezależna stacja radiowa straciła koncesje W lipcu 2020 roku po zwolnieniu redaktora naczelnego portalu Index.hu Szabolcsa Dulla, w ramach protestu z pracy odeszli wszyscy dziennikarze. Sześć lat wcześniej analogiczną akcję przeprowadzono w przypadku portalu Orgio.hu. W konsekwencji oba portale zaczęły zamieszczać wyraźnie prorządowe treści. Dziennikarze, którzy tworzyli Index.hu się jednak nie poddali. Stworzyli serwis Telex.hu utrzymujący się z wpłat crowdfundingowych. 9 lutego media obiegła informacja, że ostatnia niezależna węgierska stacja radiowa straciła koncesje na nadawanie. Radio Klubradio przegrało sprawę w sądzie apelacyjnym. Rozgłośnia będzie mogła emitować audycje tylko do 14 lutego. Jako powód odebrania licencji mówiono m.in. o złożeniu raportów programowych z opóźnieniem. Dyrektor Klubradio Andras Arato tłumaczył jednak przed sądem, że wiele innych mediów popełniono ten sam błąd, jednak im koncesja nie została zabrana. Z większości węgierskich mediów sączy się propaganda na niespotykaną dotąd skalę. Praktycznie nie ma dnia, by Węgrzy nie dowiadywali się o kolejnym „antypaństwowym spisku Sorosa” czy „hordach imigrantów szturmujących unijne granice”. Prorządowe gazety czy telewizje przemilczają natomiast kwestie związane z interesami Orbana z Rosją i Chinami. Niezależne tytuły, które próbowały jakoś przetrwać na rynku, były karane poprzez zrywanie umów na prenumeraty w instytucjach publicznych oraz zmniejszanie źródeł dochodu przez wycofywanie reklam państwowych spółek."
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 15:05
Brawo Orban. Precz z komunistycznymi mordercami.
Janek2021.07.20 20:33
Pan prezes ma miękkiego fifaka.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 15:06
Konfederacja to mongolski Wschod Rosji.
Ala2021.07.20 11:29
Tak właśnie działają sojusznicy i przyjaciele. Przekonała się o tym Samoobrona i Liga Polskich Rodzin.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 15:07
PIS to Polska.
Maciej Piwowar2021.07.20 8:56
Jeżeli USTAWA PRZEJDZIE bez pomocy POROZUMIENIE>> J.Gowina.To Prezes wyrzuci POROZUMIENIE z KOALICJI.
BieS2021.07.26 14:43
Nie Porozumienie a Gowina bo to kret.
Anonim2021.07.19 22:35
Gowin to świnia która brudzi własne koryto.
Hanys GórnoŚląski2021.07.19 19:57
Niepomiernie się dziwię jak taki przebiegły i inteligentny strateg jak Pan Jarek mógł zaufać takiemu zdradliwemu góvvnu jak "gowin".
Hahhahah2021.07.19 21:00
Wy katolicy ciągle myślicie albo o du..ie, gó..nie albo o sr..niu. Chyba z 500 takich komentarzy przeczytałem ostatnio na portalu katolickim od katolików.Znamienne o czym wy myslicie:))) A o Bogu nie łaska pomyśleć?
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 15:08
Komuna,jak WIDAC, to chamy i modercy zza Uralu.
BieS2021.07.26 14:45
Dla ciebie niejaki Gowin jest Bogiem?
Filip2021.07.19 19:38
Jarosław Kaczyński chce powrotu do PRL-u. PiS ma być przewodnią siłą narodu. Wyroki mają zapadać na polityczne zamówienia, a niezależni sędziowie mają być karani i wyrzucani z zawodu. Tworzy się nowa pisowska oligarchia, której wolno kraść i kłamać. Wszystkie afery pisowskie mają być ukrywane przed społeczeństwem. Politycy z opozycji mają być fałszywie oskarżani o korupcję przez podstawionych świadków. Polska ma wyjść z Unii Europejskiej, żeby PiS mógł fałszować wybory. Jarosław Kaczyński ma o wszystkim decydować, co dzieje się w kraju. Pieniądze z Funduszu Odbudowy za łamanie praworządności mają zamiast do Polski trafić do innych krajów. Krytykowanie PiS-u będzie karalne. Cenzura polityczna ma dotyczyć wszystkich mediów. Tego chcą wyborcy PiS-u i głosując dążą do tego!!! Według Frondy PiS ma monopol na dobro, mądrość, nieomylność, a za wszystko musi być wina Tuska!!! Jarosław Kaczyński rozbija Unię Europejską realizując strategiczne cele Władimira Putina.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 15:10
Filip to niemiecki agent Merkel,uruchomiony razem z Tuskim,i taki sam niemiecki idiota i niedojda.
BieS2021.07.26 14:49
W tych Tworkach niejaki Filip poszedł na całość!
anonim2021.07.19 19:00
to jest czlowiek ktory realizuje polecenia swojego syna znanego bialego nosa
Palestyna2021.07.19 17:03
W toy toyach spadła temperatura i brejzlowcy nadają z nową werwą
kibic2021.07.19 16:07
Już dawno trzeba było przepędzić zdrajcę Gowina z Zjednoczonej Prawicy. Najbardziej obślizgły typ w polityce !!!
Anonim2021.07.19 16:26
Guwin tak gówno ,, obślizgły typ " !!!!
Heheehe2021.07.19 21:58
Wy katolicy ciągle myślicie albo o du..ie, gó..nie albo o sr..niu. Chyba z 500 takich komentarzy przeczytałem ostatnio na portalu katolickim od katolików.Znamienne o czym wy myslicie:))) A o Bogu nie łaska pomyśleć?Aż 5 katolików którzy ci dali plusa też myśli o gó..nie:))))
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 15:11
Komuna to chamy zza Uralu,dobrze potrafia tylko mordowac.
Po 11 ...2021.07.19 15:57
W sumie to Kaczyński mógł po prostu zabrać Gowina na wycieczkę do lasu. No i tam powiedzieć: "Kupiłem sobie ten garniak na takie chwile jak ta. Zapłaciłem 1500 baksów, za to, żeby koleś, którego mam rozwalić, zapamiętał sobie dobrze, jak wyglądam. Żeby opowiedział kolegom aniołkom w niebie, że kulkę posłał mu facet z klasą. Kapujesz?! A ty w swoim gowinowym sweterku wyglądasz jak kmiot. Nie różnisz się od Rumuna, który pucuje mi lampy, kiedy stoję na światłach. Jak facet opowie w niebie, jak wyglądał ten, co go załatwił, to aniołom ze śmiechu puszczą zwieracze i spadnie na nas gówniany deszcz."
Po 11 ...2021.07.19 15:45
Dziś rano Gowin obudził się w łóżku z odciętą głową konia. To jakiś znak od Boga, czy co?
Sakiewicz2021.07.19 15:44
Kaczyński dla zasady poderżnie Gowinowi gardło!
Po11... PATOLOGICZNY HEJTER2021.07.19 15:40
"prof. dr" Jan Hertrich-Woleński kontynuuje od marzenie gudłaja od kilkuset lat zamieszkujący frajerskiej Rzeczpospolitej i pisze CYT.: "Los Polski na 90% jest przesądzony, nie będzie Państwa polskiego,..." - TE ŻYDOWSKIE KÖRWY BOLSZEWICKIE PRÓBOWAŁY 1920 -21 r. - - - NIE JEST MOŻLIWE UCYWILIZOWANIE GUDŁAJA - BOLSZEWIKA!
Jan Hertrich-Woleński, geremkowski profesor2021.07.19 15:39
Żydzie OBOJETNY, kim ty jesteś z nazwiska nie jest dla mnie tajemnicą, tajemnicą jest twoja wściekła nienawiść do katolicyzmu (czyt. Polaków). Jesteś starrym ch ujem, bo masz ponad 80 lat i zamiast pogodzić się ze światem, jesteś skürwysynem. Takich jak ty jest kilku, że wymienię: Hartman, Urban, Gross, Grabowski. . . . . Jak to się stało Jasiu, że 1968 r. nie wyjechałeś za granicę robić karierę, jak NKWD-sta Bauman? Bo robiłeś karierę w PRL-u, byłeś ich, tj. czerwona k urwa. Mogę sobie tylko wyobrazić twoje "rozmowy" z towarzyszami z "loży" jak gojów w pobliżu nie ma. Pewnie dlatego to wszystko, Jasiu, że nie ma czerwonego Polinu.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.19 15:39
To co robi ta zaszczana żoliborska fleja to PRL-PiS: Zakłócenia Wolnej Europy i zamknięcie Głosu Ameryki... PiS chce znowu przyłączyć Polskę do Rosji i to jak najszybciej!
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 15:12
Komunisci nadal nienawidza Kaczynskiego,mozna zawsze na nich polegac !
TW Bolek2021.07.19 15:38
Ręce precz od TVN i towarzysza TW Mewa !
Po 11 ...2021.07.19 15:37
Nic nowego. Kaczyński rządzi jak typowy GANGSTER. Składa propozycje nie do odrzucenia. Ciekawe kiedy zacznie porywać dzieci i gwałcić (nie on, wynajęty murzyn) żony polityków.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 15:14
Komunisci oburzeni SILA NOWEJ POLSKI !!!
Shalom TVN2021.07.19 15:37
Właścicielem POlskiego TVN jest obecnie amerykańskie Discovery Inc. gdzie Prezesem i Dyrektorem Generalnym jest David Zaslav urodzony w 1960 r. w żydowskiej rodzinie z Brooklynu w Nowym Yorku …