Łukaszenka porywa samolot. Putin zachęca go do represji - zdjęcie
24.05.21, 17:30fot. Kremlin.ru, CC 4.0

Łukaszenka porywa samolot. Putin zachęca go do represji

23

Zmuszenie samolotu pasażerskiego lecącego z Grecji na Litwę do lądowania w Mińsku, by móc zatrzymać jednego z pasażerów, to akt państwowego terroryzmu ze strony reżimu białoruskiego. Tak bezczelna operacja KGB nie byłaby możliwa bez aprobaty, a może i pomocy służb rosyjskich. Władimir Putin reaguje na słabość okazywaną przez Zachód, w tym Joe Bidena, który zdecydował się nie blokować budowy Nord Stream 2.

Samolot linii Ryanair leciał z Aten do Wilna. Gdy był w pobliżu litewskiej przestrzeni powietrznej, na rozkaz Alaksandra Łukaszenki, poderwano myśliwiec MiG-29 i polecono załodze zawrócenie i lądowanie w Mińsku. Rzekomo z powodu informacji bombie na pokładzie maszyny. Po awaryjnym lądowaniu w stolicy Białorusi służby białoruskie zabrały z samolotu jednego z pasażerów: opozycjonistę Ramana Pratasiewicza. Był on poszukiwany listem gończym przez białoruskie organy ścigania. Oczywiście na pokładzie samolotu bomby nie było. Przebywający na emigracji Pratasiewicz był jednym z autorów prowadzonego w komunikatorze Telegram opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu. Oba zostały przez reżim uznane za ekstremistyczne. Reakcje czołowych prokremlowskich dziennikarzy wskazują jednoznacznie, że była to operacja służb specjalnych. Już na lotnisku w Atenach Pratasiewicz miał informować, że ktoś go śledzi. Jeśli potwierdzą się wszystkie doniesienia, że awaryjne lądowanie było wynikiem akcji KGB Białorusi, będzie to potwierdzeniem zaostrzania reżimu Łukaszenki. Dyktator uwięził lub zmusił do emigracji liderów opozycji, wsadził do aresztu działaczy polskiej mniejszości narodowej, zamyka w ostatnim czasie ostatnie wolne media białoruskie. Zuchwała operacja z posadzeniem samolotu Ryanair może świadczyć o poczuciu bezkarności Łukaszenki. To z kolei trudno sobie wyobrazić bez akceptacji Putina. Tymczasem ten ma ostatnio dużo sygnałów, by sądzić, że Zachód przymknie oko na wiele agresywnych działań Rosji i jej sojusznika Białorusi, aby tylko uzyskać szansę na „normalizację” stosunków z Moskwą. Reakcja Zachodu na faktyczne porwanie samolotu przez Łukaszenkę będzie kolejnym testem faktycznych zamiarów USA czy UE z punktu widzenia Moskwy. Jeśli reakcja będzie mdła, zachęci to tylko Putina do kolejnych agresywnych kroków. Oczywiście nie wobec głównych państw Zachodu, ale na pewno wobec Ukrainy, Gruzji, krajów bałtyckich czy nawet Polski.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (23):

Olej2021.05.25 7:06
....zachęca go do represji.....A represje wpychają baciuszkę tam gdzie nie chciałby się znaleźć, ze skutkiem o jakim on jeszcze nie wie, lub wie próbując się wywinąć całując ...............coraz bardziej poddańczo.
Skrzypek na dachu2021.05.24 19:19
Bialorus No Fly Zone .
Białoruś jest własnością ruSSkich2021.05.24 18:51
A łukaszenka jest chłoptasiem na posyłki putina. Gospodarka Białorusi jest w ok. 90% zależna od ruSSkiej ropy, gazu i kasy. Lwia część białoruskiej gospodarki pracuje jako alternatywa dla Chińczyków, czyli najtańsi podwykonawcy firm ruSSkich. Reszta to tylko mało istotne komentarze.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.24 18:25
Polska i Białoruś to dwa bliźniacze kraje, jeśli chodzi o olewanie międzynarodowego prawa. U nas i u nich panuje zasada: nie mam pańskiego płaszcza i co mi pan zrobi ? Różnica polega na tym, że Łukaszenka jest bardziej zdeterminowany od naszego zaszczanego żoliborskiego błazna.
Po11...PATO-HEJTER2021.05.24 18:08
"Prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER już w swojej "karierze" wystąpił w następujących odsłonach: "Polak z RPA" jako vandermerwe a obecnie Marian W.O - - - - "Niemiec" jako ThomaszNiemiec a obecnie tylko Thomas (Z zadziwiającą dobrą polszczyzną! Gorzej z "niemieckim") - - - - - jest też "Polakiem z USA" w GW jako cmok_wawelski, był "kotem Mordechajem" z Anglii a jużci, "literatą" jako Teodor Parnicki, ale najbardziej prawdziwą postać blogowa i szczerość prezentuje się jako "radzilowJedwabne - lelek3333". HEJT z najwyższej półki! To tylko kilka przykładów! - - - - - - - - - - - - "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER - - - - Pathetic old fuck!
Jeśli już to "van der Merwe" ciemniaku2021.05.24 18:22
jw.
Wszelki lingwistyczne reklamacje2021.05.24 18:36
należy kierować do autora - żyda "prof. dr" Jan Hertrich-Woleńskiego, który jest nie tylko członkiem PZPR, ale i "teoretykiem prawdy". Whatever the fuck that is! Got that shit scooper?
"Wszelki lingwistyczne"2021.05.24 18:45
Zainwestuj schizofreniku w porządny papierowy podręcznik do nauki języka ojczystego. It is never too late to learn and you are never too old to learn.
Yo ... shit scooper!2021.05.24 18:52
"you are NEVER too old" ... Is this supposed to be ... in English ?!
A czy wilczur już nakarmiooooony "hraaaabio" ?2021.05.24 18:55
https://idioms.thefreedictionary.com/It+is+never+too+late+to+learn
Yo ... shit scooper!2021.05.24 19:01
"you are NEVER too old" - "you are NEVER too old" - "you are NEVER too old", Douchebag!
Try harder, gramps2021.05.24 19:07
https://www.goodreads.com/quotes/812245-you-are-never-too-old-to-set-another-goal-or
Yo ... shit scooper!2021.05.24 19:14
"you are NEVER too old" - Show me your "poetic license"! Douchebag!
I will show you mine2021.05.24 19:25
If you show me yours hehehe
matis892021.05.24 17:53
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
matis892021.05.24 18:09
WAŻNE !!!! NIE ZWRACAĆ UWAGI na TEGO ŁUKASZENKI TROLLA !!!! - - - PODSZYWKA !!!!
Kaczka basta!2021.05.24 17:53
Sprawa z tym porwaniem kwalifikuje się do Międzynarodowego Trybunału Karnego. I tam też Kaczor i s-ka narobili obciachu - tyle patriotycznych frazesów, a gdy Polak Piotr Hofmański w marcu objął prezesurę MTK, pisuary nawet nie pokwapiły się z gratulacjami.
Po 11 ...2021.05.24 17:52
Poczytajcie jak białoruska propaganda relacjonuje to zdarzenie. Iście pisowska propaganda: https://www.belta.by/society/view/sikorskij-davlenija-na-ekipazh-ryanair-so-storony-belorusskih-dispetcherov-ne-bylo-442729-2021/
Po 11 ...2021.05.24 17:56
A tu zobaczcie jak "Łukaszenka gwarantuje spokój i ciszę na białoruskiej ziemi". Jak? Tak jak PiS, razem z kościołem. https://www.belarus.by/by/press-center/news/lukashenka-garantue-mr--spakoj-na-belaruskaj-zjaml_i_0000021643.html
miki2021.05.24 17:50
Bidnen zrobił nieformalny reset z Rosją jak wcześniej Obama zrobił formalny reset poprzedni "reset" skończyło się (za przyzwoleniem PO) zamachem w Smoleńsku dzisiaj na razie tylko "przygrywki" ale co będzie dalej ? najgłupsze zabezpieczenie ...najgłupszego prawnika w UE .. dopiero zalanie wyrobiska usunęło by hipotetyczny ( bo nie wiadomo czy udowodniony) problem mniejszej ilości wody .. (po stronie Czeskiej) a nie wstrzymanie wydobycia ... ale jak by miała wyjechać z tamtond ta gigantyczna koparka ? trzeba by ją natychmiastowo zalać ? i wyrzucić ... nie chce mi się pytać co ta pani powinna se zabezpieczyć ? chyba przydał by się jej kaftan bezpieczeństwa.. a tu wystarczy oprócz osłony... wypompowywaną wodę skierować do Czech ..drogie by to nie było ..nie mniej w perspektywie 30-40 lat wszyscy zyskają ..i Polska i Czechy bo po skończeniu wydobycia powstaną naturalne piękne jeziora... i z Czeskich i Niemieckich i Polskich kopalń odkrywkowych .. Prezydent Czech powinien to rozumieć i "nie kopać się po kostkach"
les2021.05.24 17:47
panie Lukkaszenko tak dalej-wal tych lewakow i zboczencow lgbt
Jawny2021.05.24 18:08
Dokładnie tak! Prezydent Łukaszenka chroni białoruską niepodległość.
niewierzący ateusz2021.05.24 17:40
trzeba otworzyć granicę dla Polaków z Białorusi i Białorusinów , niech przyjeżdżają do Polski i UE , a łukaszenka padnie jak niejaki Honecker z NRD