Ks. Kowalczyk SJ z Rzymu dla Fronda.pl: To imię oznacza reformę, posłuszeństwo Kościołowi i ewangelizację - zdjęcie
14.03.13, 11:29Dariusz Kowalczyk Facebook

Ks. Kowalczyk SJ z Rzymu dla Fronda.pl: To imię oznacza reformę, posłuszeństwo Kościołowi i ewangelizację

22

Habemus Papam” zastało mnie w Media Center przy Auli Pawła VI, gdzie na bieżąco komentowałem konklawe dla Polskiego Radia. Przyznam szczerze, że w pierwszym momencie, kiedy usłyszałem nazwisko Bergoglio, odczułem wielkie zaskoczenie. Jednak z każdym kwadransem rośnie radość i rośnie nadzieja, a także pewność wiary, że rzeczywiście Duch Święty powiał, a kardynałowie rozpoznali Jego wolę.

W mediach mówi się „papież-jezuita”. Potocznie można tak mówić, ale trzeba pamiętać, że ktoś, kto jest jezuitą przez kilkanaście lat, a później zostaje biskupem, to wraz z tą nominacją formalnie przestaje być jezuitą. Nie podlega już żadnemu z zakonnych przełożonych. Oczywiście nie pozbywa się tym samym duchowości jezuickiej i formacji jezuickiej, a także różnych więzów z zakonem Towarzystwa Jezusowego. Można zatem mówić, że to „papież-jezuita”, bo kard. Bergoglio jest uformowany na duchowości św. Ignacego Loyoli.

Bardzo symptomatyczne jest także imię Franciszek, które obrał sobie Ojciec Święty. Chodzi raczej o św. Franciszka z Asyżu aniżeli św. Franciszka Ksawerego. Zdaje się, że metropolita Nowego Jorku, kard. Timothy Dolan zdążył już wytłumaczyć, że kard. Bergoglio po wyborze powiedział innym kardynałom, że chodzi właśnie o Franciszka z Asyżu. Możemy zatem spodziewać się postawienia w centrum radykalnie rozumianej Ewangelii i ubogich. Ale zarazem w posłuszeństwie Kościołowi hierarchicznemu. Św. Franciszek z Asyżu kojarzy się z kimś, kto dał wielki impuls oddolny odnowie Kościoła i trochę zamieszał, ale w takim pozytywnym sensie, w Kościele. Jednocześnie zawsze był synem tego Kościoła, zawsze posłusznym Bogu i Kościołowi hierarchicznemu.

Myślę również, że kard. Bergoglio nosi także w sercu innego wielkiego św. Franciszka – Franciszka Ksawerego, wielkiego misjonarza Azji, jezuitę. To imię oznacza reformę, posłuszeństwo Kościołowi i ewangelizację. Duchowość jezuicka jest bardzo uniwersalna. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach Towarzystwo Jezusowe bardzo wyraźnie podkreśla, że należy łączyć wiarę ze sprawiedliwością, że wiara nie może być czymś abstrakcyjnym, ale powinna wyrażać się właśnie w sprawiedliwym byciu ludzi ze sobą, w sprawiedliwych strukturach, ale przede wszystkim w sprawiedliwym postępowaniu jednostek, wspólnot, społeczeństw.

W tym miejscu dotykamy pewnej delikatnej sprawy, ponieważ ta sprawiedliwość społeczna bywa niekiedy przez niektórych, także w Kościele, rozumiana w sposób ideologiczny. Powiedziałbym nawet, lewicujący. Tutaj kard. Bergoglio dał się poznać jako przeciwnik tak rozumianej teologii wyzwolenia. Dał się poznać jako człowiek bardzo otwarty na sprawy ubogich, zatroskany o ubogich, konkretnie działający na rzecz najbardziej potrzebujących, ale jednocześnie negujący różnego rodzaju ideologie lewicowe, retorykę lewicową, która czasem pobrzmiewa, kiedy mówi się o ubogich w Kościele. Mam takie wrażenie, że niektórzy duchowni troszeczkę wyideologizowani od tej strony, a takich nie brakowało, choć jest ich coraz mniej, mogli też przyjąć ten wybór z mieszanymi uczuciami. Ale mnie to osobiście cieszy, że nowy papież jest właśnie taki, a nie inny pod tym względem. Jestem bowiem przekonany, że potrzeba światu takiego mocnego sygnału, orędzia na rzecz ubogich, ale bez jakiejkolwiek lewicowej ideologii.

Rozmawiała Marta Brzezińska

Komentarze (22):

anonim2013.03.14 11:50
http://wpolityce.pl/site_media/media/cache/9b/10/9b107dfbc91eeae09f1ca19c79e13be3.jpg
anonim2013.03.14 11:57
Papież Franciszek I pochodzi z kraju, w którym jego zakon prowadził bardzo ciekawy eksperyment z nawracaniem Indian, o czym opowiada film Rolanda Joffe "Misja" z muzyką Ennio Moricone (w rolach głownych Robert de Niro i Jeremy Irons). Był to rodzaj komuny Indian niedalego od wodospadów Iguazu. Misja ta została zlikwidowana pod naciskiem markiza de Pombal , wojującego masona, który doprowadził też do likwidacji zakonu jezuitów na terenie Portugalii i w koloniach jej podległych. Do dziś jego pomnik stoi w Lizbonie. A po jezuitach "argentyńskich" został film "Misja" nominowany do 7 Oskarów i z Oskarem za zdjęcia. Czyżby "zemsta jezuitów zza grobu"? Ciekawe jak się czują duchowi spadkobiercy markiza de Pombal?
anonim2013.03.14 12:18
Misje jezuitów na terenie dzisiejszej pólnocnej Argentyny i południowej Brazyli zostały rozpoczęte w I połowie XVII w. Najbardziej znana jest São Miguel das Missões (misja św. Michała), której ruiny , zwłaszcza fronton barokowego kościoła , znajdują się w rejonie słynnych wodospadów Iguazu. To dramatyczne i piękne odniesienie do "misji" Papieża Franciszka I w cywilizacji atakowanej przez te same "siły" , co w XVIII w. Miejmy nadzieję, że tym razem zwycięży Jezuita a nie "marques de Pombal". http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C3%A3o_Miguel_das_Miss%C3%B5es
anonim2013.03.14 12:40
http://dobrakonserwa.blogspot.com/2013/03/a-nie-mowiem-podziekujmy-za.html
anonim2013.03.14 14:20
Oby nie skończył tak jak Jan Paweł I do którego jest podobny, po miesiącu usunięty przez Kurię Rzymską.
anonim2013.03.14 15:10
TO FAŁSZYWY PROROK - będzie to bardzo widoczne najdalej do końca roku - wtedy wybuchnie wielka SCHIZMA!!!
anonim2013.03.14 18:12
dlaczego wielu komentujacych osób duchownych mówi teraz paiez Franciszek MUSI...a moze w końcu będą zmiany
anonim2013.03.14 18:14
Juz dziękuje że Papiez Franciszek mówi Z SERCA nie z kartki..juz odmawia pewnych ozdobników..tej nadbudowy NIEPOTRZEBNEJ PANU BOGU DZIEKUJĘ
anonim2013.03.14 18:18
A JA MÓWIĘ PAN BÓG GO NAM DAŁ I BEDZIE GO CHRONIŁ a wy którzy tu macicie ODEJDZCIE
anonim2013.03.14 21:17
@ogorku Kto zbłądził, to zobaczymy za parę miesięcy jak zostanie zdemolowana Msza Świeta!
anonim2013.03.15 0:27
Jest to Papież zaprawiony w boju o prawdę ewangeliczną, a jednocześnie zachował pokorę dziecięcą. Jest to duchowość najwyższych lotów.
anonim2013.03.15 8:58
Jest już więcej informacji z Argentyny na jego temat. Mówi się o upadku jego diecezji! Uwikłany w donosy na niewygodnych księży (manipulacje z opiniami na ten temat na Wikipedii) * prześladował tych księży co zbyt ochoczo nosili sutanny *był i jest przeciwnikiem Mszy Trydenckiej * nie podjął walki z prawami dla pederastów (markował sprzeciw) a owoc - Argentyna ma prawo jak ateistyczna Francja!!! *brał udział w żydowskim święcie Hanuka, zapalał światło - to ciężki grzech uczestnictwo w praktykach innych religii * brał udział także w obrządkach protestanckich -na kolanach przyjmował błogosławieństwo od protestanckich pastorów * zwolennik fałszywego ekumenizmu Fałszywy prorok ma za zadanie utworzyć światową religię złożoną na równi z różnych wyznań w tym KK - widać, że bardzo mu na tym zależy schował się chytrze za markowaną prostotą i ubóstwem św Franciszka - bo tom ludziom się najbardziej podoba Już w mediach zyskuje aplauz i wielu jest tym zachwyconych. A TO TYLKO TEATR - łącznie z mieszkaniem w bloku a nie pałacu !!! W/g ostrzeżeń w pismach i orędziach pociągnie za sobą niezliczone tłumy!!! Dlaczego te tłumy nie widzą prawdy??? Bo ich duchowa kondycja balansuje na granicy życia i śmierci... Schizma za chwilę - a potem jeszcze jedna i prawdziwy KK zostanie tylko w katakumbach, pod zagrożeniem utraty -życia jeśli się będzie w nim uczestniczyć Mądremu dość!!! TO JEST FAŁSZYWY PROROK nie słuchajcie jego nauczania , to co mówi jest tylko przykrywką, żeby wprowadzić prawdziwe degeneratywne cele...
anonim2013.03.15 9:09
jeszcze jedno! W jego herbie kardynalskim użyta została biała pięcioramienna gwiazda - zwie się ją pentagramem białym i jest symbolem nader ochoczo używanym przez masonerię obu Ameryk w różnej postaci jedni ją mają czerwoną (np Kuba) inni białą (USA - Waszyngton jest przesycony różnymi znakami masońskimi) - źródła jednak dla obu Ameryk ( i nie tyko) są te same - MASOŃSKIE!!!
anonim2013.03.15 9:22
@Jak.Szymon: No popatrz, a Maryja ma na swoim wizerunku 12 gwiazd pięcioramiennych? Może kolega jakiś mały wykładzik strzeli na ten temat?
anonim2013.03.15 15:37
@Jak.Szymon Panie Szymonie, proszę zacząć myśleć. Za nieszczęścia w Argentynie ponoszą politycy. KK głosi inne wartości i zachęca do ich stosowania. Jeżeli Pan coś nie zrozumiał, to proszę się spytać.
anonim2013.03.15 20:16
@tomchan Akurat w tekście słowo "lewicowy" pojawia się wyłącznie w negatywnym kontekście.
anonim2013.03.15 22:02
@Solaw Skąd pan wie w jakich okolicznościach został stworzony obraz NMP w kółku z dwunastoma gwiazdami!? Tak dziś rozpowszechniony jest wizerunek właśnie z masońskimi gwiazdami -pentagramem białym! W Ap. św Jana jest (cyt z pam.) '...Niewiasta obleczona w słońce a na głowie korona z dwunastu gwiazd...) Żadna gwiazda na niebie nie świeci pięcioma ramionami - to jest tylko symbol!!! Przedstawia się je z pomocą gwiazd cztero, piecio, sześcio i siedmio a nawet ośmioramiennych. Poszczególne typy symboli graficznych związane są z określonymi kulturami. Od 19w pięcioramienna gwiazda mocno używana była właśnie przez masonów Np św Medalik z Rue du Bac jeszcze do niedawna miał gwiazdy sześcioramienne. jednak dziś jakieś siły (znane nam z destrukcji) popularyzują gwiazdki na tym medaliku właśnie pięcioramienne. Zatem wykładzik strzeliłem choć gorących głów pewnie nie ostudzilem
anonim2013.03.15 22:09
@bogdanusn Proszę uważnie przeczytać moje uwagi! nie rostrzygam jakie związki miał obecny Franciszek I z juntą w A. wskazuję tylko że one były o owoc przyniosły marny!!! Taki jest pan pewny jakie to wartości głosi FI ? Dla mnie to chytrze skrywany modernista... a myślę, że jak zabierze się za zmiany w liturgii Mszy św (w celu jej zniszczenia) to wtedy pan będzie przecierał oczy ze zdumienia! Tylko czy starczy panu sił by zrzucić z siebie posłuszeństwo legalizmu, które już od Boga z całą pewnością nie będzie pochodzić!!! Poza tym kto pyta nie błądzi... proszę zatem nie obawiać się pytań...
anonim2013.03.15 22:23
@Jak.Szymon Proszę nie być takim podejrzliwym. Bardziej ufam Franciszkowi niż Panu, który wykazuje się dwuznacznością.
anonim2013.03.16 2:14
Czy Jak.Szymon to nowy nick fałszywego proroka frondowego - blumkwista?
anonim2013.03.16 11:08
@bogdanusn Ja zaś bardziej ufam BOGU niż...Franciszkowi - FAŁSZYWEMU PROROKOWI Zobaczymy kto z nas gdzie wyląduje ostatecznie na wieczność!!!
anonim2013.03.16 11:12
@teotym gratuluje dobrego humoru...i kiepskich możliwości proroczych Ale nie dziwie się: zwolennicy FAŁSZYWEGO PROROKA tak mają... mnie to nie dziwi