Katolicy, a nie Żydzi i protestanci, zachowali całość Starego Testamentu - zdjęcie
07.04.21, 18:56Fot. via: Pixabay (FotoRieth)

Katolicy, a nie Żydzi i protestanci, zachowali całość Starego Testamentu

41

Środowiska pseudo-posoborowe szerzą nieprawdziwą propagandę o wartościach judeochrześcijańskich oraz fałszują krytyczne wobec Żydów słowa o tym, że są Żydzi dla katolików jak starsi bracia (czyli między innymi jak Kain, Ezaw). W rzeczywistości jedynym dziedzicem tradycji biblijnego Izraela jest katolicyzm, a nie Żydzi. To Kościół katolicki zachował całość Starego Testamentu biblijnego Izraela – Żydzi zaś zachowali tylko część Starego Testamentu, ocenzurowaną z ksiąg jednoznacznie wskazujących na to, że to Jezus jest Mesjaszem – taki ocenzurowany przez Żydów Stary Testament został przejęty przez protestantów w ramach judaizacji chrześcijaństwa. Żydzi, odrzucając Jezusa, zapowiadanego przez proroków, odrzucili też swoje wybraństwo, i dziś jedynym narodem wybranym, prawdziwym Izraelem, jest tylko Kościół katolicki.

Jak można się dowiedzieć z wydanej przez wydawnictwo Monumen (wydawcę miesięcznika Egzorcysta), pracy „Na drogach i bezdrożach czytania Biblii” autorstwa Romana Zająca „protestanci posługują się okrojoną wersją Biblii”, zaś „katolicy uważają, że Biblię tworzy 46 ksiąg Starego Testamentu i 27 ksiąg Nowego Testamentu. Zdaniem protestantów Biblia składa się z 39 ksiąg Starego Testamentu i 27 ksiąg Nowego Testamentu”.

Roman Zając w swej pracy informuje, że „w protestanckich wydaniach Biblii brakuje tak zwanych ksiąg deuterokanonicznych”, czyli pierwszej i drugiej księgi Machabejskiej, ksiąg Mądrości, Syracha, Tobiasza, Judy, Barucha, oraz fragmentów z księgi Daniela z modlitwą Azariasza i dwoma ostatnimi rozdziałami, fragmentów księgi Ester.

Większość biblijnych Izraelitów (błędnie postrzeganych dziś jako wyznających tę samą religię co współcześni Żydzi opierający się na powstałym kilka wieków po Jezusie Talmudzie) i żyjących w diasporze poza Jerozolimą posługiwała się Starym Testamentem w języku greckim (Septuagintą). Starym Testamentem w języku hebrajskim posługiwała się mniejszość biblijnych Izraelitów w Palestynie.

Świat biblijnego Izraela koncentrował się wokół świątyni w Jerozolimie, gdy została ona zburzona wraz z całym miastem przez Rzymian w 70 roku, świat biblijnego Izraela się załamał. Istniał już wówczas Kościół (dziś zwany katolickim).

Po upadku świątyni nową tożsamość Żydów budowano w nienawiści do wyznawców Jezusa (którzy, choć byli prześladowani przez Żydów — bo stanowili dla ich tożsamości poważną konkurencję). „W 95 roku na żydowskim synodzie w Jamni (Jabne, Yavne) rabinistyczni uczeni […] wykluczyli definitywnie z kanonu świętych ksiąg te, które” nie pasowały do nowej żydowskiej tożsamości kulturowej. Dominujący faryzeusze odrzucili między innymi księgi Machabejskie i dlatego, że byli w konflikcie z dynastią wywodzącą się z machabejskich powstańców – dynastia ta w 167 roku przed naszą erą ukrzyżowała w Jerozolimie 800 faryzeuszy.

Przede wszystkim rabini odrzucili księgi ze Starego Testamentu po grecku wskazujące na mesjaństwo Jezusa, by oddalić od judaizmu zagrożenie, jakie niósł ze sobą dynamiczny rozwój chrześcijaństwa, które zdaniem rabinów nieśli herezje i otwierali wspólnotę na pogan. Rabini zdecydowali „by już nigdy więcej nie korzystać z Biblii Greckiej, skoro stała się Biblią Chrześcijańską”.

Na podstawie greckiego tekstu Starego Testamentu pierwsze pokolenie chrześcijan rozwinęło „doktrynę chrystologiczną i dokonało chrystologicznej interpretacji Starego Testamentu”. Biblia Grecka stała się kanonem dla chrześcijan dekretem papieża Damazego z 382 roku, synodów w Hipponie z 393 roku i Kartaginie z 419 roku.

Kiedy przez wieki nie udało się Żydom w prześladowaniach zniszczyć chrześcijaństwa, taką okazją do judaizacji chrześcijaństwa i jego rozbicia stała się herezja Lutra. W 1539 Luter odrzucił uznawaną przez chrześcijan Biblie Grecką i oparł swoją herezję na ocenzurowanej Biblii Hebrajskiej Żydów. „Luter uznał, że kanon rabinów jest bardziej pierwotny niż zbiór ksiąg uznawanych dotychczas przez chrześcijaństwo”. „Księgi odrzucone przez Lutra nazwano deuterokanonicznymi”.

Protestancka reformacja w XVI wieku uznała „de facto za wiążące ustalenia synodu rabinów w Jamne z 90 roku, który w opozycji do uznawanej przez chrześcijan Septuaginty, uznał za święte wyłącznie księgi Biblii Hebrajskiej”.

Co ciekawe Luter był większym radykałem niż Żydzi i za niekanoniczną uznawał też Księgę Hioba (obecną w Biblii Hebrajskiej). Kalwin decyzje w sprawie ksiąg deuterokanonicznych zostawił wiernym. Luteranie i kalwini księgi deuterokanoniczne uznawali od XVII wieku za apokryfy i umieszczali w aneksach do swoich wydań Biblii, Całkowite zaprzestanie publikacji ksiąg deuterokanonicznych wymusili purytanie w XVII wieku. „Protestanci w kwestii kanonu Starego Testamentu opierają się [więc] na decyzji rabinów]. W obliczu decyzji protestantów w 1549 roku Kościół katolicki na soborze trydenckim nadał obowiązującemu od początku Kościoła kanonowi Biblii status dogmatu.

Jan Bodakowski

 

Komentarze (41):

Anonim2021.04.10 11:10
Ten gość gdzieś zostawił rozum, że takie bzdury wymyśla :) Zapewne niedługo ogłosi, że Abraham był pierwszym katolikiem :)
Rafapon2021.04.10 5:16
Zaczynam czytać i pierwsze pytanie: kto takie bzdety mógł napisać? Pewnie Bodakowski. Przewijam do końca i .... Trafiony.
Marek Piotrowski2021.04.8 15:02
Nie wydaje się, by przypisywanie reformacji Lutra wpływom żydowskim miało pokrycie w faktach. Powód był znacznie bardziej prozaiczny: pewne księgi (zarówno NT jak i ST) wprost przeczą temu, co Luter wymyślił. W tej sytuacji reformator usunął z ST 7 ksiąg i (o czym mało kto wie) usiłował usunąć z NT kolejne 7 ksiąg (w tym najbardziej przez niego znienawidzony List Jakuba - z oczywistych powodów). Na szczęście okaleczenia NT nawet wyznawcy Lutra już nie zdzierżyli...
Anonim2021.04.10 11:14
Po co siejesz propagandę katolicka z czasów walki z reformacją? To już dawno obalone steki kłamstw przeciwników lutra. Co do 7 ksiąg Starego Testamentu, to Luter, tak jak Izraelici nie przyjął ich jako natchnione, a apokryficzne.
To i na biblistyce się znacie?2021.04.8 11:36
Czekam na artykuł Bodakowskiego, w którym wykaże i wytknie Elonowi Muskowi wady konstrukcyjne silnika Raptor.
x2021.04.8 9:35
Tak dla przypomnienia Jezus JEST Żydem.
PPK2021.04.8 11:12
No i?
sołtys2021.04.8 9:19
U żydow jak i protestantow bogiem jest złoty cielec
rychu2021.04.8 9:16
Wsołczesni żydzi kieruja sie talmudem a nie Torą
Anonim2021.04.8 9:08
Każdy wspólnota religijna mająca kapłanów kombinuje jak wzmocnić swoje struktury administracyjne. Przez wieki to już było sporo kombinacji. Nawet śmigus dyngus był zabroniony przez księży katolickich a dziś z pobłażaniem zachęcają do kultywowania tej "tradycji". Trzeba być dobrym człowiekiem. Po prostu. Fanatyzm do niczego dobrego nie prowadzi. Znowu się mamy mordować że tamci się z prawej w lewo żegnają a ci mięso jedzą w piątek a tamci mogą mieć kilka żon? Obłęd.
Bystry2021.04.8 13:25
A ktory to ksiadz zachecal Ciebie do lania wody w drugi dzien swiat? Mozesz podac jakis przyklad? A moze ksiadz odwiedzil twoja kuchnie i zagladal Ci do garow w piatek? A za posiadanie kilku zon to co? Kosciol Katolicki wsadzi Ciebie do pierdla? Obled co Ty wygadujesz.
PRAWDA2021.04.8 8:40
Dla Żyda to Interes się liczy ---Nawet Żyd Żyda sprzeda jak w 2 wojnie swiatowej =====gdzie banki Rokszylda finasowali Niemca na wojne ---
aaa2021.04.8 12:09
tak jak polak polaka. rozwalę ci bańkę, spalę córkę i zmielę matkę - po takich słowach każdy każdego sprzeda
Jakub2021.04.8 8:28
Termin starsi bracia w wierze dotyczy prawdopodobnie czasu wiary w Jedynego Boga, która u żydów była wcześniej niż w KRK. To co później żydzi sobie pozmieniali nie jest istotne. KRK jednak nie włączył do kanonu wielu pism, które mieli żydzi i wybrał tylko niektóre, stanowiące dziś Stary Testament. Porównując go z pismami protestanckimi jest on obszerniejszy, bo protestanckie zeświedczenie nie mogło przyjąć ksiąg o cudach Bożych (co czyni do dziś) i dlatego je odrzuciło.
Polak2021.04.8 7:10
I dlatego sekta rzymskokatolicka wyrzuciła drugie przykazanie z dekalogu, czego nie rozumiecie?
Aldona2021.04.8 10:29
A jakie to jest drugie przykazanie? Zacytuj !
Anonim2021.04.8 11:38
https://dbajmy-o-nasz-jezyk.blogspot.com/2015/03/znaki-interpunkcyjne-spacja.html
Laki2021.04.8 5:21
Sekto katolicka, to dlaczego spaliliście stary testament zastępując go bajkami w nowym testamencie?
Aldona2021.04.8 10:34
Stary Testament to jedno ludobójstwo żydów na innych narodach i grabież ziem , majątków , niewolnictwo dokonywane przz żydów.Sami żydzi to sobie przypisali. LUDOBÓJCY !!!
A2021.04.7 21:44
"Żydzi, odrzucając Jezusa, zapowiadanego przez proroków, odrzucili też swoje wybraństwo, i dziś jedynym narodem wybranym, prawdziwym Izraelem, jest tylko Kościół katolicki." BRAWO! Jędraszewski by tego nie wymyślił :)
Bystry2021.04.7 21:28
Nie mozna tak zawezac tematu. Trzeba pamietac, ze zydzi z diaspory mieli bardzo podobny kanon Starego Testamentu go naszego. Co do Starszych Braci to raczej Katolicy nimi sa. Zydowstwo Talmudowe jakie dzis znamy powstalo glownie w opozycji do Kosciola Katolickiego znacznie pozniej.
LL2021.04.7 21:19
Frondo! nie szanujesz ani czytelników ani siebie.Popatrz na komentarze poniżej ,i zablokuj to szataństwo .Sama sobie szkodzisz .Po prostu przestaniesz istnieć jak nie zrobisz porządku.
LL2021.04.7 21:24
Nie wchodziłam na stronę Frondy już ze 2 tygodnie i jak dalej tak będzie to ściekowej strony nie da się czytać .Widać po komentarzach ,że normalnych ludzi tutaj trudno spotkać .
czekista2021.04.8 4:04
Spokojnie, spokojnie! Fronda nie zniknie. Wiekszosc ludzi na swiecie nie jest normalna a dzieki nienormalnosci fronda istnieje i dlatego bedzie trwala. Fronda padnie, gdy normalnosc wezmie gore.
to Bodakowski2021.04.7 20:39
dziecko specjalnej troski
AAATomek2021.04.7 20:29
Doszedłem do wniosku, że moim duchowym idolem jest… Adolf Hitler. Sam się zdumiałem, ale to fakt! A to ze względu na jego ważne słowa, które te wypowiedział na naradzie dowódców w przededniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Przecież ja (i moje wierne klony, jazgoczące kundelki szatana) nie robimy od lat na tym forum niczego innego! Zniszczyć Polskę! Zniszczyć Kościół! Zacytuję Hitlera: "Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. […] Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni". Piękne, prawda? Jemu nie udało się Messerschmittami i Tygrysami, ale nam uda się aborcją i LGBT!!!
Anonim2021.04.7 20:24
Jeżeli Chrystus jest Logosem, to od 2000 lat Żydzi błądzą.
man.of.Stagira2021.04.7 19:34
Kim jesteś, Słodka Światłości która mnie zalewasz i rozjaśniasz noc mojego serca // Ty mnie prowadzisz swoją ręką macierzyńską. // Jeśli mnie puścisz nie postąpię na przód nawet na krok. Tyś jest przestrzenią która otacza mój byt i w której Ty się ukrywasz. // Jeśli mnie opuścisz wpadnę w przepaść nicości z której mnie wezwałeś do istnienia. Jesteś mi bliższy niż ja sama w sobie. Bardziej wewnętrzny niż moja wewnętrzność. // A jednak nikt Cię nie dotyka, nikt Cię nie pojmuje. Żadne imię nie zdoła Cię uwięzić. Duchu Święty. Odwieczna Miłości. Przyjdź. // Edyta Stein św.
Tak, ale....2021.04.7 19:24
Dobrze, że przypomniano istotne fakty, ale parę rzeczy jest tu nieścisłych. 1. "Żydzi zaś zachowali tylko część Starego Testamentu, ocenzurowaną z ksiąg jednoznacznie wskazujących na to, że to Jezus jest Mesjaszem". - nie, ukształtowanie żydowskiego kanonu nie było akurat w głownej mierze spowodowane chęcią odcięcia się od chrześcijańskiej nauki o Jezusie jako mesjaszu. 2. "ocenzurowany przez Żydów Stary Testament został przejęty przez protestantów w ramach judaizacji chrześcijaństwa" - też nie tak, bo akurat protestanci nie zamierzali niczego judaizować (np. Luter był dośc zagorzałym antysemitą).
"Jebałem Jezusa w dupę a Maryję w mordę!"2021.04.7 19:16
A autorem tego jest prof. dr Jan Hertrich-Woleński, człowiek oświecony, tolerancyjny, wypełniony współczuciem do bliźniego.
co za kretyn....2021.04.7 19:24
....
czekista2021.04.8 4:07
........ a nawet jeszcze gorzej.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.7 19:12
Jak dla mnie biblia nie odpowiada na najważniejsze pytanie: dlaczego rodzina jezusa była uboga, skoro na start dostali złoto, kadzidło i mirrę - przecież to na tamte czasy była kupa kasy?
AAAtomek2021.04.7 21:58
Podobno w czasie narodzin Jezusa, polscy budowlańcy remontowali stajenkę no i rodzina Jezusa po wizycie 3 króli nadal była uboga?
AAAtomek2021.04.7 19:04
Tiaaaa, jak to było, syn Adama i Ewy czyli Kain zbliżył się do swojego brata Setha i ten urodził mu syna? I tak powstała ludzkość. RAmen.
lekarz2021.04.7 19:19
przydalby ci sie dobry terapeuta od uzaleznien
AAAtomek2021.04.7 21:59
Już dawno opuściłem katolicką sektę. Pan doktor pomylił pacjentów.
Faszysta2021.04.7 20:02
Psychiatra, kolorowe tebleteczki, kaftanik i izolatka czekają.
AAAtomek2021.04.7 21:59
To skorzystaj ze swojego skierowania NFZ?
o ...2021.04.7 20:46
... aaaa ... czyżby to miała na myśli posełka anna maria twierdząc, że biologiczni mężczyźni mogą urodzić dzieci?
AAAtomek2021.04.7 22:00
No nie wiem, tego Biblia nie opisuje, ale wydaje mi się, że Seth musiał być płodny? No chyba, że to Kain rodził??