Jarosław Gowin: Zjednoczona Prawica musi trwać, nie ma alternatywy  - zdjęcie
13.12.20, 13:59Fot. screenshot - YouTube (Radio ZET)

Jarosław Gowin: Zjednoczona Prawica musi trwać, nie ma alternatywy

10

- „Konsekwentnie powtarzałem i powtarzam, że jedyna trwała koalicja możliwa w tym parlamencie to Zjednoczona Prawica. Rząd od Grzegorza Brauna do Adriana Zandberga to egzotyka, która wykraczałaby nawet poza mocno ekscentryczne obyczaje naszej polityki...” – mówił w rozmowie z Onetem wicepremier Jarosław Gowin, odnosząc się do doniesień, wedle których wiosną pojawił się plan utworzenia rządu opozycji z jego udziałem.

Lider Porozumienia i wicepremier Jarosław Gowin odniósł się do sporu pomiędzy Zbigniewem Ziobro a Mateuszem Morawieckim, którzy wedle medialnych doniesień mają konkurować o przywództwo w Zjednoczonej Prawicy po przejściu na emeryturę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Przyznając, że spór ten dotyczy nie tylko kwestii personalnych, ale również wizji państwa, Jarosław Gowin stwierdził, że o tym, w którym kierunku pójdzie Zjednoczona Prawica zadecydują najbliższe wybory.

- „Ja proponuję model prawicy proeuropejskiej, progospodarczej i prosamorządowej. Ale oczywiście nie brakuje w naszym koalicyjnym obozie tych, którzy widzą w Europie raczej zagrożenie niż szansę, nie ufają wolnemu rynkowi i samorządom, za to nadzieję pokładają w rozbudowanym, scentralizowanym państwie. Ten spór dopiero jednak przed nami. Na razie trzeba wyjść na prostą z wirażu, na którym znaleźliśmy się na skutek sporu o zasadę warunkowości” – mówił.

Pytany o doniesienia medialne, wedle których wiosną miała powstać koncepcja utworzenia rządu opozycji z jego udziałem, Jarosław Gowin przyznał, że otrzymywał takie sygnały, jednak nie podjął rozmów.

- „Konsekwentnie powtarzałem i powtarzam, że jedyna trwała koalicja możliwa w tym parlamencie to Zjednoczona Prawica. Rząd od Grzegorza Brauna do Adriana Zandberga to egzotyka, która wykraczałaby nawet poza mocno ekscentryczne obyczaje naszej polityki...” – wyjaśniał.

Wczoraj zebrał się zarząd Solidarnej Polski, który omówił przyjęty w czasie szczytu UE kompromis ws. mechanizmu praworządności. Politycy Zbigniewa Ziobry wyrażają sprzeciw wobec przyjętego porozumienia i zapowiadają, że nie poprą w Sejmie ustaleń szczytu. W czasie wczorajszego zebrania wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski złożył wniosek o wyjście ugrupowania z koalicji. Wniosek ostatecznie został odrzucony.

Jarosław Gowin stwierdził, że od początku za mało prawdopodobny uważał scenariusz, w którym Solidarna Polska zdecydowałaby się opuścić Zjednoczoną Prawicą. Podkreślił, że oznaczałoby to przyspieszone wybory, a w Polsce nie ma alternatywy dla rządów Zjednoczonej Prawicy. Zajmowanie się kampanią wyborczą w dobie pandemii, jak zaznaczył, byłoby skrajną nieodpowiedzialnością. Wskazał również, że gdyby Zjednoczona Prawica się rozpadła, oznaczałoby to odsunięcie prawicy od władzy w Polsce.

Wicepremier odniósł się w rozmowie z Onetem również do spadków Zjednoczonej Prawicy w sondażach. W jego ocenie złożyło się na to kilka czynników.

- „Po pierwsze: w czasie pandemii w większości krajów notowania formacji rządzących spadają. To naturalny mechanizm. Ale po drugie: tak, oczywiście, popełniliśmy błędy, na przykład forsując tzw. piątkę dla zwierząt. Na pewno istotnym czynnikiem pogłębiającym spadek notowań był też wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Treść tego orzeczenia jest szeroko kontestowana przez opinię publiczną, co musiało się odbić na naszych notowaniach” – mówił.

kak/Onet.pl, PAP, Tysol.pl

Komentarze (10):

Anonim2020.12.14 10:59
No jasne ze musi trwac - bo gdzie indziej pozwolono by kretowi grzac tylek jak nie w PiS-ie?
Anonim2020.12.14 10:41
"Jarosław Gowin: Zjednoczona Prawica musi trwać" - bo bez Zjednoczonej Prawicy Pana pozycja w polskiej polityce jest marginalna?
Monika2020.12.13 20:35
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany napisz do mnie na : http://panieonline.pl/monia89
bielik2020.12.13 16:24
Tym razem J.Gowin ma rację i mówi odpowiedzialnie. Nie ma alternatywy dla Zjednoczonej Prawicy.Pojawiające się ambicje polityczne należy schować głęboko do kieszeni. Brać przykład z J.Kaczyńskiego, który wciąż powtarza - Polska ważniejsza aniżeli partyjne wojenki. Te wojenki zostawić totalnej opozycji.
Maciej Płatov2020.12.13 14:50
Jarosławie G.Suweren WYTRWA Wasze NIERZĄDY.A ZAPŁATA przy wyborach.Wasza Trójka nie przekroczy 21% poparcia. Tylko IDIOTA POPRZE PARTIE KTÓRA ZDRADZIŁA ROLNIKÓW pod nóżek izraelitów ,niewolnik USA.
katolicka deratyzacja Polski2020.12.13 15:20
Konfederacja to glupota ,agentura i dazenie do eksterminacji Narodu Polskiego.
Maciej Płatov2020.12.13 18:22
katolicka KONFEDERACJA to nie endecja--narodowcy.Ot zbieranina.Mnie nic do nich.
katolicka deratyzacja Polski2020.12.13 14:12
Gowin to smierc Polski i agentura Komuny.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.13 14:06
musicie trwać inaczej czekają was procesy o złodziejstwo i łamanie prawa, tępe kacze chüje!!!
katolicka deratyzacja Polski2020.12.13 14:13
Jezyk pokazuje kulture rosyjska zza Uralu.