Franciszek: Związki jednopłciowe powinny być prawnie chronione  - zdjęcie
03.11.20, 17:53Fot. via: Flickr

Franciszek: Związki jednopłciowe powinny być prawnie chronione

27

Wielkim echem rozniosła się pod koniec października wypowiedź papieża Franciszka, który miał wyrazić aprobatę dla prawnej ochrony związków jednopłciowych. Słowa Ojca Świętego były szeroko komentowane i wzbudziły wiele kontrowersji. W Polsce temat, również w mediach katolickich, zszedł na drugi plan za sprawą proaborcyjnych protestów. Tymczasem, jak informuje Tomasz Terlikowski, „sekretariat stanu zwrócił się do przedstawicieli Stolicy Apostolskiej na całym świecie z prośbą o przedstawienie biskupom kontekstu wypowiedzi papieskiej”.

W filmie dokumentalnym „Franciszek”, którego premiera odbyła się 21. października w Rzymie, miały paść słowa papieża Franciszka będące aprobatą dla cywilnych związków par jednopłciowych:

- „Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie; są dziećmi Boga; mają prawo do rodziny. Nikogo nie można wyrzucić z rodziny, ani sprawić, by jego życie było z tego powodu niemożliwe. To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi” – cytowały Ojca Świętego media.

Teraz sekretariat stanu zwrócił się do przedstawicieli Stolicy Apostolskiej na całym świecie z prośbą o przedstawienie biskupom kontekstu tej wypowiedzi:

- „Z wpisu na FB nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych abp Franco Coppolo wynika, że sekretariat stanu zwrócił się do przedstawicieli Stolicy Apostolskiej na całym świecie z prośbą o przedstawienie biskupom kontekstu wypowiedzi papieskiej” – napisał na Facebooku red. Tomasz Terlikowski.

Kontekst, jak pisze dziennikarz, jest natomiast taki: papież Franciszek sprzeciwia się mówieniu o związkach jednopłciowych w kontekście małżeństwa. Uważa jednak, że żyjące w związkach jednopłciowych pary mają prawo do jakiejś formy związków cywilnych. Abp Franco Coppolo zaznacza, że papież odnosi się wyłącznie do prawa cywilnego, nie do doktryny Kościoła.

- „Uwagi te, choć doprecyzowują wypowiedź papieską, sugerują możliwe delikatne, ale jednak realne przesunięcie w podejściu do związków osób tej samej płci. Jak dotąd Kościół był jasno przeciwko każdej formie wprowadzania związków osób tej samej płci do prawa. I to się, od jednej wypowiedzi papieskiej nie zmieniło, ale prośba od sekretariatu stanu, by nuncjusze precyzowali wypowiedź (i to jak rozumiem w takim duchu) może oznaczać powolne przesuwanie praktyki duszpasterskiej i prawnej” – ocenia Tomasz Terlikowski.

- „To jest od dawna model działania papieża Franciszka, który często pewne zmiany jedynie sugeruje, a reszta dokonuje się na poziomie działania jego współpracowników, nuncjatur, delikatnych sugestii. Czy tak będzie tym razem? Najbliższe tygodnie i miesiące to pokażą” – dodaje.

kak/Facebook, Fronda.pl

Komentarze (27):

Magda Anna2020.11.24 19:14
antychryst
espada2020.11.4 22:12
Falszywy prorok
Wreszcie2020.11.4 15:03
KK rozwiąże problem celibatu. Będzie prawny związek proboszcza z wikarym i sprawa załatwiona.
Han2020.11.4 7:33
TEN PAPIEŻ TO ANTYCHRYST.oD POCZATKU SWEGO URZĘDOWANIA ROZWALA KOŚĆIÓŁ OD ŚRODKA.LIBERAŁ I ATEISTA W BIAŁEJ SZACIE.. ALE PAN I Z TYM SOBIE PORADZI.
rebeliant2020.11.4 0:30
I pomyśleć, że to wszystko z nieróbstwa. Daj c h u j o z i e za dużo czasu wolnego i zabierz narzędzia pracy (łopata, widły, młotek, ...), to zacznie kombinować. I to powtarza się u wszystkich gadów: wojskowych, bankierskich, celebrytów. Żadnego z nich pożytku, tworzą masę problemów, a żrą i tak z pracy ludzi uczciwych. Mało tego jeszcze nabroją i wciągają w swoje pola minowe pożytecznych ludzi. A tu zamiast mnożenia głupot i optymalizacji trzeba po prostu pomóc pracującym: wejść na drabinę i przytrzymać z drugiej strony, zastąpić kierowcę w trasie, aby miał więcej odpoczynku, gary chociaż zmyć nieroby j...ne.
Tomasz2020.11.4 11:22
Jakiś potomek Pol Pota? Wyrżnąć całą inteligencje i zamienić wszytko w kołchoz? Skąd ci bolszewicy się biorą?
rebeliant2020.11.4 13:26
Skąd ten przeskok w myśleniu ? Dlaczego przypomnienie sobie pracy (która jest elementem niezbędnym, aby było o czym się wymądrzać) uczciwej i dającej realne dobre owoce ma zachodzić tylko na drodze wyrżnięcia ? Za dużo treści przywykło Cię do myślenia, że jak nakład na pracę praktyczno-konkretną, to tylko poprzez rezanie. A może chcesz zasugerować, że ludzie z za biurka "prędzej nas zaszlachtujecie niż my wideł lub motyki się dotkniemy". Powracanie do rzeczywistości jest rozwijające dla zabiurkowych filozofii. To jest kolejny przykład, gdzie zachodzi potrzeba wdrożenia hybrydyzacji. Inaczej za biurkami będą siedzieć ludzie ze szklanych domów, którzy już dawno wylądowali na Księżycu, ale jako pasożytnicze nieroby nadal będą sobie uzurpować rządzenie innymi. Po takich treściach jak twoje wyraźnie widać przejaw mechanizmów sterujących świadomością - tu: "Jak oderwanie od próżności zabiurkowej, to tylko poprzez rezanie". A ja myślę, że budowanie takiej świadomości ma na celu, aby o tym nie mówić, zakryć, nie istnieje - no właśnie dlatego, że wskazywanie na ten stan, poruszanie czegoś takiego jest takimi krokami, które mogą odmienić ten stan właśnie bez polpotowego rezania.
Co autor miał na myśli2020.11.4 0:04
Celowo pokrętnie gada, gdyby miał czyste intencje nie trzeba by ciągle tłumaczyć z papieskiego na ludzki
Zawi2020.11.3 23:59
Czy Kościół sprzeciwia się prawnemu usankcjonowaniu rozwodów? Czy walczy, by nie ustanawiać instytucji konkubinatu? Porządek społeczny rzeczywiście obejmuje ludzi, którzy żyją w grzechu i Kościół nie przestaje nazywać tego grzechem, ale też nie stara się udawać, że sytuacje takie nie istnieją. Natomiast nie przypominam sobie dokumentu wskazujacego, że stanowisko Kościoła się zmienia, Franciszek całkiem niedawno napisał w Adhortacji, że zwiąków jednopłciowych nie sposób porównywac z małzeństwem, ale też nigdy nie domagał się wyjęcia go spod prawa.
POdejrzliwy2020.11.3 21:07
Czy chodzi o chronienie SODOMITÓW ????????????????
katecheta2020.11.3 20:40
No źle się dzieje! Czy Pan znajdzie wiarę gdy powtórnie przyjdzie?
bob2020.11.3 19:45
ebany komuch
pytajnik2020.11.3 19:09
Dlaczego Fronda nie promuje polskich rozwiązań: "Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ )? Czy chce zmarnować okazję, aby nasza Ojczyzna znowu stanęła na czele obrońców chrześcijaństwa? Czy to sabotaż naszego episkopatu?
B522020.11.3 18:40
dla mnie Franek jest mocno lewicowy nie czyści kościoła z partyzantów czerwonej szarańczy zboki biegają w sutannach i trzeba ich wygnieść jak gnidy
Bianka2020.11.3 18:39
Schizma w KK nieunikniona. Boże, pozwól mi wytrwać przy Tobie, gdy przyjdzie czas próby!!!
Ziomal2020.11.4 11:28
Utwórzmy Polski Katolicki Kościół Narodowy zgodnie z plakatami narodowców Nasza cywilizacja Nasze zasady. Nikt, nawet papież z Watykanu nie będzie mówił co jest dobre a co złe!!! Tylko kto będzie naszym papieżem? Większość biskupów umoczona w pedofilię...
Nie rozumiem2020.11.3 18:37
To nie moglo byc powiedziane. Moze tlumacz zle odebral slowa?
ZERRO2020.11.3 18:28
Już Watykan odkręcił papieża. Okazuje się, że papież nie powiedział to co powiedział. Wszystkim się zdawało.
matis892020.11.3 18:22
Więc Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik oficjalnie wspiera sodomię, LZPKNTB i stoi na czele lewendowej gej mafii odpowiedzialnej w KK za pedofilię. Wspierając LZPKNTB oficjalnie wspiera też aborcję i adopcję dzieci przez sodomitów czyli pedofilię oraz małżeństwa sodomskie bo związki są tylko wstępem.
tw Lolek2020.11.3 18:22
Afirmacja jakiejś formy związku cywilnego przez papieża jest w zasadzie jakby wsparciem związków pozamałżeńskich, w tym przypadku homoseksualnych. Konsekwencja tego, to jakby aprobata grzechu?
Anonim2020.11.3 18:19
Boże przypatrz, co się w tym Kościele - na jego szczytach dzieje! Bo przecież "on" z powołania miał "umacniać wiarę braci". A w nas się wszystko zaczyna chwiać....
Bianka2020.11.3 18:40
Bo ten papież jest mącicielem....
Świadomy2020.11.3 18:11
Brawo papież Franciszek. Osoby LGBT to nasi bracia i siostry. Już czas powiedzieć katolikom że religia ich oszukiwała i jedno życie to fikcja. Kto inny jak nie Franciszek może ogłosić światu że reinkarnacja istnieje? :)
Anonim2020.11.3 18:21
Tak, złodzieje, bandyci, kłamcy - ci wszyscy też są naszymi braćmi. Dlaczego by homoseksualiści nimi nie byli?
espada2020.11.4 22:14
Biedny czlowieku,franek to falszywy prorok!! za sodomie sie idzie do piekla na zawsze.
kt2020.11.3 18:08
już nawet protestanci twierdzą, ci bardziej ogarnięci, że Franciszek wygląda jak fałszywy prorok https://www.youtube.com/watch?v=LFVgI6CqTTE&t=755s
Cool2020.11.3 18:05
Jak zwykle tłumaczą co miał na myśli ... tyle, że to tłumaczenie nic nie zmienia.