Dobra jakość powietrza i sprawiedliwa transformacja. Rząd przyjął PEP do 2040 roku! - zdjęcie
02.02.21, 19:22Fot. via: Pxere.com screenshot - Twitter (Michał Kurtyka)

Dobra jakość powietrza i sprawiedliwa transformacja. Rząd przyjął PEP do 2040 roku!

8

Rada Ministrów przyjęła dziś uchwałę ws. Polityki energetycznej do 2040 roku. Polska polityka energetyczna zostanie oparta na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego i dobrej jakości powietrza.

- „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” przyjęta przez RM! Po 12 latach, od przyjęcia poprzedniej polityki, przyjęto nowy dokument strategiczny, który wyznacza kierunki rozwoju sektora. #PEP2040 będzie naszym kompasem w zakresie transformacji do gospodarki zeroemisyjnej” – napisał na Twitterze szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Przyjęta przez rządzących uchwała zakłada, że przeprowadzana redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie przebiegała w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację. W 2030 udział Odnawialnych Źródeł Energii w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc. W 2033 roku ma zostać uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Cały program zakłada budowę 6 bloków. Kolejne będą wdrażane co 2-3 lata.

Do 2030 roku o ok. 30 proc. w stosunku do roku 1990 ma zostać zredukowana emisja gazów cieplarnianych. Do 2040 roku wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce mają być ogrzewane poprzez ciepło systemowe oraz zero lub niskoemisyjne źródła indywidualne.

kak/PAP, Twitter, wPolityce.pl

Komentarze (8):

Anonim2021.02.3 8:19
Ten sam rząd w 2015 roku wstrzymał rozwój elektrowni wiatrowych w Polsce bzdurnymi zmianami przepisów. O pięć lat wstrzymał rozwój OZE - i tyle dłużej będziemy cierpieć uiszczając opłatę emisyjną. To szkodnicy!
hehehe2021.02.3 8:05
Słowo "sprawiedliwa" znaczy tu, że będą zabierać zaradnym, oszczędnym i pracowitym żeby rozdać nierobom, oszustom i roztrwaniaczom.
I słowo od naszego sponsora:2021.02.2 20:58
"Rudolf Franz Höss: Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu! Mydło jest świetne do mycia doopy! Ale tylko doopy, szczególnie dziury w doopie po srraniu!"
Agnieszka2021.02.2 20:29
Czyli wykończenie polskiej gospodarki przez odcięcie się od węgla, na którym stoimy, podpisano nie tylko pod stołem 10.12.2020, ale przekłada się to już na prawo krajowe... FATALNA WIADOMOŚĆ! Zamiast rozwijać i wynajdować technologie ekologicznego zużycia węgla, to decydujemy, żeby jeszcze szybciej doprowadzić gospodarkę do ruiny przechodząc z taniego węgla na bardzo drogie technologie, z których odpady za jakiś czas, gdy się zepsują będą większym zagrożeniem dla środowiska niż gdyby wszystkie domy kominami kopciły. Każdy dzień darowany rządowi Morawieckiego okazuje się kolejnym dniem krytycznym, którego szkód nie da się naprawić przez dziesięciolecia
Po 11 ...2021.02.2 20:03
Wiem, że katolicy nie rozumieją po co nam czyste powietrze. Wyjaśnię. Brudne powietrze i zużyty filtr powietrza prowadzą do przedostania się pyłu do silnika, a w rezultacie do oleju oraz zużycia np. pierścieni tłokowych, gładzi cylindrowej oraz łożysk turbosprężarki w waszych 10 letnich beemkach. Już ogarniacie dlaczego to ważne?
Michał Jan2021.02.2 20:43
Miłośnikom czystego powietrza za wszelką cenę należy przypomnieć slogan "elektrownie czekają na prąd". Już to zaczęli przerabiać we Francji, choć są dopiero na początku walki o czyste powietrze.
Anonim2021.02.2 21:50
Kretyni nie rozkminiają, że prądu nie naleje do kanistra, i przy najmniejszych problemach zostaną uwięzieni w miastach i skazani na zagładę. Ich pikne autka na pruńd będą kupą złomu, szrotem zawalającym drogi, a oni sami będą pomykać radośnie na autonogach, gubiąc plecaki, walizki i życie na bezdrożach gdzie wyzdychają przy 2-dniowym mroziku -15 stopni. Na wiosnę będzie wielki smród gnijących ciał "ekologicznych" nowopolaków. Nie dotrze no nich że mieszkańcy Sarajewa dlatego przeżyli, że nie byli "zeroemisyjni" i mogli palić w piecach meblami i parkietem.
Anonim2021.02.2 21:44
Jeszcze ćwierć wieku temu LEWACY kładli się na torach kolejowych aby blokować dowóz paliwa nuklearnego do skrajnie antyekologicznych elektrowni atomowych. Dzisiaj lewacy zrobią wszystko, żeby elektrowni atomowych przybywało. Jak widać - lewacy to kretyni. PS. Energetyka zeroemisyjna oznacza zniszczenie przemysłu w Europie i regres do poziomu krajów trzeciego świata. Dla zwykłych ludzi oznacza to NĘDZĘ. A na wypadek wojny, nawet małej, ograniczonej i lokalnej, pierwsza zima oznacza hekatombę frajerów. Jeden sabotażysta z moździerzem komandoskim 60mm może wyłączyć elektrownię co podczas mrozów jak ostatnio oznacza po prostu śmierć dwustu tysięcy kretyńskich warszawiaków. Ot, selekcja, miejsce durniów jest na smętarzu.