Czterej pancerni i pies wracają do TVP! - zdjęcie
10.06.21, 10:13Fot. screenshot YouTube

Czterej pancerni i pies wracają do TVP!

47

Po niespełna 20 latach kultowy serial „Czterej pancerni i pies” powrócił do TVP. Warto z tej okazji przypomnieć o oszustach, którzy doprowadzili do blokady tego filmu oraz o kilku faktach, które są niewygodne dla wszelkich poprawnych ideologicznie klakierów.

Pierwszy odcinek „Czterech pancernych i psa” pojawił się na ekranie 55 lat temu, w maju 1966 roku. Spotkał się on z ostrą krytyką na łamach partyjnej „Trybuny Ludu”. Był to niejako pokaz przedpremierowy, gdyż całość przedstawiono dopiero 4 lata później. Jednak widzowie szybko pokochali ten serial i ich uwielbienie osiągnęło niespotykane wcześniej rozmiary. Aktorzy występujący w głównych rolach zdobyli ogromną popularność nie tylko w Polsce, lecz także w wielu krajach tzw. Bloku Wschodniego. Serial sprzedano do większości krajów na świecie. Jednym z ostatnich był Związek Radziecki, gdzie prawdopodobnie nie spełniał wymagań ideologicznych. Nigdzie nie był traktowany jako komunistyczna propaganda.

W serialu jest wiele elementów niewygodnych dla komunistycznej władzy. Na przykład w pierwszym odcinku Janek pokazuje kordzik, na którym widać wygrawerowany napis „Honor i Ojczyzna 1863”. W drugim, gdy członkowie załogi czołgu jadą na spotkanie z robotnikami, na ścianie fabryki widzimy kotwicę, znak Polski Walczącej. W którymś z kolejnych słyszymy, że w polskich miastach stoją sowieckie komendy, a ludzie ukrywają się w lasach… Podobnych przykładów można mnożyć.  

Wielką gwiazdą okazał się również owczarek niemiecki występujący w roli Szarika. Gdy w 1970 roku pojechał do Czechosłowacji ze swym treserem Franciszkiem Szydełko i Franciszkiem Pieczką, na ulice wyszło prawie 150 tysięcy osób, by ich zobaczyć.

Nagonka na serial wybuchła w 2003 roku za sprawą niejakiego dr Bukowskiego stojącego na czele organizacji o nazwie „Porozumienie Organizacji Niepodległościowych”. Media szybko podchwyciły temat i głosiły wszem i wobec, że kombatanci protestują przeciwko „Czterem pancernym”. A tymczasem dr Bukowiecki nie był żadnym kombatantem, a jego organizacja, była małym, kanapowym organizmem, który nie miał żadnych praw, by występować w imieniu prawdziwych kombatantów.

Co ciekawe, że gdy w 2007 roku władze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wystosowały do TVP pismo protestujące przeciwko zakazowi serialu i wyjaśniające, że tzw. Porozumienie Organizacji Niepodległościowych nie ma prawa do występowania w imieniu akowców, wówczas odpowiedzi nie uzyskały, a mediów ten temat nie zainteresował.

Prawdopodobnie nagonka na serial była sterowana odgórnie, przez struktury związane z byłymi służbami specjalnymi. Świadczy o tym fakt, że w tekstach krytykujących serial pojawiał się ten sam fałszywy argument. Twierdzono mianowicie, że serial zakłamuje historię, gdyż pokazuje scenę wieszania polskiej flagi na Reichstagu. Ale takiej sceny nie ma i nie było nigdy w „Czterech pancernych”. Czyli ktoś wydał polecenie, a wierne pismaki bezmyślnie je powielały?

Jak wspominał drugi reżyser filmu Andrzej Czekalski, w ekipie filmowej byli głównie akowcy. To im zależało, żeby przemycić jak najwięcej niewygodnych władzy faktów. Akowcem np. był reżyser Konrad Nałęcki czy operator Mikołaj Sprudin, który był partyzantem 5 Wileńskiej Brygady AK i to on jest autorem większości pięknych fotografii oddziału mjr. Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki”.

Wielu znanych aktorów wspierało serial. Zbigniew Zapasiewicz powiedział, że „Zakaz emisji „Czterech pancernych” to totalna głupota”. Natomiast Janusz Gajos stwierdził, że „Czterej pancerni” to nie film propagandowy, lecz film „wykorzystywany w celach propagandowych”.

W poniedziałek 7 czerwca 2021 roku w godzinach wieczornych TVP Historia wyemitowała 1. odcinek serialu „Czterej pancerni i pies”. Po nim zaserwowano rozmowę z prof. Markiem Wierzbickim. Niestety, poziom dyskusji stał na żenującym poziomie. Prowadzący rozmowę Marek Kłopotowski starał się jak mógł, lecz rozmówca nieustannie udowadniał, że jego wiedza nie tylko o serialu jest niewielka, lecz również nie rozumie rzeczywistości drugiej połowy lat 60. Bo jak można zarzucać filmowcom, że nie powiedzieli w nim o armii Andersa? Równie dobrze można by krytykować ich, że nie wspomnieli o Katyniu. Czasem niektórzy ludzie sprawiają wrażenie, jakby urwali się z choinki i wobec przygodowego serialu dla młodzieży stawiają wymagania, jak wobec współczesnego dokumentalnego filmu o II wojnie światowej.  Nie rozumieją, że w PRL-u o wielu rzeczach nie można było mówić wprost, więc stosowano pewne skróty myślowe, symbole, wieloznaczności...

P.J.Z.

Komentarze (47):

Klapaucjusz2021.06.10 20:25
Czekam na filmy i seriale oparte na najnowszej historii Polski. Marzy mi się film wojenny pt. “Pancernik Banaś”. Epicka trylogia pt. “Władca PiS”: część 1 “Towarzysze Ogrągłego Stołu”, część 2 “Dwie Wieże”, część 3 “Powrót Tuska”. Serial obyczajowy (wiele odcinków) pt. “Wszyscy mężowie sierotki Martysi”. Serial dla dzieci i dla młodzieży pt. “Agent Tomek na tropie patologii”, a dla najstarszych: “Ojciec Rydzyk przedstawia: opowieści z mchu i paproci”. Późnym wieczorem serial dla niegrzecznych i nieheteronormatywnych: “Słodkie uszko Misia Bartka” prowadzone przez pana Antoniego.
Aj, waj!...Lechu! Po co "Klapiesz"?2021.06.10 21:10
Nie ma sensu, Lechu, chować się za innymi nickami!... Za bardzo jesteś znany z nienawiści do nas i do KK!... Masz też specyficzne, wredne, słownictowo! ...Ty nie umiesz inaczej pisać!... Jesteś chory, jak nie obrazisz Boga, lub Naszego Kościoła !
gumowa kaczka2021.06.10 18:43
Dobrze zrobiony serial i nic więcej,ikona dzieciństwa i młodości wielu 40-50 latków .Horrory też oglądacie a nie bierzecie tego na poważnie ,chociaż tutaj to kto wie :)
Polak2021.06.10 17:22
Telewizja partii komunistycznej emituje serial wyprodukowany za komuny. Co tu niezwykłego?
matis892021.06.10 16:31
Przecież wiemy że u aktorów, w showbiznesie nie ma polskiego myślenia. Zdecydowana większość to sługusy lewactwa i masonerii. Dzisiaj wiemy że zawód aktor to prostytutka do ideologicznego wynajęcia. Czterej pancerni to bajka, oderwana od rzeczywistości i owszem jest tam propaganda. Ale jest to dobre kino z dobrymi aktorami, a nie dzisiejsze gnioty gdzie 95% filmów to śmietnik i dno nic nie warte.
Dla przypomnienia - rok 20072021.06.10 16:09
"Kłamliwa wersja dziejów spod ogona psa Szarika" - tak zdecydowanie nazwali kombatanci serial "Czterej pancerni i pies". Zażądali, żeby raz na zawsze zniknął z TVP. I dopięli swego. Prezes publicznej zdjął "Pancernych" z jesiennej ramówki. Z telewizyjnym życiem pożegna się też kapitan Kloss, bo "Stawka większa niż życie" też pokazuje polską historię w krzywym, komunistycznym świetle. Jest więc szansa, że nie będziemy katowani "Szarikiem" i "Klossem" po raz n-ty. Prezes TVP Bronisław Wildstein obiecał, że na pewno nie tej jesieni. Ale nie robi tego ze względu na "zmęczenie materiału" u widzów, a ze względów czysto ideologicznych. Dostał list od oburzonych kombatantów z Krakowa. "Te wykwity komunistycznej propagandy dawno powinny być odesłane do telewizyjnego lamusa" - napisali. Wildsteina, który słynie z antykomunistycznych poglądów, list wyraźnie poruszył. Więc szybko nań odpowiedział. Telewizja Polska nie zamierza emitować w najbliższych miesiącach seriali zakłamujących naszą przeszłość historyczną, m.in. "Czterej pancerni i pies" i "Stawka większa niż życie". Przy okazji obiecał, że na miejsce mocno zużytych seriali z czasów PRL-u powstaną nowe, które uwzględnią prawdę o historii Polski. https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/182159,czterej-pancerni-i-kapitan-kloss-znikna-z-tvp.html
Dla przypomnienia2021.06.10 16:06
Szokująco brutalne słowa o jednym z najwybitniejszych polskich aktorów europosłanka PiS Beata Mazurek opublikowała na Twitterze. "Wyraźnie widać, że PRL, »Czterej pancerni i pies« odcisnęły trwały ślad na mózgu Gajosa. Bardzo przekonująco zagrał rolę zdegenerowanego prokuratura w filmie »Układ«. Pewnie, to tylko przypadek. A tak po ludzku, insynuacje prostaka".
prawnik2021.06.10 14:51
Czterej pancerni i pies to żałosny wręcz trywialny serial. Po prostu wstyd to oglądać.
Elektor2021.06.10 16:03
Zgadzam się. To jest poziom współczesnych telenoweli. To serial nie od...ale do lat 12. Na poziomie to tam jest tylko ballada pana Fettinga. Inna rzecz że serial w założeniu już był dla dzieci właśnie, nie wyobrażam sobie żeby było inaczej.
Anonim2021.06.10 14:49
Janek i jego załoga byli w komunistycznej armii jak prokurator Piotrowicz w PZPR - żeby ją rozbijać od środka! Takiej narracji będziemy się trzymać! 😁😁😁
Duraku!.... Lechu---anonimku"2021.06.10 23:27
PIsz za siebie, nie pozwalam ci pisać w moim imieniu../ czyli w liczbie mnogiej/ !...A swoją narrację zostaw sobie!... Przecież wiem, kim pedziu jesteś...! Nie chowaj się w nickach!
Klapaucjusz2021.06.10 13:40
“Czterej Pancerni” unikało cenzury przy pomocy niedomówień. Sama załoga uRdego jest świetnym przykładem tych niedomowień. Jak nastolatek Janek trafił na Syberię? Pewno 17 września 1939 został wysiedlony z kresów wschodnich zajętych przez Armię Czerwoną. Jak Ślązak Gustlik trafił do Rudego? Być może służył w polskiej armii za Bugiem i został internowany przez ZSRR w 1939. A może służył w Wermachcie, trafił do radzieckiej niewoli i dano mu do wyboru służbę w dywizji T. Kościuszki albo zdychanie z głodu za kolczastym drutem. Czołgiem dowodził Rosjanin (podobno polskiego pochodzenia) ale za kierownicą siedział symboliczny Gruzin. A wszystkich czterech bez przerwy obwąchiwał rosyjski pies…
Anonim2021.06.10 13:44
Jak rosyjski jak owczarek wyraźnie niemiecki? :)
Klapaucjusz2021.06.10 14:17
Matka Rosjanka poległa bohaterską śmiercią w walce z żółtym tygrysem.
Anonim2021.06.10 14:18
Niemiecki, ale z NRD!😁
Jacek i Placek2021.06.10 14:24
Gustlik służył wcześniej w Wermachcie ale siłą go wzięli więc uciekł i dołączył do swoich rodaków Polaków, a Olgierd Jarosz był potomkiem polskich zesłańców i do polskiej dywizji trafił po to by szkolić wojsko polskie. :)
Anonim2021.06.10 13:28
TVP to ruskie onuce? Używając narracji PiS, to tak by to wyglądało?
Anonim2021.06.10 13:26
No i jak tu usprawiedliwić odzyskiwanie "wolności" przy boku rosyjskiej armii?
Anonim2021.06.10 13:30
Zakonspirowana załoga PiS w akcji demaskującej bolszewików?
Portofino2021.06.10 13:21
Najlepszy jest początek. Janek, który w czasie wojny "znalazł" się w ZSRR (o tym jak tam się "znalazł" nawet słowa) spaceruje sobie po lesie z flintą. Niezły dowcipniś był z tego reżysera.
Elektor2021.06.10 13:36
Celna uwaga!:) Ca czasów carskich owszem mogłoby się zdarzyć że po "znalezieniu się" na Syberii taki Janek spacerowałby sobie po lesie z flintą. Za Sowietów nie.
prosty2021.06.10 13:21
Z tymi czterema latami oczekiwania na emisję to nie tak. Bazowa powieść i serial zmieściły się w ośmiu odcinkach, emisja w 1966 roku. Efektem popularności pierwszej części był ciąg dalszy powieści i 13 odcinków na tej bazie, emitowanych po raz pierwszy w latach 1969-70. O ile pierwsze odcinki trzymają się nieźle, pozostałe są bardzo nierówne. Ponadczasowa pozostała ballada śpiewana przez Fettinga. Z tamtego okresu o niebo lepiej prezentuje się "Stawka większa niż życie", także w porównaniu z większością współczesnych telenoweli czy seriali - inna liga.
Właśnie wróciła żydokomuna2021.06.10 13:17
Żydo-bolszewicka propaganda znowu zatruwa umysły dzieci. Stek sowieckich łgarstw i antypolskich manipulacji. A później wielkie zdziwienie, że młodzi ludzie powtarzają te bolszewickie kłamstwa.
Darek2021.06.10 12:26
Skończyła się inwencja Goebelsowi vel Kurskiemu, że sięga do oryginalnej wersji sowieckiej propagandy zamiast ją tylko małpować? Wypala się chłopina widać.
Klapaucjusz2021.06.10 12:14
Jeden Pancerny siedzi w NIK i strzela zawiadomieniami do prokuratury w swoich byłych towarzyszy.
Anonim2021.06.10 12:09
Czterej Pazerni i "Pies" - czterech klechów i wicemarszałek sejmu. 😁😁😁😁😁
Elektor2021.06.10 12:08
W serialu jest wiele elementów niewygodnych dla komunistycznej władzy. Na przykład w pierwszym odcinku Janek pokazuje kordzik, na którym widać wygrawerowany napis „Honor i Ojczyzna 1863”. Otóż ten element był jak najbardziej zgodny z komunistyczną władzą. Autor chyba młody człowiek i stąd nie wie jak wyglądała propaganda w szkołach PRL. W mojej rusofobia była na przepisowym wysokim poziomie. Rosja - straszliwy okupant, car - diabeł wcielony, upadek Rosji i caratu - szczęście dla Polski i ludzkości, ZSRR - pełnia szczęśliwości, bez carskiej Rosji. PRL i PZPR to były państwa wrogie Rosji, jak to zresztą w polskiej naturze jest od wieków. Sympatyzowali z ZSRR i komuną, ale Rosji partia PZPR była wroga. Scena z kordzikiem więc doskonale wpisywała się w propagandę. Rosja zła, ale w końcu upadła, a dzięki armii czerwonej i polskim żołnierzom u boku Polska znowu się odrodziła. Proste.
Anonim2021.06.10 12:07
Jestem chory z nienawiści do wszystkiego, co polskie, a zwłaszcza - nie daj Lenin! - wszystkiego, co katolickie. Nie czytajcie moich głupot. Chwała materii!
Anonim2021.06.10 12:10
😁😁😁
Anonim2021.06.10 11:59
czterej pancerni - nadpremier, premier,minister zdrowia,Gowin i ??? pies ich je..l
Anonim2021.06.10 11:55
Lepiej niech wznowią Gąskę Balbinkę i Kurczaka Ptysia. Komentarze są dam ciągle aktualne.
Anonim2021.06.10 11:54
Chętnie obejrzę , ale tylko Szarika.
Piotr Nowak2021.06.10 11:42
Tylko Pieczka - innych nie chcemy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anonim2021.06.10 11:29
Podobno Kur.wizja robi remake, w roli Janka Zenon Martyniuk, w roli Marusi Kaja Godek.
AAAtomek2021.06.10 11:42
chciałbyś, podobno to twoja babka z czerwoarmistami była za pan brat, podobno
Znaczy od teraz oficjalną wersją będzie2021.06.10 11:25
że na sowieckich tankach przywieziono do tenkraju akowców?
Anonim2021.06.10 11:31
Tak, a Niemcy (dziadek Tuska) posadzą brzozę pod Smoleńskiem.
Monika2021.06.10 11:25
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
Trurl2021.06.10 11:18
Coraz bardziej widać w PiS tęsknotę za jedynie-słusznym systemem
Zawi2021.06.10 11:14
Nie ma się wić, jak lis w beczce - przez 3 pokolenia Polska była krajem bloku socjalistycznego i w tym duchu było tu wszystko - od filmów, poprzez gazety, nazwy ulic, banktonty, program historii.. wszystko. Oczywiście z ostrożnymi dygresjami, jak urywki Pancernych, kabaret Lipińskiej, czy filmy Barei. Prawdą jest natomiast, że zdecydowaliśmy się (przez głupotę władzy IIRP a później wyjścia raczej nie było) na sowiecką pomoc i przynależność do "historycznie słowiańskiej braci", w tym sensie Pancerni poakzują jak było. A PRAWDZIWE filmy jak sowieckie czołgi są witane przez Polaków kwiatami i buziakami można zobaczyć https://youtu.be/TONFGNJUiL4
Anonim2021.06.10 11:02
Buhahahhhahhahaa 😁😂🤣😂😁 Pisdzielskie komuchy coraz mniej się kryją ze swoja ideologiczna ojczyzną i kremlowską wladzą.
Detonator2021.06.10 10:28
P.J.Z co ty pleciesz? To była władza totalitarna, a totalitaryzm oznacza totalitarną kontrolę więc jeśli coś tam było niby niewygodne dla władzy, to zostało dopuszczone ze względu na tzw. "wentyl bezpieczeństwa" aby lud myślał, że żyje w wolności. Tak samo jak cała muzyka rockowa.
hehehe2021.06.10 11:13
Taaa, szczególnie jak we władzach decyzyjnych siedziały posowieckie tłumoki zza Uralu nie kumające własnej rzeczywistości a co dopiero obcej im czyli naszej, polskiej. Inteligentny reżyser mógł przemycić wiele jak tylko chciał.
Anonim2021.06.10 10:24
Brakuje Świętego z Rogerem Moorem. PIS zrujnował telewizje regionalne.
Anonim2021.06.10 10:23
Frondowski dziennikarzyna tłumaczy pisowskiemu motłochowi że ten jednak może oglądać "Czterech pancernych" xD Jednak prawactwo to jest zdecydowanie niższa forma życia, jak mu paluchem nie pokażesz i nie powiesz co ma zrobić, to sto lat będzie myślał i nie wymyśli xD
hehehe2021.06.10 11:10
Większych bzdur niż lewackie nie wymyśliły nawet małpy w epoce przed człowiekiem rozumnym. Rzeczywistości nie zakłamiesz lewusie umysłowy :-)
Ciekawe czy Prezes lubił również serial2021.06.10 10:20
"Siedemnaście Mgnień Wiosny" ? Jakby nie patrzeć - również starający się na wszelkie sposoby ośmieszyć Niemców.